Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Nissan Qashqai 2012 1.6 benzină, Suzuki Vitara 1.4 benzină sau Peugeot 2008 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,187
  • Înscris: 07.01.2007
Mă interesează una dintre cele 3 mașini, vreau un mic SUV, cross-over cu care sa pot merge pe drumuri mai accidentate, drumuri forestiere... pe scurt ceva mai înalt față de actuala mașină Ford Focus mk1, dar cam la aceeași lungime, sunt limitat de lungimea mașinii la maxim 4330mm atat cât are Qashqai, peste această dimensiune nu mai incape in curte.
Îmi place Suzuki Vitara cu motorul turbo 1.4 benzină 140CP, dar am înțeles ca stau prost cu vopseaua si ca ruginesc repede, actualul Focus are probleme de rugină pe la praguri si nu as mai vrea mașini care sa ruginească totuși are 20 de ani, a rezistat destul de mult.
Peugeot 2008 îmi place cum arată, au cam același preț  cu  Nissan Qashqai, Suzuki Vitara e mai scumpă mai ales varianta turbo, peste 13000 Euro, as vrea ceva pană in 9000 Euro, maxim 10000.
Prima mea opțiune ar fi fost Dacia Sandero stepway nouă prin programul rabla dar nu suport gândul ca trebuie să aștept 7,8,9 luni pentru a primi mașina.
Ce mașina credeți ca merită dintre cele 3?

1 - Qashqai 2012 benzină motor aspirat 1.6, 117cp ?
2 - Suzuki Vitara 1.4 turbo 140cp sau 1.6 aspirată 120cp?
3 - Peugeot 2008 benzină motor aspirat 1.6 ?
La Peugeot ma atrage faptul ca au tabla galvanizata care rezistă mult timp fara rugină, cel puțin asa știam, nu mai știu acum cum mai e.

Mulțumesc!

Edited by Danosul, 11 September 2022 - 21:22.


#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Duster 4x4?

#3
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 16.12.2011
Pentru drumuri forestiere si fiabilitate dintre cele trei as alege Vitara.

#4
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,187
  • Înscris: 07.01.2007
Nu vreau neapărat pentru drumuri forestiere, va fi folosită in astfel de condiții doar cand plec pe la munte de cateva ori pe an, deci nu va fi folosită exclusiv pe astfel de drumuri, 80% din timp va merge prin oraș, doar ca vreau sa nu-mi mai fie frica sa nu ating mașina pe dedesubt cand merg pe un astfel de drum, nu-mi trebuie nici 4x4 macar, Duster e mai lunga in dimensiuni, deci maxim 4,3m lungime.
Vitara îmi place si mie,  arata bine si are lungimea la fel ca si actualul Focus hatchback, doar că are un preț foarte mare sh, cat un Sandero Stepway nou, apoi mi-e teama de probleme cu rugina, am înțeles ca au o vopsea  eco foarte slaba care se zgârie imediat si tabla subțire.

Edited by Danosul, 11 September 2022 - 21:39.


#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Genul asta de masina l-as lua 4x4. Cauta un Suzuki SX4 sau Fiat sedici cu motorul 1.6 euro 5 de pe la final de fabricatie (+2010) :) Ar trebui sa gasesti pana in 5000euro. Si ai rezolvat problema.

#6
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,401
  • Înscris: 26.05.2022

 pufonel, on 11 septembrie 2022 - 21:27, said:

Duster 4x4?
Clar asta ar fi alegerea optima pentru mers pe hartoape fara frica sa nu se strice ceva pentru care reparatia sa fie cat valoarea masinii...

#7
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,187
  • Înscris: 07.01.2007

 TruculMagic, on 12 septembrie 2022 - 09:27, said:

Genul asta de masina l-as lua 4x4. Cauta un Suzuki SX4 sau Fiat sedici cu motorul 1.6 euro 5 de pe la final de fabricatie (+2010) Posted Image Ar trebui sa gasesti pana in 5000euro. Si ai rezolvat problema.
Da, o astfel de masina s-ar incadra la cerintele mele, doar ca nu prea-mi place cum arata :)
Mi-ar placea si Renault Captur, s-ar incadra la dimensiuni, micut si inaltut, dar am vazut ca au motorul 1.2 tce care cica ar fi problematic.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Danosul, on 12 septembrie 2022 - 10:13, said:

Da, o astfel de masina s-ar incadra la cerintele mele, doar ca nu prea-mi place cum arata Posted Image
Mi-ar placea si Renault Captur, s-ar incadra la dimensiuni, micut si inaltut, dar am vazut ca au motorul 1.2 tce care cica ar fi problematic.

Nu arata rau si in plus e japoneza, si sedici e tot Suzuki doar ca are alta emblema. Motorizarea 1.6 e fiabila si eficienta, consuma mai putin ca 1.6-le pe Duster. E si compacta, are si spatiu la pasageri + daca e si 4x4 e chiar misto, iar marele avantaj e ca e devalorizata, la 5000 iei una pe la final de fabricatie. La captur 0.9tce e mai ok, insa e doar un Clio inaltat cu supra pret.
Vitara 1.4 turbo am cautat 4x4 anul acesta, insa au niste preturi nejustificat de mari, am renuntat. Sau vezi urmatoarea generatie de suzuki sx4/s-cross. Dupa 2011-2012 parca a inceput productia.

#9
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
eu as merge pe Nissan Qashqai.Masinile acelea sint de o fiabilitate iesita din comun,nu prea sta prin service-uri.Relantiul e doar la 5-600 rpm.Motorul in mers la relanti nu se aude deloc, atat de bine inchegata este.A avut un prieten de-al meu acum 7 -8 ani asa ceva si am avut ocazia sa o conduc si eu.Am ramas placut impresionat cat de frumos merge.

#10
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,187
  • Înscris: 07.01.2007
@El-Presidente, ce motor avea, benzină?  sau diesel?

#11
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
1.6 benzina

#12
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,187
  • Înscris: 07.01.2007
Merită o astfel de mașină 9000 Euro?
Am văzut una pe OLX care ar avea cică doar 100k km din 2012, din poze pare ok, din păcate e în București, eu sunt din provincie și nu pot sa o văd decât dacă ma duc până acolo.
Totuși mi se pare mult 9000 Euro pe o masina de 10 ani vechime chiar si Qashqai fiind.
Când am cumpărat actualul Focus acum 10 ani am dat pe ea 3000 Euro, mașina avea 10 ani dar in stare bună, acum nu mai găsești ceva ok nici la 5000 Euro veche de 10 ani, mi se pare exagerat de scumpă.

Edited by Danosul, 12 September 2022 - 17:45.


#13
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Skoda Yeti

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate