Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Paris: cu masina sau cu avionul? Unde ne cazam

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#163
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View Postmdt, on 24 martie 2023 - 11:49, said:

Noi suntem la Disneyland Paris acum. All super good.
Tu erai la Paris si pierdeai vremea pe forum ???!!!!!Posted Image Posted Image

#164
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
😂 poate eram in vreo coada la vreo atractie.

@dacrad - nu ti-as recomanda sa cumperi de la intrare pentru ca e un numar limitat de bilete pe zi. Noi am prins si o sambata acolo si la parcul principal afisau Parc Complet, nu se mai vindeau bilete. Daca cumperi online bilete cu data fixa e OK, daca sunt cu data variabila trebuie sa faci si rezervare pentru ziua in care vrei sa mergi. Cred ca oricum cele cu data fixa au pret mai bun. Pretul nu e fix, variaza in functie de perioada, daca e vacanta la ei, week-end sau zile libere.

#165
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017
Stiu preturile lor,dar in trecut cand am mai vrut sa merg era 49 de euro pretul pe site iar la poarta era vreo 60. Problema mea e ca pentru persoane cu dizabilitati reducerea se face acolo la poarta,de asta intrebam daca stii daca difera pretul de pe internet de cel de la intrare.

#166
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Nu stiu din pacate, nu m-am uitat cat este.

#167
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Mai poti sa faci ceva: intri pe site-ul oficial, te uiti un pic pe acolo, simulezi o rezervare, ceva si la un moment dat ti se va deschide optiunea de chat. Mie mereu mi-au raspuns la ce nelamuriri am avut.

Edited by mdt, 11 April 2023 - 17:09.


#168
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017
Multumesc de recomandare,mi-am adus aminte xa am corespondat pe mail cu ei si au raspuns destil de repede.Am sa-i intreb si acum.

#169
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017

 mdt, on 11 aprilie 2023 - 13:05, said:

😂 poate eram in vreo coada la vreo atractie.

As mai avea o intrebare:poti face ceva prin disneyland daca ploua? Se pare ca voi prinde o perioada incerta din punctul de vedere al vremii

#170
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Daaaaa, stai linistit. Majoritatea atractiilor sunt in interior. Sunt destule culoare de circulatie acoperite (de ex. sunt doua galerii paralele la Main Street, pe stanga si pe dreapta, apoi un culoar acoperit care te duce pana aproape la Piratii din Caraibe).

Noi am fost in multe parcuri de distractii si nu a fost data sa nu fi prins si ploaie :). Pana si la Portaventura in august :)

Disneyland Paris a fost special conceput pentru clima de acolo: nu are atractii la care te uzi intentionat (gen busteni), are multe in interior, pavajul nu aluneca, cosurile de gunoi sunt acoperite, samd.

Sa aveti geci impermeabile la voi si pantofi inchisi daca se anunta ploaie. Buna e si o husa de ploaie la ghiozdan.

In Studios sunt si cateva show-uri in interior, recomand in special Mickey and the Magician. Daca e sa fie doar unul, acela sa fie.

Edited by mdt, 10 May 2023 - 09:18.


#171
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017

 mdt, on 10 mai 2023 - 09:13, said:

Daaaaa, stai linistit. Majoritatea atractiilor sunt in interior. Sunt destule culoare de circulatie acoperite (de ex. sunt doua galerii paralele la Main Street, pe stanga si pe dreapta, apoi un culoar acoperit care te duce pana aproape la Piratii din Caraibe).

Noi am fost in multe parcuri de distractii si nu a fost data sa nu fi prins si ploaie :). Pana si la Portaventura in august :)

Disneyland Paris a fost special conceput pentru clima de acolo: nu are atractii la care te uzi intentionat (gen busteni), are multe in interior, pavajul nu aluneca, cosurile de gunoi sunt acoperite, samd.

Sa aveti geci impermeabile la voi si pantofi inchisi daca se anunta ploaie. Buna e si o husa de ploaie la ghiozdan.

In Studios sunt si cateva show-uri in interior, recomand in special Mickey and the Magician. Daca e sa fie doar unul, acela sa fie.
Daca va ploua cred ca nu vom mai avea montagne russe,adica niste preferate ale copiilor.
Noi mai degraba am mers pe arsita in parcuri,ploaia ar fi o premiera.Pe de alta parte daca ploua poate trebuie sa car mai putina apa in ruxac :) .
Mai dificil va fi prin paris cu parcarea masinii mai departe de obiective si cu ceea ce e de vazut in aer liber turnul eiffel,sacre coeur,chapls elisee,notre dame....

Edited by dacrad2, 10 May 2023 - 10:08.


#172
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Dintre roller coastere Hyperspace Mountain e in interior, Flight Force e in interior, la fel si Crush’s Coaster. Big Thunder e in exterior dar daca e ploaie usoara nu il inchid si puteti sa va dati, Indiana Jones e tot in exterior si Casey Junior care e cel mai usurel, mai de copilasi.

Oricum e improbabil sa ploua toata ziua.

Cum ziceam: geci impermeabile, huse la ghiozdan, pantaloni de munte (cu uscare rapida) si va descurcati bine si pe ploaie. Prin Paris puteti folosi si umbrele.

Vacanta frumoasa sa aveti!

Edited by mdt, 10 May 2023 - 10:11.


#173
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017

 mdt, on 10 mai 2023 - 10:08, said:

Dintre roller coastere Hyperspace Mountain e in interior, Flight Force e in interior, la fel si Crush’s Coaster. Big Thunder e in exterior dar daca e ploaie usoara nu il inchid si puteti sa va dati, Indiana Jones e tot in exterior si Casey Junior care e cel mai usurel, mai de copilasi.

Oricum e improbabil sa ploua toata ziua.

Cum ziceam: geci impermeabile, huse la ghiozdan, pantaloni de munte (cu uscare rapida) si va descurcati bine si pe ploaie. Prin Paris puteti folosi si umbrele.

Vacanta frumoasa sa aveti!
Nu cred ca merge cu pantaloni de munte la 18°-20°C.
Dar cred ca ne vom descurca,multumesc de sfaturi

#174
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

 dacrad2, on 10 mai 2023 - 09:59, said:

Mai dificil va fi prin paris cu parcarea masinii mai departe de obiective si cu ceea ce e de vazut in aer liber turnul eiffel,sacre coeur,chapls elisee,notre dame....
Parcarea e un calvar. Mult mai bine cu metroul si rerul.

#175
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017

 Alex432, on 11 mai 2023 - 16:37, said:

Parcarea e un calvar. Mult mai bine cu metroul si rerul.
Vom vedea.Am cazarea cam departe de mijloacele de transport si mai sunt si alte motive personale pentru care am nevoie de masina.

#176
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017
Revin cu parerile mele despre excursia din paris.Evident ca asteptarile mele au fost prea mari fata de ce am gasit acolo.Ca si concluzie trasa nu cred ca eu voi mai reveni in paris,preturi prea mari pentru ceea ce gasesti acolo.Masina am inchiriat de pe aplicatia ShareNow,un peugeot 208 electric.Problema a fost in felul urmator,mi-au lasat masina in fata mcdonalds din piata place de la porte maillot,undeva cu 2 roti pe o aratura,am scos de acolo masina si dupa 300m constat ca am pana la un cauciuc.Am tras pe dreapta pe un loc unde nu aveam voie sa parasesc masina si am cautat roata de rezerva,care surpriza lipseste cu desavarsire.Am sunat la firma,mi-au zis sa las masona acolo si sa caut alta in aplicatie ca ei au sa vina sa i ridice.Numai ca eu nu puteam sa o las acolo pentru ca nu aveam voie si riscam o amenda si sa fie si masina ridicata de politie.Alte locuri de parcare nu erau disponibile in jur asa ca am asteptat ore bune la masina sa vina cineva.Intre timp cred ca am stat peste o ora la telefon cu operatorii lor care imi ziceau sa chem pe cineva sa duca masina pe platforma pe un loc de parcare eligibil pentru masina.Am sunat si la platforme,nu a vrut nimeni sa vina,asa ca pana pe la 5 dupa amiaza am stat la masina,pana s-a eliberat un loc unde am putut sa o las.Numai ca surpriza,cand am lasat masina paypal m-a mai incasat odata pretul inchirierii,asa ca pe cardul dedicat inchirierii masinii am ramas fara banii necesari sa iau alta masina. Banii mi-au fost returnati toti a doua zi,dar in seara aia a trebuit sa merg cu bolt la cazare in noicy le grand.
Cu a doua masina inchiriata totol a fost ok din punct de vedere tehnic,problema a venit iar la banii incasati de 2 ori de paypal,dar de data asta am facut reclamatie si am blocat platile la paypal pana se rezolva.Precizez ca nu am vrut sa-mi las detaliile cardului unei firme pe care nu o cunosc si de aceea am apelat la paypal cu care am mai facut plati.
Ca si recomandare din partea mea cine va mai dori sa inchirieze masina electrica sa o faca dar sa aiba bateria cat mai putin incarcata,locuri de incarcat pe strada sunt multe si sunt si libere prin zonele de vizitat.Cu ShareNow alimentarea e gratis ,dar platesti 19 centi pe km parcurs.Pe 6 zile am de plata undeva la 240 de euro,nu mi-am notat cati km am facut.Am mai gasit si locuri de parcare pe strada,mai rare cei drept(pentru masinile electrice parcarea e gratis pe strada).
Traficul asa cum am zis mai demult ca mi s-a parut,seamana cu cel din bucuresti.Diferenta fata de bucuresti e ca la noi nu ai atatia prostipe strada. Scuteristii si motociclistii merg aiurea,cred ca numai ei sunt pe strada,daca-i claxonezi mai fac si misto cu tine.Biciclistii nu au semafoare nu au treceri de pietoni nu au reguli de loc,se baga pur si simplu in tine daca vor si mai fac si scandal.Pietonii trec pe unde apuca,unii chiar nici nu se asigura cum trebuie.Cred ca marea majoritate a lor sunt daltonisti,nu vad culoarea rosie cand sunt pietoni.Ce sa le mai ceri cand si politia pe motocicleta circula la fel.Aici in Romania suntem mult mai civilizati ca ei.Mie ca si frantuz mi-ar fi rusine cu strazile lor pavate asa cum arata acum.Champs elisse e in reparatii dar pe piatra cubica parca mergi cu tractorul.Asa e cam in toata zona mai veche de vizitat.Am intalnit si strazi foarte bune si strazi deplorabile.Autistrazile in schimb au fost foarte ok pe unde am mers eu.
La Disneyland cine merge cu masina sa stie ca este o parcare langa intrari care ia 26€pe zi inloc de 30€ cat iau cei de la parcarea disney.
Disneylandul la banii care ii cer(in ziua in care am fost pretul intreg pentru adult era 130€),ar trebui sa mai renoveze atractiile.Vorbesti de Disneyland de zane,printese printi,mikey mouse,dar nu ai decat o atractie cu alba ca zapada.Din punctul asta de vedere fiicamea a fost cam dezamagita. De asta nici nu prea a mai vrut si in al doilea parc. Ea are cu ce sa compare,in dubai si abu dhabie mult mai bine.
Ce mi-a placut acolo e patiseria lor. Dar asta e cam unul din foarte putinele lucruri care mi-au placut.
Prin magazine carrefour si auchan chiar daca de acolo se trag arata jalnic.Unele slab luminate,mizerie,aspect general urat,rafturi goale.Cine se plange de magazinele de la noi sa stie ca se poate si mai rau si asta intr-o tara in care se zice ca e mai multa apa calda ca la noi.
Un alt lucru care mi-a displacut au fost boschtarii.Dormea unul intins pe trotuar pe langa galeriile lafayette,de ziceai ca-i mort,s-au uitat mai multi la el,a venit si politia,a pus mana pe el a vazut ca misca,s-a dat cu dezinfectant pe maini si a plecat.
Ar mai fi lucruri de spus dar deja m-am plictist de scris.

#177
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Nasoala treaba, asta cu masina. 240 euro a costat cu totul sau doar consumul?

#178
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017
Da vreo 170 inchirierea si 70 kilometrajul

#179
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 17.09.2022
Paris nu mai e Paris. All is lost..
Mizerie și degradare, aurolaci, boschetari, magazine împuțite, metrou plin de jeg și arome pestilențiale.
Asta vor, asta au.



#180
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Nu a fost scumpa masina, pe mai multe zile, banuiesc.
Ati avut probleme cu ploaia pe la Disneyland?
Imi pare rau ca nu ati prea nimerit vacanta asta, urmatoarea sa fie mai pe gustul vostru!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate