Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Atitudinea anti-sterilizare a "iubitorilor de animale"

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
e o atitudine, nu convingere, pt ca se purcede la fapta, convingerea e mai mult teorie, pot sa actionez sau nu, atitudinea presupune mereu o raportare la ceva si actiune in consecinta...
in orice caz nu credinta cum ai scris initial.

#20
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View Postodastramosilor, on 12 septembrie 2022 - 15:43, said:

convingerea e mai mult teorie, pot sa actionez sau nu, atitudinea presupune mereu o raportare la ceva si actiune in consecinta...
Si de unde stii ca eu nu ma refeream la "raportare la ceva / teoria din spate"? Eu cred ca-i bine ca orasul sa arate frumos si pot (sau nu) sa iau atitudine si sa culeg niste gunoaie (chiar ultima data pe o plaja publica si am adunat multe sticle sparte lasate cu rea intentie acolo). Deci daca ai "convingerea" buna ca animalele trebuie vaccinate iti ramane sa iei atitudine si sa le vaccinezi (sa-ti faci timp/buget, sa nu te complaci, etc). Aia-i o alta problema, mult mai mica decat problema "teoriei din spate". Aici dupa cum vezi, nu-i nici lipsa de bani si nici de timp, sau imobilizare, e "o convingere ferma" sau un principiu na, eu pe asta o puneam in discutie.

Edited by bursucelu_viesel, 12 September 2022 - 16:14.


#21
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
te sucesti tu sa cazi in picioare, dar tot stramb iesa... :) las-o asa, am inteles ideea... ne bucuram sa avem cetateni asa responsabili printre noi.

#22
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Eu de cind ma stiu ii inec puii nedoriti,cind au o varsta foarte frageda.

#23
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
extraordinar

#24
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View PostMelteanu, on 12 septembrie 2022 - 16:40, said:

Eu de cind ma stiu ii inec puii nedoriti,cind au o varsta foarte frageda.
Inseamna ca esti mai in varsta? printre altele. Asa fac majoritatea batranilor, mi se pare ca si femeia (care are spre 70 de ani) in cauza zicea mai demult ca ineaca puii de pisica. Asta vine din timpuri cand nu aveai veterinar la dispozitie. Odata ce sunt veterinari e chestie de bani (si timp eventual). Pe multi daca-i intrebi iti vor spune "numai la veterinar nu dadeam alti bani".
Aici cred ca asociatiile si iubitorii de animale in general cred ca ar trebui sa se focuseze pe sterilizare, ca-s campanii de sterilizare gratuita, sau ca fac centre de cabinete unde-i macar mai ieftina sterilizarea.

ps. Citesc acum ca am scapat o "imobilizare" in loc de "lipsa de mobilizare" in mesajul anterior.

Edited by bursucelu_viesel, 12 September 2022 - 17:14.


#25
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008

View PostMelteanu, on 12 septembrie 2022 - 16:40, said:

Eu de cind ma stiu ii inec puii nedoriti,cind au o varsta foarte frageda.

Tu știi că poți face pușcărie pentru asta, nu?

Quote

Art 25
(1) Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă:
a) uciderea animalelor, cu intenţie, fără drept;
(2) În cazul condamnării pentru una dintre infracţiunile prevăzute la alin. (1), instanţa poate dispune ca pedeapsă complementară interdicţia de a deţine animale pentru o perioadă de la un an la 5 ani.

Edited by KyKyKyKy, 12 September 2022 - 19:28.


#26
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
da, cam asa este!
am intalnit si eu de multe ori aceasta atitudine, la oameni religiosi!
nu pot sa sterilizeze, dar pot sa abandoneze!
nu pot sa omoare un animal bolnav (ma refer la eutanasiere, in conditii civilizate), dar il pot lasa sa agonizeze!
si o fac cu convingerea ca fac lucrurile ,,corect"!
de curand, eram intr-un magazin, vanzatoarea a prins un greiere. apoi l-a scos afara si l-a aruncat in strada, unde asfaltul avea probabil 50C. nicio sansa de supravietuire... i-am spus ca moare, daca nu e calcat de vreo masina sau de oameni, de caldura..
La care ea, foarte profunda, zice: ,,e problema lui, eu nu l-am omarat"!
cam asa e cu somnul ratiunii!

#27
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Ca tot pomeneam de modalitati imbatranite, daca se baga la puscarie un om pt ceva ce toata lumea face, asta imi pare tehnica medievala de a face exemplu (de pedeapsa) din cineva ca sa bage groaza in lume. E nedrept pt nefericitul "exemplu", dar atat se putea in perioadele vechi,  caci nu aveau infrastructura suficienta ca sa impuna legea.
E de ajuns o amenda mai mare decat costul de sterilizare, si la cat mai multa lume care (inca) face asta.
Dar, iarasi revin la ideea topicului caci iarasi presupuneam ca omul nu sterilizeaza din zgarcenie/saracie/lene/etc si nu din vreo ..atitudine.. mai adanca derivata din religie.

#28
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Și amenda cine o plătește?
Lasă, că pușcăria e mai grea acum. Fără Facebook, fără șoșoci și fără bazaconiile pe care tanti Mița le debitează la cafea dimineața

#29
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View Postrichi_e, on 12 septembrie 2022 - 19:28, said:

un greiere. apoi l-a scos afara si l-a aruncat in strada, unde asfaltul avea probabil 50C. nicio sansa de supravietuire... i-am spus ca moare, daca nu e calcat de vreo masina sau de oameni, de caldura..La care ea, foarte profunda, zice: ,,e problema lui, eu nu l-am omarat"!
Fara sterilizare nu ai cum sa ingrijesti toate animalele. Si eu am avut destule complicatii. Am fost apicultor ceva ani in urma (faceam pastoral, stateam cam 2 saptamani apoi schimbam locatia) si cateodata ma trezeam cu cate un caine abandonat (vede omul de la sosea ca-s apicultori in zare pe camp, si-l abandoneaza la strada, desi daca mai merge inca un pic pana-n sat ar avea cainele mai multe sanse sa gaseasca stapan, dar..in sat il vede lumea ca lasa cainele).
Evident complicatii.. ca n-ai prevazut sa iei mancare si pt caini si daca-i dai de mancare nu mai scapi de el, degeaba-l conduci spre sat ca vine inapoi. Ce mi-a facut mie primul dulau abandonat.. mai ales ca eu dormeam intr-un cort si-n lumina lunii intr-o noapte m-am trezit vaznd pe peretele cortului conturul botului cainelui cu dintii..( cred ca-i chiar un arhetip junghian), de am fost pt singura data in viata in stadiul ala de semi-treaz fara sa pot sa ma misc, impietrit.
Ultimul abandonat se atasase saracul (saraca, ca era o catea) de mine datorita putinei mancari pe care i-am dat-o.. caci eu eram cam vegetarian si mancam si f putin (ca se strica repede mancarea vara, deci ma bazam pe pungi cu malai, linte, odata un caine mi-a furat punga cu malai). Chiar ma gandeam atunci ca lumea arunca multa mancare zilnic, si mancare de origine animala, oase, etc, nu mamaliga mea. Daca ar putea cineva sa colecteze manacarea asta s-o dea la cainii astia care  In fine, astea-s probleme inexistente daca sterilizarea ar fi raspandita/gratuita.

Edited by bursucelu_viesel, 12 September 2022 - 20:51.


#30
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.08.2022

View Postcumparator, on 12 septembrie 2022 - 13:40, said:

Si eu am o strangere de inima in legatura cu sterilizarea, nu pe considerente religioase, ci pentru ca e o operatie, care implica niste riscuri.
Cu toate astea, ii sterilizez pe toti, cat de repede posibil.


Operatia este simpla.
Toti din familia mea care au pisici, si suntem cativa....au sterilizat pisicile.
In cartier mai toate pisicile sunt sterilizate.
Am gasit un doctor care pentru echivelentul a100 lei face operatia si ne-am organizat si in parte am rezolvat local

Lucrurile sunt simple, solutiile sunt simple, rezultate sunt bune.
Ramane doar impotrivirea , nejustificata in mod serios in cele mai multe cazuri

#31
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postwaterman, on 12 septembrie 2022 - 12:37, said:

Poate nu ține de credință, ci de dorința fiecăruia de a nu interveni în viața unui animal cu ceva atât de drastic

Și pot înțelege asta, dacă există responsabilitate. Dar dacă lași pisica să fugă prin vecini, iar câinelui îi mai dai drumul pe stradă, că na, se întoarce el, atunci ar trebui sterilizate animalele respective, indiferent dacă vor sau nu stăpânii.
Că ai câine, și-l ții mereu în lesă, te asiguri că nu poate evada, cum face orice stăpân responsabil, îl poți ține intact, nu afectează pe nimeni. Și mie, mi se pare puțin aiurea treaba cu obligarea deținătorilor de patrupede de rasă comună să le sterilizeze, dar situația este așa tocmai pentru că posesorii de animale nu sunt deloc responsabili.

View Postbursucelu_viesel, on 12 septembrie 2022 - 15:01, said:

Daca m-ar tine un stapan in lesa si vad si eu pe strada o femele de rasa mea si asta nu ma lasa sa ma apropii de ele, mai bine mi-o taie.Mie mi se pare o t0rtura si sa tii animalul inchis in casa sa stea la geam mereu sa saliveze.

Depinde, de la câine la câine. În general, câinii tineri sunt mai disperați după femele în călduri, pe urmă se mai temperează, dar și în cazul ălora tineri, unii rup mâna stăpânului când prind un miros, alții sunt mai indiferenți.

View Postbursucelu_viesel, on 12 septembrie 2022 - 15:01, said:

Bun, si pana la urma de unde vine "atitudinea" asta anti-sterilizare?

Vine, în mare parte, din ignoranță. Există niște mituri tâmpite, cum că, dacă ai steriliza câinele, rămâne legumă, nu mai are chef de nimic, chestie care e complet falsă. Mai e un mit, care, culmea, chiar l-am auzit la veterinari, că e mai bine ca femela să aibă un rând de pui înainte de sterilizare, și cunosc persoane cu câini necatalogați din punct de vedere genetic, care i-au înmulțit pe criteriul ăsta. Iar unii, pur și simplu se identifică cu câinii, cred că suferă cumva animalul dacă e sterilizat.

#32
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View PostFane, on 12 septembrie 2022 - 14:21, said:

ajungi sa te atasezi de ei si iti e mila sa le faci asa ceva. ajung sa fie aproape membri ai familiei. in plus la catei le si schimba personalitatea. dar totusi, trebuie sa fii responsabil, nu le faci nici un bine daca fac pui aiurea si ajung pe drumuri.
Nu-si schimba nici o personalitate, de unde au tras tu concluzia asta? Masculii de caine ii poti lasa necastrați ca nu se intampla nimic dar motanii incep sa marcheze la varsta de un an si e groaznic. Pleaca de acasa si se intorc(daca se mai intorc) batuti, răniți, jumuliți.

#33
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
hehe, masculu' curții (câine) participă la fo' 4...5 nunți/an, lipsește d'acas' câte 2 săptămâni
la-ntoarcere este o frunză de câine, rupt de foame/sete/cicatrici și mă iubește de nu mai poate :P

...așa mai fac și io economie la bani :)

#34
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View PostKyKyKyKy, on 12 septembrie 2022 - 19:26, said:



Tu știi că poți face pușcărie pentru asta, nu?
Nu va face, pt ca asta e nivelul de inteligenta, cultura, civilizație,conștiința in zona
Daaar: exista Cineva deasupra, care le vede și judeca pe toate. Eu nu as sta linistita.
Nu mai spun de nivelul de aroganta și cât de conflictual sa potifi, sa vii pe topic de iubitori de animale și sa emiți asa ceva.

#35
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Intr-adevar,pe vremuri nu era disponibila sterilizarea,nici macar contracost.

#36
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.08.2022

View Postirina2014, on 18 septembrie 2022 - 13:04, said:

Nu mai spun de nivelul de aroganta și cât de conflictual sa potifi, sa vii pe topic de iubitori de animale și sa emiți asa ceva.


Nimic mai potrivit decat un topic de iubitori de animale unde  sa gasim solutii,
sa limitam animalele fara adpost, vulnerabile, fara ingrijire
Sterilizarea ar trebui sa fie punct fix si obligatoriu pe agenda primariilor de la orase in special.

Edited by vio69c, 20 September 2022 - 14:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate