Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Merită achiziția unei noi plăci pentru procesor pe 1150?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 04.02.2006
Bună ziua,

Am intenția de a-mi schimba placa actuală de bază (Asrock H81M-VG4 R3.0, chipset H81) cu o altă placă (Gigabyte B85M-D3H, chipset B85 » https://www.interlin...nhoCnd8QAvD_BwE), în special datorită faptului că ar avea 4 mufe SATAIII (cu 2 în plus față de cea veche) și opțiunea de mufă USB3.0 în față.

Menționez că voi păstra toate celelalte piese. Am două memorii DDR3 1600, una de 4GB și alta de 8GB, procesorul i5-4570 cu un cooler 3rd party și ca stocare am un DVD-RW, un SSD de 120GB pe care am doar partiția de Win 10, un HDD de 2TB pentru stocare și care a venit inițial cu calculatorul (având o partiție cu Win 7, restul fiind cu diverse fișiere) și o placă video GeForce 710, 2GB.

Având în vedere că suportul Windows 10 va expira prin toamna 2025 (deci peste vreo trei ani) și procesorul nu are suport oficial pentru Windows 11, ar merita achiziția? Placa ar costa cam 2 milioane în momentul actual.

Vă aștept părerile…


#2
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Din ce zici nu inteleg cu ce te ajuta inca 2 porturi sata... ai 1 ssd + 1 hdd.

Treaba cu mufa usb 3 in fata se rezolva cu cablu usb3 adus din panoul din spate, nu arata asa estetic dar oricum e calculator nu obiect de arta.

Edited by sirgoofy, 12 September 2022 - 12:30.


#3
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 04.02.2006
Faza este că eu am pe placa actuală 4 mufe, doar că două sunt pe SATAII (3 Gb/s) și alte două pe SATAIII (6 Gb/s)…
Cu asta nouă mai obțin două la viteză mare în plus…

Oricum și SSD și HDD sunt pe viteză mare…

În plus, placa mea actuală nu are mufă pentru conectarea USB 3.0 din față.

Edited by ssss, 12 September 2022 - 12:27.


#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Nu e nicio treaba cu sata 2 sau 3, nu observi acele diferente oricum.
Diferenta apare cand se trece la SSD nvme.

Privind usb3-ul, carcasa are usb 3 frontal ?

Edited by sirgoofy, 12 September 2022 - 12:36.


#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
HDD clasic nu prinde nici 3 Gbps, dar mai 6.

#6
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 04.02.2006
Eu am simțit diferența la SATA, am pus un HDD care era pe SATA 3Gb/s pe o placă de bază (mai veche) care avea SATA 1.5 Gb/s și mergea mai greu.
Poate ar fi fost HDD-ul, poate cablurile, poate altceva aici, dar nu are sens să vorbesc mai mult în legătură cu asta căci ne abatem de la structura topicului.

Și da, am o mufă USB 3.0 frontală pe carcasă.

@dani.user - este un HDD de 2TB produs de Hitachi și dacă nu mă înșel este făcut pentru SATAIII, căci acolo a fost conectat

Edited by ssss, 12 September 2022 - 12:38.


#7
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Acum na, daca ai impresia ca iti zboara hdd-ul pe sata 3 si moare pe sata 2 si nu poti sta fara usb3 frontal schimba mobo... ce sa zicem .

View Postssss, on 12 septembrie 2022 - 12:26, said:

Faza este că eu am pe placa actuală 4 mufe, doar că două sunt pe SATAII (3 Gb/s) și alte două pe SATAIII (6 Gb/s)
Cu asta nouă mai obțin două la viteză mare în plus…
Am mai citit 1 data... deci ai 2 mufe sata 3 deja, .. de ce discutam despre sata ??

Edited by sirgoofy, 12 September 2022 - 12:41.


#8
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 04.02.2006
În orice caz, în general Asrock nu erau recomandate decât dacă bugetul era mai redus, iar Gigabyte erau considerate mai fiabile (nu știu cum ar fi în situația de față).

Eu am achiziționat acest PC gata asamblat (căci nu prea mai aveau piese de care îmi trebuiau), de asta m-am ales cu ce am. SSD și cei 8GB au fost adăugate ulterior.


În orice caz, în general Asrock nu erau recomandate decât dacă bugetul era mai redus, iar Gigabyte erau considerate mai fiabile (nu știu cum ar fi în situația de față).

Eu am achiziționat acest PC gata asamblat (căci nu prea mai aveau piese de care îmi trebuiau), de asta m-am ales cu ce am. SSD și cei 8GB au fost adăugate ulterior.

Am văzut și plăci care au 6 mufe de SATAIII, însă o spun la modul general.

Și oricum nu o să folosesc numai SSD-ul și HDD-ul, o să mai pun și altele în vederea probelor/recuperării de date…


#9
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Lasa-l asa sa moara cum e, incepe sa pui un ban deoparte pe langa aia 200 RON si incet incet o sa poti pune cap la cap un PC nou cu totul.

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
DVDRW il pui pe SATA2 care e oricum de 3X mai rapida decat ATA care era arhisuficienta.
SSDul pe SATA3.
HDDul il poti pune pe oricare, si ATA e suficient dar STA2 care e de 3X.
Daca mai adaugi un SDD atunci pui HDDul pe STA2, daca nu mai pui slt SSD il lasi pd 3 sau 2 nu conteaza.

Doar daca ar fi HDD hibrid cu SSD in el sau cu un buffer extrem de mare ar conta.

Acum se foloseste M2 NVMe PCIe 3 cu 4x, 4 cu 4X si in curand 5 cu 4X, care sunt mult mai rapide decat SATA, dar in practica nu simti diferenta fata de SATA 3 nici cu ele, decat daca transferi fisiere foarte mari.

SSDurile si pe SATA 3 au performanta IOPS de 1000 X mai mare decat orice HDD, 80 KIOPS vs 80 IOPS, plus viteza de transfer de mai multe ori mai mare.

SATA 2 are plafon de 300 MBs dar in practica sunt deviceuri performante cu SATA3 care in practica de abea satureaza SATA2, de ex in 2012 am luat SSD Samsung 830 PRO de 128 GB care era top de 128 GB atunci si chiar daca e pt SATA3 in practica are performante de SATA2. Daca luam 830 PRO de 512 GB atunci ar fi fost mai aproape de a satura SATA3 cu plafon la 600 MBs si pe la 550 maxim in practica.








#11
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 04.02.2006
Oricum, poate nu vă este clar, dar la mine treaba stă așa:

→ DVD-RW la SATAII
→ SSD și HDD la SATAIII

Oricum, pare mai ieftin decât să iau o placă externă pentru USB 3.0 care costă cam 1 milion.

Și mai am o întrebare - dacă o să cumpăr placa, o să fiu cumva nevoit să reinstalez, chiar dacă ambele chipseturi sunt de la Intel?


#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Legat de MBuri, modelul tau Asrok e superchelit, are VRM cu 3 faze si fara radiator, e o minune ca functioneaza.

Cel de la gigabite are radiator pe VRM deci e o idee mai buna, dar D3Hurile sunt tot modele low de la gigabyte, pe care nu le recomand.
Are ALC 892 deci nici macar la sunet nu au incercat ceva superior, si oricum chiar daca gigabyte avea pasarica sa puna 898 de top pe multte MBuri, si apoi 1150, 1220, in practica nici cu alea nu sunt in stare sa scoata sunet calumea nici daca viata lor ar depinde de asta...
Mai bine te uitai la MSI.
Si MSI a avut anul trecut o faza naspa cu modele de MB cu VRMuri mai slabe chiar si pe MBuri scumpe de peste 200E, care inca sunt la vanzare, si trebuie sa te informezi inainte sa cumperi, dar ca si brand e mai OK dintre ce gasesti acum si accesibil.
Varfurile au fost Abit, DFI si Supermicro/SuperO
Abit si DFI nu mai exista de prin 2008 chit ca erau mult mai bune. A chelit si Abit niste placi dar nu pe toate, aveai de unde alege.
Supermicro/SuperO exista dar sunt mai rare in RO, scumpicele, pt PC faceau doar pt intel si AMD doar statii si servere suparate cu opteroane si epyc.
Asus nu sunt fiabile la MB, se arde ba sunetul ba altceva, au adrese IRQ aiurea, conflicte hardware chiar si cu alte componente Asus, au compatibilitate redusa cu diverse memorii, etc.
Gigabyte are multe cu dualBIOS si tot crapa BIOSul si cu doua, de sunet nu sunt in stare sa-l faca bine nici daca ar depinde viata lor de asta, VRMurile la modelele low ca d3H sunt proaste, se incing rau cu tot cu radiator, fac throtling si sunt instabile, etc.

Pt mai multe SATA 3 in plus nu are rost sa schimbi daca cea veche merge bine.

Daca iti faci alt sistem cu intel, are rost sa te uiti de SuperO brand supermicro, altfel gasesti MBuri bune si la MSI in gama mediu-high cum e seria tomahawk.

Edited by loock, 12 September 2022 - 13:52.


#13
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 04.02.2006
@loock

Da, într-adevăr, din fericire nu am avut nevoie de vreo intervenție service în primii 2 ani de la achiziție, PC-ul văzându-și de treabă.
Placa de sunet este una Xonar U3 pe USB (fiindcă mi s-au stricat mufele de pe FP), dar pot folosi și cea Realtek, însă doar pentru mufele din spate.

MSI nu știu dacă aș găsi, dar din câte observ, cred că pentru acești bani aș renunța la idee și aș lua o configurație pentru Windows 11 în următorii ani.

Îl consider topic închis, căci, chiar dacă am estimat personal că nu ar merita neapărat, am crezut că mai sunt care ar fi de acord. Dar pentru vreo 3 ani, nu este o investiție chiar de durată.
Puteam foarte bine ca acum 4 ani să îmi iau sistem pentru Windows 10 și să am o gamă largă de opțiuni, dar așa a fost situația atunci (trecând de la XP la 7).

Mulțumesc tuturor pentru opinii…


#14
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 12.11.2012

View Postssss, on 12 septembrie 2022 - 12:16, said:

Bună ziua,

Merită achiziția unei noi plăci pentru procesor pe 1150?

Vă aștept părerile…
Daca imi dai voie sa imi spun si io parerea este asa

daca nu vrei sa cheltui acuma aproape 4000 de roni sa iti faci alta configuratie, atunci merita sa dai acuma decat 200 de roni pe placa de baza socket 1150

#15
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 04.02.2006
Configurația nouă o voi face abia peste cel puțin 3 ani.

#16
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 12.11.2012
Atuncea sa ne auzim sanatosi peste 3 ani

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate