Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Crypto - comparatii intre platforme CEX

  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016
Va salut.

Cum ziceam intr-o alta postare, avand in vedere ca nu am gasit un topic in care sa fie comparate platformele cele mai populare de trading crypto, m-am decis sa deschid un astfel de subiect.
Plecand de la o experienta neplacuta cu Binance, sunt nevoit sa ma reorientez catre o alta platforma CEX (centralised exchange, pt cine nu stie), doar ca, fiind atat de multe, e greu sa le poti compara pe toate si sa faci cont la toate pentru a vedea si a stii cum functioneaza, ce fees au, cum se aduc bani si cum se scot bani de acolo, ce probleme au, etc.
Ce ma intereseaza :

1) la cine aveti cont ?
2) ce fees au (pe Spot) ?
3) cum se pot depozita bani (euro sau alte monede FIAT) si cum se pot retrage bani (euro sau alte monede FIAT) ?
3.1) sume minime depunere / retragere ?
3.2) timp estimat de primire
4) cum vi se pare aplicatia de mobil / platforma de desktop ?
5) cat de complicata este ?
6) au wallet incorporat sau e separat ?
7) ce probleme ati intampinat de-a lungul timpului ?
8) cat de bun vi s-a parut suportul lor si cat de dispusi au fost sa va ajute ?
9) ce ati avea de reprosat platformei ?

OBS : aici vom vorbi exclusiv despre CEX-uri, nu abordam subiectul DEX-urilor, care sunt in alta categorie.


Cum e normal, o sa incep eu primul.

1) Binance
2) fees mici, de 0.1% atat pentru Buy, cat si pentru Sell. Daca le platesti cu BNB sunt fees si mai mici, cam 0.075%
3) depozitarea de bani (euro) se poate face prin Sepa cu comision de 1 eur sau prin card, comision de 1.8%. Retragerile, la fel, prin Sepa sau pe card, tot 1 eur comision la Sepa, 1.8% pentru card
3.1) suma minima de depunere prin Sepa = 3 euro, comision 1 eur, prin card = 15 euro, comision 1.8% ; la retragere prin Sepa = minim 10 eur, comision tot de 1 eur, retragere pe card = nu mai stiu exact, dar erau minim cativa euro, comision 1.8%
3.2) timpul de primire prin Sepa a fost de la cateva ore pana la 1 zi, atat pt retragere cat si pentru primire, pe card intrau in maxim cateva minute la retragere si la depozitare intrau aproape instant
4) aplicatia de desktop e ok, nu e greu de lucrat cu ea, cea de mobil mi s-a parut foarte ok, foarte bine structurata, destul de usor de lucrat cu ea
5) nu este deloc complicat, este destul de intuitiva
6) walletul este incorporat atat in aplicatia de desktop cat si de cea de mobil
7) nu am avut probleme sa nu functioneze ceva, sau daca au fost mici probleme sau chestii de mentenanta au respectat termenul de rezolvare, nimic de comentat
8) de suport nu am avut nevoie pana cand am avut Posted Image, iar atunci cand am avut, au fost destul de prompti in a raspunde, sunt amabili si ok, dar destul de rigizi in proceduri si nu poti ajunge mai departe, la un alt level, prin cel care te preia se comunica totul ;
9) as avea de reprosat rigiditatea si secretomania in cazul problemelor, nu poti reusi sa afli care este problema reala ; in situatia mea, cand mi-au blocat contul, nu au vrut sa imi zica concret pt ce si mi-au aruncat in ochi cateva cuvinte generale si referiri la Termeni si Conditii (care, stim cu totii, se intind pe zeci si zeci de pagini), fara a mentiona ce anume am incalcat din Termeni si Conditii

Pentru cine vrea sa urmareasca ce am patit cu Binance, poate intra pe acest link :
https://forum.softpe...oferi-un-motiv/

Edited by Magicwisewolf, 11 September 2022 - 15:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate