Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Antrenament pentru spate, picioare, carat, ridicat pachete grele de jos.

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
GreatLeader

GreatLeader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2022
Daca puteti recomanda ceva, flotari, genuflexiuni, abdomene. Ce trebuie sa fac pentru a intari musculatura spatelui?

Motivul pentru care imi trebuie un asemenea exercitiu? La job, ridic obiecte grele de jos, pachete, pachete pana in 12-15-17kg, asa ca m-ar interesa pozitia corecta a corpului, ceva antrenament sa intaresc musculatura spatelui sa nu ma pomenesc cu vreo accidentare.

Accidentare cum am mai vazut, hernie inghinala, hernie la spate. Am inteles ca nu trebuie sa ma rotesc cu spatele cand am greutate.

Ceva sfaturi daca se poate.

#2
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 24.07.2022
flotari corecte si genuflexiuni...si sa nu indoi spatele la job, nu in viteza. totusi 15kg nu e mult pt un barbat, doar daca sunt mii si in viteza..

#3
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Spatele cat mai drept, exercitii pentru mobilitatea coloanei si intareste-ti sectiunea mediana si bratele.
Abdomene multe, flotari moderat, restul se formeaza la job.
Incepi progresiv daca nu vrei sa stai o samtamana pe tusa.
Daca nu esti gras faci si extensii, inversul abdomenelor, intins pe burta, cu picioarele blocate sub ceva sau tinute de un partener, ambele maini pe ceafa, ridici trunchiul cat poti de mult de pe sol, fara a simti durere. Daca nu poti, incepi prin a te ajuta de maini pana obtii mobilitatea si forta necesara sa le faci cum trebuie.
Totul fara sa fortezi.

Edited by Lexon, 09 September 2022 - 02:47.


#4
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Eu am avut probleme cu spatele, sunt operat pentru hernie de disc.
La recuparare mi s-a recomandat sa fac exercitii pentru abdomen, mi s-a explicat ca un abdomen puternic preia din solicitarile coloanei vertebrale.

#5
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 03.11.2006
Indreptari

#6
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Cand ridici greutati, nu tii picioarele drepte si indoi spatele.
Pentru a proteja spatele, ridicarea trebuie facuta cu spatele drept si indoirea genunchilor, asa cum faci o genuflexiune.
La fel, daca obiectul ridicat trebuie mutat in lateral, nu faci rasuciri din talie ci te intorci cu tot corpul.
Daca ridici 2 obiecte, cate unu in fiecare mana, ar fi bine ca ele sa fie de greutati apropiate.
Cand ai o pauza, relaxeaza coloana stand intins pe ceva, nu asezat pe scaun.
In afara exercitiilor, ia exemplu de la sportivi, halterofilii (de ex.) care folosesc niste centuri pentru sustinere. Probabil ca ar putea fi bune daca munca ta presupune 8 ore de ridicari.
In atasament ai un pliant cu mai multe explicatii si sfaturi pe tema asta, pe care l-am primit de la medicul care m-a salvat de operatie prin 2005.

 altuser09, on 09 septembrie 2022 - 06:28, said:

Eu am avut probleme cu spatele, sunt operat pentru hernie de disc.
La recuparare mi s-a recomandat sa fac exercitii pentru abdomen, mi s-a explicat ca un abdomen puternic preia din solicitarile coloanei vertebrale.
Nu clasicele "abdomene", ci exercitii pentru spate stabilite de un kinetoterapeut pe baza diagnosticului pus de un medic.
In rest, da, in lipsa unui abdomen puternic, coloana preia toata greutatea de deasupra taliei.

Attached Files


Edited by misusumi, 09 September 2022 - 11:15.


#7
GreatLeader

GreatLeader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2022

 Punter, on 09 septembrie 2022 - 00:18, said:

flotari corecte si genuflexiuni...si sa nu indoi spatele la job, nu in viteza. totusi 15kg nu e mult pt un barbat, doar daca sunt mii si in viteza..
Tocmai asta este, la inceput te descurci si apoi obosesti si incepi sa te cocosezi, nu mai esti atent. Mai ales ca nu este drept, adica nu este podea dreapta, mai urci si scari, te mai urci si in masina cu greutate in mana.
Si dupa cateva drumuri, iti zic la modul cel mai sincer ca si 10 kg iti pare o greutate destul de mare.

 Lexon, on 09 septembrie 2022 - 02:47, said:

Spatele cat mai drept, exercitii pentru mobilitatea coloanei si intareste-ti sectiunea mediana si bratele.
Abdomene multe, flotari moderat, restul se formeaza la job.
Incepi progresiv daca nu vrei sa stai o samtamana pe tusa.
Daca nu esti gras faci si extensii, inversul abdomenelor, intins pe burta, cu picioarele blocate sub ceva sau tinute de un partener, ambele maini pe ceafa, ridici trunchiul cat poti de mult de pe sol, fara a simti durere. Daca nu poti, incepi prin a te ajuta de maini pana obtii mobilitatea si forta necesara sa le faci cum trebuie.
Totul fara sa fortezi.
La treaba asta m-am gandit si m-am uitat la ce fel de accidentari au fost.
Ceva sa intaresca spatele, abdomenul, ca la inceput stai drept si zici ca se duce greutate pe spate dar dupa ceva timp oboseste spatele si se lasa ba pe abdomen, ba impingi tu abdomenul si te gandesti la hernie ombilicala sau inghinala.

O sa incerc cele zisede tine.

 altuser09, on 09 septembrie 2022 - 06:28, said:

Eu am avut probleme cu spatele, sunt operat pentru hernie de disc.
La recuparare mi s-a recomandat sa fac exercitii pentru abdomen, mi s-a explicat ca un abdomen puternic preia din solicitarile coloanei vertebrale.
In momenul asta nu cred ca am abdomenul, trag cu spatele si cand obosesc ma cocosez si greutate se muta pe burta, cum nu am abdomen ma umflu in burta.

 bani002, on 09 septembrie 2022 - 07:37, said:

Indreptari
Nu stiam ce inseamna "indreptari", am cautat pe google si o sa incerc sa fac abdomene cu o gantera de 10 kg in brate.

Din ce am mai discutat, problema este sa stai drept, sa nu sucesti coloana, sa nu te grabesti doar ca nu mergi drept cu pachetele. Si cand ai 10 kg in brate si mai carat de cateva ori 12-15kg, deja nu mai tii tu pozitia bine, deja cred ca si 10 kg par o greutate prea mare cand te mai sucesti.

#8
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
Vad ca nimeni nu vorbeste despre importanta muschilor picioarelor si stretching.

#9
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

 GreatLeader, on 09 septembrie 2022 - 11:41, said:

Din ce am mai discutat, problema este sa stai drept, sa nu sucesti coloana, sa nu te grabesti doar ca nu mergi drept cu pachetele. Si cand ai 10 kg in brate si mai carat de cateva ori 12-15kg, deja nu mai tii tu pozitia bine, deja cred ca si 10 kg par o greutate prea mare cand te mai sucesti.
Parerea mea e ca dupa o zi de munca in care ridici deja o gramada de greutati, nu mai este indicat sa mergi la sala si sa faci indreptari, abdomene etc.
La serviciu respecta regulile pe care tocmai le-ai spus, iar in timpul liber fa recuperare.
Succes!

#10
GreatLeader

GreatLeader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2022

 vinciun, on 09 septembrie 2022 - 11:52, said:

Vad ca nimeni nu vorbeste despre importanta muschilor picioarelor si stretching.
Fac si stretching.

 misusumi, on 09 septembrie 2022 - 16:29, said:

Parerea mea e ca dupa o zi de munca in care ridici deja o gramada de greutati, nu mai este indicat sa mergi la sala si sa faci indreptari, abdomene etc.
La serviciu respecta regulile pe care tocmai le-ai spus, iar in timpul liber fa recuperare.
Succes!
Tocmai asta este, au fost accidentari si te pun pe ganduri.
Deci nu este situatia aia ca cresti rezistenta, masa musculara, la job, ca o sa te accidentezi cu mult inainte sa te obisnuiesti.

Ca daca era doar de ridicat in sus, hai sa zicem ca era cum era, dar mai urci trepte, intri pe usa, adica nu poti mentine o pozitie perfecta.
Si cum ziceam, hai ca 1-2-3-5-6-7 alea le duci, dar la urma? te cocosezi, ca nu este rezistenta, nu am masa musculara pentru asa ceva, antrenament.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate