Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Telecomanda - nu functioneaza unele taste

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Am o telecomanda Panasonic. Unele taste nu merg. Am desfacut telecomanda, am sters lichidul lipicios (am inteles ca e condens de grasimea de pe maini), am curatat placa, tastatura, dar tastele respective tot nu functioneaza.

Telecomanda arata aproape identic ca asta si am marcat tastele care nu merg:
Attached File  s-l1600.jpg   177.02K   62 downloads

Un sfat ar fi bine venit!

#2
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,087
  • Înscris: 24.11.2006
Presupun ca este destul de veche sau poate a fost folosita mult, asa ceva ti-ar trebui: https://www.adelaida...-rc-gumset.html
Mai eleganta ar fi solutia gasirii unei echivalente sau una programabila, daca ai un telefon mobil destept, cu IR te poate ajuta in sensul asta. Posted Image Vezi ca site-ul care ti l-am indicat in link se gasesc si telecomenzi. Trebuie sa le spui modelul televizorului si vei fi ajutat in mod sigur.

Edited by un_el, 14 September 2022 - 13:40.


#3
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 14.02.2006
Cauta pe net "kit reparare telecomanda" sau o inlocuiesti cu alta. S-a "dus" depunerea grafitata de taste si/sau pcb.

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Cel mai bun sfat, dupa parerea mea: inlocuire.
Are un cod pe ea, o gasesti pe emag (replica dar foarte buna) cu 40 de lei

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

 Fratello, on 14 septembrie 2022 - 13:40, said:

Cauta pe net "kit reparare telecomanda" sau o inlocuiesti cu alta. S-a "dus" depunerea grafitata de taste si/sau pcb.
Am incercat sa tastez cu alta tasta care merge. Tot nu functioneaza telecomanda la tastele stricate.

Daca e sa o arunc, macar sa aflu motivul. Sunt chiar curios de ce o tasta merge si aia de langa nu.

PS. deci e clar ca e ceva cu placa, am mai incercat cu o piesa mica de metal. Daca reusesc sa fac contact, funcioneaza. Dar la alea stricate nu. Cum s-a ajuns la performanta asta ar fi interesant de aflat.

Edited by Bursul, 14 September 2022 - 13:55.


#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Ia de ALEGE ce-ti trebuie. Atentie la pret! Cica "originale" ie cat juma' de pret de TV SH.
Nu merita efortul repararii.
Io am o "programabila" lauat acu' multi ani de la Carre... cu care comand full sau minimal ORICE device, in proportie de 90%.
Cauta telecomanda LONGER si nu o sa iti para rau!

L.E.
Ie intortocheate caile Domnului!
Posibil trasee afectate, puncte de contact corodate..
Dupa cum zisei, nu merita!

Edited by viceroy56, 14 September 2022 - 13:49.


#7
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,087
  • Înscris: 24.11.2006

 Bursul, on 14 septembrie 2022 - 13:44, said:

Am incercat sa tastez cu alta tasta care merge. Tot nu merge.

Daca e sa o arunc, macar sa aflu motivul. Sunt chiar curios de ce o tasta merge si aia de langa nu.

Unele au fost folosite mai mult cumva? Zic si eu... Tastele nu se uzeaza in "mod uniform".

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Tasta App a fost folosita destul de mult, nu merge. Dar tasta 2 nu merge, dar restul merg? Volumul merge iar bine mersi, asta a fost folosit cel mai des. Sagetile au fost folosite si ele, dar doar ala de sus nu merge. Nu are nici o logica.
Telecomanda a fost folosita exclusiv de ala mic, care a mai trantit-o de cateva ori destul de bine.

 viceroy56, on 14 septembrie 2022 - 13:47, said:

Ia de ALEGE ce-ti trebuie. Atentie la pret! Cica "originale" ie cat juma' de pret de TV SH.
Am gasit telecomanda aproape identica, desi se plang prin reviewuri ca e mai greu cu tastele. Dar la 11 euro n-ai pretentii. Cica aia originala ar fi 80 euro Posted Image

Momentan folosesc aplicatia Panasonic TV de pe Android.

Edited by Bursul, 14 September 2022 - 14:08.


#9
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Desfă telecomanda, curăță cu alcool iar după uscare dă cu un creion moale pe cablaj si chiar pe spatele tastelor.

#10
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,087
  • Înscris: 24.11.2006
@Bursul - Eu am incercat sa-ti dau un raspuns, viceroy56 ti-a dat cealalta parte din raspuns. mai este posibil ca in momentul in care ai asamblat-o sa nu fi nimerit pastilele de grafit sa calce exact pe contactii placii de baza a telecomenzii. Pe scurt: nu-ti mai bate capul, schimb-o! Nu-s extraordinar de scumpe... Ce tie nu ti se pare a fi logic e destul de logic din punctul meu de vedere, nu-i flame ce scriu, nu ma intelege gresit. Alta noua, nu te mai complica! Daca-ti iei o alta telecomanda noua posibil sa ramai cu ea si sa arunci tv-ul. Daca ramai cu ea pune-o la vanzare pe olx, mai recuperezi din paguba. :P Asta veche e buna doar sa experimentezi/inveti pe ea daca ai curiozitatea asta.

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Am gasit logica. Pe placa, fiecare tasta are un punct si din el pleaca o linie. Se pare ca punctele de pe tastele stricate sunt conectate intre ele.

 un_el, on 14 septembrie 2022 - 14:13, said:

nu te mai complica!
A ramas incapatanarea prosteasca de a vedea unde e stricata Posted Image Asa ca fapt divers.

BTW multumesc tutror pentru raspunsuri.

Edited by Bursul, 14 September 2022 - 14:22.


#12
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,826
  • Înscris: 01.11.2005

 Bursul, on 14 septembrie 2022 - 14:07, said:

Telecomanda a fost folosita exclusiv de ala mic, care a mai trantit-o de cateva ori destul de bine.
Eeee, ai vazut ca ai gasit problema ?
Cablajul s-a fisurat.
Uita-te atent-atent cu o lupa dupa traseele tastelor care nu merg si ai sa gasesti microfisuri. Alea sunt problema. Cauza este socul mecanic. E de ajuns un traseu intrerup ca sa nu functioneze cateva taste.

Eventual vezi care-i traseul comun tastelor care nu functioneaza si vezi unde e intrerupt. De acolo se poate repara

Edited by tehnics, 14 September 2022 - 14:27.


#13
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,087
  • Înscris: 24.11.2006

 Bursul, on 14 septembrie 2022 - 14:22, said:

Am gasit logica. Pe placa, fiecare tasta are un punct si din el pleaca o linie. Se pare ca punctele de pe tastele stricate sunt conectate intre ele.


A ramas incapatanarea prosteasca de a vedea unde e stricata Posted Image Asa ca fapt divers.

BTW multumesc tutror pentru raspunsuri.

Nu-i chiar asa, dimpotriva! Posted Image Daca ai sa te uiti in imagine ai sa vezi ca unele dintre taste sunt interconectate intre ele. Asta ca fapt divers. Spor la joaca, daca vrei sa incerci s-o repari.

Attached Files


Edited by un_el, 14 September 2022 - 14:29.


#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Sa vad daca gasesc fisurile alea. Numai bine sa-i ii arat lu' fiu-miu!

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,535
  • Înscris: 15.06.2004
Daca nu, orice telecomana Panasonic din ultimii 10 ani ar trebui sa functioneze.

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Attached File  20220914_143142.jpg   190.91K   51 downloads

Linia din stanga: sageata in sus, tasta verde, tasta2. Exact astea nu merg. Sunt conectate intre ele.
Linia din dreapta: tasta aplicatii, return, si inca o tasta irelevanta. Nici astea nu merg.

Edited by Bursul, 14 September 2022 - 14:36.


#17
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,826
  • Înscris: 01.11.2005
Succes la gasit microfisura :D

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001
Refaci treaseelesi gata

Edited by dorin_2k, 14 September 2022 - 15:34.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate