Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Ce router Wifi6 sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Strepix

Strepix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 11.01.2020
Salut!
Sunt abonat Digi si doresc sa achiziționez un router wifi6.
Am de ales între 2 modele: Fiberhome Wifi6 Mesh SR1041Y (3 lei pe luna de la digi) sau sa cumpăr eu unul si anume Huawei wifi Ax3 Quad Core (150 lei, promoție pe site-ul de la huawei).
Voi ce ati alege si de ce?

#2
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,325
  • Înscris: 28.10.2018
3 lei pe luna. Cand apar scule mai bune upgradezi cu un simplu telefon.

#3
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016
Ti-l recomand pe ala cu 3 lei pe luna, il am si eu si sunt multumit de semnal.

#4
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
asta:  TP-LINK Archer AX23
https://www.emag.ro/...h/pd/DLQ67PMBM/

Isi face treaba foarte bine, semnal puternic in toata casa, rata de transfer mare.

#5
Strepix

Strepix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 11.01.2020

 Y0samiteSam, on 10 septembrie 2022 - 16:38, said:

asta:  TP-LINK Archer AX23
https://www.emag.ro/...h/pd/DLQ67PMBM/

Isi face treaba foarte bine, semnal puternic in toata casa, rata de transfer mare.
Singurul motiv pentru care as alege sa cumpăr cel de la huawei este pentru ca l-as cumpara la un preț decent. Deci ori cel de la huawei, ori cel oferit de Digi..

#6
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Atunci DiGi; ce are in plus ala de la Huawei fata de cel de la DiGi? sau te supara ideea ca trebuie sa le dai 3 lei/luna?

#7
Strepix

Strepix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 11.01.2020

 Y0samiteSam, on 10 septembrie 2022 - 16:50, said:

Atunci DiGi; ce are in plus ala de la Huawei fata de cel de la DiGi? sau te supara ideea ca trebuie sa le dai 3 lei/luna?
Pai asta vreau sa aflu, care e mai bun. Ma interesează o arie cât mai mare la Wifi.

#8
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Prima optiune: Huawei HG8147X6 - ONT cu Wifi  . Daca nu esti multimit de ce ofera cauti solutii in functie de buget.
Cele 2 routere alese de tine  sunt low-cost  nu poti avea nu stiu ce pretentii de acoperire, viteze, securitate ... Eu iti sugerez din cele 2 solutii sa alegi pe cel de la Digi daca nu esti multumit de el il poti returna si n-ai pierdut de 3-6-9 lei . In plus daca nu le ai cu retelistica pentru orice problema suni la ei si te ajuta ca e routerul lor.

Edited by MD, 10 September 2022 - 18:41.


#9
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,612
  • Înscris: 14.02.2006
Am eu TP-LINK Archer AX23 ; la nici 3 m de el, intr-in dormitor, pierd semnalul intr-o veselie. Chiar ieri am dat niste gauri in beton sa duc un cablu de retea. Optiunea DIGI este cea mai rezonabila, imho.

#10
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Daca solutia Digi iti acopera toata casa, foloseste-o cu incredere. Daca nu - si ai nevoie de mesh - mai cauta.

#11
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 22.02.2014
3 lei pe luna.

#12
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
TPLink AX55... il folosesc cu succes intr-un apartament de 3 camere, bate WiFi peste tot.

#13
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,547
  • Înscris: 06.03.2016

 Y0samiteSam, on 10 septembrie 2022 - 16:38, said:

asta:  TP-LINK Archer AX23
https://www.emag.ro/...h/pd/DLQ67PMBM/

Isi face treaba foarte bine, semnal puternic in toata casa, rata de transfer mare.
https://altex.ro/rou...u/cpd/ROUMR70X/
E AX23 rebranduit, fara un port LAN, mai ieftin.

Sau MR80X care e semnificativ mai bun: https://altex.ro/rou...u/cpd/ROUMR80X/

#14
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Strepix, on 10 septembrie 2022 - 15:52, said:

Am de ales între 2 modele: Fiberhome Wifi6 Mesh SR1041Y (3 lei pe luna de la digi) sau sa cumpăr eu unul si anume Huawei wifi Ax3 Quad Core (150 lei, promoție pe site-ul de la huawei).
Voi ce ati alege si de ce?

Dacă cele două rutere sunt comparabile la performanță:
150/3=50

#15
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022
Mergi pe Huawei, au traditie in retelistica de calitate.

TP-Link abia prinde semnal la 3 camere distranta, si e pus in acelasi loc ca Huawei care duce si la a patra camera si in exterior.

#16
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
De regula router-ele se pun la intrarea in casa, vestibul, hol ce este acolo. Poti alege cea mai ieftina solutie pentru tine, functie de pozitionarea routerului, daca iti acopera apartamantul/casa ce ai.
In ceea ce priveste wifi6, este bun, este sublim, dar ai device-uri care au asa ceva? Ca daca nu ai...
Am un AX10 luat la oferta, acum vreo 3-4 ani? Nu mai stiu. Imi place aplicatia Tether si fapt ca pot gestiona cca 80% din capabilitatile lui prin cloud din alta locatie. Pe banda de 2,4 e mai slab decat ONT-ul digi (facut bridge intre timp). Fiind TPlink am luat un extender de-al lor la medie ca pret. O mizerie... 30 mb/s. Dar isi face treaba.
Altfel, in 5m de router pe 5GHz, am peste 300 mb/s. Langa el peste 500. wifi... Nu am cabluri lan in casa.

#17
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,729
  • Înscris: 30.08.2006
Nu te astepta la cine stie ce minuni de la un router de 150 lei. In plus laptopul si telefonul trebuie sa stie de wifi 6 si mai trebuie sa poata utiliza capabilitatile routerului de a transmite concomitent pe cele 3 sau 4 antene. Un smartphone cu performante medii se va conecta cu cel mult 2 antene ale routerului.

#18
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Am AX3-ul de ceva vreme, vad ca merge bine.
ONT-ul de la Orange pt wifi6 in sufragerie, AX3 in dormitor, bloc comunist.
Ambele bat bine, am semnal inclusiv cand sunt in parculetul dintre blocuri, vreo 25-30m (stau la parter).
In camera unde e AX3 sare de 800Mbps, in cealalta camera sare de 600Mbps (despartite de perete de beton).
AX3-ul scoate atat retea 6G (daca are de unde), cat si 5G.

Edited by shymano, 11 September 2022 - 10:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate