Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Hot wallet vs cold wallet

  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Ant1social

Ant1social

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 08.09.2022
Salut!
Vin spre voi cu o intrebare.
Am dat comanda de ledger nano x. In timp ce comanda e pe drum ma tot interesez despre cold wallets vs hot wallets.
Am o situatie ipotetica pentru care vreau sa va cer parerea.
Inca am un portofoliu de crypto modest. Investesc doar ce imi permit da pierd, si investesc doar in proiecte care au o utilitate. Prin research am aflat ca nu e ok sa tii fondurile in vreun exchange decat daca vrei sa faci trading. Eu sunt aici pentru long term, deci acumulez si pastrez pana in urmatorul bull market.
M-am intrepdat catre wallet-uri.
Am avut mai multe incercari si cea mai buna solutie a fost asa:
Un hot wallet, ex: coinbase wallet.
Scriu cele 24 cuvinte pe hartie sau ceva complet offline, transfer fonduri in wallet si dupa aia ma deconectez de la wallet pana cand voi mai adauga sau retrage fonduri din wallet. In felul asta daca telefonul e pierdut, furat sau chiar compromis wallet-ul nu e pe telefon si daca cineva incearca sa acceseze fondurile nu poate pentru ca nu are acces la bucata mea de hartie.
E corect pana aici? Daca nu, ce am omis? Daca da, de ce sa mai cumpar un cold wallet precum ledger?
E relevant sa zic ca voi accesa wallet-ul doar de pe telefonul personal, Apple iPhone si nu de pe browser.
Astept cu interes parerile voastre.

#2
hulk90

hulk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.11.2010
Totul pare corect, unde-i problema? De ce ii un versus intre ele? Ai sau iti faci un portofel "fierbinte" cu compania cu care tranzactionezi (pentru flexibilitate, sau mai stiu eu ce poti intalni pe drum, atunci cand la o tranzactie si 2-3 min conteaza) care de obicei e free, iar apoi cand ti-ai terminat treaba ti-l transferi in portofelul "rece" unde chiar sta la rece. (pana nu te prosteste careva si-ti ia device-ul cu tot cu incriptia. Posted image ) Succes

Edited by hulk90, 09 September 2022 - 16:00.


#3
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020

Vizualizare mesajAnt1social, pe 08 septembrie 2022 - 10:23, a scris:

Un hot wallet, ex: coinbase wallet.
de ce sa mai cumpar un cold wallet precum ledger?
Ce faci cu hot wallet-ul daca dispare coinbase? Cum iti recuperezi monedele?
Orice exchange poate fi victima unui atac. Iti mai aduci aminte de cryptopia?

#4
VladIulian92

VladIulian92

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.07.2022
Salut,
Intr-adevar pe long term este mai bine sa deti monedele intr-un portofel personal nu intr-un exchange, dar aici intervine intrebarea, ai incercat sa te joci cu un digital wallet inainte de Ledger? ( sa inveti procesul de trasfer, ce inseamna securitatea si ce inseamna secreat phrase?  ).
Daca raspunsul este nu, ti-as putea recomanda chiar portofelul digital a celor de la Elrond, este ideal pentru inceput, poti incerca sa cumperi/transferi/schimbi monede doar pentru a invata procesul inainte de a cumpara un Ledger.
Iti mai las si un material benefic daca esti la inceput de drum ( How-to-setup-Maiar-Wallet ).

Spor!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate