Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Foaia de sticla murdara/zgariata la ferestre termopan

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
popa-andrei

popa-andrei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.02.2018
Va salut. De curand am montat cu o firma (aleasa tocmai pentru calitatea serviciilor si prestigiul) ferestre termopan la casa, primele doua ferestre Salamander Blue Evolution 92 cu vitrare 52mm SUN6/Dt/F4/Dt18/XN4 Arg 90%, ulterior inca 2 ferestre si o usa de sticla Blue Evolution 82 cu vitrare WE/4S+Float+Lowe/Arg (asta scrie in oferta).
Problema este la foile de sticla de la ultimele ferestre, foaia din interior este foarte murdara, dar se observa doar noaptea si cand bate o lumina spre ele.
Am trimis poza si a venit sa constate agentul care a facut oferta si inca astept un raspuns. Ideea e ca la constatare era ziua(lumina naturala) si nu se observa murdaria dar in poza este ceva groaznic. Oricum prima lui reactie a fost ”Daca de la 2 metri nu e vizibil atunci e conforma.”
Ce pot face in caz ca nu vor fi de acord ca schimbe sticla? Tin sa precizez ca, casa este locuita si probabil trebuie inlocuita sticla in aceeasi zi.
(Am anexat o poza cu foaia de sticla de la usa)
Multumesc.

Attached Files



#2
enike00

enike00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.09.2014
Ce mizerabili - ”Daca de la 2 metri nu e vizibil atunci e conforma.”
Sa comunici cat mai mult cu ei in scris. Asa vei avea dovezi pe care le poti anexa la reclamatia ANPC in cazul in care refuza rezolvarea amiabila.

#3
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 12.10.2005
Direct ANPC dupa ce faci firmei o sesizare scrisa, eventual daca primesti si un refuz e perfect. E ridicol si de neacceptat sa ai sticla murdara pe dinauntru. Tine cont totusi, ca niciun producator de ferestre nu isi face singur sticla, aia o fac altii dar oricum nu e treaba ta, tu ai cumparat un produs finit care nu e conform.

#4
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

popa-andrei said:

1662624325[/url]' post='29333839']
Va salut. De curand am montat cu o firma (aleasa tocmai pentru calitatea serviciilor si prestigiul)

Atunci inseamna ca sticla aia o sa fie schimbata, fara costuri suplimentare din partea ta. De ce atata panica, de la “2 metri”? Nu sunt “mizerabili”, la mine scrie si in contract si pe etichetele de pe sticla, este conform normativului in constructii. Altfel, poti sa iti pui ochilarii de vazut aproape, iei o solutie cunoscuta de spalat geamuri + o lupă si gasesti diverse “neconformitati” la absolut toate sticlele pe care le analizezi, chiar si la cele ale vecinilor. Asa poti sa ceri schimbarea la toate sticlele din oras sau din tara. Sa nu-ti inchipui ca este utopie si ca daca nu este cazul la tine atunci nici la altii nu este cazul. Am avut astfel de clienti, am gestionat fara a se ajunge la ANPC si fara alte animozitati. O firma serioasa nu sta in schimbarea unei sticle, o schimba si gata. Da, se fac poze, se amintesc conditiile de schimbare, dar nu sta nimeni la discutii ca trebuie schimbata o sticla, o schimba si aia e.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate