Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Sfat alegere tastatura iluminata

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Multumesc de recomandare, nu arata rau, singura chestie care nu ma incanta e tasta Enter care nu e in forma de L intors, as prefera asa dar nu e obligatoriu.
Doua intrebari, pentru ca nu ma prind din review-urile Emag (pe care le vad doar pe Chrome, foarte ciudat)
- nivelul de zgomot cum e? eu as prefera ceva silentios, ma gandesc ca la mecanica nu putem vorbi de asa ceva
- se poate ilumina intr-o singura culoare din soft?

#20
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Este silentioasa, fiindca este echipata cu swichuri rosii, albastrele sunt la polul opus si poti alege doar o culoare direct de pe tastatura, la mine nu a mers softul de "luminite" oricum tot o singura culoare folosesc si eu.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rm-WuK_9OBM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu recomand cu încredere Redragon Karura
Am folosit mult timp la birou, e iluminată, e slim, e silențioasă, nu e mecanică.
Prețul e decent

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#22
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Multumesc. Aparent acest model este popular si nu-i urat deloc (desi aranjamentul tastelor nu e 100% pe placul meu) asa ca e o optiune.
Am sa ma gandesc serios, desi la suma asta prea mult nu-i de gandit. Daca era pe stoc in orasul meu, mergeam direct, asa mai stau si mai vad daca apare pe undeva ceva mai aproape de ideal :)

#23
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Te adaptezi și tu.
Eu am dat Karura la o parte doar pentru că am găsit o tastatură de Apple, cu fir, la 20 de lei, doar că era murdară.
Spălată, dezinfectată, și e super ok.
Dar nu e iluminată.

#24
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
A clar, nu sunt atat de mofturos, dar pur si simplu am avut niste tastaturi care mi-au placut la mana si la functionalitati asa ca ma gandesc, daca schimb modelul pe care-l am acum, repus in functiune dupa ce Genesis-ul s-a dus, macar sa pun ceva ce imi place tare, altfel raman cu aceasta in continuare.
https://www.emag.ro/...i/pd/DZYSX7BBM/
Pe aceasta o folosesc acum, vad ca am cumparat-o in iulie 2020 si a fost folosita zilnic, multe ore pe zi lucrand de acasa, cu o pauza de vreo 5 luni cat am folosit-o pe cealalta.
E OK, dezavantajele fiind, in ordinea importantei 1. cam zgomotoasa 2. cursa inalta 3. s-a sters scrisul complet de pe unele taste (desi nu a fost folosita la jocuri) 4. iluminare doar rainbow.
Ultimele 2 puncte nu ma deranjeaza in mod deosebit.

Oricum iti multumesc tie si celorlalti colegi, apreciez foarte mult parerile voastre, iar Karura este o tastatura care ramane puternic in vedere.
Singurul lucru ce ma pune pe ganduri este ce am vazut prin review-uri (o chestie pe care am sesizat-o si la Genesis-ul ce e acum in tomberon) - aparent nu recunoaste anumite combinatii de 3 taste.
Spre exemplu la Genesis-ul meu (ambele bucati) Ctrl+Shift+Esc nu mergea decat cu Shift-ul din dreapta. Plus alte combinatii. Acest lucru chiar ma deranja.
Alt lucru pe care nu-l mai vreau - eu folosesc un switch KVM. Cu tastatura Serioux nu am probleme deloc - schimbare instanta. Cu Genesis (ambele) uneori mergea instant, alteori dupa 5 secunde, alteori 10, iar in unele cazuri nu voia sa faca switch-ul de la laptop la calculator si trebuia reconenctata din cablu. Asta e alta problema care stiu ca apare la tastaturile ieftine.

Stiu, e mai mare timpul pierdut cu discutii, ar fi mai simplu sa iau o tastatura direct, o montez si vad eu. Probabil ca asta voi face.

#25
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006

 cris2d2, on 10 septembrie 2022 - 09:26, said:

Logitech K740, aici e un clip scurt in care poti vedea cum arata iluminarea dar cauta si alte clipuri sa vezi cum arata tastatura. Eu zic ca e cat se poate de slim si cu taste apropiate.

Poate o gasesti second-hand mai ieftina.

Cu scuzele de rigoare pentru inițiator, folosesc de ceva ani un Logitech k740.
E perfect, slim, taste iluminate, tastele cu layout US cum trebuie pentru mine (diacritice, tasta enter lunguiață luată de pe amaz*n us) drept e că prețul de acolo e cam piperat.
Am comandat și din țară k740, în descriere apare cu layout US dar vine cu layout diferit (o tastă în plus lângă litera z, tasta enter in formă de L).
Pe mine personal mă deranjează, poate pe inițiator nu.
logitech k 740 merită toți banii (pt mine varianta US)
Respect Posted Image

P.S. unde aș putea găsi o tastatură Logitech k740 cu layout US mai aproape ?

Edited by Zuy, 14 September 2022 - 16:42.


#26
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Multumesc, stimate coleg. Nu am de ce sa ma supar si n-am nimic de obiectat daca si alti colegi pun intrebari despre diferite modele de tastaturi.
Nu stiu, ori am imbatranit, ori acum 10-15  de ani cand imi placea sa imi schimb perifericele, oferta in magazine era mai variata in general, si in particular, cand cautam o tastatura slim (care mi-au placut intotdeauna) problema nu era ca nu gaseam, ci ca aveam prea multe modele de ales care imi placeau.

Vad in istoricul meu eMag o tastatura cumparata demult (11 ani :| ) - ieftina si care imi placuse foarte mult

https://www.emag.ro/...l/pd/E20R2BBBM/
Alta pe care mi-o amintesc cu nostalgie si ciuda, am stricat-o singur incercand s-o desfac si s-o curat. De curatat s-a curatat, numai ca nu mai mergea deloc.

K740 pare a fi foarte aproape de ce vreau eu (daca era lumina turcoaz era perfect Posted Image )
Pentru mine Enter in forma de L intors e un avantaj si inca unul mare, pentru ca la tastaturile cu tasta Enter lunga si "\" deasupra deseori apas si "\" desi nu am mainile de dimensiunea lopetilor.
Ce nu inteleg eu e de ce au simtit nevoia sa puna tasta Insert in pod si sa faca un Delete mare
Attached File  Capture.JPG   67.04K   12 downloads
Nu ca ar fi asta o problema, dar nu vad rostul acestei inovatii deloc.

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
da o fuga pana la altex.

#28
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006
Te înțeleg perfect :)
Eu lucrez foarte mult în Word și m-am obișnuit cu un anumit layout. Drept e că există programe să schimbi layout-ul dar nu e ceea ce reprezintă o tastatură dedicată.
Acum mă gândesc după 3 ani, să schimb și eu tastatura (vărsat lichide, mizerie, etc.)și indiferent de costuri să iau din US. Acum 4 ani am încercat și mecanice și nu.... e ce trebuie pentru mine, având în vedere cu ce m-am obișnuit.
Sper să găsești ce îți dorești Posted Image

#29
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Am fost la altex si nimic nu mi-a atras atentia.
De altfel in ultimii ani in afara de porcaria de care am scris aici nu mi-a placut nicio tastatura.

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
eu folosesc la servici asa ceva. se tine bine
https://www.emag.ro/...1/pd/DCW7PGBBM/

#31
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006

 arg, on 14 septembrie 2022 - 19:08, said:

eu folosesc la servici asa ceva. se tine bine
https://www.emag.ro/...1/pd/DCW7PGBBM/

Are tastele dispuse ca și în poză ?
Nu de alta dar am mai luat o tastatură de genul, și în poză era ca și cea postată de tine și în cutie era una cu layout diferit.
Și culmea tastatura cea luată de mine avea layout US pe cutie , în interior era diferită. Noroc că i-am pus să o desfacă în magazin Posted Image Posted Image

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
da tu cine crezi ca se mai uita la taste?
(da, e us)

p.s. pt ce crezi ca am genius? la orice "problema" -> retur.

#33
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006

 arg, on 16 septembrie 2022 - 18:40, said:

da tu cine crezi ca se mai uita la taste?
(da, e us)

p.s. pt ce crezi ca am genius? la orice "problema" -> retur.

Bravo !!! Am dat retur 3 tastaturi că nu aveau tastele cu layout US cum prezentau în poze. Posted Image

#34
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,528
  • Înscris: 21.12.2006
https://www.farah.cl...al-Layouts/#ENG

Sunt multe variante de tastatură English (US, UK, International, Extended), iar unele sunt denumite eronat și generic US (US English vs US international).

Studiați site-ul de mai sus înainte de achiziție, pentru a decide ce layout de tastatură preferați.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate