Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Panouri fotovoltaice la... bloc

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ma mir ca nimeni de la parter sau un etaj mai sus la un bloc pe zece nivele nu s-a gandit sa monteze o turbina pe teava de canalizare.....

Edited by keta, 09 September 2022 - 12:30.


#20
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Se infunda de la... materiile solide ;D

#21
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,252
  • Înscris: 25.01.2007

View Poststrongsss, on 08 septembrie 2022 - 21:32, said:

Asa e pe la majoritatea blocurilor, dar unii viseaza  cai verzi pe pereti. Ma rog,  panouri verzi...
Idiotenii...
Nu stiu care sunt idiotii pe aici.. probabil aia care repara acoperisul din 2 in 2 ani. Tre sa fii chiar dobitoc sa dai bani regulat si sa nu rezolvi problema niciodata.
DIn pacate sunt atat de multi oameni limitati (ii puteti vedea chiar si pe forumuri) incat ceva facut de asociatie este aproape imposibil.

PS: eu am panouri pe acoperisul blocului. Cu acordul asociatiei. Deci se poate, doar ca nu peste tot si nu oricum.

Edited by andreyvsjoker, 10 September 2022 - 08:47.


#22
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Da detalii, poate reusesc si altii.

#23
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,252
  • Înscris: 25.01.2007
Pai nu sunt foarte multe detalii de dat.
In Cluj se cere doar acordul notarial al asociatiei de locatari, repr. de presedinte. Am primit acest acord, firma s-a ocupat de instalare si dosar si dupa o vreme a iesit certificatul de racordare prosumator.
Accesul pe acoperis se face de la mine de pe terasa si am montat panourile doar deasupra apartamentului meu. Nu a fost o cetinta expresa dar am considerat ca asa e normal.

#24
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Nimeni nu vrea ca oamenii sa traiasca mai bine,toti vor ca sa manince SI gura lor daca oamenii traiesc mai binePosted Image .Apoi oamenii nu se mai suporta intre ei,si nu in ultimul rind blocurile sunt un concept din alte vremuri.

#25
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
In Franta am pe bloc insa doar cu 3 etaje, conditia ar fi ca fiecare proprietar sa puna mana de la mana si asociatia sa se ocupe in numele proprietarilor.
Sistemul este construit doar pentru apa calda cand nu mai poate intra pe gaz, asa a fost construit blocul cu acest sistem.

Se preteaza la blocurile noi, cu putine etaje unde proprietarii pot contribui.

Edited by iulian_1976, 16 September 2022 - 21:05.


#26
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
În Sectorul 1.

Attached Files



#27
stane

stane

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.05.2009

Quote

până când cel de la bloc nu plătește real cât consumă fără subvenție nu se face nimic.eu care stau la casă de ce n-am subvenție pe gigacalorie?
asta a băgat-o iliescu ...
Haii sa moara și  capra vecinului!

#28
omaigadlolz

omaigadlolz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2021

 stane, on 01 octombrie 2022 - 11:31, said:

Haii sa moara și  capra vecinului!

De ce nu esti de acord sa traiasca toate caprele? sau e in regula daca altele mor si a ta e bine?

#29
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Un exemplu face cat o mie de cuvinte, cel de langa blocul meu sunt fixe vezi pozele.

La mine sunt pe servomotoare in momentul de fata sunt aproape la orizontala pe bloc nu se observa, doar vara pot sa le fac poze cand se inclina mai mult.
Sunt doar pentru apa calda si...incalzire in teorie ca nu asigura iarna total niciodata, merg in tandem cu o centrala pe gaz care este situata intr-o camera tehnica in parchingul subteran.

Attached Files


Edited by iulian_1976, 22 October 2022 - 15:24.


#30
cuart

cuart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 06.07.2006
Care e situatia legala al teraselor unui apartament?
Adica daca stau la ultimul etaj (etaj7) si am o terasa, orientare vestica (SVV), la apartament de 20mp (aprox. 10m lungime). oare ar fi legal montarea de PV pe terasa? Cand s-a cumparat apartamentul a fost un pret platit special pentru suprafata de terasa.
Reamintesc ca nu e o terasa comuna a blocului ci doar a apartamentului

Edited by cuart, 23 January 2023 - 19:49.


#31
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Scrie in extrasul de carte funciara, bine si ala nu este mereu transcris corect, dar este documentul in care iti spune concret ce ai in proprietate.
Legat de subiect, ideea este buna si viabila, problema este la implementare unde te lovesti de locatari , unii niste specii aparte !

Edited by M0su, 24 January 2023 - 09:48.


#32
cpke

cpke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 20.05.2006
Salutare, lume!
Cică:

https://spotmedia.ro...ile-de-pe-scara

Întrebare / rugăminte:
Oare s-o găsi cineva, aşa, mai cu... pile, să facă rost de ceva documentaţie de la chestiunea în cauză?
(Adică detalii TEHNICE, nu vrăjeli publicitare dă supt banii).
Mulţam!

Edited by cpke, 31 January 2023 - 19:52.


#33
cpetra77

cpetra77

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.02.2023
Pentru bloc, cea mai simplă soluție este un sistem fotovoltaic off grid. Eu locuieŕsc la etajul 1 și am reușit să-mi instalez un sistem fotovoltaic simplu, cu microinvertor de 220, suport panou fotovoltaic, panou de 410 W și acumulator fier litiu. https://www.roferme....me-fotovoltaice
Într-adevăr că m-a costat 4500 Ron cu toate accesoriile și transportul inclus dar, în cel mult 5 ani, o să scot investiția făcută.

#34
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Off-grid este asa de bun incat pana si cei care fac reclama la sisteme off-grid, tot on-grid folosesc.
Probabil a vrut sa spuna ca sistemele off-grid sunt foarte bune pentru cei care vand asa ceva (?).

PS: Este evident ca anuntul de sus este doar o reclama (Spam).

Edited by kolfleading, 26 February 2023 - 09:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate