Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Aplicare pasta termoconductoare incorect sau cooler defect ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Mihai_993

Mihai_993

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 14.07.2019
Salut, am achizitionat de curand un cooler SIlentium PC Fortis 5 pentru cpu (LGA1700, i5 12400f), pe care l-am montat luni. Temperaturile au fost ok, maxim 62C cu Intel BurnTest. Azi am desfacut cooler-ul pentru a observa daca a fost montat corect si am observat ca exista o portiune pe care nu a ajuns pasta (pasta pe care am folosit-o este MX-4).
Pasta a fost intinsa pe procesor folosind o spatula. Cantitatea de pasta pe care am aplicat-o este de 1-2 boabe de orez dupa care am intins pasta cu ajutorul spatulei.
As dori sa stiu daca am gresit la aplicarea pastei sau cooler-ul are o problema ?

Attached Files



#2
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Nu are nici o problema, cand ai scos radiatorul pasta aderase la procesor si nu la radiator, ea a stat foarte bine cu radiatorul montat. N-ai cum sa le gasesti murdare de pasta ca felia de opaine cu unt la demontare :D

Edited by tomcatsk8, 15 September 2022 - 10:55.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Ai folosit instructiunile pastei ?
https://support.arctic.de/mx-4

Cand nu e manual de obicei se intinde foarte putina pasta pe procesor - cu o spatula de plastic - cat mai uniform - doar cat sa acopere porozitatile metalului.
La fel se face si pe cooler. Dupa care se mai pune o boaba de orez de pasta pe cooler - la intel parca sub forma de liniuta verticala pe mijlocul procesorului si se pune coolerul miscand usor circular.

Dupa care nu se mai desface coolerul de pe procesor decat daca sunt problem de temperatura. Nu se verfiica altfel.

Acum trebuei sa o iei de la zero - sa stergi toata pasta si sa o iei de la capat.

#4
tehtronics

tehtronics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 15.07.2006
vezi si asta ...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OG_0-uraN5A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Serios, suntem in era digitala, intotdeauna am plicat pasta cu degetul mic atat pe cpu cat si pe gpu si n-am avut probleme, nu e o chestie asa critica, pasta doar umple niste goluri pentru a mari suprafata de contact.

Edited by tomcatsk8, 15 September 2022 - 11:17.


#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Posteiffel, on 15 septembrie 2022 - 10:58, said:

....
Acum trebuei sa o iei de la zero - sa stergi toata pasta si sa o iei de la capat.
acu multi ani a trebuit sa schimb pasta... la un intel, dupa manual, eswc total ca nu a prins/strans o clema.

scos tot curatat pus pasta pe ambele parti si sters cu o lamela din plastic cat sa ramana un film subtire de pasta.
tras linia aia pe mijloc si apasat usor cu miscat stanga-dreapta sus-jos. au facut clemele click si asta fost tot.

#7
Mihai_993

Mihai_993

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 14.07.2019
Am reusit intr-un final. Am aplicat mai multa pasta, am intins-o cu spatula si apoi am mai aplicat o cantitate foarte mica in mijlocul procesorului, peste pasta deja aplicata. Apoi am montat cooler-ul si am rulat Intel BurnTest. Temperatura maxima a fost de 55 C, in comparatie cu 62 C cat era inainte.
Va multumesc pentru sfaturi !

#8
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 12.11.2012

View PostMihai_993, on 15 septembrie 2022 - 10:47, said:

Aplicare pasta termoconductoare incorect sau cooler defect ?

Pasta a fost intinsa pe procesor folosind o spatula. Cantitatea de pasta pe care am aplicat-o este de 1-2 boabe de orez dupa care am intins pasta cu ajutorul spatulei.
As dori sa stiu daca am gresit la aplicarea pastei sau cooler-ul are o problema ?

Clar ai gresit cantitatea pastei pusa!

Nu se pune 1-2 boabe de orez pe procesor, se pune pasta cat 1 bob de mazare

Si dupa aia nu conteaza daca lasi pasta asa sa o intinda talpa radiatorului ori o intinzi tu cu o spatula sau degetul invelit in punga

Smecheria e sa fie un strat de pasta nici gros da nici subtire ca o felie de parizer de vezi prin ea

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Zona asta de pe voi e exact aia fara pasta pe cooler.
Acolo nu s-au apropiat. Ori ai pus completul pe buza carcasei. Nu ai lipit cu de cooler pe toată suprafața.
Daca ai pus 1 kg de pasta acum dar colierul tot pe buza de metal, nu ai făcut nimic
Attached File  IMG_20220915_134113.jpg   136.75K   29 downloads
Pui prima dată fara pasta și vezi daca se așează bine. Miști juma de mm stg dreapta. Ar trebui sa adere colierul de cu când sunt perfect curate și lipite

#10
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ai uitat sa cureti cu alchool izopropilic ambele parti

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
pui pasta si aplici un ciob, prin el vezi cum se intinde pasta, faci asta separat pt procesor si pt cooler

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
In mesajul de mai sus am scris CPU, dar autocorectul nopții..;)
Deci nu e lipit CPU de cooler
In triunghiul ăla roșu.
Sta coolerul pe buza metalica ce susține CPU


#13
Mihai_993

Mihai_993

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 14.07.2019
Am desfacut cooler-ul din nou.

Attached Files

  • Attached File  12.jpg   327.66K   24 downloads
  • Attached File  13.jpg   218.25K   24 downloads


#14
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Intel s-a grăbit (sau s-a zgârcit) și a folosit pe socketul LGA 1700 același sistem de fixare antic al procesorului, de pe vremea primului socket LGA 115x. Procesoarele Gen12 sunt mai mari, iar rama de fixare flambează și nu permite coolerului un contact perfect, pe toată suprafața procesorului. Inițial au apărut teste cu șaibe de silicon, groase de 1mm, folosite la sistemul de fixare al coolerului, ce permiteau reducerea temperaturii cu câteva grade. Acum au apărut rame de fixare a procesorului (contact frame) ce înlocuiesc sistemul original de fixare, și oferă rezultate remarcabile la răcire, indiferent dacă sunt "de firmă" sau "de buget". Trebuie doar atenție sporită la montaj:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EByOdL_nYKo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by nei-k, 15 September 2022 - 13:42.


#15
Mihai_993

Mihai_993

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 14.07.2019
Ce solutie exista in afara de contact frame ?

#16
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Washer mod
https://www.igorslab...lga1700-socket/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate