Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Paris: cu masina sau cu avionul? Unde ne cazam

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#109
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017
Eu sunt curios daca gasesc pe cineva inainte sa merg eu si sa povesteasca cate ceva.Nu sunt inca hotarat ce varianta sa abordez:auto sau transport in comun. Am mai gasit si alte cazari mai convenabile in marne la valle dar e ceva de mers pana la transportul in comun si nu stiu cat de sigur e pe acolo pe la 12 noaptea,cam cand as ajunge de la disneyland

#110
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Pretul parcarii la Disneyland e 30 euro pe zi, nu zice nimic de masini electrice: https://www.disneyla...s/parking-fees/

Daca stati in Marne la Valee si luati transportul in comun spre Paris va costa mult transportul in comun. Oricum o dai, sunt niste bani: ori ii dai pe masina si parcari, ori pe transportul in comun, ori pe o cazare pozitionata mai bine.

Biletul de metrou are un cost fix dar la RER, cand iesi din Paris, pretul e in functie de distanta. Daca vrei sa stai mai multe zile la Disney, cel mai bine te cazezi la hotelurile lor si mergi la parcuri pe jos, complet safe, la orice ora. Sau te cazezi la un hotel din imprejurimi care ofera shuttle gratuit spre parcuri. Daca insa vrei sa stai o singura zi in DLP si mai multe zile in Paris cel mai bine iti iei o cazare aproape de metrou in interiorul Parisului, prin oras te plimbi linistit cu metroul la pret normal iar in ziua cu Disney platesti mai mult pe RER sau iei un Uber, taxi, ceva.

Parisul e un oras construit (sistematizat) in secolul VIII-XIX. E un oras dens, multe cladiri relativ inalte, putinele spatii libere sunt organizate ca piete sau mici spatii verzi. Parcari daca sunt, sunt subterane, mici si putine. Ma astept ca trebuie sa te invarti ceva pana gasesti un loc si ca nu vei gasi neaparat pe langa obiectivul turistic x pe care vrei sa-l vezi ci mai departe. Cum ziceam, sunt curioasa daca iti iese un concediu confortabil cu masina prin Paris.

Edited by mdt, 28 January 2023 - 09:57.


#111
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017
Decat sa ma cazez la hotelurile de la disney,mai bine ma plimb pana acolo cu taxiul si cred ca as iesi mai ieftin. O cazare pe 2 zile m-ar costa de la 1400€ in sus fara nici o masa.
Stiu de cei 30 de euro pentru parcarea de acolo,dar astept raspuns pentru persoanele cu dizabilitati,ce se intampla.
M-am uitat intre timp si la niste videouri cu plimbari cu masina prin centru,nu mi se pare mai dificil ca orice oras mare din Romania. Parcarile pe strada intradevar ar putea fi o problema,dar din ce am citit si ce vad pe harti distantele intre obiectivele de vizitat nu ar fi chiar asa de mari si ar putea fi luat putin la pas parisul.Nu trebuie sa vad tot odata,mai pot lasa si pe alte dati(poate se mai ieftineste putin pe acolo😊).Cred ca si multor parizieni le-ar fi dificil sa mearga zi de zi cu masina la sevici,daca nu au un loc de parcare platit de firma.

#112
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Daca vrei un raspuns rapid de la Dismeyland Paris intra la ei pe site in timpul zilei, fa niste simulari de cazari pe acolo si la un moment dat o sa-ti apara buton de chat. Vei putea intra pe chat (in engleza) cu un reprezentant de-al lor si iti raspunde la toate intrebarile. Poti sa si suni dar dureaza mult pana raspunde un om. Pretul la hotel la Dismeylamd pt 2 nopti include si bilete in ambele parcuri pt 3 zile.

#113
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017
Acum cativa ani inainte de pandemie,mai aveau si oferte la cazare cu mic dejun,iar cazarile erau mai ieftine si era convenabil sa te cazezi acolo. Acum cu cazare char si pe o noapte cu parcuri doua zile nu prea merita. Parcuri 2 zile plus parcare as iesi pe la 600€ plus cazare o noapte inca 100€,asta daca rezerv eu in privat,la disneyland eaceleasi conditii peste 1000€.plus ca mic dejunul il gasesc mai ieftin sau chiar il am inclus la cazare,pe cand la disney e 21€ adult.


#114
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Intr-adevar era mai ieftin inainte de pandemie si cu ani in urma includeau micul dejun dar intotdeauna biletele in parcuri erau incluse in pachet la cazarea la ei.

#115
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 13.09.2022

View PostVipeR85, on 06 ianuarie 2023 - 21:13, said:

cu avionu costa MAI MULT decat cu masina....

Nu neaparat, daca stii cand sa cumperi biletele...eu am zburat la paris si cu 150 lei dus-intors.

Edited by danigoleman, 30 January 2023 - 16:25.


#116
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
acu...nu stiu altii cum sunt..da eu cand vreau sa zbor...vreau sa zbor CAND VREAU EU, nu cand e mai ieftin sau cand prind bilete la nush ce oferta.
din pacate nu sunt omul care sa stea pe net zilnic din 2 in2  ore sa caute bilete de avion ieftine catre orice destinatie si daca prind una ieftina sa-mi iau bilet ...ca nici dracu nu-mi da concediu de azi pe maine doar ca am prins eu bilet cu 10 lei pana la madrid.
da, stiu...nu voi gasi ieftine in ianurie pentru septembrie, de aceea imi mentin pararea : e mai ieftin cu masina. daca e sa comparam si restul "facilitatilor" oferite la avion iti garantez ca-ti demonstrez ca pe langa ieftineala  e cu mult mai bine si mai lejer sa te duci cu masina. dar nah...oameni si oameni, fiecare cu nevoile lui.

#117
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007

View Postdacrad2, on 30 ianuarie 2023 - 12:30, said:

Acum cativa ani inainte de pandemie,mai aveau si oferte la cazare cu mic dejun,iar cazarile erau mai ieftine si era convenabil sa te cazezi acolo. Acum cu cazare char si pe o noapte cu parcuri doua zile nu prea merita. Parcuri 2 zile plus parcare as iesi pe la 600€ plus cazare o noapte inca 100€,asta daca rezerv eu in privat,la disneyland eaceleasi conditii peste 1000€.plus ca mic dejunul il gasesc mai ieftin sau chiar il am inclus la cazare,pe cand la disney e 21€ adult.
Tot ce inseamna turism s-a scumpit incredibil dupa pandemie. Si nu doar turism dar parca in turism toate au luat-o razna.

#118
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 13.09.2022

View PostVipeR85, on 30 ianuarie 2023 - 17:21, said:

da, stiu...nu voi gasi ieftine in ianurie pentru septembrie, de aceea imi mentin pararea : e mai ieftin cu masina. daca e sa comparam si restul "facilitatilor" oferite la avion iti garantez ca-ti demonstrez ca pe langa ieftineala  e cu mult mai bine si mai lejer sa te duci cu masina. dar nah...oameni si oameni, fiecare cu nevoile lui.

O fi mai ieftin cu masina doar de la...Cluj la Budapesta, daca inghesui vreo 4-5 persoane in masina aia.
De la Bucuresti la Paris nu prea cred. Trebuie sa pui la socoteala: carburant care dupa ce treci de ungaria e foarte scump, vignete, parcari (te rup astea in europa de vest). Se aduna.
Plus oboseala condusului de mii de km. Pai ma duc sa ma relaxez sau sa prestez job de sofer? Sa stau sa ma invart sa caut loc de parcare juma de ora? Sa mai iau si vreo amenda?
Cum sa fie mai lejer sa fac 2 zile, cand pot sa fac  sub 3 ore? Ca pe mine ma intereseaza Parisul, nu sa cartografiez autostrazile europei pana acolo...
In masina ce confort ai? E tot un spatiu mic, toaleta e...in boscheti etc.


View Postatupi, on 30 ianuarie 2023 - 17:29, said:

Tot ce inseamna turism s-a scumpit incredibil dupa pandemie. Si nu doar turism dar parca in turism toate au luat-o razna.

Nici chiar asa. Inca se gasesc preturi ptr toate buzunarele.

Edited by danigoleman, 31 January 2023 - 16:30.


#119
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
dupa cum ziceam....oameni si oameni.

eu unul prefer sa fim 4-5 in masina, din care 3 soferi. opresc unde vreau, mananc unde vreau, dorm unde vreau. 2 zile pe drum, vreau sa cartografiez.. :)
viamichellin zice 370 euro cu tot cu toll-uri numa benzina. prefer sa cred ca in alte tari restaurantele au parcari, hotelurile au si ele parcari.  si daca n-ar avea sa zicem ca suma urca la 450 euro.
in aia 450 euro, plec cand vreau si ca zi si ca ora. nu-mi anuleaza nimeni cursa, nu stau 2 ore asteptand sa plec si ce e mai important: pot sa iau 500kg de bagaje daca vreau. gaseste tu pret la avion pentru 5 persoane fiecare cu bagaj de mana si cala, mai ieftin de 450 euro.
ce-i drept, mai pui mancarea si cazarea pe 2 zile. eu zic ca nu depasete 200 euro. nah...da-mi bilet de avion mai ieftin de 650 euro pentru 5 persoane cu bagaj de mana si cala pe ruta TM-Nantes in 4-10 septembrie.

nu ma duc sa caut loc de parcare, unde ma duc am parcare in curte, apoi voi folosi transportul in comun. asa am facut anu trecut la viena. nu mi-a stat in gat nici o taxa de parcare si nici timp pierdut. nu ma duc in citybreak, ma duc sa stau o saptamana si chiar nu-s curios ca pierd 4 zile pe drum dus-intors.va fi o vacanta de 2 saptamani.

ma repet, fiecare cu personalitatea lui si cu "pasaricile" lui...da tot mai ieftin e cu masina decat cu avionu.

#120
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Timisoara - Nantes si Bucuresti - Paris sunt doua mancaruri de peste total diferite. Intre Bucuresti si Paris distanta cu masina e mai lunga, pe de alta parte ai mai multe zboruri pe zi la mai multe companii aeriene, alegi ce-ti convine, apoi daca vrei sa vezi Parisul, te rezolvi cu transportul in comun. Daca pleci din TM deja ai scapat de drumul prin Romania care e destul de obositor si monoton daca l-ai mai facut de 1000 de ori. Tip: Air France are mai multe zboruri pe zi si preturi bune intre Budapesta si Paris, daca ai vreodata nevoie. Aterizeaza pe CDG.

Dar initiatorul subiectului nu pleaca din Bucuresti, pleaca tot de undeva din vestul tarii din cate inteleg. Si intre timp si-a luat bilete de avion, mai cauta doar cazare si optiuni de transport local.

Edited by mdt, 31 January 2023 - 19:50.


#121
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View Postdacrad2, on 28 ianuarie 2023 - 01:18, said:

Eu sunt curios daca gasesc pe cineva inainte sa merg eu si sa povesteasca cate ceva.

eu de abia astept sa mergi tu inaintea mea...sa-mi povestesti cum e :)

#122
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017

View PostVipeR85, on 01 februarie 2023 - 00:00, said:



eu de abia astept sa mergi tu inaintea mea...sa-mi povestesti cum e :)
Daca ai masina electrica poate va fi relevant ce povestesc,daca nu ai pregateste 6 euro pe ora,parcaea in zona centrala

View Postmdt, on 31 ianuarie 2023 - 19:38, said:


Dar initiatorul subiectului nu pleaca din Bucuresti, pleaca tot de undeva din vestul tarii din cate inteleg.
Plec din moldova nu din vest,deci cam aceeasi problema ca din bucuresti,fac destul pana as da de autostrada la unguri.

View Postdanigoleman, on 31 ianuarie 2023 - 16:26, said:


Nici chiar asa. Inca se gasesc preturi ptr toate buzunarele.
Buzunarele alea trebuie sa fie cam cu multe sute,sau chiar mii de euro daca mergi cu familie mai mare.

#123
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017

View PostVipeR85, on 31 ianuarie 2023 - 19:13, said:

dupa cum ziceam....oameni si oameni.

eu unul prefer sa fim 4-5 in masina, din care 3 soferi. opresc unde vreau, mananc unde vreau, dorm unde vreau. 2 zile pe drum, vreau sa cartografiez.. :)
Nu stiu cu ce masina mergi,daca e van mai e ok sa mearga 5 adulti in masina dar daca e berlina 5 oameni mari nu e prea placut cateva mii de km pana la paris,chiar daca iei 500 de kg de bagaj,iar costurile pe care ti le da viamichelin,vor fi putin mai mari din cauza greutatii.Ceea ce nu pui tu in calcul la drumul asta e si uzura masinii nu numai benzina,cazarea,mancarea si poate si niste alte mici cadouri luate de pe drum.Deci strict ca si bani dati nu stiu daca iesi mai bine cu masina. Dar cavsi timp petrecut pe drum e 6 ore versus 4-6 zile.

#124
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View Postdacrad2, on 01 februarie 2023 - 10:02, said:

Daca ai masina electrica poate va fi relevant ce povestesc,daca nu ai pregateste 6 euro pe ora,parcaea in zona centrala

daca ajung la paris...si e un mare "daca"...voi folosi trenul de la reims sau nantes pana in paris apoi transportul in comun. inca ma mai gandesc daca merita cel putin 600 euro pentru disney.

#125
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017
Topicul e pentru paris,alte localitati,alte topicuri

Edited by dacrad2, 01 February 2023 - 13:36.


#126
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
topicul, dupa cum spune titlu, e despre cum ajungi la paris. si unde te cazezi.
alte discutii, alte topicuri

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate