Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Preturi la cateva servicii esentiale

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,775
  • Înscris: 17.08.2022
Am cautat pe topic, au trecut deja 2-3 ani de cand s-a discutat despre aceste tarife si stim ca toate s-au scumpit.

Asadar

-Preturile la taxiuri, firme recomandate, de ce sa ne pazim. Costul de la aeroport in centrul Bucurestiului. Cum se comanda. -Ce firme au aplicatie telefonica pentru comanda.

-Preturile la transportul in comun, unde se procura legitimatiile de calatorie, sub ce forma sunt si unde se incarca, daca au aceasta posibilitate

-Preturile la cartela telefonica, firme recomandate. Locuri de procurare.

-Preturile locurilor de parcare, amenzi, tractare

Aceasta este o mica grupare de intrebari ce si le pun multi israelieni vorbitori sau nu de limba romana si care vor sa vada Romania, Bucurestiul in special. Unii prima data.

Si cred ca pot ajuta turistilor straini in general

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Parca te plimbai prin Victoriei prin 2018. Asa ca ai experienta si le poti povesti israelinilor vorbitori, sau nu de romana.

Tu gavari pa romansky, asa ca poti sa accesezi siteurile STB, CFR, PMB, Orange, etc. si sa le explici conationalilor tai cum sta treaba.

Edited by pasilla, 10 September 2022 - 19:32.


#3
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,775
  • Înscris: 17.08.2022
Printre postarile sterse era una a unui vechi si apreciat coleg, care ma indemna sa ma documentez pe Google.
Stiu, nimic mai simplu.

Doar ca, experienta personala este determinanta in relatiile si informatiile  privind turismul.
Mai ales ca informatiile gasite sunt deseori contradictorii,
de exemplu orele de vizitare ale Atheneului Roman si chiar ale Cladirii Parlamentului.

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
https://stbsa.ro -> informatii autobuze, trolee, tramvaie
http://www.metrorex...._pagina_p1352-1 -> informatii metrou
https://mersultrenur.../Bucuresti-Nord -> info aeroport Bucuresti cu trenul

#5
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,775
  • Înscris: 17.08.2022

 AlexEn, on 11 septembrie 2022 - 09:34, said:

https://stbsa.ro -> informatii autobuze, trolee, tramvaie
http://www.metrorex...._pagina_p1352-1 -> informatii metrou
https://mersultrenur.../Bucuresti-Nord -> info aeroport Bucuresti cu trenul

Multumesc.
Utile toate trei link-urile

Pretul /km la taxi variaza intre.....si intre.....?

#6
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014
Pentru Cluuj te interesează?

#7
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,775
  • Înscris: 17.08.2022
In masura in care acest topic poate deveni o agenda utila turistului strain in Romania, evident ca intereseaza

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007

 vio69c, on 11 septembrie 2022 - 09:47, said:

Pretul /km la taxi variaza intre.....si intre.....?

Intre si intre cheful soferului. Poate s-au mai civilizat intre timp. Nu am mai mers cu taxi de multi ani, deci aici nu stiu sa iti raspund.
Folosesc Uber/Bolt daca nu ma descurc cu transportul in comun.

#9
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Printre ultimele experiente intr-un taxi: nu avea castofon, era doar gaura cu ceva fire atarnand, la fiecare 3-5 secunde ceva piuia, pe drum ne-am oprit ca sa alimenteze, arata in el de toata jena.
De vreo 4 ani, doar Uber. Poate ca uneori costa mai mult dar stiu cand ajunge, ca nu exista "Nu merg pana acolo, n-am drum", stiu cat costa din start si cat fac pe drum si arata a masina.

In rest, tren de la aeroport, STB se poate plati prin sms sau, in unele masini/tramvaie, direct cu un card (exista si o aplicatie a STB care iti face traseu sau iti arata in timp real pe unde sunt masinile in cauza)  iar cartele gasesti la magazinele cu telefoane.
Dar tu nu stai aici?

#10
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,775
  • Înscris: 17.08.2022

 sorin147, on 11 septembrie 2022 - 14:00, said:


Printre ultimele experiente intr-un taxi: nu avea castofon, era doar gaura cu ceva fire atarnand, la fiecare 3-5 secunde ceva piuia, pe drum ne-am oprit ca sa alimenteze, arata in el de toata jena.
De vreo 4 ani, doar Uber. Poate ca uneori costa mai mult dar stiu cand ajunge, ca nu exista "Nu merg pana acolo, n-am drum", stiu cat costa din start si cat fac pe drum si arata a masina.

In rest, tren de la aeroport, STB se poate plati prin sms sau, in unele masini/tramvaie, direct cu un card (exista si o aplicatie a STB care iti face traseu sau iti arata in timp real pe unde sunt masinile in cauza)  iar cartele gasesti la magazinele cu telefoane.
Dar tu nu stai aici?

Multumesc pentru postare.

Am primit pm de la un coleg care imi transmitea  diverse date.
Am retinut ca raspunsuri de interes general: -  atentia la taximetristi ca ascund cu usa sau in alt mod tariful
si te trezesti ca in mod corect -de altfel- esti taxat dublu
De asemeni, cei ce masoara kilometrajul si apoi inmultesc cu suma scrisa pe tazi, sa stie ca aceasta
nu contine TVA deci este mai mare, dar nu din pacaleala


Un turist ajunge la Aeroport.
Intrebarea este daca aici are posiblitatea de a cumpara cartela telefon, de a cumpara carduri pentru transportul in comun indiferent care este acela, care sa il ajute pana se dezmeticeste si invata unde sunt automate de incarcare sau alte servicii raspandite  in oras.
Acel automat unde se comanda taxi la eroport mai exista ??

#11
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014

 vio69c, on 11 septembrie 2022 - 12:00, said:

In masura in care acest topic poate deveni o agenda utila turistului strain in Romania, evident ca intereseaza
Răspunsul este (cam) general .

Însă, dacă vrea cineva sa vina în Cluuj, îl ( ii) ajut cu placere.

#12
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,775
  • Înscris: 17.08.2022

 cristobob, on 11 septembrie 2022 - 19:08, said:


Însă, dacă vrea cineva sa vina în Cluuj, îl ( ii) ajut cu placere.

Primul musteriu am sa fiu eu, la anul probabil...
Nu am vazut Cluj si Timisoara de 40 de ani....

Dar revenind la topic, da, am primit pe pm (nu inteleg de ce nu a postat pe topic) ca pretul leu /km la taxi este de la 1.60-1,92

#13
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,500
  • Înscris: 20.10.2006
In loc de taxi recomand sa folosesti bolt sau uber, instaleaza aplicatiile si vezi acolo tarifele - variaza in functie de cerere si ora/distanta, dar sunt servicii mult mai serioase si ieftine decat taxiurile deregula. Plata se face doar prin aplicatie cu cardul. La si de la Otopeni poti lua si trenul, circula destul de des si ok.

#14
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014
Nu știu în alte locuri, dar în  Cluuj, astea-s mai scumpe ca și taxi-urile . Și,  nu ca le țin partea, dar chiar as vrea sa desființeze taximetria. Ce puțin în Cluuj.

#15
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,775
  • Înscris: 17.08.2022

 LunaCrystal, on 16 septembrie 2022 - 20:24, said:

In loc de taxi recomand sa folosesti bolt sau uber, instaleaza aplicatiile si vezi acolo tarifele -
Plata se face doar prin aplicatie cu cardul.

Multumesc.
Pe forum recomandau cei ce au fost deja in Romania sa se plateasca mai curand cash.
Si mai intrebau care este regula cu baccisul.
Cat este uzual, daca este inclus in nota de plata sau nu.

#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Nu este inclus bacsisul nicaieri.

#17
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Bacsisul - e foarte uzual, se lasa in jur de 10% si de obicei cash, iar nota se poate plati cu cardul cam peste tot. Nu prea exista posibilitatea de a lua bacsisul tot de pe card.

Edited by mdt, 17 September 2022 - 08:38.


#18
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,775
  • Înscris: 17.08.2022

 mdt, on 17 septembrie 2022 - 08:37, said:



Multumesc.
In mare, foarte mare parte reactiile celor ce au vizitat pana acum sunt pozitive, asta genereaza interes si desigur si intrebari

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate