Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Probleme de matematica rezolvate

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007
Nu or sa faca vizualizari ca manelele, nu-ti fa iluzii.
:)

Ce tableta folosesti? Ce soft?
Tocmai mi-am luat un wacom intuos, mocaciune olx 200 lei, dar nu ma pot obisnui deloc cu ea. Ma chinui cu Microsoft OneNote, dar .. si asta lasa de dorit.
Voiam sa scap de foi. M-am tot uitat la un Onyx Boox, cu ecran din ala e-ink, dar e scumpa tare.

#20
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Pai nu imi propun sa fac milioane de vizualizari :| Sa fie de ajutor cuiva si e suficient. Daca voiam bani dadeam anunt de meditatii pe OLX si nu pierdeam vremea pe YT.
Folosesc tableta grafica XP-Pen Star 03 v2, o gasesti pe net ca prezentare. E ok, cred, dar nu ma pot obisnui cu ea deloc, vad doar pe ecran ce scriu si nu pot coordona mina cu ochii si vorbitul, e mai greu decit pare.

#21
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007
Felicitari pentru initiativa.

In ce priveste modul de prezentare, ma astept ca prezentari in stilul 3Blue1Brown sa capteze si mai mult atentia elevilor si sa-i ajute sa intelegea detalii

Necesita desigur un efort considerabil. Softul e disponibil gratuit https://github.com/M...ommunity/manim/ (dezvoltat initial de autor, imbunatatit de comunitate)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O85OWBJ2ayo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

maccip: nu te apuci si tu de astfel de animatii, ce sa prezinte rezolvarea unor probleme de gimnaziu sau liceu?

#22
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007

View Postdani.user, on 13 septembrie 2022 - 22:11, said:

maccip: nu te apuci si tu de astfel de animatii, ce sa prezinte rezolvarea unor probleme de gimnaziu sau liceu?
E destul ca tre sa fac cu ai mei. Poate la pensie. :)
Deocamdata imi da batai de cap penul si tableta asta ce mi-am luat-o. Nu reusesc s-o configurez cum vreau eu. Era bine la inceput, dar am umblat pe-acolo si nu mai reusesc s-o aduc la starea initiala. Plus problemele de care zice Ionut. E greu de coordonat miscarea pe tableta cu privitul pe ecran. Cred ca in final, tot o tableta cu ecran e mai buna.
Deci, probleme grave cu tehnologia. Batranetea isi spune cuvantul.
:)

#23
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Da, e foarte complicata sincronizarea scrisului cu ce este pe ecran, am observat ca exista o mica intirziere/delay intre scriere efectiva pe tableta si afisare pe ecran, parca as scrie legat la ochi, exact asa simt.... Cind scrii pe hirtie cu un creion este cu totul altceva. Si vad pe YT cum deseneaza unii chestii grele, arta...probabil tine de exercitiu.

#24
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 22.08.2012
1. Poate folosesc tablete grafice, de-alea pe care se deseneaza de catre graficienii profesionisti.

2. E important sa urmaesti programa scolara, iar targetul tau principal (adica cei cu care sa incepi) trebuie sa fie manualele si culegerile de clasa a VIII-a si de clasa a XII-a.

3. Culegerea in 2 volume, cred ca scoasa de editura 2000, in doua volume (stiu sigur ca e de la clasa a V-a la a VIII-a) e utilizata de majoritatea scolilor si elevilor.

#25
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
Bună ziua! M-a rugat o colega invațatoare sa-i tin locul timp de o ora la disciplina matematică, clasa a IV-a și deschizând manualul vad titlul lectiei „Adunarea și scaderea numerelor naturale în concentrul 0-1000000” M-a șocat termenul pentru ca mi s-a părut savant față de ceea ce știam eu din anii 60. Caut in DEX, pe Google, fără să obțin o explicație sau o definiție și atunci , cu toata jena  că pot fi ridicol, că vin cu fleacuri, vă intreb pe voi,  ce mama dracului poate fi? Mai degrabă un șir, dar eu nu văd nici o concentrare a șirului respectiv și nici un centru în jurul căruia să graviteze numerele.Poate dacă le așez în spiralăPosted Image

#26
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007
Nu am auzit de notiune.
Google gaseste niste articole, toate referitoare la adunare/scadere, aritmetica primara din clasele mici, deci probabil ca e vreo gaselnita a vreunui savand romanesc de prin minister, alcatuitor de programa scolara, caruia nu i-a ajuns spectrul de denumiri si a gasit prostia asta de concentru.

Probabil ca se refera la numerele mai mici de 100000.

#27
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 18.12.2019
poate se refera la numere binare?
numere in baza 2?

#28
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Cu siguranță se referă la numerele mai mici decât 10000000, sau cate zerouri or fi acolo. La vârsta mea e mai greu pe telefon fara ochelari.
Acum, daca tot suntem la enunțuri ciudate/incomplete, ca sa nu le spunem direct "tâmpite", mai putem da multe exemple:
"....catul dintre al doilea și al treilea este 2" fara a se spune nimic despre rest sau faptul că se împart exact, problema fiind exact la teorema împărțirii cu rest, cu 3 numere etc. Rezolvarea se facea, evident considerând restul 0. Evident pt că altfel nu avea cum. Trust me, am incercat-o eu sa o discut la general cu rest acolo.
Alt enunț, chiar de la simularea la evaluare națională de anul acesta, subiect care a mai fost dat la evaluarea națională, enunțat la fel de "prost".
Problema cu apartamentele: "într-un bloc avem apartamente cu 2 și cu 4 camere. Numărul total de apartamente este 22 și numărul total de camere este 60". Cerința de la pct a) este posibil sa avem 16 apart cu 4 camere?
Problema aici este că elevul putea foarte bine să facă simultan și a) și b) (unde cerea numărul de apartamente cu 2 camere), rezolvând un sistem foarte simplu. In felul asta putea răspunde la a) că "nu putem avea 16 pt că avem ...". Adică, daca te întreabă dacă capra poate sa fie neagra, și tu, prin deducții logice, demonstrezi că acea capra este alba, poți răspunde foarte bine "nu poate fi neagra pentru că e alba". Daca se dorea neapărat să se vadă modul de gândire logica a elevului și o rezolvare conform baremului, ar fi trebuit enunțat "FARA A SE AFLA NUMARUL APARTAMENTELOR DE FIECARE FEL, este posibil sa avem 16 apartamente cu 4 camere?"
Dar așa cum a fost formulat, elevul ar trebui să primească punctele și dacă a rezolvat sistemul și a făcut simultan și cerința a și cerința b.

Edited by The_Cult, 28 March 2023 - 07:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate