Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Retea mesh

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.04.2006
Salut!
Am un sistem mesh tp link x50 cu 3 sateliti.
Am facut reteaua, am adaugat satelitii dar imi apare ca fiind unul principal iar ceilalti doi conectati la el.
Asta inseamna ca sunt conectati wireless la satelitul principal pe cand eu imi doresc sa fie conectati toti la ethernet.
Din PON-ul se la Digi imi pleaca un cablul in switch si de acolo imi pleaca toate cablurile catre prizele unde sunt conectati satelitii.
Vreo idee? Mai are cineva sistemul asta sa ma lumineze?

Edited by cr1st1an, 15 September 2022 - 13:19.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Pai mesh inceamna ca unul sa fie conectat la ethernet iar ceilalti formeaza o legatura wireless cu primul - sistemul mesh e doar pe Wi-Fi - ai o singura retea Wi-fi in toata zona acoperita.

Tu vrei sa-i folosesti ca Mesh sau AP-uri ? ca la AP-uri ese face conexiune pe ethernet, dar nu mai ai aceeasi retea wi-fi - fiecare AP e cu reteaua sa.

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
La ce v-a mai trebuit mesh daca oricum aveti si vreti sa pastrati cabluri trase la toate device-urile?? Le puteti configura ca AP?

#4
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.04.2006
Posibil sa nu fi inteles eu bine dar credeam ca poate functiona si ca o combinatie.
Adica sa am aceeasi retea dar sa fie toate conectate prin ethernet pentru un plus de viteza.

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

eiffel said:

1663241315[/url]' post='29352728']
Pai mesh inceamna ca unul sa fie conectat la ethernet iar ceilalti formeaza o legatura wireless cu primul - sistemul mesh e doar pe Wi-Fi - ai o singura retea Wi-fi in toata zona acoperita.

Tu vrei sa-i folosesti ca Mesh sau AP-uri ? ca la AP-uri ese face conexiune pe ethernet, dar nu mai ai aceeasi retea wi-fi - fiecare AP e cu reteaua sa.
nu chiar, exista si sisteme mesh cu backhaul peste ethernet, si chiar destule.

initiator, cred ca asta te intereseaza pe tine, nu stiu daca modelul tau suporta backhaul over ethernet, dar macar acum stii ce trebuie sa cauti   Posted Image

Edited by born2lose, 15 September 2022 - 13:36.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Exista si ceva de genul asta, dar mai pui cateva zerouri la pret...
Si alt producator.

Am vazut asa ceva doar industiale.

#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
nici cu asta nu sunt de acord, fara suparare - vad de ex ca tp-link x60 suporta ethernet backhaul, si e cu vreo 50 oiro mai scump decat x50 (adica vreo 20%). e o diferenta, intr-adevar, dar nu vb de zerouri in plus    :)

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Eu ma zis de ce am vazut eu personal.

x60-ul nu l-am vazut. In schimb am vazut un sistem Belden industrial care facea asa ceva acum 7-8 ani.

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
ok, nici eu nu le stiu din experienta proprie, doar din specificatii citite pe net   :)    acum daca chiar functioneaza ca in reclama, e alta discutie     :)

am dat de ele pt ca am cautat cam ce vrea si initiatorul, voiam sa acopar un imobil cu doar 2 noduri (avand deja ethernet tras prin pereti), si nu aveam incredere ca link-ul intre ele peste wifi o sa fie satisfacator.

edit: acum vad ca initiatorul a spus ca:

 cr1st1an, on 15 septembrie 2022 - 13:17, said:

Am facut reteaua, am adaugat satelitii dar imi apare ca fiind unul principal iar ceilalti doi conectati la el.
atentie, asta nu inseamna obligatoriu ca link-ul este peste wifi. oricum ai face legatura (adica si peste ethernet), unul dintre ele va ramane principal, cel in care intra linia wan, iar ceilalti conectati la el.

Edited by born2lose, 15 September 2022 - 14:04.


#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017

 eiffel, on 15 septembrie 2022 - 13:28, said:

Pai mesh inceamna ca unul sa fie conectat la ethernet iar ceilalti formeaza o legatura wireless cu primul - sistemul mesh e doar pe Wi-Fi - ai o singura retea Wi-fi in toata zona acoperita.


Conexiunile intre sateliti sunt si pe cablu, eu de exemplu asa ii am conectati.(Tp Link Deco M5)

 __Dan__, on 15 septembrie 2022 - 13:29, said:

La ce v-a mai trebuit mesh daca oricum aveti si vreti sa pastrati cabluri trase la toate device-urile?? Le puteti configura ca AP?

Vrei mesh ca atunci cand iesi din raza unui sateliti sa fie preluata conexiunea de un alt satelit, fara a fi nevoit sa te conectezi manual sau sa astepti sa crape complet semnalul.

 cr1st1an, on 15 septembrie 2022 - 13:17, said:

Am facut reteaua, am adaugat satelitii dar imi apare ca fiind unul principal iar ceilalti doi conectati la el.


Intotdeauna unul e cel principal, insa conexiuena se face prin cablu daca sunt conectati la cablu si sistemul permite. Daca nu exista cablu, se face prin wifi.

Edited by george_alexandru, 15 September 2022 - 14:18.


#11
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.04.2006
Pe site-ul producatorului scrie ca X50 are backhaul.

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003

 cr1st1an, on 15 septembrie 2022 - 13:31, said:

Posibil sa nu fi inteles eu bine dar credeam ca poate functiona si ca o combinatie.
Adica sa am aceeasi retea dar sa fie toate conectate prin ethernet pentru un plus de viteza.
Merge mesh cu ethernet backhaul, de obicei satelitii detecteaza automat situatia.

#13
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006

 george_alexandru, on 15 septembrie 2022 - 14:17, said:


Vrei mesh ca atunci cand iesi din raza unui sateliti sa fie preluata conexiunea de un alt satelit, fara a fi nevoit sa te conectezi manual sau sa astepti sa crape complet semnalul.


Asta nu inseamna mesh.

#14
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,369
  • Înscris: 08.01.2009
Problema e ca implicit toate sistemele Deco se configureaza in mod Router master+sateliti ; acum probabil faci dublu NAT .
Ce trebuie sa faci e sa intri in aplicatia dedicata de configurare si sa treci sistemul in AP Mode (articolul e mai vechi dar presupun ca e similar si la versiunile noi Deco wifi6 )
La fel de bine poti schimba topologia retelei trecand ONT-ul in mod transparent/bridge apoi conectat unul din satelitii Deco care va avea rolul de Router (PPPoE) /Master apoi alegerea ta daca mai interpui switch-ul intre master si "slave-uri" tinand cont ca fiecare device are 3 porturi Eth ; daca vrei sa mai conectezi si altceva in retea via cablu atunci pui switch-ul insa daca conectezi doar ceilalti doi sateliti ii poti conecta direct in master .

L.E.

Exista de asemenea si o incompatibilitate cu unele switch-uri DLinkdin ce-mi aduc minte care nu transporta corect anumite pachete necesare pt. partea de autoconfigurare sistem .

Edited by me_iauras, 15 September 2022 - 20:20.


#15
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007
pana si unul din modelele Mercusys stie sa faca backhaul Ethernet, deci nu-i vreo chestie nemaipomenita

 eiffel, on 15 septembrie 2022 - 13:38, said:

Exista si ceva de genul asta, dar mai pui cateva zerouri la pret...
Si alt producator.

Am vazut asa ceva doar industiale.

eu zic ca tocmai asta inseamna
TP-Link Mesh înseamnă că unitățile Deco lucrează împreună pentru a forma o rețea unificată

 ogo, on 15 septembrie 2022 - 17:08, said:

Asta nu inseamna mesh.

Quote

Vrei mesh ca atunci cand iesi din raza unui sateliti sa fie preluata conexiunea de un alt satelit, fara a fi nevoit sa te conectezi manual sau sa astepti sa crape complet semnalul



#16
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
si de unde pana unde:

Quote

TP-Link Mesh înseamnă că unitățile Deco lucrează împreună pentru a forma o rețea unificată
inseamna acelasi lucru cu:

Quote

Vrei mesh ca atunci cand iesi din raza unui sateliti sa fie preluata conexiunea de un alt satelit, fara a fi nevoit sa te conectezi manual sau sa astepti sa crape complet semnalul
care strict la subiect defineste roaming-ul intre AP-uri, roaming care CULMEA, nu e controlat de AP-uri ci de client!!!!

iar definitia TP Link e frectie... suna frumos dar tehnic nu zice nimic, mai mult, poate sa insemne orice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate