Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Panouri fotovoltaice la... bloc

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
De cand curentul electric a ajuns magic dpdv al pretului, pe grupurile de facebook, dar si pe aici, mai apare intrebarea: cum imi montez panouri fotovoltaice la bloc?

Solutiile la care se gandesc oamenii sunt:

- panouri pe terasa blocului
- panouri pe peretele extern de la apartamentul meu sau pe balcon, ca am apartamentul pe SUD.

Sunt insa niste probleme practice si de legislatie.

1. La bloc, sunteti proprietari pe volumul de aer, iar peretii sunt toti cota indiviza, nu sunt "ai tai".

Asta insemna ca aveti nevoie de acordul asociatiei sa faceti orice improvizatie doriti.

Desi nu e nevoie de autorizatie pentru montarea de panouri fotovoltaice, s-ar putea ca departamentele de urbanism sa se supere, ca stricati magnificele fatade de bloc.

Pe terasa, exista intotdeauna problema refacerii hidroizolatiei, iar daca trebuie demontate/remontate panourile, costurile vor fi maricele.

2. In mod normal (practic si legal), curentul produs de panourile PV se leaga intre contorul proprietarului si casa, iar aici avem noi probleme:
- cum te conectezi in acel punct, pentru un apartament dat?
- NU exista posibilitatea de a racorda productia fotovoltaica, astfel incat sa beneficieze toate apartamentele din bloc, iar apoi vine problema clasica: vecinul consuma mai mult decat mine! Cum impartim productia fotovoltaica/autoconsum?

Singura solutie realista, este:
- convingeti Asociatia sa montati voi pe terasa/acoperis panourile, luand asupra voastra costurile cu refacerea acoperisului/hidroizolatia si responsabilitatea pentru orice chestii neplacute pot aparea.
- legati instalatia la bransamentul vostru, lucru  relativ usor, daca apartamentul e la ultimul etaj.

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Referitor la instalarea pe acoperis: Ce castiga restul proprietarilor din asta? Daca vi se aproba, peste 10 ani poate - cand inca 20 vor dori sa-si monteze - cum se partajeaza suprafata disponibila pentru instalari?

Edited by __Dan__, 08 September 2022 - 20:26.


#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Mie-mi pare rau sa constat dar unii o iau razna cu capu' de cand cu stirile despre energie.

#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
si pe mine ma amuza stirile si discutiile de genu. in principiu, eu cu 2 copii mici consum cam pana la 120kw pe luna, de obicei mai putin, asta e 100 de ron. ok, se dubleaza preturile si o sa dau 200 de ron, cred ca si cei cu salariu minim nu se sperie prea tare. si na, dupa 2 copii cam speli, asta de 1 an jumatate i-ai dat bluza, dupa 5 minute a murdarit-o.

ce-ar mai fi sa fac investitii, sa dam gauri prin acoperis, sa ma duc iarna sa le sterg cand ninge, pentru a economisi nimic.

Edited by bobitad, 08 September 2022 - 20:50.


#5
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021

 Courage, on 08 septembrie 2022 - 20:02, said:

...
Singura solutie realista, este:
- convingeti Asociatia sa montati voi pe terasa/acoperis panourile, luand asupra voastra costurile cu refacerea acoperisului/hidroizolatia si responsabilitatea pentru orice chestii neplacute pot aparea.
...

Anul asta ma gandeam la asta dar nimeni nu va fi de acord cu asa ceva. Eu stau intr-un bloc de 4 etaje cu 8 scari. Suprafata terasei este imensa si ar avea un mare potential dar oamenii nu se inteleg intre ei si nici nu se suporta de altfel. Asta e valabil la toate scarile. Eu as vrea dar nu vad cum s-ar putea face.
Teresa se repara din 2 in 2 ani si ies o gramada de scandaluri cand se repara.

Edited by IncredibleWiring, 08 September 2022 - 21:13.


#6
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,269
  • Înscris: 27.10.2007
Asa e pe la majoritatea blocurilor, dar unii viseaza  cai verzi pe pereti. Ma rog,  panouri verzi...
Idiotenii...

 IncredibleWiring, on 08 septembrie 2022 - 21:12, said:

Teresa se repara din 2 in 2 ani si ies o gramada de scandaluri cand se repara.


#7
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
S-ar putea monta panouri pe toate blocurile. Ar acoperi consumul cu iluminatul partilor comune + lifturi. Ce e surplus si se duce in retea, se duce la curatenie + alte costuri comune. Daca mai raman ceva bani, se reduce din intretinere la fiecare apartament in parte in functie de numarul persoanelor declarate.

#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,878
  • Înscris: 14.08.2007

 crocko.dilul, on 08 septembrie 2022 - 20:37, said:

Mie-mi pare rau sa constat dar unii o iau razna cu capu' de cand cu stirile despre energie.
Ai o gramada de spatiu nefolosit pe blocurile vechi, nu vad de ce nu ai putea avea o politica de amplasare de panouri sprijinita si de primarii/stat.

 Serafim606, on 08 septembrie 2022 - 21:59, said:

Ar acoperi consumul cu iluminatul partilor comune + lifturi.
Poti acoperi mult mai mult de atat ... iluminatul daca e LED consuma nesemnificativ, iar blocurile cu 4 etaje (majoritare) nu au lifturi, deci ai produce destul de mult curent extra.

#9
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

 Courage, on 08 septembrie 2022 - 20:02, said:

- convingeti Asociatia sa montati voi pe terasa/acoperis panourile, luand asupra voastra costurile cu refacerea acoperisului/hidroizolatia si responsabilitatea pentru orice chestii neplacute pot aparea.

Singura solutie realista cred ca e cea in care Asociatia de locatari monteaza panourile pe terasa blocului, iar profitul de pe urma panourilor sa fie utilizat pentru intretinerea terasei (si a altor parti comune ale cladirii), ca in cazul chiriei pentru antenele de telecomunicatie.

Bine, daca n-am fi fost o natie de dajtepti in care fiecare sa aiba propria soba de apartament, s-ar fi putut monta pe terasa si panouri pentru apa, iar 6 luni pe an locatarii ar fi avut apa calda la pret de apa rece.

 utopium, on 08 septembrie 2022 - 22:46, said:

nu vad de ce nu ai putea avea o politica de amplasare de panouri sprijinita si de primarii/stat.

M-as fi asteptat ca o firma de genul EOn / Enel / CEZ... sa vina la asociatii cu o astfel de propunere.

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
În S.1 sînt deja discuții, am înțeles că a propus primăria, o să vedem.

#11
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Primariile nu-s in stare/n-au bani sa asigure anveloparea tuturor blocurilor si voi vreti sa va puna panouri solare. Treziti-va.

#12
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 11.01.2009
Vecinii au râs de ei, dar acum nu dau un ban pe încălzire sau electricitate

Attached File  img.jpg   83.94K   76 downloads

Quote

Totul a început în urmă cu opt ani, când oamenii au decis ca blocul lor să fie deconectat de la sistemul de termoficare al orașului și au instalat pompe speciale care folosesc căldura naturală de sub pământ. "Am decis să facem asta din cauza creșterilor constante pentru încălzirea clădirii.

Totul este imposibil daca nu incerci.

#13
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001

 crisstonne, on 09 septembrie 2022 - 00:18, said:

În S.1 sînt deja discuții, am înțeles că a propus primăria, o să vedem.

La S1 totul e blocat in consiliul local, iar acolo erau niste calcule savante, care nu stiu cat de realiste mai sunt acum.
E vorba de o pompa de caldura.

Panourile PV vara bagau energie electrica in grid, iar iarna se folosea prin compensare cantitativa energia la pompa de caldura.
Intre timp compensarea este un vis, iar pretul la curent e incredibil de mare.

#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 sparkyson, on 09 septembrie 2022 - 07:30, said:

Totul este imposibil daca nu incerci.
până când cel de la bloc nu plătește real cât consumă fără subvenție nu se face nimic.eu care stau la casă de ce n-am subvenție pe gigacalorie?
asta a băgat-o iliescu ca să cumpere voturi.așa fiecare cumpără în continuare voturi și nu mai desființează subvenționarea ceturilor sau cum s-or numi

#15
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
In conditiile in care exista pretul de la Hidroelectrica (0.75 lei/KWh) si faptul ca AFM nu subventioneaza proiecte pentru blocuri, mie din calcul imi iese ca nu se amortizeaza o astfel de investitie pentru cineva care sta la bloc. Nu cred ca se incalzeste electric/ are pompa de caldura/ masina electrica. Pentru un consum de 150-200 KWh sistemul se amortizeaza in mai mult de 10 ani. Nu stiu daca are vreun sens o astfel de investitie.

#16
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,562
  • Înscris: 26.05.2022

 Courage, on 08 septembrie 2022 - 20:02, said:

2. In mod normal (practic si legal), curentul produs de panourile PV se leaga intre contorul proprietarului si casa, iar aici avem noi probleme:
- cum te conectezi in acel punct, pentru un apartament dat?
- NU exista posibilitatea de a racorda productia fotovoltaica, astfel incat sa beneficieze toate apartamentele din bloc, iar apoi vine problema clasica: vecinul consuma mai mult decat mine! Cum impartim productia fotovoltaica/autoconsum?
Blocul in general are mai multe bransamente: pentru lift, parti comune, subsol, etc. Daca pui panouri pe terasa, cu siguranta te folosesti de unul dintre bransamentele astea si nu conectezi pe bransamentul lu nea Fane de la 5 care-i si presedinte/administrator.

#17
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,818
  • Înscris: 31.10.2010
Hah, se poate pune legal pe acoperisul blocului? Se poate face contract legal cu asociatia cum ca raspunzi de acoperis, izolatie, etc, in zona in care ai pus panourile? Chiar m-ar interesa, am balconul prea mic si prea la indemana oricui ca sa le pun pe balcon.

Sunt curios pentru S3

 Scurthea211, on 09 septembrie 2022 - 08:02, said:

In conditiile in care exista pretul de la Hidroelectrica (0.75 lei/KWh) si faptul ca AFM nu subventioneaza proiecte pentru blocuri, mie din calcul imi iese ca nu se amortizeaza o astfel de investitie pentru cineva care sta la bloc. Nu cred ca se incalzeste electric/ are pompa de caldura/ masina electrica. Pentru un consum de 150-200 KWh sistemul se amortizeaza in mai mult de 10 ani. Nu stiu daca are vreun sens o astfel de investitie.
are sens daca vrei sa inchizi centrala pe gaz, dat fiind faptul ca situatia in lume cu domnii rusi nu sta prea ok, si nu va fi prea curand ok.

Edited by dorurad, 09 September 2022 - 09:27.


#18
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 11.01.2009

 Courage, on 09 septembrie 2022 - 07:38, said:

Intre timp compensarea este un vis, iar pretul la curent e incredibil de mare.


Este haos. Compensarea este, la unii, vis, iar, la altii, noaptea mintii Posted Image.
Electrica Furnizare compenseaza mai mult decat zice in lege.
Hidroelectrica, dintre toti, pare ca aplica legea cum trebuie.
CEZ face economii pe banii prosumatorilor.
Enel nu a descoperit inca formula de calcul si nu au mai facturat nimic din mai. Probabil traiesc din banii de la Metrorex.

 Scurthea211, on 09 septembrie 2022 - 08:02, said:

In conditiile in care exista pretul de la Hidroelectrica (0.75 lei/KWh) si faptul ca AFM nu subventioneaza proiecte pentru blocuri, mie din calcul imi iese ca nu se amortizeaza o astfel de investitie pentru cineva care sta la bloc.

Cat o mai fi 0.25/kWh (adica 0.25 lei/kWh energie activa). Piata este pe la 4 lei/kWh de energie activa.
Chiar si daca nu ar fi fost seceta anul asta, nu poate Hidroelectrica sa furnizeze energie pentru toata tara odata ce dispare plafonarea si incep sa curga facturile marite de 6 ori.

Edited by sparkyson, 09 September 2022 - 09:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate