Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Statele Unite ale Americii

* * - - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
7634 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View PostBursul, on 11 septembrie 2022 - 15:08, said:

The term was coined by writer and historian James Truslow Adams in his best-selling 1931 book Epic of America.
He described it as "that dream of a land in which life should be better and richer and fuller for everyone, with opportunity for each according to ability or achievement."

Din pacate multi ignora ultimele cuvinte.

#20
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmax_01, on 11 septembrie 2022 - 15:10, said:


Nici la capitolul Sănătate, respectiv servicii medicale complete, pentru intreaga populatie, SUA nu sta strălucit.
e vina lor, ca nu's toti milionari.

Stupiza! Sa fii sarac in SUA  poate fi mai naspa decat in alte parti.  
Dar acolo sunt multi chititi pe facut de bani, asa ca cine vrea sa fie sanatos, este fortat sa plateasca.
Cica un diabetic fara asigurare, plateste de se usuca pentru insulina.  
Documentarele lui Moore, ( parca Fahrenheit 911 ) aratau  cu degetul spre problema sanatatii in america. Ba chiar indicase niste americani care locuiau aproape de granita cu Canada, si plateau asigurari medicale in Canada, serviciile primite in schimb fiind mult mai bune.

Edited by tfmercedez, 11 September 2022 - 19:56.


#21
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,063
  • Înscris: 28.07.2008

View Postcristian_sen, on 11 septembrie 2022 - 19:32, said:

Pe de alta parte extinderea cancerului woke e de neoprit, toti care l-au trait au zis ca nu mai merita sa te duci acolo...deci e absolut subiectiva fiecare parere, dar toti sunt de acord ca se va termina prost aceasta etapa istorica.
Cand aud de cancerul woke ma gandesc la faptul ca s-a mai descoperit o noua zona metastazata a societatii unde coate goale se ia pe sine norma a normalitatii si desconsidera masiv ''aproapele'' pe care il vrea departe, oricum da sa nu stie de el sau sa scoata capul. Si cum nu mai tine, evident ca lui, dinozaurului anacronic, i se pare ca se termina istoric prost.
Si este extraordinar si umanitar ca acestora li se scurteaza suferinta, sa nu asiste, doamne fereste, la o lume in care toti sunt egali sub soare in cautarea fericirii

#22
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,155
  • Înscris: 21.08.2003
in multe cazuri s-a trecut de mult cu mult de nivelul de care zici

#23
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004

View Postmax_01, on 11 septembrie 2022 - 14:39, said:

Consider ca este util crearea unui topic dedicat principalei superputeri economice, militare și politice a lumii,  care este SUA, in cadrul căruia sa fie dezbătute toate aspectele economice, politice, militare, sociale, etc, care au legătură cu aceasta tara.

Lumea ar trebui sa facă diferenta între poporul american,interesat în general doar de ce se întâmplă în SUA, și anumiți politicieni sau grupuri de influenta formate din oameni foarte bogați care sunt controlează politicienii și partidele politice.Unii fac confuzia , și nu este corect sa o faca, între poporul american,în ansamblul sau, și unii politicieni sau oameni de afaceri foarte bogați care se folosesc de politicieni și instituțiile SUA, pentru a-si promova propriile interese personale, mai ales in plan extern, care nu întotdeauna sunt benefice pentru poporul american sau contribuabilul american.Exemple în acest sens?Implicarea SUA în războiul din Irak din anul 2003 și apoi prezenta militara americana, mai mulți ani, în Irak, mai mulți ani, foarte costisitoare pentru contribuabilul american și benefica doar pentru câțiva oameni de afaceri.
Saddam Hussein și regimul sau, unul crud și totalitar, a fost înlocuit cu haos,dezordine si destabilizare economica, politica și sociala, la nivel  regional, după intervenția militara din anul 2003.Este în acest moment mai bine în Irak, pentru majoritatea irakienii, fata de perioada de dinainte de anul 2003?Opinia mea este ca nu.Dar pentru aceasta situație nu este vinovat poporul american ci unii reprezentanți ai administrațiilor prezidențiale americane care au gestionat submediocru situația din Irak, post Saddam Hussein.
Categoric, SUA nu este tara perfecta iar politicienii ei sunt la fel de meschine ca alți politicieni din lume însă este cea mai buna alternativa, la sisteme totalitare,în genul ce exista în Rusia, China, Iran, Coreea de Nord.

Atata timp cat poporul american alege si voteaza nu poti sa spui ca nu accepta sistemul de care vorbesti si ca nu are treaba cu el.
Pentru poporul american nu e nicio problema ca potentatii zilei au influenta pe politica americana. Poporul american i-a facut potentati si poporul american accepta ca acestia sa aiba influenta.
Tot timpul va fi cineva care are influenta. Important e ca poporul poate sa-l schimbe daca vrea.

#24
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,063
  • Înscris: 28.07.2008

View Postcristian_sen, on 11 septembrie 2022 - 20:38, said:

in multe cazuri s-a trecut de mult cu mult de nivelul de care zici
Aici nu te contrazic, exista si asemenea cazuri

Nici macar a fi tampit nu este vreo exclusivitate a vreunei categorii

#25
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010

View Postsylvius, on 11 septembrie 2022 - 15:10, said:



Cu un banc !... Posted Image




Posted Image

Un milionar american îşi aminteşte cum s-a imbogatit:

– Cînd am fost băiat, am venit în America. În buzunar nu am avut decat 2 cenţi. Am cumpărat 2 mere murdare, le-am spălat, şi le-am vândut cu 4 cenţi fiecare.
Apoi am cumpărat cu aceşti bani 4 mere, şi le-am vândut cu 8 cenţi fiecare…
– Şi ce-a urmat după asta ?
– După asta a murit mătuşa mea şi mi-a lăsat 1 milion...


Ehhh ... sa nu se inteleaga ca am vrut sa denigrez ideea, ce am vrut sa zic ca ca nu e ceva gratis ci doar faptul ca nu vei fi impiedicat sa te realizezi daca ai toate componentele necesare. Cu alte cuvinte daca stii sa cresti in Romania, in US bubui

#26
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

View PostAndreysc7, on 11 septembrie 2022 - 15:03, said:


Prea simplu ... adica cel putin stiu de chestiile alea .
Ceea ce nu stiu , este ce inseamna "visul american" . Cel romanesc stiu ca e "sa moara dusmanul de ciuda" , dar cel american nu am nici cea mai vaga idee
Am bani, faimă și femei?

#27
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
poveste adevărată, adoptată de mine în totalitate:
-anii de sfârșit ai lui ceaușilă
-jucam tenis de masă-n parcul dintre blocuri (juniori de cam 15...18 ani)
-se ivește printre noi un țânc de fo' 8 ani, care dorea și el să joace
-pt că fusese isteț să ne aducă niște mingi ajunse la draku-n praznic, l-am lăsat câteva minute la masă
-era un puștan foarte deschis, vorbăreț și, cum am zis, isteț
-la un moment dat cineva-l întreabă: „mey, ce vrei tu să te faci, când te faci mare?”
-răspunsul ne-a lăsat PAF: american!!!
-după momentul inițial de derută, a apărut întrebarea: de ce?
-răspunsul fu la fel de elocvent despre familia din care provenea: „...ca să dau bomba la japonezi!”

din acea zi, am răspuns mereu identic la întrebarea de bază a babelor din jurul nostru: ce vrei tu să te faci, când te faci mare?

#28
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017
Panică și frustrare în „orașele sanctuar” din SUA, copleșite de imigranții ilegali trimiși de guvernatorii  din Texas și Arizona, membri ai Partidului Republican, care redirecționează spre acele orașe, imigranții care au pătruns ilegal în SUA și care nu pot fi expulzați pentru ca actuala administrație prezidențială nu permite asa ceva.Partidul Democrat, din motive meschine, nu dorește sa împiedice accesul imigranților ilegali pe teritoriul SUA dar nici expulzarea acestora asa ca republicanii ii trimit pe unii imigranții ilegali, în orașele si statele administrate de membri ai Partidului Democrat pentru ca aceștia sa se spele pe cap cu ei.
https://www.g4media....si-arizona.html


Un oraș sanctuar este o comunitate cu o politică, scrisă sau nescrisă, care descurajează autoritățile locale din domeniul aplicării legii să raporteze statutul de imigrare al unei persoane, cu excepția cazului în care este vorba de investigarea unei infracțiuni grave. De obicei, aceste comunități nu onorează cererile Immigration and Customs Enforcement de a le preda imigranții fără acte pe care agenții locali îi rețin pentru infracțiuni sau investigații. Pe lângă zeci de orașe și districte sanctuar din Statele Unite, următoarele state s-au autodeclarat „state sanctuare:” California, Colorado, Connecticut, Illinois, Massachusetts, New Jersey, New Mexico, New York, Oregon, Vermont, Washington.
Despre orașele si statele sanctuar din SUA:
https://www.lirs.org...-do-they-exist/

Edited by max_01, 13 September 2022 - 19:14.


#29
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 11.11.2017

View Postzyppster, on 11 septembrie 2022 - 18:39, said:

Să începem cu destrămarea Americii.

Niciodată.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iHzd35ElwuU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

To the Moon, to Mars,
Into space, far beyond,
The future of our country lies in the stars.
We march onwards!

Deep into the darkest night,
We shall bear a torch of light,
We defy the abyss with all of our might.
We fight! We are!
The United States Space Force!

We fly upwards, blast through the void,
And we rise into space, fighting for freedom.
All of mankind looks to our people
To safeguard the peace in the search for salvation.

We swear to be defenders of Earth.
We are The United States Space Force.
We march onwards!

The future of our great nation lies in our determination
To triumph with glory into the stars.
We march onwards!

Not a foe nor any terror, not an alien invader,
Shall hinder our destiny to go forth.
We fight! We are!
The United States Space Force!


#30
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

View Postzyppster, on 11 septembrie 2022 - 18:39, said:

sa incepem cu destramarea americii.
Pentru români și europeni nu ar fi bine deoarece golul lăsat de SUA, la nivel global, ar fi umplut de China,India, Rusia, Brazilia.Chiar dacă s-ar ajunge la SUE, aceasta entitate ar avea nevoie de un partener politic, economic și militar cum este acum SUA.
Ideal ar fi sa se ajungă la o piață comuna NAFTA-SUE,la liberalizarea forței de munca și recunoașterea reciproca a studiilor/calificărilor profesionale a cetățenilor NAFTA și SUE, adăugând în aceasta combinație și Australia, Noua Zeelanda, Argentina.


#31
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021

View Postmax_01, on 14 septembrie 2022 - 16:04, said:

adăugând în aceasta combinație și Australia, Noua Zeelanda, Argentina.

Pana la Argentina mai degrabă as adauga Japonia, Coreea de Sud, Islanda...

#32
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009

View Postmax_01, on 14 septembrie 2022 - 16:04, said:


Pentru români și europeni nu ar fi bine deoarece golul lăsat de SUA, la nivel global, ar fi umplut de China,India, Rusia, Brazilia.Chiar dacă s-ar ajunge la SUE, aceasta entitate ar avea nevoie de un partener politic, economic și militar cum este acum SUA.
Ideal ar fi sa se ajungă la o piață comuna NAFTA-SUE,la liberalizarea forței de munca și recunoașterea reciproca a studiilor/calificărilor profesionale a cetățenilor NAFTA și SUE, adăugând în aceasta combinație și Australia, Noua Zeelanda, Argentina.

Destramarea Americii poate fi un scenariu pentru o carte sau film, dar in realitate nu ar fi un lucru bun. Asta nu inseamna ca US ar trebui lasata sa-si faca de cap in continuare si sa-si aroge dreptul de a impune modelul ei de asa zisa democratie altor state.
Tara aia e mult prea puternica la toate capitolele ca sa nu fie luata in seama, iar influenta ei e inca atat de mare incat lumea nu se poate descurca acum ignorand situatia, chiar daca ar fi vorba de o asa zisa destramare. Cel putin pe plan economic, uniti sau nu influenta americanilor este puternica pe o mare parte a globului.

Reducerea influentei, asta e altceva si se intampla de ceva vreme. Este un proces care are cauza in insasi America, nu neaparat datorita cresterii influentei tarilor asiatice. Atat China cat si Japonia, Corea s-au dezvoltat in mare parte datorita influentei americanilor si au copiat multe de la ei, “inlocuirea” nu ar aduce schimbari majore in mersul economiilor. Europenii au copiat si ei destule, au invatat cate ceva, au respins altceva asa incat influenta directa a americanilor s-a redus intrucatva dar nu in masura in care sa fie inlocuiti. Asta pe plan economic si partial cultural pentru ca pe plan militar diferenta e atat de mare ca nici nu merita comparatie.

Destramarea ei este doar visul celor care ar vrea sa-i ia locul, in primul rand militar apoi economic dar va ramane asa multa vreme pentru ca nu au capacitatea de a oferi ceva mai bun, ca sistem social sau economic, cel putin atata vreme cat sunt dictaturi unde liderii se mentin prin forta. Vede careva o lume mai buna condusa de indivizi ca Putin sau Xi respectiv de sisteme fasciste sau comuniste? Daca da, pot incerca acum, pe viu, pentru placerea lor. One way ticket …

@max-01
Piata comuna USA-SUE nu se va intampla, odata pentru ca SUE nu se va intampla dar chiar si asa cu UE intotdeauna vor fi divergente pentru ca intotdeauna vor fi interese diferite.
In ceea ce priveste recunoasterea usoara a diplomelor nici aia nu se va intampla (doar daca americanii isi pierd mintile), aici fiind iar vorba de visul umed al vreunui absolvent de de Spiru de a fi “egal” cu un absolvent al unei universitati americane.

Edited by Rosebud09, 14 September 2022 - 18:44.


#33
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,063
  • Înscris: 28.07.2008
No, acuma vorbind de importanta USA pe planeta
Daca ar fi fost aleasa Hillary ar fi plans juma de USA, ca a fost ales cretinopatul ala rozaliu a plans juma de planeta...

#34
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
De ce a plans juma de planeta si ce fericire ar fi adus planetei hoasca aia?
Datoria unui presedinte este in primul rand fata de cetatenii lui.

Edited by Rosebud09, 14 September 2022 - 20:04.


#35
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

View PostKiloW, on 14 septembrie 2022 - 16:08, said:



Pana la Argentina mai degrabă as adauga Japonia, Coreea de Sud, Islanda...
Corect.Si alea.

#36
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Se discuta, deocamdata la nivel de experti, oameni influenti din partide si economie, fosti ministri sau chiar prim-ministri despre o alianta economica si militara intre Australia, Canada, Marea Britanie, Noua Zeelanda (CANZUK). Sunt multe argumente pro si contra dar in toate tarile si regiunile lor exista suport popular destul de semnificativ, peste 60*70% uneori. Ramane de vazut ce se va intampla.

Edited by Rosebud09, 14 September 2022 - 20:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate