Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

pet-ct

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019
saptamana viitoare, sunt programata pentru pet ct
printre alte analize si documente necesare, mi-au spus ca trebuie sa aduc
o sticla de 2 litri cu apa. de ce???!!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Stai să ghicim noi.
Au vreo floare de udat ...

Sau ca să bei în timpul procedurii să să umfle burtica să vază ei ceva acolo.

Sau ne dai numărul și sunăm noi și întrebăm

Edited by waterman, 08 September 2022 - 15:47.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
De tampiti, ca apa e rara.
Ca sa faca solutia de substanta de contrast.

Edited by pasilla, 08 September 2022 - 15:52.


#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013
Cunosc pe cineva care a facut un PET-CT acum multi ani, dar nu mai tin minte daca a fost vorba de ceva apa si daca da la ce a folosit. Pot doar sa imi dau cu presupusul: fie sa fie vezica urinara plina pentru a vedea mai bine [si] ce e acolo, fie sa redevii ne-fosforescenta(*)Posted Image mai rapid.

Acu’ lasand gluma la o parte, iti injecteaza iod radioactiv. Poate apa este pentru a il elimina mai repede. La vremea respectiva, si unde a facut, acesta era adus cu avionul din Ungaria si sosea dupa ce toata lumea ce urma sa faca PET-CT in acea zi era deja acolo fiindca trebuie utilizat in maxim 2-3 ore. Acest iod se acumuleaza in tumori si asa le detecteaza chiar si pe cele foarte mici, incipiente. Nu e cazul sa iti faci probleme cu radioactivitatea, e foarte mica (cei din jur pot sta linistiti fara absolut nici o masura speciala) si dispare repede - dealtfel de aceea substanta de contrast trebuie folosita in cateva ore, altfel devine inutila. Totusi recomanda sa nu stai pe langa copii cateva ore (nu de alta da sa nu inceapa sa creada in fantome, de la fosforescenta(*)Posted Image).

(*) Mai glumim si noi…

#5
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019
din ce am citit pe net, nu scrie ca se bea apa
doar ca se injecteaza farmaceutic pentru captarea glucozei

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013
Daca s-ar injecta nu te-ar pune sa vii de acasa cu apa de la robinet intr-o sticla. Ar trebui sa fie ser fiziologic, steril.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Jumatate se injecteaza, jumatate se dilueaza si se bea.

Edited by pasilla, 08 September 2022 - 16:27.


#8
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019

View Postpasilla, on 08 septembrie 2022 - 16:26, said:

Jumatate se injecteaza, jumatate se dilueaza si se bea.
multumesc, m-am calmat!
nu pot bea 2 litri nici impuscata

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
1 l si celalalt litru e spaga Posted Image

Edited by pasilla, 08 September 2022 - 17:07.


#10
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 05.03.2006

View Postsags, on 08 septembrie 2022 - 16:11, said:

Cunosc pe cineva care a facut un PET-CT acum multi ani, dar nu mai tin minte daca a fost vorba de ceva apa si daca da la ce a folosit. Pot doar sa imi dau cu presupusul: fie sa fie vezica urinara plina pentru a vedea mai bine [si] ce e acolo, fie sa redevii ne-fosforescenta(*)Posted Image mai rapid.

Acu’ lasand gluma la o parte, iti injecteaza iod radioactiv. Poate apa este pentru a il elimina mai repede. La vremea respectiva, si unde a facut, acesta era adus cu avionul din Ungaria si sosea dupa ce toata lumea ce urma sa faca PET-CT in acea zi era deja acolo fiindca trebuie utilizat in maxim 2-3 ore. Acest iod se acumuleaza in tumori si asa le detecteaza chiar si pe cele foarte mici, incipiente. Nu e cazul sa iti faci probleme cu radioactivitatea, e foarte mica (cei din jur pot sta linistiti fara absolut nici o masura speciala) si dispare repede - dealtfel de aceea substanta de contrast trebuie folosita in cateva ore, altfel devine inutila. Totusi recomanda sa nu stai pe langa copii cateva ore (nu de alta da sa nu inceapa sa creada in fantome, de la fosforescenta(*)Posted Image).

(*) Mai glumim si noi…

Nu e chiar asa, aia e o alta procedura prin care se monitorizeaza tumori ale sistemului osos. Nu le stii da le potrivesti si induci in eroare poporu' cu simularea inteligentei dumitale.

View Postcarolinaherera, on 08 septembrie 2022 - 17:04, said:

multumesc, m-am calmat!
nu pot bea 2 litri nici impuscata

Nimeni nu-ti injecteaza apa potabila, apa e necesara sa o bei, fii sigura pentru o imagine a functiilor organismului mai buna. tehnologia vrea sa surprinda si fuunctiile organelor la lucru si nu e numai pt tumori, cum ziccea cineva neinitiat mai sus, poate fi in scop cardiologic de pilda. Ce trebuie sa stii ca e un tomograf de inalta rezonanta ce utilizeaza emisia de pozitroni (o poveste mai lunga si complicata).

#11
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Vai Doamne cite timpenii sinteti in stare sa scrieti...

View Postwaterman, on 08 septembrie 2022 - 15:46, said:

Sau ca să bei în timpul procedurii să să umfle burtica să vază ei ceva acolo.
Confunzi cu Bariu pentru stomac.

View Postpasilla, on 08 septembrie 2022 - 15:51, said:

Ca sa faca solutia de substanta de contrast.
Da? Ia injecteaza orice in afara de apa distilata (WFI, Water For Injection) si sa vezi cum ramii fara permisul de libera practica.

View Postsags, on 08 septembrie 2022 - 16:11, said:

Acu’ lasand gluma la o parte, iti injecteaza iod radioactiv. Poate apa este pentru a il elimina mai repede.
Nu, pentru ca Iodul nu emite pozitroni. Cel mai probabil e FDG-PET (fluorodeoxiglucoza).

View Postcarolinaherera, on 08 septembrie 2022 - 16:15, said:

din ce am citit pe net, nu scrie ca se bea apa
doar ca se injecteaza farmaceutic pentru captarea glucozei
Ba da, se bea in jur de 500ml de apa pentru a elimina FDG-ul care nu a fost preluat in celule si s-a acumulat in vezica urinara.
Este de asemenea recomandat sa se evite miscarea din momentul in care a fost injectat FDG-ul pentru a evita preluarea FDG-ului in muschi.

View Postpasilla, on 08 septembrie 2022 - 16:26, said:

Jumatate se injecteaza, jumatate se dilueaza si se bea.
Ia injecteaz-o si vezi ce se intimpla.

#12
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013
@paul_bh: Persoana de care zic a facut PET-CT si era full-body, nu dedicat sistemului osos, asa ca las-o mai moale cu pianul pe scari. Dealtfel cu acea ocazie i-a descoperit o localizare ce nu putea fi detectata clinic sau radiologic (tumoare foarte activa dar foarte foarte mica, chirurgul care a operat-o a crezut la inceput ca nu a taiat unde trebuie) si nu era osoasa. Se detecteaza tot, cu cateva exceptii: la rinichi pentru ca iodul se acumuleaza acolo ca au functie de excretie, la inima ca se misca prea mult ca sa aiba imagini utilizabile, poate si alte situatii particulare (iti da un cearceaf sa il semnezi inainte).

Edited by sags, 08 September 2022 - 17:20.


#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostNinja, on 08 septembrie 2022 - 17:17, said:

Ia injecteaz-o si vezi ce se intimpla.
Jumatate din substanta de contrast, adica 10 ml.

#14
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View Postpasilla, on 08 septembrie 2022 - 17:21, said:

Jumatate din substanta de contrast, adica 10 ml.
Nu 10 ml din sticla cu apa pe care o aduci de-acasa!!!

#15
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013

View PostNinja, on 08 septembrie 2022 - 17:17, said:

… Nu, pentru ca Iodul nu emite pozitroni. Cel mai probabil e FDG-PET (fluorodeoxiglucoza). …
Posibil sa tin minte gresit si sa nu fie vorba de iod. Sunt multi ani de atunci si nu eu am fost pacientul. Din ce gasesc acum explicatii pe net pare a fi vorba de o molecula ce contine un izotop al fluorului (18F).

View Postpaul_bh, on 08 septembrie 2022 - 17:15, said:

… aia e o alta procedura prin care se monitorizeaza tumori ale sistemului osos. …
Poate confunzi cu scintigrafia. Eu din ce stiu nu e acelasi lucru.

View Postcarolinaherera, on 08 septembrie 2022 - 17:04, said:

… nu pot bea 2 litri nici impuscata
Intreaba acolo unde ai de facut PET-CT-ul, dar eu cred ca va trebui sa o bei intr-o forma sau alta. Ca nu vad la ce altceva ar folosi. De injectat apa de la robinet sigur nu iti injecteaza. Pentru spalat banuiesc ca nu te puneau sa vii cu apa de acasa. Ce mai ramane este sa o bei…

Edited by sags, 08 September 2022 - 18:16.


#16
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019
o sa ma chinuiesc sa beau 1 litru macar...

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
Îți doresc mult noroc, sa primești vesti bune în urma acestei investigații.

#18
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013
@carolinaherera: Sa nu iti faci probleme. Ce-i drept nu imi aduc aminte daca a fost vorba sau nu de baut apa, dar persoana respectiva avea si ea mari probleme cu bautul de lichide mai mult de o ceasca (mai marisoara) de cafea. Cumva s-a descurcat, o sa reusesti si tu.

@paul_bh: Din  ce gasesc la scintigrafie se foloseste technetiu, nu iod, deci nu inteleg de unde ma banuiesti ca am confundat PET-CT-ul cu aceasta… Oricum procedura de care stiu, pentru persoana de care am spus, mie-n suta ca a fost PET-CT.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate