Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Rezectie completa de sept nazal!

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Ma bucur pentru tine, bravo! Nu stiu insa daca am inteles bine, tu ai facut operatie de micsorare cornete prin radiofrecventa acum? Si cat te-a costat si mai ales daca "doare" sau cum se procedeaza? Crezi ca am putea sa vorbim si prin mesaj PM, am vazut ca nu poti primi. Multumesc

#20
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
Mi-a facut cauterizare cornete cu radio frecventa.Cost 1300 lei in total.200 lei consultul +100 lei  endoscopia nazala,si 1000 lei operatia propriu zisa.Operatia in sine nu a durat mai mult de 30 min,fara purtarea acelor mese post operatorii in nas 24 ore ,pur si simlu am iesit din operatie fara nici o sangerare din nas nimic.
Inainte de operatie mi-a dat cu 2 sprayuri anestezice in nas,La a 2 lea spray te ustura de faci pe tine efectiv,simti cum iti intra pana in creier sprayul,apoi iti introduce  2 mese cam 12 cm in nas si apoi trebuie sa astepti 10 minute pana simti cum ti se umfla toata fata de zici ca ai luat pumi in gura,iti amorteste partea pregatita pt operatie,apoi iti scoate acele mese din nas si apoi baga cateterul acela cu radiofrecventa care scoate niste sunete ciudate,iar in timpul operatiei auzi efectiv cum sfaraie ca o carne pe gratar cand le taie,si vreau sa spun ca, cu toata anestezia locala tot simti durere de aproape faci pe tine.Acum depinde de pragul de durere al fiecarui om.Eu am suportat,pt ca nu am mai vrut cu anestezie generala.Poti opta si pt anestezie generala.
Si dupa ce ti le taie,te mai tine in cabinet 10 minute sa te vada cum te simti si efectiv pleci fara mese in nas,fara sangerari fara nimic.3-4 zile sufli moderat nasul si aia e tot.Cam dupa maxim 1 sapt. simti cum respiri normal.
Dupa operatie mi-a dat 2 ibuprofen pe zi sa iau si mi-a mai dat un spray de mare sa dau de 2 ori pe zi,si atat.

incredibil ,astazi am fost sa-mi aspire "asa zisele resturi post operatorii din nas" asa cum eram obisnuit in 2013 si 2015 si mi-a spus dl doctor ca nu e nevoie si sa ma duc iar la un control peste o sapt.

#21
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Exact asa a fost si la mine, operatia a fost acum 2 saptamani, in Ploiesti. Pana acum e bine

#22
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
Partea nasoala este ca in timp cresc la loc depinde de om ,la unul creste mai repede ,la altul mai greu....asta e viata,si asta din cauza aerului toxic din orase pe care-l inspiram.Mi-a spus medicul ca daca as locui undeva la munte sau undeva unde este aerul curat ,fara praf,fara fum de tigara,alergeni, nu as mai avea probleme,nu ar mai creste la loc.Este o masura idioata si exagerata a corpului sa le mareasca in timp Posted Image
Am mai inteles  totodata ca nu trebuie facuta interventia  aceasta primvara,pt. ca atunci sint foarte multi alergeni

Edited by EL-Presidente, 03 October 2022 - 13:17.


#23
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

 EL-Presidente, on 03 octombrie 2022 - 13:06, said:

Mi-a facut cauterizare cornete cu radio frecventa.Cost 1300 lei in total.200 lei consultul +100 lei  endoscopia nazala,si 1000 lei operatia propriu zisa.Operatia in sine nu a durat mai mult de 30 min,fara purtarea acelor mese post operatorii in nas 24 ore ,pur si simlu am iesit din operatie fara nici o sangerare din nas nimic.
Inainte de operatie mi-a dat cu 2 sprayuri anestezice in nas,La a 2 lea spray te ustura de faci pe tine efectiv,simti cum iti intra pana in creier sprayul,apoi iti introduce  2 mese cam 12 cm in nas si apoi trebuie sa astepti 10 minute pana simti cum ti se umfla toata fata de zici ca ai luat pumi in gura,iti amorteste partea pregatita pt operatie,apoi iti scoate acele mese din nas si apoi baga cateterul acela cu radiofrecventa care scoate niste sunete ciudate,iar in timpul operatiei auzi efectiv cum sfaraie ca o carne pe gratar cand le taie,si vreau sa spun ca, cu toata anestezia locala tot simti durere de aproape faci pe tine.Acum depinde de pragul de durere al fiecarui om.Eu am suportat,pt ca nu am mai vrut cu anestezie generala.Poti opta si pt anestezie generala.
Si dupa ce ti le taie,te mai tine in cabinet 10 minute sa te vada cum te simti si efectiv pleci fara mese in nas,fara sangerari fara nimic.3-4 zile sufli moderat nasul si aia e tot.Cam dupa maxim 1 sapt. simti cum respiri normal.
Dupa operatie mi-a dat 2 ibuprofen pe zi sa iau si mi-a mai dat un spray de mare sa dau de 2 ori pe zi,si atat.

incredibil ,astazi am fost sa-mi aspire "asa zisele resturi post operatorii din nas" asa cum eram obisnuit in 2013 si 2015 si mi-a spus dl doctor ca nu e nevoie si sa ma duc iar la un control peste o sapt.

M-ai terminat, eu care fug de doctori si durere precum dracul de tamaie Posted Image) In 2017 m-am operat de deviatie de sept si a fost crunt, am ramas cu sechele, dar la fel ca si tine simt ca nu mai pot respira chiar "corect" . Deci 1300 ron suna al naibii de bine (cu trimitere CASS sau la liber), ma gandesc ca poate sunt mai multi bani daca este cu generala (deci automat si zile libere de luat Posted Image)

Deci sa inteleg ca ai fost la clinica Angisan din Bragadiru sau din alta parte? Dr Ursachescu chiar imi pare super, probabil ca voi incerca sa merg si eu la dansul.

 EL-Presidente, on 03 octombrie 2022 - 13:17, said:

Partea nasoala este ca in timp cresc la loc depinde de om ,la unul creste mai repede ,la altul mai greu....asta e viata,si asta din cauza aerului toxic din orase pe care-l inspiram.Mi-a spus medicul ca daca as locui undeva la munte sau undeva unde este aerul curat ,fara praf,fara fum de tigara,alergeni, nu as mai avea probleme,nu ar mai creste la loc.Este o masura idioata si exagerata a corpului sa le mareasca in timp Posted Image
Am mai inteles  totodata ca nu trebuie facuta interventia  aceasta primvara,pt. ca atunci sint foarte multi alergeni


Da, stiu ce zici, ti-am mai confirmat fix asa si eu, la munte daca ma duc sau in alte tari din vest unde e mai liniste respir aproape NORMAL/PERFECT, eu stau si in Bucuresti, imi fac mereu curatare cu apa cu sare, dau de alergeni cu sprayuri, am si rinita alergica....
Mi-as face insa parca curaj sa imi fac si eu cu radiofrecventa si pe urma daca ar fi atat de bun acest Ursachescu si as avea o chimie cu dansul (cu Sarafoleanu pe banda rulanda, te-am inteles perfect maxim 2-5 minute si o gramada de bani consultatia) poate mi-ar face si in gat operatia pentru restul de amigdalita ramas..
LE: vad ca in Buzau ar avea pentru ORL, de unde si preturile ceva mai mici...dar asta este, daca ar fi merg si la buzau, conduce a mea doar sa rezolvam :)

Edited by Al3xandrus, 03 October 2022 - 13:43.


#24
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
Cu anestezie generala costa 3500 lei cu trimitere prin CAS din ce am inteles si 1300 lei cu anestezie locala,asa cum am optat eu.D.-l medic il gasesti la clinica AngiSan in Buzau.Acum nu stiu sigur dar s-ar putea sa aiba activitate si in Bucuresti.
Este un chirurg exceptional si inainte de toate are calitatea de a fi om.Este un om care stie sa asculte si sa faca anamneza cu atentie.Din ce am inteles din interviu este un om modest care nu sufera de el,de titulaturi,e un om care isi iubeste meseria si vrea sa-si faca treaba cat mai bine.

La mine e a 5 zi de la operatie si deja simt atat de rece aerul ,incat mi-a inghetat nasul efectiv,si nu glumesc,atat de mult aer imi intra in plamani

Si nu sint la munte,ci in oras

Edited by EL-Presidente, 03 October 2022 - 13:49.


#25
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Deci 1300 lei cu anestezie locala trimitere CASS si 3500 lei pentru generala tot cu trimitere CASS (de obicei diferenta este de maxim 500 lei). Stau si ma gandesc poate ar fi fost bine sa il fi prins poate si prin bucuresti macar la consultatie, ca o sa vrea ma gandesc consultatia inainte si pe urma programare sau tie ti le-a facut direct pe toate (Tu daca esti in Bz e altceva, dar eu sa vin de la Buc...)

#26
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022

 Al3xandrus, on 03 octombrie 2022 - 13:51, said:

Deci 1300 lei cu anestezie locala trimitere CASS si 3500 lei pentru generala tot cu trimitere CASS
la anestezie locala este fara CASS, platesti cash,doar la anestezie generala e valabil CASS

Da, in aceasi zi mi-a facut consultatia,endoscopia si operatia.

 Al3xandrus, on 03 octombrie 2022 - 13:40, said:




(cu Sarafoleanu pe banda rulanda, te-am inteles perfect maxim 2-5 minute si o gramada de bani consultatia)
Eu de Sarafoleanu,nici nu vreau sa mai aud in viata mea,sint multi oameni peste el.Tatal sau Dorin Sarafoleanu ala Da ,dar fiul sau este doar un ingamfat si atat iar specialitatea lui de baza nu este medic primar ORL cum se lauda ci stomatolog !!!

Edited by EL-Presidente, 03 October 2022 - 14:02.


#27
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Bravo. Acum sa mentii jurnalul asta macar la cate 6 luni, sa fie util altora.

#28
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
A trecut deja o luna si ceva de la operatie,si de abia acum pot sa spun ca m-am vindecat complet si respir aerul cum trebuie.In primele 30 zile m-am cam chinuit putin,pt ca efectiv am suflat din nas bucati intregi de "carne cu mucus" de  marimea degetului mic fara sa exagerez.Nici acum nu-mi explic de unde le tot scoteam.Dar medicul mi-a spus sa fiu calm si sa nu ma sperii ca or sa treaca si a avut dreptate.Se pare ca tot secretul este acel spray Rinopanteina,ca pe asta mi l-a dat.
In orice caz 1 luna te cam chinui dupa operatie pana sa respiri ok,cel putin la mine atat a durat.De abia AZI respir bine pe ambele nari fara sa zici ca am avut vreo interventie chirurgicala.
Un chirurg EXCEPTIONAL,efectiv nu am cuvinte!!
Acum singura mea frica este sa ma pazesc cat pot de mult si sa fug de poluarea masinilor si a mediului, a.i sa nu-mi mai creasca cornetele prea repede.Vreau si eu sa raman asa cum respir acum.Nu vreau sa mai creasca iar cornetele alea la loc :(

#29
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Cum mai esti dupa operatie, abia am terminat si eu cu cea de la gat, cu vaporizarea laser si as vrea sa fac si la cornete, curaj sa mai fie ca numai eu stiu prin ce am trecut :) Ideea este ca am stat 3 zile in spital si a fost un tip care nu stiu de ce l-a tinut dar i-a facut operatia maxim 30 min dupa care tot isi sufla nasul (trebuia deviatie dar i-a facut doar de cornete cica, nu am mai stat caci m-a externat). Nu stiu cat de rezistent sunt sa fac fara generala, dar parca mi-as face curaj si pt locala si aia este, respir din ce in ce mai greu, e clar ca am o rinita urata datorita poluarii...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate