Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Sfat alegere tastatura iluminata

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Va salut!

As dori sa-mi cumpar o tastatura cu fir, slim si cu tastele iluminate.
Am cumparat de 2 ori aceasta
https://www.emag.ro/...9/pd/D0LR2JMBM/
(nu luati in seama pretul, cred ca e o greseala eMAG, tastatura e mult mai ieftina).
Pentru ce caut eu, era perfecta, dar calitatea generala a produsului e undeva intre groaznic si mizerie. La prima tot imi sarea tasta Space si dupa ce m-am uitat mai bine, una "urechiusele" care tineau tasta Space era rupta. Dupa 2 saptamani. Nu sunt gamer, nu am busit tastatura, nu am patit niciodata asa ca am zis ca am avut ghinion.
Am luat alta (nu mai aveam factura, desi nu cred ca ma complicam cu garantia) care a tinut 5 luni dar azi m-am trezit cu aceeasi problema la tasta C. Am incercat chiar sa iau tasta din tastatura veche, cu acelasi rezultat, deci clar adio acestui model.
Repet, nu sunt gamer, nu am abuzat de ea in niciun fel.
Ea mai avea si alte bube care aratau ca e facuta pe genunchi asa ca acest model si poate chiar acest producator e exclus.

Ce imi doresc (si din pacate in teorie modelul asta era perfect, dar practica ne omoara)
- taste slim, cursa scurta, fara distante intre taste, silentioasa (exclus mecanica)
- iluminare intr-o singura culoare (imi place enorm luminarea turcoaz pe care o avea)
- neaparat cu fir (folosesc un switch KVM si nu recunoaste tastaturile wireless)
- optional (desi asta a fost plusul principal) - hub USB incorporat.

Conditiile 1-3 ar fi obligatorii, conditia 4 doar un mare bonus.
Sunt recunoscator pentru orice recomandare. Din ce am verificat eu, in oferta Altex nu exista ce caut eu (macar conditiile 1-3)

Edited by ambr0zie, 09 September 2022 - 17:14.


#2
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,297
  • Înscris: 16.01.2007
Fără să spui ce sumă ești dispus să pui în joc, nu cred că vei primi multe sfaturi.

#3
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Am zis ca nu vreau mecanica și nici wireless și asta cam exclude ceva super scump. Nici de gaming. As da 300 de lei dacă găsesc ceva ce sa se potrivească cu ce am zis eu.

#4
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,749
  • Înscris: 12.09.2015
Iti recomand Redragon K512 SHIVA.Dintr-o lunga serie de tastaturi iluminate,aceasta a fost singura ce l-a satisfacut pe fiul meu care e gamer inrait ca si mine. https://www.redragon...able-wrist-rest

#5
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Mulțumesc frumos, dar din poze nu prea pare slim.
Să clarific - modelul pe care l-am avut era perfect, dar cum am spus, în teorie. Taste slim, silențioase, cursa foarte scurta, fără spațiu între ele.

Edited by ambr0zie, 09 September 2022 - 19:41.


#6
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,749
  • Înscris: 12.09.2015
Am platit 200 lei la momentul respectiv . [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0c5TUuVdvjw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum am inteles,doresti senzatia unei tastaturi de laptop.Intradevar acel reddragon nu este slim deloc.

#7
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Apreciez, mulțumesc! Am sa vad dacă o găsesc expusa sa vad cum se simte la mână.

#8
OwlDoom

OwlDoom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.01.2009
https://www.emag.ro/...k/pd/DYQRYRBBM/

Eu am folosit un Karura 1 muuulți ani. Încă funcționează, e la mama. Posted Image Super silențioasă și foarte plăcut de tastat pe ea.

Edited by OwlDoom, 09 September 2022 - 19:55.


#9
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Dragi colegi, multumesc frumos.
Interesant modelul RedDragon.
Totusi vreau sa caut un model cu tastele foarte apropiate.
Am vazut azi modelul https://www.flanco.r...-usb-black.html care e exact ce caut la cum se simte la mana, dar nu e luminata. Asa ceva as vrea si asa era tampenia ce am avut-o, dar ce folos...
Voi cauta de la acest producator, RedDragon, daca sunt deja doi colegi care au recomandat.

Intrebare - voi puteti vedea review-urile pe emag? Eu am vazut azi ca nu mai pot, e ca si cum sectiunea ar fi goala. Firefox si IE pe PC. Pe telefon merge.
Attached File  emag.JPG   95.3K   20 downloads

Edited by ambr0zie, 09 September 2022 - 21:34.


#10
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 12.11.2012

 ambr0zie, on 09 septembrie 2022 - 17:14, said:

Va salut!

As dori sa-mi cumpar o tastatura cu fir, slim si cu tastele iluminate.

Ce imi doresc (si din pacate in teorie modelul asta era perfect, dar practica ne omoara)
- taste slim, cursa scurta, fara distante intre taste, silentioasa (exclus mecanica)
- iluminare intr-o singura culoare (imi place enorm luminarea turcoaz pe care o avea)
- neaparat cu fir (folosesc un switch KVM si nu recunoaste tastaturile wireless)
- optional (desi asta a fost plusul principal) - hub USB incorporat.

Conditiile 1-3 ar fi obligatorii, conditia 4 doar un mare bonus.
Sunt recunoscator pentru orice recomandare. Din ce am verificat eu, in oferta Altex nu exista ce caut eu (macar conditiile 1-3)

Io am pus cu un tovaras de al meu bani sa ne luam 3 tastaturi Serioux 9500I Black care are:
- taste slim, cursa scurta, fara distante intre taste, silentioasa (exclus mecanica)
- iluminare intr-o singura culoare (o setetzi tu)
- neaparat cu fir

Io mi am cumparat tastatura si a vazut o tovarsu meu si ia placut si a zis ca vrea sa isi cumpara si el una pentru jocuri cu lumini ca sa vada noaptea
Eu cand am vazut ca Serioux 9500I Black ie finuta, slim fara distante intre taste si silentioasa i am zis sa punem bani impreuna sa ne luam cate doua sa avem fiecare da rezerva

Personal toate tasturile ni sau parut extraordinar de faine
Decat scrisu de pe taste trebuie date cu un lac ceva sa nu se stearga ca la tovarasu meu s au cam sters de la transpiratie

Io iti pun inca doua in genu la Serioux 9500I Black da nu stiu cum sant alelalnte doua tastaturi ca nu le am avut, eu am avut decat Serioux
https://www.emag.ro/...7BBM,DX1RWQBBM/

#11
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Esti sigur ca e 9500i? pentru ca am exact modelul acesta si de pe el scriu acum.
Nu e deloc slim, cursa e lunga, iar distanta intre taste e marisoara (+zgomot la greu).
Iluminare are doar rainbow si nu se poate schimba.
E o tastatura buna intr-adevar (o am de mult si singura problema, asa cum ai zis si tu, e ca unele taste s-au sters dar nu ma deranjeaza in mod deosebit). Dar nu e fabricata deloc sa fie slim si silentioasa.

#12
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 12.11.2012
Daca e cum zici tu inseamna ca confund eu modelu da stiu ca de la Serioux era tastatura
Cu butoane distantate intre ele da cu cursa foarte mica ca nu intra firmimiturile sub taste decat alea foarte foarte fine

Si stiu ca i se schimba lumina in mai multe variante, cateva cu 2 - 3 culori rainbow si altele cu cate una singura pe toate butoanele

Da daca zici c o ai atuncea vezi alelante doua Gembird si cumparele pe amandoua ca nu te duce 300 de roni amandoua
Vezi daca iti place una din ele si o opresti sau poate le opresti p amandoua

#13
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Logitech K740, aici e un clip scurt in care poti vedea cum arata iluminarea dar cauta si alte clipuri sa vezi cum arata tastatura. Eu zic ca e cat se poate de slim si cu taste apropiate.

Poate o gasesti second-hand mai ieftina.

#14
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Asta seamana cu tastatura pe care o cauti.

#15
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Marvo K627 m-a tinut pe ganduri acum cateva zile pentru ca se apropie de ce numesc eu slim. Inca e o varianta.
Doua lucruri insa sunt minusuri din punctul meu de vedere - in primul rand, nu se poate seta iluminare intr-o singura culoare (nu stiu daca asta ar fi scump de implementat in fabrica, dar unii producatori refuza, cum e si Serioux la modelul de pe care scriu acum). Poza lor de prezentare e falsa, in care arata doar rosu, ceea ce e deja un indiciu asupra seriozitatii.
A doua, mai importanta, inclusiv azi cand am trecut pe la Altex, angajatul care ma stia pentru ca la el am inlocuit ultimul Genesis Lith 400 mi-a zis ca e alt model cu care au avut probleme.
Lith 400 RGB e dezamagire mare. Daca as gasi un model cu aceleasi functii (super slim; iluminare cu multe optiuni, inclusiv o singura culoare; port  USB) nu as sta pe ganduri, chiar daca ar fi vorba de o suma mult mai mare. Din pacate pentru mine, vad ca tastaturile slim nu mai sunt la moda.

Edited by ambr0zie, 10 September 2022 - 21:02.


#16
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Exista slim mecanica low profile cu swichuri red, dar nu sunt tastele apropiate, de exemplu.

#17
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Incep sa cred ca va fi greu spre imposibil sa gasesc ceva ce vreau si va trebui un compromis.
Cum am zis, mizeria (ca altfel nu ii pot spune) era aproape de perfectiune
https://altex.ro/tas...H400RG/#reviews

Daca nu as fi vazut la 2 bucati fiabilitatea execrabila (+1 dat retur pentru ca avea vreo 8 taste moarte de cum am scos-o din cutie), mai ca as mai incerca o data, dar stiu ca mai tare ma enervez.

O tastatura ce imi placuse enorm, dar acum foarte multi ani, era Genius SlimStar Pro. Am avut 2 sau 3, au avut durata de viata normala (in afara de una care a baut un pahar de nectar si s-a dus)
Attached File  7192412.jpeg   49.58K   4 downloads
Pentru mine tastele erau perfecte si de la ea am prins gustul unui port USB pe tastatura (asta avea chiar 2). Nu era luminata, daca as gasi una la fel as renunta la iluminare :)

#18
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Incearca totusi Redragon Shrapnel, nu iti place ii faci retur, eu am luat una ieri, swichurile red low profil se simt foarte placut la tastat si tastatura este mai subtire decat una obisnuita. Cablul nu imi place la ea dar a venit cu 8 swichuri rosii de rezerva si extractoare pentru ele.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate