Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Prizele TV Gewiss sunt incompatibile cu net/TV de la Vodafone?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 25.09.2014
Cred ca ai gasit un tehnician foarte "priceput". Lasand la o parte chestiile care tin de tehnica, masuratori si alte inginerii, mufeaza priza pe care o ai, cupleaza un televizor la ea si vezi rezultatul. Nu cred ca numai privind o priza iti poti da seama de atenuare. Meseriasul a citit eticheta, sau doar si-a dat cu parerea ?
Eu cred ca pentru el este mai comod sa faca o inaditura cu o mufa F decat sa stranga trei suruburi in priza pe care deja o ai.
Si cand afirma ca un cablu FTP de exterior este mai prost ca un UTP ... ce sa mai zic. "MESERIAS" !

#20
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Acel meserias prefera sa faca conexiunea cu mufa f, si nu prin priza ta, pentru ca daca raportezi probleme nu vine service-ul, vine acel angajat, in extra-time no-paid. Din ce-i stiu pe cei de la upc, oricum lucreaza destul extra-time, asa ca prefera sa adopte o solutie prin care nu va fi chemat inapoi.

#21
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Multumesc pentru raspunsuri. Chestia e ca tehnicianul Vodafone nu trebuia sa monteze nici o priza TV, asta e treaba electricianului, el trebuia doar sa faca niste cordoane pentru conectarea televizoarelor la prizele TV. O sa fac niste probe cu prizele Gewiss si cu mufele pe care le va instala el. Sunt curios daca vor fi diferente.

P.S. Prizele Gewiss pe care le am au atenuare 5dB, dar am vazut si din gama Chorus, mai scumpe, cu atenuare 0dB.

#22
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017
Intradevar, prizele si cablurile gen mufa de Tv au semnalul mai mic.

Eu de cand mi am facut instalatia electrica am cumparat prize de perete cu mufa F, chit ca pretul era dublu.

Edited by ronuquet, 10 September 2022 - 15:47.


#23
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 14.09.2011
Priza Gewiss Chorus Monochrome TV 9mm 10dB 1 modul Alb GW10363.

Cu dedicație pentru electricienii absolvenți de youtobe care afirma ca girafa nu exista exemplul de mai sus se comercializează in Romania.Dați va rog o căutare sa aflați si ce e decibelul nu de alta dar ca sa nu va mai iasă electronica pe nas! daca va mai apucați de antene si televizoare

#24
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Eu m-am ferit de prize de perete. Am tras cablul prin copex, apoi am chemat un prieten care lucrează la UPC (Vodafone Fix) să îmi facă legăturile. E cel mai bine așa, plus că am folosit cablul tot adus de el.

#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
Cum nu vă iese la unii nu știu!
Am două tv- uri, două prize dedicate, am montat, am mufat, a funcționat din prima clipă.

View Postmadalinmdl1, on 19 septembrie 2022 - 11:40, said:

Eu m-am ferit de prize de perete.

Cum adică colegu",  iese așa... o puțză din perete?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate