Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Reminder app

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Salut. In ultima perioada am atat de multe pe cap incat nu reusesc sa mai tin minte ce am de facut si de cele mai multe ori uit efectiv de lucruri pe care trebuia sa le fac la o anumita ora. Aici ma refer la programarea la un dentist, o sedinta importanta la lucru, ridicarea unui colet de la posta, o aniversare a unei zi de nastere, o sarbatoare din calendar. Vreau sa pot seta si alarme, sau notificari pe ecran si in momentul necesar dar poate si cu o zi inainte gen in cazul unei zi de nastere poate as vrea sa fiu anuntat mai din timp ca sa ma pot pregati cu un cadou. In cazul unui consult la doctor as vrea sa stiu cu o zi inainte gen, apoi cu o ora inainte. Vreau sa am in cadrul aceleiasi aplicatii alarme gen in fiecare joi la ora 18 sa sune alarma cu un anumit mesaj. Ma intereseaza o aplicatie care sa stie sa faca toate lucrurile astea, si foarte probabil dat fiind ora mi-au mai scapat lucruri dar in mare sa zicem sa fiu acoperit. Daca vad un eveniment pe facebook al care vreau sa particip sa il pot adauga in aplicatia asta cumva chiar si manual in ultima instanta ca sa nu uit de ea. Care sunt cele mai usor de folosit aplicatii, si complexe in acelasi timp sa imi permita sa realizez toate lucrurile acestea ?

#2
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
https://apps.apple.c...ore/id980592846

#3
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Eu folosesc aplicatia Calendar, care este preinstalata. Ce nu-ti place la ea?

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Pe langa Calendar mai e si Reminder.

#5
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,502
  • Înscris: 25.10.2007
Google Calendar

#6
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
+1 vot pt Calendar ... e foarte simplu de folosit, poti adauga mai multe alarme pentru acelasi eveniment, pentru siguranta (eu de exemplu setez pentru unele evenimente 3 alarme (24h before, 2h before, 30 min before), poti defini evenimente repetitive, poti adauga si color coding pentru diverse tipuri de evenimente, ertc.

#7
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Foloseste cu incredere clasicul calendar, ai sa ramai surprins cat de mult te poate ajuta in situatia ta.

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pentru programări Calendar
Pentru alarme Ceasu

#9
theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.04.2013
Cum s-a spus și mai sus, aplicația Calendar și Mementouri sînt indispensabile. Cumva rezonez, pentru că și eu încep să uit lucruri dacă nu le trec undeva.

Calendar folosesc pentru evenimente cu durată de timp clar definită. Spre exemplu, ședințe la servici, vizite la medic, programări. Poți partaja calendare cu familia, eu cu soția avem calendarele parjate în așa fel încît să știm cum ne organizăm, amîndoi avînd un program încărcat pe timpul săptămînii.

Mementouri folosesc pentru notificări. Spre exemplu, să pun mîncare la pisică, să merg să plătesc factura X sau chiar am trecut evenimente cum ar fi că mi s-a emis factura X sau este scadentă azi factura Y. Sau să merg la veterinar să iau pastilă de deparazitare pentru pisică. Chestii de genul, care în calendar nu ar avea sens. Poți fi foarte flexibil cu mementourile, pot fi programate, se pot repeta la intervale alese de tine, ușor personalizabile, poți crea liste, iar acum, în iOS 16, poți crea șabloane pe care le poți refolosi foarte ușor. La fel ca și Calendarele, poți partaja mementouri, sau liste de mementouri cu membrii familiei.

Iar la mementouri am o regulă de aur: niciodată nu bifez ceva ca și făcut, decît DUPĂ ce am făcut acel lucru. Am observat că dacă primesc un memento, spre exemplu, să duc gunoiul, am tendința să-l bifez, în ideea că okay, merg imediat. Și uit! Și nici nu-l mai văd în listă fiindcă e bifat. Altfel, îmi rămîne acolo, pe roșu. Și ca să scap de el, trebuie să.. duc gunoiul.

Edited by theEvilPhilantropist, 14 September 2022 - 09:34.


#10
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Calendar nu am folosit niciodata nici mementouri. Doar alarma de la ceas. Cum se folosesc alea ? Ce beneficii au ? Ce stie calendarul si memento nu ? Sau invers ?

#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Calendar, Memento, Notite. By default sunt instalate si nu e nevoie de altceva.
Calendar pentru programari, memento pentru programari in aceiasi zi (un fel de To Do list), notite cand am de facut liste de materiale, dimensiuni, mici schite de mana sau poze sa-mi fie mai usor cand ma duc la mangazinul de bricolaj.

#12
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Se poate face share la evenimente din calendar de pe ios pe android ? Si exista optiuni de import automat evenimente in calendar de pe facebook gen sau alte platforme ? sau totul trebe adaugat de mana ?

Edited by December, 14 September 2022 - 18:55.
Vezi-ti de topicul tau, lasa-i pe cei care-ti dau tie o stea


#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

 alexandersch, on 14 septembrie 2022 - 16:41, said:

Se poate face share la evenimente din calendar de pe ios pe android ? Si exista optiuni de import automat evenimente in calendar de pe facebook gen sau alte platforme ? sau totul trebe adaugat de mana ?
Da. Se poate face share si/sau adauga/importa evenimente direct in calendar.
De exemplu daca ai pe FB un eveniment, il poti importa in Calendar in iOS.
Explicatiile aici, in helpul Facebook: https://ro-ro.facebo...152652248136178

Edited by tehnics, 15 September 2022 - 10:26.


#14
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Business calendar pro ...

#15
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019
aCalendar+ ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate