Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Problema acoperire + powerline si extendere

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Salut,

La socrul meu exista una bucata router Archer C6 pus in fix coltul casei la etajul 1 si desigur ca nu bate peste tot in casa. Cea mai mare problema a fost in sufragerie la parter unde nu exista Wi-Fi decat cu portia cand prindeai si am pus un Powerline de la Tenda + Archer A6 care isi face treaba decent 100 Mb/s down/up. Acum vine problema: prietena mea o sa lucreze de acasa si o sa primeasca un PC locked down care o sa mearga doar prin cablu.

Biroul o sa fie in camera aproape de unde e router. Aici ma gandeam sa iau un TP Link RE550 ca poti modifica o banda sa fie folosit ca backhaul si ma incanta destul de tare comparativ cu Powerline care la 100 Mb/s trage pe dreapta. Setez pe 5 GHz si bag un switch in portul de ethernet si problem solved.

Problema care imi sta pe cap: exista o rezolvare mai civilizata de atat fara sa modific pozitia la router si fara nici un cablu tras astfel incat sa fie semnal peste tot ?

Da, am pus problema, am explicat ca daca punem pe mijloc o sa fie semnal peste tot dar: e complicat. Asta a fost raspunsul...

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Poti incerca un sistem Mesh cu 2-3 unitati.

#3
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,514
  • Înscris: 26.05.2022

View Postmaxb2000, on 09 septembrie 2022 - 07:57, said:

Biroul o sa fie in camera aproape de unde e router. Aici ma gandeam sa iau un TP Link RE550 ca poti modifica o banda sa fie folosit ca backhaul si ma incanta destul de tare comparativ cu Powerline care la 100 Mb/s trage pe dreapta. Setez pe 5 GHz si bag un switch in portul de ethernet si problem solved.
Nu te complica cu extendere. Cel mai simplu daca biroul e in camera alaturata routerului, dai o gaura in perete si aduci un cablu utp cu o priza.
Daca nu se poate, atunci mai iei un extender si-l legi la sistemul existent. O viteza de 100Mbps este arhisuficienta pentru lucrul de acasa, mai ales daca pe laptopul ala faci doar sedinte.

Edited by NikoroB, 09 September 2022 - 08:28.


#4
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
100Mb e suficient.

#5
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

View PostNikoroB, on 09 septembrie 2022 - 08:28, said:

Nu te complica cu extendere. Cel mai simplu daca biroul e in camera alaturata routerului, dai o gaura in perete si aduci un cablu utp cu o priza.
Daca nu se poate, atunci mai iei un extender si-l legi la sistemul existent. O viteza de 100Mbps este arhisuficienta pentru lucrul de acasa, mai ales daca pe laptopul ala faci doar sedinte.

View PostBloodRa, on 09 septembrie 2022 - 08:30, said:

100Mb e suficient.


Aveti dreptate aici. Atunci ce ar merge mai bine ? Powerline sau extender ?

#6
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,514
  • Înscris: 26.05.2022
Eu unul n-am incredere in extender. Parerea mea, ori ramai pe powerline, ori vezi cum faci sa tragi un utp. Chiar si cel mai chior cablu utp cat5e este suficient pentru 1gbps.

Edited by NikoroB, 09 September 2022 - 08:37.


#7
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

View PostNikoroB, on 09 septembrie 2022 - 08:37, said:

Eu unul n-am incredere in extender. Parerea mea, ori ramai pe powerline, ori vezi cum faci sa tragi un utp. Chiar si cel mai chior cablu utp cat5e este suficient pentru 1gbps.

Daca era dupa mine, luam un Mikrotik cu POE out, mutam toata retelistica in camera tehnica unde e si DVR-ul, trageam un singur cablu in mijlocul casei (pe scari) si puneam un Ubiquiti care rezolva problema. Si desigur trageam cablu unde aveam nevoie, in cazul curent, in camera...

Powerline am deja si merge decent in sufragerie pe de alta parte ma roade si extender-ul ca poate merge mai bine :))

#8
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,514
  • Înscris: 26.05.2022
Pai merge bine pana intr-o zi, cand nu mai merge. Sa vezi apoi atunci scandal, ca ce fac, nu mai merge nimic, nu ma pot conecta la vpn, nu merg conferintele! :))

#9
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Asta cu un AP pe scari sa acopere 3 etaje si 2 curti e "romanism" curat...

#10
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

View Postogo, on 09 septembrie 2022 - 09:03, said:

Asta cu un AP pe scari sa acopere 3 etaje si 2 curti e "romanism" curat...

AP pe scari sa acopere 1 etaj si parter. Nu 3 etaje si curte.. N am zis nimic de curte. Acolo culmea ca bate cum poate acel router pus fix in colt...Casa are 120-130 de mp.

#11
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,514
  • Înscris: 26.05.2022

View Postogo, on 09 septembrie 2022 - 09:03, said:

Asta cu un AP pe scari sa acopere 3 etaje si 2 curti e "romanism" curat...
Apare imediat tehnicianul sa ne explice cum emite mikrotik cu 1W si acopera fara probleme nu doar casa+curtea, ci si la vecini in casa.

#12
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View PostNikoroB, on 09 septembrie 2022 - 08:37, said:

Eu unul n-am incredere in extender. Parerea mea, ori ramai pe powerline, ori vezi cum faci sa tragi un utp. Chiar si cel mai chior cablu utp cat5e este suficient pentru 1gbps.

lucrez de acasa de mult timp, extenderele merg foarte bine chiar si extender-in-extender, pe wireless. Si 10mbps sunt suficienti (in practica merge acceptabil si cand speedTest indica 2-3mbps).
Pe cablu am probabat si adaptoare usb-ethernet limitate la 10mbps, merg perfect, nu e nici o diferenta intre 1gbps si 10mbps (evident, diferenta apare la teste de viteza :))

#13
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 18.02.2004
Extender = viteza/2
PowerLine - depinde de cat de buna e reteaua electrica + Tenda e ieftineala proasta :(

#14
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Va merge ok cu un extender legat wireless la router si apoi cu un cablu cuplat in portul ethernet (vezi ca nu toate extenderele au si ethernet). Foarte bun (si ieftin) e TP-Link TL-WA850RE, Moduri RE/AP. Cum am zis mai sus, viteza teoretica nu conteaza, am si modelele superioare si nu e absolut nici o diferenta in practica

#15
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Nu throughput-ul e marea problema la extendere (pt ca se face intentionat un trade-off cand sunt folosite ) ci latenta.
Pt dat like-uri si inimioare online din fundu’ curtii nu sunt o problema…

#16
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Pune un powerline in camera unde o să lucreze. Măsoară acolo viteza. Și la power line viteza scade cu distanța

#17
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,514
  • Înscris: 26.05.2022

View Postaeon, on 09 septembrie 2022 - 10:01, said:

Va merge ok cu un extender legat wireless la router si apoi cu un cablu cuplat in portul ethernet (vezi ca nu toate extenderele au si ethernet). Foarte bun (si ieftin) e TP-Link TL-WA850RE, Moduri RE/AP. Cum am zis mai sus, viteza teoretica nu conteaza, am si modelele superioare si nu e absolut nici o diferenta in practica
Stiu, am mai auzit. Totul merge bine pana nu mai merge, sau pana cand ai nevoie sa faci ceva mai serios decat scrol pe tiktok/fb/insta.

Cand a inceput cu scoala online fix cineva cu un setup dinasta cu o mie de extendere imi cerea un mifi ca sa poata intra copilul pe zoom.

Edited by NikoroB, 09 September 2022 - 11:17.


#18
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 03.06.2006
https://altex.ro/wir.../cpd/ACPRPAC53/
extinzi Wi-Fi si are port de LAN: fie pt Uplink (WAN) fie pt. PC

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate