Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Conexiune boxa smart la router folosind port ethernet esuata

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Buna,
Incerc sa leg o boxa smart la router folosind portul ethernet pentru ca apoi, din calculator (macOS), legat si el la ethernet, sa rulez AppleMusic folosind AirPlay.

Problema care apare este legata de faptul ca, pot seta boxa si se vede in calculator atata vreme cat ambele device-uri raman legate pe wifi - ceea ce nu ma avantajeaza. In momentul in care conectez cablu de ethernet fie in calculator fie in boxa, (obiectivul meu final fiind sa leg ambele echipamente cu cablu) conexiunea se intrerupe iar boxa nu mai este accesibila/vizibila in retea, implicit dpdv al conexiunii AirPlay. Ea apare listata in interfata routerului, isi ia IP separat comparativ cu cazul in care as lasa-o pe wifi dar cand este pe cablu, nu raspunde la ping imi da "host unreachable".

Am incercat setarea boxei in interfata de browser folosind IP-ul cu DHCP manual dar si auto. Aceeasi poveste.
Cel mai probabil e o setare in router(?) in opinia mea din moment ce cablu este refuzat de ambele echipamente cand sunt utilizate impreuna.
Altfel cablurile sunt OK le utilizez in mod curent cu calculatorul.

Dupa caz, pot sa revin cu mai multe detalii.
Ati avut experiente similare? Multumesc,

LE: Incerc sa aplic solutia asta insa in interfata ZTE F668 nu gasesc WMM On/Off gen pt wifi ... am aici si aici dar nu e Off.

Edited by Sara_28, 11 September 2022 - 21:10.


#2
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 09.01.2007
Incearca acolo la QoS sa setezi Disabled sau SSID (sau naiba stie ce-o mai fi, in loc de WMM) si vezi daca functioneaza asa. E ca si cum l-ai pune pe off.
Daca nu rezolva, sa nu fie o problema de porturi fizice pe router, desi pare dubios. Presupunand ca-i totul configurat OK (DHCP da IP-uri din aceeasi clasa si pe cablu si pe wifi), nu e nicio situatie in care poti comunica intre ele (sa raspunda la ping)? De exemplu boxa pe cablu, pc pe wireless sau invers?

#3
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
ZTE F668
cauta ap isolation si debifeaza
daca nu gasesti suna la serviciul clienti digi sa ti-l debifeze
daca nu merge pune-l in bridge si ia-ti router-ul tau.

#4
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016

View PostTehCube, on 11 septembrie 2022 - 21:22, said:

Incearca acolo la QoS sa setezi Disabled sau SSID (sau naiba stie ce-o mai fi, in loc de WMM) si vezi daca functioneaza asa. E ca si cum l-ai pune pe off.
Daca nu rezolva, sa nu fie o problema de porturi fizice pe router, desi pare dubios. Presupunand ca-i totul configurat OK (DHCP da IP-uri din aceeasi clasa si pe cablu si pe wifi), nu e nicio situatie in care poti comunica intre ele (sa raspunda la ping)? De exemplu boxa pe cablu, pc pe wireless sau invers?


Am modificat QoS nu merge.
Setarile in boxa arata asa:

[ https://imgur.com/dcs1n28.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://imgur.com/Q16n2bE.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu sunt convinsa ca am inteles foarte bine care e treaba cu parola de dupa available networks ... by default apar 4 caractere si nu am o asemenea parola.
Daca modific si pun parola de wifi, nu se aplica...


View Postogo, on 11 septembrie 2022 - 22:06, said:

ZTE F668
cauta ap isolation si debifeaza
daca nu gasesti suna la serviciul clienti digi sa ti-l debifeze
daca nu merge pune-l in bridge si ia-ti router-ul tau.

Isolation e debifat.
Solutia asta cu bridge-ul am mai primit-o si cand am setat un streamer care tot asa nu mergea; Pana la urma am gasit raspunsul pe un forum si merge si acum (legat la ethernet, airplay din telefon).
Cum ziceam, tind sa cred ca e din setari ca prea joaca leapsa cu mine. Ceva nu-i place. Multumesc oricum.

#5
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 09.01.2007
Hmm, chestia cu WMM speram sa mearga pe disabled, cu SSID e mai complexa treaba, o explica cineva aici - https://serverfault....ing-wmm-vs-ssid

Ideea cu isolation e aceeasi cu ce intrebam eu mai sus, reteaua wireless comunica cu cea pe cablu? DHCP-ul le da IP-uri in aceeasi clasa (ex: 192.168.1.x si acelasi gateway) si pe wireless si pe cablu?
Chiar daca NU ar fi asa, atunci cand sunt conectate ambele deviceuri prin cablu si setate pe DHCP ar trebui sa fie in acceasi clasa si sa comunice.
Nu ma mira sa nu functioneze, dar e ciudat ce ziceai ca nu mai raspunde la ping cand o conectezi prin cablu. Aia imi da cu virgula, si da, cel mai probabil sa fie o setare din router.

#6
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016

View PostTehCube, on 12 septembrie 2022 - 00:01, said:

Ideea cu isolation e aceeasi cu ce intrebam eu mai sus, reteaua wireless comunica cu cea pe cablu? DHCP-ul le da IP-uri in aceeasi clasa (ex: 192.168.1.x si acelasi gateway) si pe wireless si pe cablu?

Reteaua wireless comunica cu cea prin cablu fara probleme, e un singur router fara alte switchuri.
Echipamentul care spuneam ca functioneaza legat la ethernet are asa setat pe manual:

[ https://imgur.com/llvSs61.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Revenind, DHCP pe auto, ii da boxei IP 192.168.1.3 pe wifi si apoi (este teoretic, pentru ca nu apuc sa vad, nu raspunde la ping) 192.168.1.4 spre exemplu in functie de ce am legat in momentul ala si a apucat sa ii aloce IP. Cand ii dau DHCP pe manual si setez, imi confirma ca sunt aplicate. Altfel, acelasi gateway 192.168.1.1.
Dubios ...

#7
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 09.01.2007
Dubios indeed.
In functie de setari router, e posibil sa nu accepte IP-uri statice in pool-ul de IP-uri pentru DHCP, dar nu am vazut asta decat pe retele foarte stricte, de gen corporate stuff. La routerele "de casa" nu ar trebui sa fie acceasi restrictie.
Si chiar si daca ar fi asta problema, trebuia sa functioneze cand ai incercat pe DHCP, deci nu e de la asta.

Cred ca cel mai sigur ar fi sa pui routerul in bridge si sa iei tu unul la care ai acces 100% si fara setari dubioase tipic digi. Te scuteste si de alte batai de cap pe viitor.

#8
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
fa bind, in router, la MAC-ul placii ethernet a echipamentului cu un IP din subnetul tau.
cand vorbesti de DHCP, lease-urile statice le definesti in router si nu pe client. nu vrei sa-ti vina clientul sa aibe pretentia de a folosi un IP pe care router-ul a considerat ca e legitim sa-l acorde unui alt echipament cat el a fost plecat.
cand il deconectzei de la wifi si il conectezi cu cablu sunt doua placi de retea diferite, doua MAC-uri diferite, deci doua IP-uri diferite.
ai acces la router, poti vedea lease-urile si MAC-urile + un MAC OUI daca e musai nevoie si go from there
atat timp cat echipamentele sunt in aceeasi retea, nu ai vreun firewall/isolation (basically the same shit) intre ele, si stii exact cine (ce adresa) vorbeste cu cine (cealalta adresa) totul trebuie sa mearga.

Edited by Ursul_Polar, 12 September 2022 - 04:11.


#9
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Am sa incerc. Cred ca despre asta discutam si vad ca am optiunea disponibila in meniu, nu e banata. Multumesc
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p0x7WozLnb0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

LE: si streamerul face figuri, dar partial. El cum spuneam e legat la ruter prin cablu si merge(a) ok, probat pe windows.
In schimb se pare ca daca bag cablu de retea in pc (MacOS), da afara streameru din lista cu wifi, pierde Airplay, nu-l mai vede.

Edited by Sara_28, 12 September 2022 - 07:57.


#10
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Am urmat procedura, am asociat MAC-urile cu IP-uri interne, dar aceeasi poveste ... 192.168.10 si 192.168.11 sunt asociate boxei mai exact modulului wifi si LAN, se vad in router dar nu pot da ping in cea legata pe ethernet, nu e de gasit in retea daca o caut prin browser sa-i accesez meniul.
Ce as mai putea sa verific?

https://imgur.com/a/Y2cnzDI

Edited by Sara_28, 14 September 2022 - 08:00.


#11
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Oprește wifi-ul pe ea sau schimbă numele rețelei la care se conectează, dă-i restart boxei și vezi dacă după aceea o poți vedea. Poate din moment ce s-a conectat wifi rămâne pe acea legătură cumva blocată.
Pune alt device la acel cablu cu care este legată boxa și vezi dacă acel alt device este vizibil după aceea în rețea.

#12
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Am parcurs procedura, am schimbat numele retelei, restart, pe wifi se vede, pe LAN nu apare.
Am legat pc-u pe acel cablu/port, merge fara probleme.

Dubios este ca, in momentul in care pun cablu, am activitate in ruter (se aprinde ledul corespunzator portului) dar cand dai ping in boxa nu se intoarce.
Exista vreun utilitar de testat cablurile sa-mi spuna daca am vreo conexiune proasta in perete sau fire inversate in prizele de net?

Edited by Sara_28, 15 September 2022 - 00:09.


#13
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 09.01.2007
Exista testere hardware, dar nu merita sa dai 100 de lei pe asa ceva. Daca nu ai conexiune (ping), slabe sanse sa rezolvi cu vreun utilitar, nu ai un cablu LAN prin casa sa duci boxa langa router sa testezi asa? In acelasi port in care e acum cablul care trece prin pereti.

#14
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Multumesc, am legat-o direct in router, aceeasi poveste …
Daca placa LAN a boxei ar fi defecta, in teorie, nu as avea activitate pe ledu portului de router si nici nu ar aparea device-ul listat cu mac/ IP in lista celor conectate in router, zic bine?


#15
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 09.01.2007
Nu e neaparat, dar da, in majoritatea cazurilor nu s-ar aprinde ledurile. Cu atat mai putin sa o vada routerul in lista, deci nu cred ca e de la cablu in cazul asta.
E foarte ciudat sa o vada routerul, sa ii dea IP (pe cablu) dar sa nu poti sa comunici nici macar cu PC-ul cand e tot pe cablu. Daca era ceva separare intre WiFi si reteaua fixa intelegeam, dar sa nu comunice cand sunt amandoua pe cablu si amandoua primesc DHCP dupa acelasi reguli, sincer nu am mai intalnit.

Sa aiba legatura cu partea de AirPlay de la Apple? Ca e singura variabila pe care nu prea o cunosc aici...

#16
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Nu e exclus, dar nu stiu cum as putea confirma asta. Atata vreme cat Airplay e tot un protocol de comunicare ce se foloseste de LAN si wifi, cred ca e posibil sa dea probleme.

Ma intriga faptul ca, daca pun cablu in boxa (pcu pe wifi) nu merge. Daca pun boxa pe wifi si cablu in pc, merge apoi se opreste si devine inutilizabila

View PostTehCube, on 15 septembrie 2022 - 10:08, said:

deci nu cred ca e de la cablu in cazul asta.
Eu de placa LAN imi faceam griji …

Edited by Ravy, 15 September 2022 - 12:16.


#17
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006

View PostSara_28, on 15 septembrie 2022 - 10:36, said:

Daca pun boxa pe wifi si cablu in pc, merge apoi se opreste si devine inutilizabila
Partea asta cu "se opreste si devine inutilizabila" suna cam ciudat totusi... Ce boxa este?

#18
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 09.01.2007

View PostSara_28, on 15 septembrie 2022 - 10:36, said:

Eu de placa LAN imi faceam griji …

La aia ma refeream, am zis cablu din inertie. Daca isi ia IP si o vede routerul inseamna ca exista o conexiune fizica (ca partea de adresare, tcp, etc. e peste layerele fizice). E posibil sa aibe ceva probleme chipul de retea si sa dea erori, timout, etc. dar e rara situatia asta.
Vezi daca poti face rost de un switch de undeva (switch d-ala basic de 50 de lei, fara management) si conecteaza doar pc + boxa la el, da-le ip-uri / subnet / gateway din aceeasi clasa la ambele si vezi daca comunica asa (nu o sa ai internet, dhcp, evident, dar macar testezi pingul). Daca asa functioneaza, inseamna ca e ceva din router care iti pune bete in roate. Daca nu, e o problema de configurare a deviceurilor, sau ceva hardware.

Edited by TehCube, 15 September 2022 - 12:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate