Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Prizele TV Gewiss sunt incompatibile cu net/TV de la Vodafone?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
La un apartament recent renovat a fost refacuta instalatia electrica si ingropate cablurile TV care erau aparente. S-au montat 4 prize TV Gewiss. Televiziunea si netul sunt de la Vodafone prin cablu coaxial. A venit tehnicianul de la ei si a zis ca prizele TV Gewiss ieftine si proaste si atenueaza semnalul. I-a zis electricianului care era de fata sa scoata priza tv (partea metalica) si sa lase doar carcasa de plastic prin gaura careia sa scoata cablul coaxial si urmeaza sa vina el sa monteze conectori F parca, a zis ca astia sunt buni.

Gewiss nu nu este nici Comtec la calitate si  nici ieftina. Oare inginerii lor nu stiu ca prizele produse atenueaza semnalul? Sau tehnicianul bate campii?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sau faci o probă și vezi diferența ?

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
n-am idee ce atenuare au prizele gewiss, dar cel mai probabil mufele f puse de vodafone sunt de calitate (mult) mai buna. eu am cautat mufe tv prin maghernitele de pe maica domnului si n-am gasit nimic care sa se apropie macar la calitate cu ce mi-a pus upc-ul.

bine, mufele f sunt oricum din design mai solide si rezistente decat mufele clasice de coaxial.

Edited by born2lose, 08 September 2022 - 16:06.


#4
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
A zis ca mufele astea pot fi cumparate de la magazinul de cartier si el vine si mufeaza cordonul care leaga TV-ul de priza. A mai zis si ca se poate urgenta daca este platit ca lucreaza dupa program, ceea ce nu mi-a inspirat prea multa incredere. Nu asta e job-ul lui?

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Am așa, tv- ul ,,vede " cristal.
Poate face tipul un ciubuc  😉

Attached Files



#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Egzista si prize de perete cu mufe "F".
Cumpara de la un magazin care accepta retur si fa un "test de proba"
Orice furnizor isi va promova/vinde produsele din dotare, indiferent daca ce ai tu instalat este mai bun sau mai prost decat ce au ei.
Daca apare ORICE problema, este din cauza utilizatorului si interventia COSTA.
Ce ie asa greu de priceput ca nu iegzista perdanti, doar castigatori?
La fel:
Iegzista cablu TV coaxial, cu mufe "F", la ce lungime doresti, sertizate din fabrica, cu caracteristici (frecventa/atenuare) scrise pe ambalaj.
Orice "instaleaza" furnizorul nu are cum sa fie mai bun decat aceste cabluri de firma, mai ales la pretul, de obicei dublu, decat ce se gaseste la magazin.
Vorbesc din experienta. Si nu de 1-2 ani, de ZECI de ani.

Edited by viceroy56, 08 September 2022 - 16:16.


#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011

 entry, on 08 septembrie 2022 - 16:10, said:

A mai zis si ca se poate urgenta daca este platit ca lucreaza dupa program...

Ei, iată!
Am postat amîndoi în același timp 🤭

#8
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Cablurile sunt deja trase intr-o doza, a legat spliterul, problema e ca nu i-a placut prizele Gewiss. Mai era un cablu FTP cat 6a in doza (ca rezerva in caz ca se schimba furnizorul de servicii) si a zis ca e de exterior si trebuia UTP, desi electricianul i-a explicat ca a folosit acelasi traseu cu firele de curent si a trebuit sa ia un cablu ecranat, el o tinea pe a lui ca nu e bun, ca nu se gasesc mufe pentru FTP...la final s-a oferit sa instaleze camere de supraveghere, desi nimeni nu i-a solicitat aceste servicii...mi-a lasat o impresie proasta.

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Cibucar, 100%.
FTP este SUPERIOR UTP, nu iegzista sa fie mai prost decat orice UTP.
Ca are ecranaj este de 1000 de ori mai bun decat cel fara ecranaj, mai ales cand trece pe langa trasee de curent electric. daca este bine montat si cu impamantarea legata corect.
ce treaba are providerul de internet/TV cu sistemele de supraveghere? Intra in atributiile lui de serviciu?
ca iti face o oferta privata, dupa orele de program, ie strict treba ta si a lui.
Io nu ma bag unde nu pot sa asigur calitate si mai ales GARANTIE si service ulterior.
Ca stiu si electrica si TV si net si mecanica si tinichigerie si tamplarie si... si... si - stiu pentru mine. si eventual pentru prieteni care accepta serviciile mele in anumite limite. Atat!

#10
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

 viceroy56, on 08 septembrie 2022 - 16:12, said:

...............
La fel:
Iegzista cablu TV coaxial, cu mufe "F", la ce lungime doresti, sertizate din fabrica, cu caracteristici (frecventa/atenuare) scrise pe ambalaj.
Orice "instaleaza" furnizorul nu are cum sa fie mai bun decat aceste cabluri de firma, mai ales la pretul, de obicei dublu, decat ce se gaseste la magazin.
Vorbesc din experienta. Si nu de 1-2 ani, de ZECI de ani.

povesti cu baubauri pentru nestiutori! la fel ca si a aluia caruia nu-i placea priza tv.
sint sigur ca nu aveti dovezi reale, adica masuratori facute de dv. cu cifre care sa dovedeasca asta!
sau credti ca in magazin cablurile sint importate de pe Marte? iar la nivelurile de semnal catv actuale, merge bine chiar si cu cel mai ordinar cablu coaxial!

...dar unora le merge bine aburind clientii nestiutori si jupuindu-i de bani!

#11
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
”ca nu se gasesc mufe pentru FTP„  https://www.a2t.ro/a...F4aAp36EALw_wcB          https://www.a2t.ro/a...qUAEALw_wcB  

Daca tot nu se gasesc.

Edited by orlandobarbulescu, 08 September 2022 - 19:51.


#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
E o boala a tuturor instalatorilor, asa ca prefera sa iti scoata o putza din parete, decat sa faca legatura la priza.

Despre asta e vorba!

#13
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 14.09.2011
Salutare tuturor,
da, Gewiss comercializează  prize Tv cu diverse atenuări dar si prize cu atenuare 0dB,totul e sa știm sa citim.Cele cu atenuare 5 sau 10dB probabil ca erau mai ieftine iar cum  in Romania toți electricienii sunt electronisti nu ma mira soluția găsită.

#14
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006

 tytysor, on 08 septembrie 2022 - 19:03, said:

povesti cu baubauri pentru nestiutori! la fel ca si a aluia caruia nu-i placea priza tv.
sint sigur ca nu aveti dovezi reale, adica masuratori facute de dv. cu cifre care sa dovedeasca asta!
N-am dovezi, ca nu am nevoie.
Am testat cu VOBULOSCOP, daca ai idee ce este ala, diferite cabluri, de la diferiti producatori, mufate sau nu din fabrica.
Pe vremurile demult apuse cand instalam sisteme de receptie satelit individuale. Anii '90- '00.
Asa ca habar n-am despre ce vorbesc!
Sa spui ca firisoarele alea 3 de aluminiu cuprat cu tresa din 3 fire de aluminiu si imbracate in poleiala, marmota.... este la aceasi calitate cu un cablu de cupru de 1mm diametru, cu tresa impletita de cupru, cu izolatie din PE multicanal, mi se pare de porc!
Chiar si la semnal de 1 V pe cablul TV de la provider, tot se vede diferenta dupa 2-3 splitere BUNE.
Intram in detalii? Calitate cablu, calitate mufe, calitate spliter? Discutii lungi si interminabile, la fel ca si in cazul cablurilor de boxe.
Toti avem dreptate, trebuie sa intervina SOLOMON!

#15
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

 viceroy56, on 08 septembrie 2022 - 20:07, said:

N-am dovezi, ca nu am nevoie.
Am testat cu VOBULOSCOP, daca ai idee ce este ala, diferite cabluri, de la diferiti producatori, mufate sau nu din fabrica.
Pe vremurile demult apuse cand instalam sisteme de receptie satelit individuale. Anii '90- '00.
Asa ca habar n-am despre ce vorbesc!
Sa spui ca firisoarele alea 3 de aluminiu cuprat cu tresa din 3 fire de aluminiu si imbracate in poleiala, marmota.... este la aceasi calitate cu un cablu de cupru de 1mm diametru, cu tresa impletita de cupru, cu izolatie din PE multicanal, mi se pare de porc!
Chiar si la semnal de 1 V pe cablul TV de la provider, tot se vede diferenta dupa 2-3 splitere BUNE.
Intram in detalii? Calitate cablu, calitate mufe, calitate spliter? Discutii lungi si interminabile, la fel ca si in cazul cablurilor de boxe.
Toti avem dreptate, trebuie sa intervina SOLOMON!
Draguta, lasati matale. Matale ati spus undeva mai sus ca va pricepeti la multe chestii, adica, asa cum se stie, la nimic.
Personal am lucrat si apoi am condus aproape 25 de ani una din primele 10 firme din tara, cu ativitatate in catv, internet si telefonie, deci imi permit sa stiu mai bine!

P.S. 1: vobulatoare am si acuma 2 acasa! plus unul constructie proprie! Si am inceput cu aparate de firma, nu cu X1-50!
P.S. 2: de ce ai pune 3 splittere unul dupa altul? doar electricienii parati fac asemenea greseala!
P.S. 3: nu am spus cele subliniate, ai inteles eronat! esti din clubul 44%?

Edited by tytysor, 08 September 2022 - 22:21.


#16
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

 Manjo, on 08 septembrie 2022 - 20:07, said:

Salutare tuturor,
da, Gewiss comercializează  prize Tv cu diverse atenuări dar si prize cu atenuare 0dB,totul e sa știm sa citim.Cele cu atenuare 5 sau 10dB probabil ca erau mai ieftine iar cum  in Romania toți electricienii sunt electronisti nu ma mira soluția găsită.
Nu cred ca sunt mai ieftine cele cu atenuare. De ce ar fi? Poate mai scumpe...
Totul e sa stim sa citim si sa stim ce ne trebuie.

Edited by Lexon, 09 September 2022 - 04:31.


#17
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Manjo, on 08 septembrie 2022 - 20:07, said:

Salutare tuturor,
da, Gewiss comercializează  prize Tv cu diverse atenuări dar si prize cu atenuare 0dB,
nu există așa ceva.

#18
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Nu am afirmat ca tu ai spus pct.3
Ai spus ca "merg bine cu orice cablu ordinar". Ie cu totul altceva!

Voiam si io sa fac un ciubuc, sa vand niste capete de coaxial mufate de fabrica si imi stricasi afacereaPosted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate