Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Despre Ion Antonescu si monarhie

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Am deschis aici topicul, ca ar fi de istorie.

Ma intreb de ce unii il considera pe Antonescu erou !
A facut asa:

1 - A permis legionarilor sa faca ce vor, in loc ca din start sa-i termine, i-a lasat 5 luni sa-si faca de cap pana in ianuarie 1941. Dar na, era si el legionar nazist ca gandire.

2 - S-a aliat cu nenorocitul de Hitler

3 - Ne-a bagat in razboi pe 22 iunie 1941

4 - Dupa ce a eliberat Basarabia, in loc sa se potoleasca (asa cum i-au zis destui politicieni atunci) s-a dus mai departe aiurea omorand cel putin 150000 de soldati, ce cauta el mai departe ?!

5 - A deportat si ucis peste 300 de mii de evrei romani si ukrainieni, a ucis destui si la Odesa, se stie de masacru de la Odesa.

6 - In 1907 a deschis focul contra a 200 de tarani care saracii vroiau si ei un trai mai bun, 13 din ei au murit.

Cum putea sa zica "m-am aliat cu hitler ca sa ne dea teritoriile inapoi", cand tocma Hitler a hotarat si cu italienii sa dam ardealu in 30 august 40, si cadrilaterul pe 7 sept 40 !? Deci ala s-a p pe noi, si asta era aliatul lui, i-a dat petrol si tot, s-a mai si dus ca prostu in rusia mai departe cu ala.
Si oricum ardealul l-am luat cu rusii dupa aia, chiar am vazut aseara documentar cu asta, altfel mai luam cucu.

Rusii au venit prin 38 sa zica ce avem de gand cu Hitler ca, cam aducem pe ala la portile lui, mi se pare ca adunarea trebuia sa aiba loc la noi, n-a venit nici anglia, nici franta, nici noi, ne-am facut ca ploua.
Ca oricum anglia si franta aveau interes ca ala sa se duca peste rusi, si aveau interes ca Hitler sa fie in functie, de aia si l-au lasat sa se inarmeze din 16 martie 1935 cand ala s-a p pe tratatul din 1919, deci era f clar.


Alta treaba e cu monarhia, de ce unii hai monarhia, hai monarhia ?!

Sa imi zica si mie ce a facut regele ptr omul de rand bun in anii 20-30-40 ?
Munceai 12 ore pe zi pe nimic, stateai in case de chirpici in capitala, nu aveai curent la sat nici la 50 Km de bucuresti, daca nu aveai bani nu invatai, nu te tratai.
Au ucis tarani in 1907, muncitori in 33.
Era monarhie constitutionala cu parlament liberal, dar era vrajeala ca regele nu facea ce vroia, ca avea n puteri in stat, dizolva parlamentul cand dorea daca nu ii convenea.

La tara dadeau impozit pe recolta desi nu beneficiai de ceva dupa impozitul ala, filmul Morometii arata asta, asta si vrea sa arate. Adica tu munceai din greu, si smecherii luau bani sa o duca ei lux, si tu nici curent nu aveai.

Carol 2 a fugit in 5 sept 40 ca lasul, si-a luat averile nemuncite si a fugit.
Mihai in dec 47 la fel, si-a luat averile facute pe spatele omului de rand, si a plecat.

Daca ne uitam in documentare, ce zic istoricii, niciodata, dar niciodata nu ating subiectul niv de trai ! Iti zice orice altceva.

#2
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu ai mai deschis unul la fel saptamana trecuta?
Nu te-ai lamurit?

Edited by adip1962, 13 September 2022 - 20:10.


#3
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
lasa-l man sa-si doarma somnul de veci...

asa de mult conteaza pt tine tema?
e imbatranita rau...

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003

 MinettoMatoi, on 13 septembrie 2022 - 20:04, said:

Mihai in dec 47 la fel, si-a luat averile facute pe spatele omului de rand, si a plecat.
Tu chiar nu ai citit ce s-a scris aici?

#5
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Eu am o singură întrebare : de ce urmașii regelui încă mai primesc bani de la statul roman?

#6
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,829
  • Înscris: 17.08.2022
Dece Familia Regala Britanica, cea mai bogata familie regala primeste 103 milioane de dolari pe an ?

Dintre cele 10 familii regale principale care mai există în Europa, nouă primesc fonduri publice.
Singura excepţie o reprezintă Casa de Liechtenstein, care nu primeşte bani de la guvern pentru a-şi acoperi cheltuielile

Primeste pentru ca este o institutie, ca atare are felie la buget

INSA

Sunt familii regale active, care au agenda intensa de contacte, negocieri, influente
si familii inactive, decazute ca cea din Romania, Gresia, Italia care o duc si mai rau ca cea din Romania
Care a cerut de la buget 25  milioane EU dupa moartea regelui Mihai
I s-au aprobat 4.5 milioane EU conform

„Finanţarea cheltuielilor de funcţionare curentă ale Casei Regale a României se asigură de la bugetul de stat, în limita aprobată anual prin Hotărâre a Guvernului”.

#7
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 03.05.2019

 gymy, on 13 septembrie 2022 - 20:34, said:

Eu am o singură întrebare : de ce urmașii regelui încă mai primesc bani de la statul roman?

Asta-i simpla. Pentru ca asa a hotarat parlamentul? Ala pe care l-ai ales tu?

Eu am una si mai draguta. De ce fostii presedinti (nu ii mai mentionez aici) mai primesc bani de la statul roman? Ca doar ... egalitate, fraternitate, etc... Nu?

#8
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

 MinettoMatoi, on 13 septembrie 2022 - 20:04, said:

2 - S-a aliat cu nenorocitul de Hitler

3 - Ne-a bagat in razboi pe 22 iunie 1941

4 - Dupa ce a eliberat Basarabia, in loc sa se potoleasca (asa cum i-au zis destui politicieni atunci) s-a dus mai departe aiurea omorand cel putin 150000 de soldati, ce cauta el mai departe ?!



crezi tu ca isi lua Hitler clapa ca nu mai treceam noi de Nistru Posted Image)) in maxim o saptamana eram jucati in picioare de nemti.  Si asa am fost pregatiti din parti pentru razboiul ala, s-au dus strabunii in opinci pana la Stalingrad.

Edited by horhescu, 13 September 2022 - 21:03.


#9
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,829
  • Înscris: 17.08.2022

 gogu1905, on 13 septembrie 2022 - 20:59, said:

De ce fostii presedinti (nu ii mai mentionez aici) mai primesc bani de la statul roman? Ca doar ... egalitate, fraternitate, etc... Nu?

Si asta se intampla in toata lumea. afara de locuinta care este a statului data in folosinta doar pe durata mandatului, apoi se duce la casa personala

Dar, in Romania primesc locuinta de protocol, primesc un cabinet de lucru -separat - cu minim de personal  ajutator, un aghiotant,  ziare, telefon, internet gratis, concediile asigurate în cele 20 de vile de protocol din toată țara – la munte, la mare,transport cu masina sau helicopterul gratis si  chiar garda de corp prin SPP

#10
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

 vio69c, on 13 septembrie 2022 - 20:57, said:

Dece Familia Regala Britanica, cea mai bogata familie regala primeste 103 milioane de dolari pe an ?

Dintre cele 10 familii regale principale care mai există în Europa, nouă primesc fonduri publice.
Singura excepţie o reprezintă Casa de Liechtenstein, care nu primeşte bani de la guvern pentru a-şi acoperi cheltuielile

Primeste pentru ca este o institutie, ca atare are felie la buget

INSA

Sunt familii regale active, care au agenda intensa de contacte, negocieri, influente
si familii inactive, decazute ca cea din Romania, Gresia, Italia care o duc si mai rau ca cea din Romania
Care a cerut de la buget 25  milioane EU dupa moartea regelui Mihai
I s-au aprobat 4.5 milioane EU conform

„Finanţarea cheltuielilor de funcţionare curentă ale Casei Regale a României se asigură de la bugetul de stat, în limita aprobată anual prin Hotărâre a Guvernului”.
Draguta, vorbesti de familii regale!!! coana Margareta si sotul ei nu sint familie regala! fostul rege s-a casatorit dupa ce a abdicat! deci mostenitoarele familiei sint simpli cetateni!

iar guvernul le plateste o bascula de bani acestor trintori din motive extrem de obscure, probabil cunoscute de putina lume! sau poate pentru ca si-au gasit prostii! si daca pot trai boiereste pe banii prostilor, de ce nu?

 vio69c, on 13 septembrie 2022 - 21:20, said:

Si asta se intampla in toata lumea. afara de locuinta care este a statului data in folosinta doar pe durata mandatului, apoi se duce la casa personala

Dar, in Romania primesc locuinta de protocol, primesc un cabinet de lucru -separat - cu minim de personal  ajutator, un aghiotant,  ziare, telefon, internet gratis, concediile asigurate în cele 20 de vile de protocol din toată țara – la munte, la mare,transport cu masina sau helicopterul gratis si  chiar garda de corp prin SPP
pentru ca au fost Presedintii Romaniei! Broblem?

#11
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Pe eceeasi idee de ce nu primește bani de la stat și Gica de la scularie?
Ăsta chiar a produs plusvaloare.
Până nu dăm cu ei de pământ nu cred ca se va termina cu așa-zisele avantaje. La cum evoluează situația internațională îmi doresc cât mai repade o "resetare" a bugetarilor și specialilor în România. Garantez că voi fi în primele rânduri.

#12
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Acuma intrebarile colegului MirelMatoi sunt puerile dar: sa declari razboi USA. Posted Image Posted Image Posted Image, in mod absolut gratuit.
Cu tot respectul pt maresal dar ceva pb la mansarda avea.
Colegul MirelMatol, printre cei mai mari admiratori ai Imperiului Britanic erau Adolf Hitler si Ion Antonescu.

#13
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,658
  • Înscris: 21.03.2020
A sarit de la Antonescu la Rege ca puricele de pe caine pe cal...

Si ca sa raspundem la chestiunea in cauza: ca sa se mire prostii!

Edited by GlCA_Contras, 14 September 2022 - 09:46.


#14
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,829
  • Înscris: 17.08.2022

 MinettoMatoi, on 13 septembrie 2022 - 20:04, said:

Am deschis aici topicul, ca ar fi de istorie.

Carol 2 a fugit in 5 sept 40 ca lasul, si-a luat averile nemuncite si a fugit.
Mihai in dec 47 la fel, si-a luat averile facute pe spatele omului de rand, si a plecat.

Daca ne uitam in documentare, ce zic istoricii, niciodata, dar niciodata nu ating subiectul niv de trai ! Iti zice orice altceva.

De acord ca subiectul este de istorie.Dar introducerea are multe neadevaruri istorice.
Ambii regi au abdicat si au fost obligati sa plece in exil.
Nici unul nu a luat nici pe departe bogatiile ce se vantura pe net.
Ba mai mult din banii personali au lasat in Romania lucruri de care ne bucuram si azi-vezi Peles si daca mai sapi ai sa mai gasesti imobile, spitale, etc
Monarhia a facut infinit mai mult pentru dezvoltarea, modernizarea, organizare Romaniei
decat politicienii care la fiecare eveniment major s-au impiedicat in propriile sireturi

Felul cum sunt prezentate lucrurile poate usor transforma subiectul din unul pentru aria istorie
in unul de dispute sterile. Ori pentru dispute sterile si unilaterale exista deja arie.

-------------------------

A doua observatie, cu tot respectul d-le MinettoMatoi, nu poti spune dintr-o suflare "Ion Antonescu si monarhia"

Nu putem discuta in aceeasi discutie despre o conducere dictatoriala (necesara si utila, poate) si o monarhie....
Doar daca ideea este sa vedem pozitia maresalului Ion Antonescu fata de Monarhie, dar nu cred ca asta va este intentia

#15
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006
Corect!
este stiut ca familia fostului rege traia din vinzarea de oua produse in crescatoria de gaini din elvetia! Iar povestile cu solda primita de la comunisti pina prin 1980 sau cu tablourile furate si vindute prin sua, sint doar povesti!

personal apreciez monarhia si cred ca este bine ca tarile care sint deja monarhii, sa ramana asa cum sint! traiesc mare parte din an in UK si imi place! dar, din lecturi, nu doar Eminescu si Caragiale, am ramas cu impresia ca la noi clasa politica tot de rahat este si cu rege si fara!
insa in nici un caz, nu transformam o republica in monarhie, mai ales cu doamna Duda si sotul ei!

#16
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,658
  • Înscris: 21.03.2020
Matoiule, mai deschide o carte, mai vezi un documentar daca ai probleme cu cititul si lasa propaganda comunista despre Rege!

Edited by GlCA_Contras, 14 September 2022 - 10:42.


#17
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,829
  • Înscris: 17.08.2022
Referitor la Casa regala a Romaniei pomenita de unul din colegi mai sus
Este condusa astazi de mostenitoarea tronului, Principesa Margareta care are titulatura oficiala:
Majestatea Sa Margareta, Custode al Coroanei României

Casa Regala a Romaniei este recunoscuta oficial, are activitate deschisa pe teritoriul Romaniei, Printesa este presedinta Crucii Rosii Romane de azi, infiintata de Carol I in 1876 spre beneficiul Romaniei. Printesa primeste la Peles, acorda decoratii si distincii chiar si Iohanis a primit o decoratie si alti politicieni de azi

Functionare, venituri, proprietati, administratie
vezi:

LEGE privitoare la Casa Regală a Românie

Art. 1. –Casa Regală a României este persoana juridică de utilitate publică, autonomă,
apolitică şi fără scop patrimonial, păstrătoare a tradiţiilor naţionale și a valorilor statului român
modern, promotoare a dezvoltării României.
............[....]
(2) Finanţarea cheltuielilor de funcţionare curentă ale Casei Regale a României se
asigură de la bugetul de stat.
(3) Finanţarea activităţilor publice, proiectelor şi programelor Casei Regale a României
se asigură din venituri proprii şi de la bugetul de stat

Mai mult....

  Camera deputatilor a adoptat  propunerea legislativă pentru înființarea instituției pentru promovarea valorilor naționale "Regele Mihai I", care prevede înființarea, organizarea și funcționarea acestei structuri ca autoritate administrativă autonomă, cu personalitate juridică, sub control parlamentar, finanțată de la bugetul de stat și din venituri proprii. Bugetul de stat contribuie cu 600.000 lei anual

Englezii dau zilele astea un exemplu minunat de unitate nationala, de sensibilitate,
statornicie si respect general.Indiferent partide si pareri politice.
De respect unei institutii si persoane care au tinut unita natiune la bine, la rau, la razboi,
in recesiuni economice si in urma pierderii multor teritorii
Este o voce a ratiunii si maturitatii
Si a unor valori morale generale.

#18
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006
Mai draga, casa regala este o persoana juridica, adiaca o firma oarecare cu acest nume, lasati aburelile, la fel ca un birt care ar purta acest nume! la fel de bine si tu posi sa-ti faci o firma numita ''casa imparateasca''!

Romania este republica din 1947, iar respectivii urmasi regali sint niste bieti cabotini, care in lipsa acestei sinecuri ar fi murit de foame!

Iar UK este o monarhie adevarata, Regina a fost regina adevarata, nu un fost rege care a abdicat acum multe zeci de ani, venit doar ca sa i se dea! si asa cum am mai spus, fostul rege s-a insurat dupa abdicare, deci nici sotia nici fiicele nu au ce pretentii sa aiba de la Romania!
toata lumea este de parere ca Secu le-a aruncat un oscior sa-l roada si sa faca ciocu'mic!

Edited by tytysor, 14 September 2022 - 12:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate