Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Receiver Grundig R 4200 MKII cu polarizari aiurea

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Salutare, poate are cineva vreo idee sclipitoare cum scap de -7.25V din baza superdiodei T516, toate diodele si tranzistorii verificati ca diode, ce-a fost ars am inlocuit dar tot n-am polarizarile corecte, pe schema valorile corespund unei alimentari ± 20V fara sarcina. Ms

Attached Files



#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Daca celalalt canal functioneaza corect, ia-o prin masuratori comparative punct cu punct.
Deconecteaza alimentarea de la canalul cu probleme si lasa alimentat doar canalul functional. Apoi masori punct cu punct si apoi faci o comparatie cu canalul nefunctional.

T514 cum se prezinta ? Vezi ca unele semiconductoare au prostul obicei ca la masuratoare sa fie ok dar in circuit sa o ia pe aratura.
La fel, R567 (e cam ilizibil ) semireglabilul ala pentru reglarea curentului de mers in gol, esti sigur ca este ok ? da-l jos si masoara-l.

Sau sa nu ai un condensator de cuplaj uscat si inceapa sa faca prostii pe acolo, ma refer la C548

Edited by tehnics, 08 September 2022 - 11:09.


#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
La polarizarea statică nu prea contează condensatorii, în afara cazului când au scurt şi sunt pe un circuit de filtraj.
În prima fază trebuie verificat ce tensiune ai în baza tranzistorului de la intrarea diferenţialului. Dacă e 0 mergi pe traseu mai departe.

#4
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Posttehnics, on 08 septembrie 2022 - 11:05, said:



Daca celalalt canal functioneaza corect, ia-o prin masuratori comparative punct cu punct - este varza si celalat la tensiuni - marcasem pe schema parca ce era ars si acolo si am schimbat.

View Postmihaicozac, on 09 septembrie 2022 - 09:38, said:

.

În prima fază trebuie verificat ce tensiune ai în baza tranzistorului de la intrarea diferenţialului. Dacă e 0 mergi pe traseu mai departe

Nu este 0, e intre 1V si 5 V, fluctuand. O sa leg baza la masa sa vad mai departe.

T509 BC546B-MBR SI-N 80V 0.2A 0.5W l-am inlocuit cu

MPSA44 SI-N 500V 0.3A 625mW 20MH, are un C538 care ar trebui sa taie din frecventa.

O sa incerc ceva masuratori si cu iesirea legata la masa, (alimentarea o fac prin becuri de 24V/10W deci este ok sa leg la masa chiar daca am DC on output) deoarece superdioda cand iesirea = 0 trebuie sa fie ± 0.6V (prin polarizare prefinali via 0.22 ohms).

Si pe superdiode sunt tensiuni mari deci este normal ca iesirea sa fie egala cu + / - tens alim.

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Baza ar trebui să fie 0V, că e legată prin cablul de intrare printr-o rezistenţă la masă. Dacă nu e 0V e ori cablul întrerupt, ori rezistenţa întreruptă ori tranzistorul defect.

Edited by mihaicozac, 09 September 2022 - 12:34.


#6
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postmihaicozac, on 09 septembrie 2022 - 12:34, said:

Baza ar trebui să fie 0V, că e legată prin cablul de intrare printr-o rezistenţă la masă. Dacă nu e 0V e ori cablul întrerupt, ori rezistenţa întreruptă ori tranzistorul defect.

Rezistenţă la masă R564 este exact langa tranzistor T509, pe cablaj, nu inaintea cablului ecranat si este logic asa, un traseu scurt, sa micsoreze zgomotul de fond prin cablu si sa nu lase in aer baza cand e desfacut modulul final pt depanare, cu tot cu cablul de semnal .

Dar ai dreptate , tb sa fie zero, altfel o leg la masa si merg mai departe cu masuratorile. T509 e ok, nou, MPSA44.

#7
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
@mihaicozac, esti genial,  etajul de intrare isi lua masa din corectorul de ton, probabil au vrut sa evite o bucla de masa, diferentialul devine  fara masa de indata ce scoti afara modulul final cu cablul ecranat, i-am dat masa unde trebuie ,  parca s-au mai domolit discrepantele insa tot am DC pe output, revin cu masuratorile noi

#8
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Revin cu canalul drept, ceva mai bine dar tot polarizari aiurea dinspre T514 catre superdioda, polarizari preluate de prefinali si finali.

Ultimele masuratori = albastru

Attached Files


Edited by Razvan319, 09 September 2022 - 14:56.


#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
E ciudat cum pe ieşire ai +2V iar pe baza T512 -1.5V. R577 e probabil întreruptă.

#10
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postmihaicozac, on 09 septembrie 2022 - 15:12, said:

E ciudat cum pe ieşire ai +2V iar pe baza T512 -1.5V. R577 e probabil întreruptă.

Corectie: era -0.15 V, -1.5 V a fost cand era cuplat si celalat canal prin sigurantele lui, ar trebui sa fie independente insa nu sunt deoarece alimentarea este prin becuri de balast serie cu sursa, n-am fost atent si am facut masuratori pentru R cand cuplat, cand decuplat (canalul L).

Mi-a dat de gandit ce ai scris, nu are de unde sa apara minus in B T512 si ca sa nu mai pierd timp am schimbat T512 cu alt MPSA, are acum tot -0.15V in baza insa tensiunile statice sunt ok, functioneaza bine cu exceptia faptului ca are un latch ciudat - spre nivel maxim se agata , da V + pe iesire dar este probabil o instabilitate de la becurile de balast, daca decuplez sarcina isi revine si o ia de la capat.

O sa revin asupra subiectului daca nu-l rezolv (o sa cobor la ± 10V fara becuri dupa ce reglez idle current) , acum plec cu masuratorile pe canalul L care imi arata un consum mare care nu era mai devreme ( am uitat ca am inca electroliticii pe placa deci becurile de balast nu au ajutat foarte mult.)

Multumesc pana acum pt R channel.

#11
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022

View PostRazvan319, on 09 septembrie 2022 - 16:18, said:


Mi-a dat de gandit ce ai scris, nu are de unde sa apara minus in...
Cum zice Eminescu-:
"Icoana stelei ce-a murit
Încet pe cer se suie:
Era pe când nu s-a zărit,
Azi o vedem, și nu e."

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate