Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Paris: cu masina sau cu avionul? Unde ne cazam

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#73
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

 adrian_r5, on 20 septembrie 2022 - 22:55, said:

Acum m-am uitat pe harta ... Trelleborg e in Sudedia (din traseul de care ziceai aici parea ca ai mers cu feribotu' Danemarca -> Rostock) ... deci n-ai mers pe podu' Øresund ... dracu' te intelege  Posted Image

Am mersi si pe pod.
N-am fost atent si google maps mi-a schimbat traseul
In anul ala (2013) am facut N-kapp de 2 ori in 2 saptamani, :lol:
Prima data am trecut pe pod si tunel

#74
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

 Tsunnnami, on 20 septembrie 2022 - 23:16, said:

In anul ala (2013) am facut N-kapp de 2 ori in 2 saptamani, Posted Image
Păi ... cum așa ? ... n-ai inteles din prima despre ce e vorba ... sau ti-ai uitat pieptănu' la hotel ?

Edited by adrian_r5, 21 September 2022 - 06:59.


#75
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

 adrian_r5, on 21 septembrie 2022 - 06:57, said:

Păi ... cum așa ? ... n-ai inteles din prima despre ce e vorba ... sau ti-ai uitat pieptănu' la hotel ?

Aveti chef de povesti?

Faceti un ceai intai si asezati-va jos.
O sa deschid un alt subiect, o sa vad pe unde, dar o sa va anunt

#76
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017
O intrebare pentru cei ce au fost cu masina in paris: la arcul de triumf este sens giratoriu? Din videourile vizionate observ ca traficul pe acolo e cam haotic,cine are mai mult tupeu trece mai repede.

#77
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

 dacrad2, on 01 octombrie 2022 - 12:43, said:

paris: la arcul de triumf
traficul pe acolo e cam haotic
N-am fost decit o singura data in zona ... septembrie 2010 ... era exact asa cum zici. Pe google street view - mai 2022 ... se vede ca este tot asa.

Edited by adrian_r5, 01 October 2022 - 22:28.


#78
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

 dacrad2, on 01 octombrie 2022 - 12:43, said:

O intrebare pentru cei ce au fost cu masina in paris: la arcul de triumf este sens giratoriu? Din videourile vizionate observ ca traficul pe acolo e cam haotic,cine are mai mult tupeu trece mai repede.

Nu, nu este giratoriu

Te uiti la semne si n-o sa mori.
Atentie la scutere

#79
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Sau lasi masina la hotel ca orice turist normal.

#80
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017
Daca lasi masina la hotel ,degeaba ai mai facut 2 zile pe drum pana acolo.Mai bine iei avionul in cazul asta.

#81
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
De ce ai merge cu masina pana la Paris?
Iese cel putin dublu masina ca bani fata de avion,plus timp pierdut pe drum.
Iar remarca:degeaba ai facut doua zile cu masina.....mare smecherie sa te plimbi cu masina in Paris,in trafic,platit parcare,etc,etc,cand metroul ala ajunge peste tot.
Ma rog,fiecare face cum crede evident.

#82
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

 Groh, on 25 octombrie 2022 - 19:14, said:

De ce ai merge cu masina pana la Paris?

Daca te gandesti doar la bani si timp, corect, daca insa te gandesti ce-o sa vezi pe drum ce-o sa simti, ce-o sa gusti, ce-o sa mirosi... aia nu se poate compara cu mirosul din avion

#83
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

 Tsunnnami, on 25 octombrie 2022 - 20:34, said:



Daca te gandesti doar la bani si timp, corect, daca insa te gandesti ce-o sa vezi pe drum ce-o sa simti, ce-o sa gusti, ce-o sa mirosi... aia nu se poate compara cu mirosul din avion

Corect.Dar omul a spus ca merge la Paris,nu a specificat ceva de opriri pe drum,vizitat,etc.
Pentru lucrul acesta ai avea nevoie de o vacanta mai lunga.

#84
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017
Daca tot faci cel putin 2 zile la un drum(4 dus intors)inseamna ca opresti pe undeva.
Daca tot ai facut efortul asta,de ce ai umbla toata ziua cu un rucsac dupa tine cu haine,apa o gustare eventual, cumparaturi,daca ai masina cu tine? Daca ai cazare pe la periferie,nu cred ca-ti convine sa faci cate aproape 2 ore dus intors ca sa te schimbi daca te+ai murdarit sau ai transpirat sau copilul s-a scapat pe el.
Daca tot vrei sa scapi de confortul masinii mai bine faci 3 ore cu avionul si te plimbi cu transportul in comun,dar nu mai stai 2 zile pe drum.,nu te mai doare capul de vigniete si taxe de autostrada,etc.

Edited by dacrad2, 26 October 2022 - 16:10.


#85
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Daca tu crezi ca stand la periferie in Paris,te misti mai repede decat cu metroul ...
Pana la urma,tu stii ce vrei sau vrei niste aprobari,ca sa zic asa?
Aproape toti colegii de pe aici ti-au spus ca este mai bine cu avionul si apoi cu transportul in comun in Paris,dar tu esti deja hotarat sa te plimbi cu masina pe acolo.Care mai este rostul topicului daca tu deja stii mai bine fata de cei care am fost pe acolo?


#86
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Ultimul mesaj al lui dacrad2 de prin septembrie a fost ca isi ia bilete de avion dar pastreaza masina ca varianta de rezerva daca cumva se anuleaza cursa aeriana. A ramas ca si intre timp cauta cazare. Ai gasit cazare, dacrad2?

Daca copilul mai face pe el oricum va trebui sa iei haine/scutece de schimb in ghiozdan la Disneyland pentru ca parcarea e, normal, afara din parc, faci ceva pana la ea si inapoi. In Disneyland se intra fara probleme cu carucior de copii (daca inca mai folositi) si mai poti lasa una-alta si la carucior. Nu uita husa de ploaie pt carucior, in Paris vremea e mai ploioasa si poti avea surpriza ca lasi carutul langa o atractie si cand iesi il gasesti plouat. Eu mereu il lasam cu husa pusa cand vremea era asa si asa.

Ah si exista si carucioare de inchiriat acolo, pt copii care in general nu mai folosec carucior dar acolo au totusi nevoie (nu pot merge atat de mult pe jos sau trebuie sa mai traga cate un pui de somn)z

Edited by mdt, 26 October 2022 - 21:35.


#87
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Daca obisnuiti/aveti nevoie sa treceti pe la cazare in timpul zilei ar fi buna o cazare cat mai centrala si apropiata de o statie de metrou ca sa irositi cat mai putin timp pe aceste plimbari.

Edited by mdt, 26 October 2022 - 21:40.


#88
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017
Mdt copii mei nu mai fac pe ei de mult,am zis lucrurile la modul general pentru o familie.In schimb fata mai doarme dupa amiaza,iar o parte din somn il mai facea prin masina in vacante,aici cred ca va dormi pe tren sau in metrou.O cazare decenta in paris o saptamana e peste 4000 ron pentru familia mea,deci tot va trebui sa umblu cu rucsacurile dupa mine. Cazare am gasit ceva dar nu am rezervat inca,trebuie sa platesc si nu as face-o asa devreme. M-am gandit la un hotel ibis in marne le vallee langa statia rer.E undeva la jumatate intre paris si disneyland.
Biletele de avion sunt luate,iar daca nu ajungeam asa devreme pe beauvais,poate ma gandeam sa inchiriez auto.Deci voi folosi transportul in comun.
A folosit cineva aplicatia bla bla car care o vad pe gmaps cand fac ceva rute? E mai ieftin ca bolt sau taxi,in caz de nevoie.

Groh,referitor la faptul ca cu transportul in comun ajungi mai repede,cred ca depinde si unde ai cazarea. Daca trebuie sa schimbi 3 mijloace de transport si sa mai mergi si pe jos intre statii,cred ca lucrurile nu mai stau asa cum zici tu.Sa te deplasezi intre obiective in paris,cred ca e mai rapid cu transportul in comun.
Am citit toate mesajele primite pana acum,si multumesc celor care si-au spus opiniile si le respect. Am urmarit intre timp si ceva clipuri pe youtube cu traficul de acolo si nu mi se pare ceva imposibil.Am mai condus prin capitale aglomerate si daca ai un gps te descurci.De altfel gps-ul il folosesti si pentru transportul in comun ,sa stii sa ajungi la statiile la care ai nevoie.
Referitor la afirmatia ta ca eu stiu mai bine fata de voi cei care ati fost acolo,trebuie sa spun ca din punctul meu de vedere nu am obtinut destule opinii pro sau contra masinii in paris,pentru a-mi face o parere clara,asa ca pentru afirmatiile pe care le-am facut m-am informat si din alte surse,bloguri,bloguri,youtube,siteuri oficiale,etc.


#89
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
[...]

Repet:este alegerea ta,evident.
Ca turist insa,in nici un oras mare european nu am folosit masina.
Este inutila cand ai transport in comun asa dezvoltat.
Si da,si eu am mers cu copil mic.



NU mai citati ultimul post !

Edited by Barboso, 27 October 2022 - 09:25.


#90
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Vezi ca Marne la Valee e localitatea unde e Disneyland. Vad un hotel Ibis langa statia Val d’Europe care e ultima statie de RER inainte de Disneyland cum vii dinspre Paris. De acolo pana in Paris RER-ul va costa cateva zeci de euro pe zi, daca vreti sa mergeti mai mult de o zi in Paris nu merita stat acolo. Poate exista posibilitatea de a iesi mai ieftin cu transportul cu ceva abonamente dar trebuie studiat.

Edited by mdt, 27 October 2022 - 10:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate