Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat vase si grasimea

Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 

Rezectie completa de sept nazal!

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
buna ziua,
In 2013 am fost diagnosticat cu iagnosticul de  rinita cronica hipertrofica.Nu puteam sa mai respir bine pe nas indiferent de spraiurile pe care le foloseam,fapt pt care ultima mea solutie de altfel si radicala a fost sa aleg chirurgia,Tot in 2013 am ales sa ma duc la prof.Dr. Codrut Sarafoleanu care m-a operat de deviatie de sept nazala si mi- micsorat si cornetele nazale.Dupa ce mi-a micsorat cornetele nazale am respirat mai bine,dar d-l doctor a omis sa-mi spuna in 2013 cand m-am operat ca sufar in acelasi timp si de rinita vasocontrictiva,in sensul caeu pot dormi doar intr-o parte.Adica daca dorm pe partea stanga,nara dreapta simt cum mi se desumfla si respir bine pe ea,daca ma intorc pe partea dreapta simt cum se desumfla partea stanga si se infunda dreapta.
2 ani m-am bucurat de operatie si in 2015 m-am intors la clinica profesorului Sarafoleanu si i-am spus aceste aspecte cu care ma confrunt. si mi-a facut Rinometrie m-a pus la un aparat sa vada presiunea aerului care intra pe fiecare nara,si mi-a spus ca pe nara dreapta am obstructie severa.Ca o paranteza asta putea sa mi-o faca in 2013 ca sa nu fac alta operatie in 2015,si asta pt ca niciodata doctorii in cabinet nu au rabdare sa asculte pacientul,ca daca i-ar asculta tot ei si-ar usura munca si ar intelege mai bine patologia pacientului.
Asa ca in 2015 am facut alta operatie de turbinoredctie cu radiofrecventa laser pt diminuarea in dimensiuni a mucoasei cornetelor nazale.Mentionez ca si in 2013 si in 2015 operatiile au fost facute sub anestezie generala,desi eu am dorit anestezie locala,in fine...
In 2016 m-a mai chemat inca o data la cabinetul privat al domnului Sarafoleanu,acolo mi-a mai facut o toaletare finala gen dar sub anestezie locala.Tot in 2016 mi-a facut si rinometrie si o alta mica operatie in clinica privataa dumnealui,si mi-a spus ca gata am scapat.
Din 2016 si pana in prezent, m-am bucurat de o respiratie normala fara probleme de nas infundat.Acum in 2022 observ ca iar mi se infunda nara dreapta.Am introdus un pai in nas si simt ca, cornetul nazal iar s-a marit in volum,fata de nara stanga pe care respir perfect.
Cand introduc acel pai in nas pana in fund,si dupa acea il extrag imediat respir bine si pe nara dreapta.Totodata folosesc apa sarata de la Monteoru cu salinitate 80%,ma ajuta foarte mult.Imi bag acea apa sarata in nara cu o seringa.E mana cereasca acea apa,imediat imi desumfla nasul, parca si-mi curata imediat nasul de secretii,desi unii imi spun ca e prea agresiva pt nas si ar trebui sa folosesc apa de mare cu 22% salinitate.
Am fost acum la un control ORL si am dat de un medic arogant care nici macar nu a vrut sa se uite in nasul meu sa-mi spuna daca cornetele nazale s-au marit in volum daca am probleme cu amigdalele,ca si gatul il simt obstructionat cateodata,am fost prin trimitere probabil de aia m-a si tratat cu indiferenta.Pe viitor trebuie sa ma duc cu banii ca sa aiba mai multa rabdare,si cand am sa intru in cabine am sa spun asa:Cat ma costa ca sa ma ascultati pana la capat ce probleme am?
Trebuie sa ma intorc iarasi la Bucuresti la d-l doctor Sarafoleanu ca in alta parte nu stiu unde sa ma duc.

M-am bucurat 6 ani de respirat normal si acum s-au marit iar cornetele nazale din cauza mediului toxic al oraselor in care traim,al fumului de tigara si ai altor alergeni.Din cauza aceasta se maresc aceste cornete nazale din ce am inteles.
efectiv nu mai pot nu mai suport sa trec iar prin alta anestezie generala,mai cu seama ca am inteles ca scurteaza si viata aceste anestezii generale,plus faptul ca poti sa nu te mai scoli de pe masa de operatie,ca au fost cazuriE normal sa-mi fie si mie frica,am trecut deja prin 2 nu mai am curaj.Vreau si eu sa rezolv odata cu aceste cornete.Vreau sa le elimin definitiv,imi asum toate riscurile.Daca mai fac operatii vreau doar cu anestezie locala si suport caineste orice.

Eu acum am cateva variante proprii,pt ca sint la capatul rabdarii nu mai pot,efectiv sint zile cand plang:

1.Fiind practic a 4-a interventie invaziva chirurgicala as dori sa pot face REZECTIE COMPLETA DE SEPT NAZAL,adica din ce am inteles sa-mi sparga efectiv cu dalta si ciocanul nara de pe partea dreapta cum se facea in trecuta.i. sa nu mai imi creasca acel cornet nazal in timp deloc.M-am saturat de tehnici moderne de iti taie doar cornetul nazal si-ti creste la loc dupa un timp.Vreau sa-l EXTIRP complet,si daca ma mutileaza efectiv pe partea dreapta nu-mi pasa,vreau sa respir normal atat imi doresc de la viata asta, nu ma intereseaza aspectul fizic cum raman dupa.Si daca raman cu gauri in nas,vreau sa respir atat!
2.Se poate sa-mi introduca in nara un TUB efectiv a.i sa impiedice cresterea in volum a cornetului nazal?
3.Daca suport barbateste, pot eu pe viu sa introduc in nara un cutitas mic sa tai pe viu cornetul nazal?Ca o fac si pe asta.tai cornetul si-mi introduc repede un tampon pt pierderea de sange.
in concluzie m-am saturat de tehnici moderne si de frumusete si de aparaturi moderne,vreau tehnici barbare daca se poate si sub anestezie locala.Suport durerea ,ma stiu o fire puternica care ignora durerea.Am aceasta disciplina sa ignor durerea.
4.Se poate sa-mi mareasca narile,vreau nas de elefant daca se poate....chiar si gauri laterale in nas...nu glumesc !

Voi ce parere aveti despre aceste 4 idei proprii?Pct. 3 si acum imi vine sa-l efectuez,pt ca m observat ca daca introduc un pai subtire adanc in nas simt ceva umflat acolo si respir bine dupa ce-l scot.Imi vine sa tai euacolo cumva bucata aia crescuta de carne....

Aceste aspecte o sa i le spun domnului profesor cand ma duc din nou la clinica dumnealui.Sper de data asta sa ma asculte si sa ma inteleaga ca pe un OM ,atat imi doresc !Nu mai vreau tehnici moderne si fite.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   192.85K   9 downloads
  • Attached File  2.jpg   201.35K   11 downloads
  • Attached File  3.jpg   241.19K   10 downloads
  • Attached File  4.jpg   71.41K   9 downloads
  • Attached File  5.jpg   205.44K   7 downloads
  • Attached File  6.jpg   436.01K   5 downloads


#2
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
Am vrut sa ajung la tatal lui ,la Dorin Sarafoleanu ca pare un om mai calculat si mai bun oricum,dar datorita varstei nu mai opereaza ,nici macar nu mai ofera consultatii,iar fiul lui Codrut nu mai am cum sa ajung la el pana in luna februarie atat de cautat este....
Rog un mod sa uneasca si acest paragraf.Multumesc

#3
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
p.s sint anumite ore din zile cand efectiv si pe nara dreapta respir bine fara probleme.Nu inteleg ce se intampla acolo in nas.

#4
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010
Ai mers la clinica privata sau la spitalul Sf. Maria?

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am aceleasi probleme + sinuzita, am facut RMN + 2 consulturi la 2 medici de top din Bucuresti, m-am documentat la greu si NU m-am operat, astept pana oi muri daca o apare o chestie revolutionara garantata.
Cat despre cornete, citisem ca doar procedura mecanica barbara asigura succesul pe termen lung.

 EL-Presidente, on 15 septembrie 2022 - 12:16, said:

p.s sint anumite ore din zile cand efectiv si pe nara dreapta respir bine fara probleme.Nu inteleg ce se intampla acolo in nas.

Un RMN bine facut e maximul pentru un diagnostic.

Nu fa nimic singur, vezi la Sanador si/sau la Regina Maria la sefii de sectie.

Edited by overseas, 15 September 2022 - 14:46.


#6
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022

 Swerige, on 15 septembrie 2022 - 13:54, said:

Ai mers la clinica privata sau la spitalul Sf. Maria?
la clinica privata m-a consultat profeosrul si la spiatl mi-a facut interventia chirurgicala..

#7
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022

 overseas, on 15 septembrie 2022 - 14:44, said:


Cat despre cornete, citisem ca doar procedura mecanica barbara asigura succesul pe termen lung.



pa tocmai asta este poblema,ca si eu cred acelasi lucru,ca pana n-oi sparge complet acolo nasul,nu o sa rezolv nimic.Ai mei au fost ingrijorati cand m-am dus la operatie in 2013 ca sa nu vin pocit,cu nasul spart etc,dar mai bine alegeam metoda barbara.Sint constient ca la mine mai functioneaza doar metoda barbara si atat.Eu nu sint medic,nu sint chirurg.dar o iau pe o logica elementara.Daca sparg osul nasului acolo,ar trebui cornetul nazal sa nu mai creasca nu?Pt. ca ma gandesc ca este ca un muschi care creste pe un perete.Daca distrug peretele,cornetul nazal nu are de unde sa se mai agate si sa creasca.,corect?
Asta o sa fac la urmatoarea interventie chirurgicala,ca nu mai pot,m-am saturat sa ma tot duc sa le tai acele cornete care cresc.iar in munte nu ma pot duce sa scap de poluare,tot oras trebuie sa traiesc unde este poluare.Intr-adevar cand ajung in zona muntilor ,nu mai am probleme ,dar nu ma pot muta in padure,si pe munti acum.
Sa-l ia naiba de cornet nazal,ca mi-a mancat sufletul nu mai pot.Stiu ca are rol de filtrare,umidificare etc etc. dar deja vreau sa renunt la el pe partea dreapta unde am obstructia severea ,sa scap si eu de probleme,chiar daca voi fi expus mai mult la raceli,virusi,bacterii....asta e viata.Oricum, tot racesc mai frecvent decat un om normal,mai ales in perioa rece.Vara e bine nu am probleme.
Ca o paranteza,imi place foarte mult mirosul apei sarate,mai ales a apei de la Monteoru, care mi se pare mult mai puternica si mai buna decat apa Marii Negre.Daca as putea acolo mi-as intinde pat sa dorm, in bazinul cu apa sarata.

#8
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
Am fost adinaueri la clinica Angisan si am dat peste niste oameni de nota 10 la informatii.Mi-au spus ca pot opta pt cauterizare cornete nazale cu anestezie locala cum doresc la 1000lei si plec in aceasi zi acasa,sau 3500 lei cu anestezie generala prin CAS cu trimitere.Nu mi-a spus daca e cu radiofrecventa sau laser.
Legat de anestezia generala,aici sint un pic in ceata ori e 3500 lei ori e prin trimitere prin casa de sanatate.
In orice caz o sa optez mai mult ca sigur pt cea la 1000 lei cu anestezie locala.Si cand si cand o sa trebuiasca sa tai iar si iar si iar acele cornete care se vor mari in volum de fiecare data.Altceva nu stiu ce sa fac momentan.Ma lupt cu propriul meu corp care riposteaza si-si mareste volumul acelor cornete nenorocite.Si daca optez pt aceasta operatie ,de renuntat la idea initiala de rezectie completa de sept nazal nu voi renunta.Se pare ca tot acea metoda barbara imi va da rezultate.Dar momentan merg pe asta ca nu e asa costisitoare si sper sa ma tina macar 2-3 ani.6 ani sigur nu ma va tine ce mi-a facut profesorul Sarafoleanu dar asta e viata.As fi vrut sa ajung la el dar pana in februarie nu am sanse atat de cautat este.
M-as bucura sa exsiste o metoda de cauterizare sa le arda sa nu mai creasca deloc.profesorul cand mi le-a cauterizat acum 6 ani m-a asigurat ca nu-mi vor mai creste la loc......
Chiar nu o exsista o metoda sa le distruga definitiv acele cornete care ne fac viata un calvar?Sa fie ca la epilarea definitiva, unde distruge foliculul de par,radacina..si gata.

#9
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Te inteleg perfect din pacate eu mai am si probleme cu gatul, fix ce zici tu la mine se pare ca s-a refacut tesutul de la amigdale si racesc destul de des, la fel si cu respiratia (dupa deviatie de sept - dar facuta clasica in 2017 la Floreasca - horror) stand si in Bucuresti probabil am cornetele marite de nu mai respir cum trebuie (cel putin nu ca in 2017). Ciudat este ca daca plec undeva la munte/UK respir destul de bine :)

O sa-ti scriu si un PM referitor la Sarafoleanu si Sf. Maria...

https://www.youtube-...=oembed  vezi ca mai sunt cateva topicuri in sectiunea asta, o sa razi dar pentru mine a mers (cand nu sunt racit) :) nu ai ce pierde, asa ca incearca...

#10
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
Pai si eu am probleme cu gatul.Si eu racesc foarte des mai ales in sezonul rece indiferent ca stau bine imbracat,la caldura,pot sa stau oriunde as sta.Eu de 6 ani de zile imi place sa dorm langa geam deschis.I-am innebunit pe ai mei,ca lor le este frig,dar mie asa imi place sa simt aerul cat mai curat ,cat mai rece si cat umed.Daca simt aer uscat intru in panica nu-mi place.Cand ploua afara, atunci imi place aerul cel mai mult.Si cand racesc pe mine prima data ma ia in zona gatului
Sincer nici eu nu inteleg aspectul acesta ciudat,jur.Zilele acestea am fost la ai mei la tara.Ei au casa pe langa Sinaia.Nu stiu cum se face dar cat am stat acolo 2 zile am respirat ca un om normal pe ambele nari,nu am mai simtit nici o nara infundata de zici ca nu aveam nimic.Cum am ajuns acasa in oras gata iarasi a luat-o razna respiratia mea pe nara dreapta.Si spun ca e ciudat,pt ca pana acum nu simteam nimic indiferent unde ma duceam.Chiar asa de toxic o fi aerul din PREZENT in orase?ma sperie sincer acest aspect daca e asa.Adica cornetele alea in nas sint ca niste mase musculoase care se umfla si se desumfla? Pe bune? Posted Image
Chiar o fi advevarat faptul ca aceste cornete se maresc in timp datorita noxelor,prafului si mediului toxic din orasele in care locuim?De ce reactioneaza asa de violent corpul meu la aerul pe care-l inspir in orasul in care traiesc?Eu nu locuiesc ca tine intr-un oras mare precum Bucurestiul.Locuiesc intr-un oras mult mai mic.Inseamna ca daca traiam in Bucuresti eram deja mort,mi se astupau ambele nari complet?
Asa spun toti medicii si chirurgii ORL ca daca am locui doar la munte nu am mai avea probleme cu cornetele nazale din nas,nu s-ar mai mari si am trai toata viata fericiti.Dar ce sa facem ?Ca nu putem acum sa fugim cu totii in munti
Alt aspect ciudat, noaptea cand nu mai e circulatie de masini si e liniste perfecta respir parca mai bine decat ziua.O fi mai curat aerul noaptea decat ziua?Nu prea are logica,pt ca eu il percep la fel ca si in timpul zilei.
Eu pe langa ape ma simt bine,alt aspect ciudat.Corpului meu ii place aerul umed si rece.Eu nici iarna nu suport caldura prea mare in camera unde dorm.Eu opresc caloriferul in camera.imi place undeva la 19 grade maxim,pe cand altora le place sa aiba iarna undeva si la 25-26 grade.Pe mine daca m-ai bagat in camere din acelea nu mai pot dormi intru in panica.Ca sa pot dormi,la mine nasul trebuie sa fie in frig.
Cred ca sint singurul care iubeste frigul la acest aspect.parintii si fratele meu nu au probleme cu respiratia ca mine.Mereu le spun: dati-mi ma nasul vostru.Ce fericiti sint oamenii normali care au nasul fara probleme,ii invidiez.La ei de ce nu reactioneaza asa violent cornetele nazale la poluarea din oras ca la mine?
Chirurgii ORL afirma faptul ca peste 80% din populatie au probleme cu rinita hipertrofica,dar e deja minciuna din partea lor,aici nu-i mai cred.Daca ar fi asa ar fi toti la ORL.Poate 80% respira normal si 20%  sint ca mine,asa da cred.
O sa incerc metoda aia pana m-oi opera din nou acum pe 29 sept.Of cand ma gandesc ca iar trebuie sa trec prin chinurile chirurgiei,mai ales ca aspiratiile bucatilor de carne dupa operatie.Cat de dureroase sint ,dar macar stiu ca o sa respir si eu iarasi bine,sper tot pt 6 ani sa nu mai am probleme
Am pus gand rau cornetului nazal din nara dreapta,pe ala tot o sa-l distrug eu cumva.Trebuie sa exsiste o solutie sa-l decimez,sa nu mai creascaPosted Image

#11
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
Tind sa cred ca,corpul meu imi este propriul dusman.Le-am taiat de 2 ori cornetele alea nazale,el de ce le creste la loc Dumnezeule?Aici ma termina pe mine psihic.Sarafoleanu m-a mintit in 2016 cand mi-a zis ca mi-a cauterizat mucoasa si ca nu-mi vor mai creste cornetele.De ce m-o fi mintit nu inteleg?Mi-a zis ca mi-a facut cu radiofrecventa si cu coblator cu aparate de ultima generatie.

#12
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
Azi m-am operat la clinica AngiSan la d-l doctor Cosmin Ursachescu,medic primar si chirurg ORL.Un om de nota 100000 si cu maini de aur.Respir din nou bine,sint atat de fericit.Il recomand cu caldura pe d-l doctor.Personal l-am simtit mai bun decat profesorul Sarafoleanu de acum 6 ani Posted Image
in 39 ani de cand sint pe acest pamant,e pt prima data in viata mea cand am fost si eu ascultat in cabinet la control pana la capat si multumit de operatie.Daca ar fi toti ca d-l Ursachescu sa aiba rabdare sa faca anamneza pacientului sa inteleaga suferinta omului ,ce bine ar fi.Acest om este unicat,sa-i dea Dumnezeu sanatate pe unde umbla.A avut rabdare la consult sa-i spun tot ce ma doare si toate problemele pe care le-am avut inca din 2013,efectiv mi-a citit tot dosarul si m-a ascultat tot ce am avut pe suflet,iar operatia mi-a facut-o sub anestezie locala,a avut efectiv maini de aur,si precise fara sa-i tremure,fara sa fie nervos sau obosit.A fost efectiv pe placul meu.M-am rugat la Dumnezeu sa dau si eu de un doctor care sa ma asculte si pe mine pana la capat si uite ca mi s-a indeplinit.
Ca de obicei de-a luingulu timpului mereu am avut parte de doctori plictisiti care nu au rabdare sa discute cu pacientul si sa-i asculte pana la capat suferinta.Cat de mult gresesc oamenii aceia,aia niciodata nu vor fi doctori,si tot ei vor gresi pt ca daca ar asculta sa inteleaga suferinta fiecarui pacient,tot ei si-ar usura munca si ar sti mai bine ce e de facut
Multi docotori nu or sa inteleaga cat de importanta e anamneza cu pacientul.Va spun cinstiti ca si profesorul Sarafoleanu cand m-am ducs la el la consult nu a avut rabdare mai mult de 2 minute sa ma asculte si sa inteleaga ce probleme am,dar in fine asta e ,timpul a trecut.
Multumesc ca exsista acest om minunat Cosmin Ursachescu,numai la el ma voi duce de acum incolo,pt ca este cu adevarat om in primul rand,si-n al 2 lea rand un chirurg ORL desavarsit
Mi-a spus ca aceste cornete se vor reface la loc cam in 5 ani depinde acum de noroc.Totodata mi-a confirmat ca intr-adevar ca sa scap de aceste probleme cu cornetele nazale care tot cresc la loc,este sa aleg metoda barbara de care stiam si eu inca de la inceput,adica dalta si ciocanul si spart septul nazal,dar mi-a spus clar ca aia va fi foarte dureroasa, si cand m-oi hotara sa o fac ,se va face doar si doar sub anestezie generala.Nu mai merge cu locala Posted Image
Stiti cum simt aerul acum?Efectiv simt ca plutesc,uitasem cum e sa respiri usor.Pe langa asta simt acum mirosuri de la kilometrii,zici ca sint caine,nu-mi vine sa credPosted Image

Efectiv plang de fericire.....

Un chirurg de nota 100000000000000000000!!!!!!!!!

Edited by EL-Presidente, 29 September 2022 - 21:44.


#13
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
p.s Nu-mi vine sa cred ca dupa operatie ,nu a mai trebuit sa tin 24 ore mesele acela in nas ca in 2013 .tin mine atunci ca m-am chinuit dupa operatie cu acele mese in nas.Acest chirurg nu stiu cum a facut operatia ca nu am scurgeri de sange din nas,nimic,sint absolut ca nou.oare de ce in 2013 a trebuit sa stau cu acele mese in nas?
In fine....
Acum mi-a spus sa suflu usor nasul,mi-a dat un spary nazal pt spalari pana luni cand ma voi duce pt aspiratie resturi post operatorii ce au ramas in nas,si mi-a mai dat un antiinflamator ibuporfen parca

Edited by EL-Presidente, 29 September 2022 - 22:01.


#14
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
Urmarind acest filmulet,nu cred ca mai ma incanta operatia cu dalta si ciocanul si renuntarea la cornetele nazale.M-a cam pus pe ganduri.Mai bine le reduc cand si cand....

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BKPbhdxpqDw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 EL-Presidente, on 30 septembrie 2022 - 06:26, said:

Mai bine le reduc cand si cand....

De la ce apar? Rinita alegrica este o cauza?

#16
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
daca as sti raspunsul la aceasta intrebare poate s intelge mai bine si eu de ce la un interval de aprox 5 ani cresc alea la loc.Corpul meu imi este propriul dusman.
Respir atat de bine acum incat ma rog la Dumnezeu ca informatia mucoasei sa ramana asa,sa nu-si mai creasca cornetele alea la loc.M-as bucura dar stiu ca nu o sa fie asa.Trebuie sa ma impac cu gandul ca la 5 ani trebuie sa le tai,sau poate chiar la interval mai mic,nu pot sa stiu cum reactioneaza corpul meu.Sint deja la a 4-a interventie.M-as bucura macar si asa sa stiu ca ma tine 5 ani de acum incolo,dar nu stiu daca e o regula,mi-e teama sa nu fie precum firul de par,cu cat il tai mai des sa nu creasca mai repede..
Si cu anestezie locala simti cum ti le taie pe viu aproape,atata de dureroasa este interventia.Si luni acum ma duc iar la acele aspiratii nazale post operatorii care se fac pe viu,imi vine sa fug efectiv.Le aspira din nas fara anestezie,si sint lipite acolo...Asta e viata
......

Edited by EL-Presidente, 01 October 2022 - 08:33.


#17
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
acesta este chirurgul care m-a operat.Un om de nota 10,efectiv n-am cuvinte !!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/szbLmTzBzFg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
Ca o concluzie  pot sa spun ca "maretul" profesor Sarafoleanu este doar un MACELAR pe langa acest Ursachescu.Efectiv ii da clasa d-l medic Ursachescu,si va spun asta oameni buni pt ca am trecut prin mainile ambilor chirurgi si e diferenta de la cer la pamant !!
pai in 2015 tin minte ca dupa operatie m-am chinuit cu acele mese in nas 24 ore,apoi timpul de recuperare ca sa pot respira ok a fost undeva la 3 luni de zile.A fost groaznic
Eu m-am operat la d-l medic Cosmin Ursachescu joi pe 29 sept si azi e 2 oct si vreau sa spun ca nu mai am nici un fel de secretii in nas,efectiv respir aerul umed si rece cum imi place pe ambele nari,efectiv le simt curate.Nu mai am absolut nimic,nu-mi vine sa cred ce MAINI DE AUR a avut acest chirurg...efectiv sint socat facand comparatie cu 2015,efectiv plang de fericire
Nici nu zici ca am avut interventie chirurgicala,atat de bine respir.Faptul ca imediat dupa operatie nu a mai trebuit sa port acele mese in nas ,asta spune totul despre un chirurg
Pt mine este doar un MACELAR Sarafoleanu pe langa Ursachescu si atat.Viata mi-a mai dat o palma si mi-a aratat ca pot fi oameni mult mai buni in toate colturile acestei lumi si care nu sint atat de populari precum pomii laudati.....

De acum incolo nu o sa mai ma duc niciodata la pomii laudati....

si viata mi-a mai dat o palma ca nu trebuie sa alergi pe coclauri dupa pomi laudati,ei pot fi chiar langa tine si habar sa nu ai de ei.

Edited by EL-Presidente, 02 October 2022 - 09:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate