Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Top cele mai bune materiale de construcție .

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 07.09.2021
Oare exista ceva soluții pt a izola cumva spațiul ala sa fie relativ ok sau nici vorba de asa ceva.
Costa cât nu face
..? Sau musai total altfel ....


#38
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 07.09.2021

View Postcristobob, on 09 septembrie 2022 - 20:15, said:

Nu.

Și de ce as mai cere alt certificat de urbanism și sa nu l las asa dacă tot sunt încadrat sa zic în ăștia 50 de m2.
Poate doar în ideea sa o fac sa zic de 60 de m2 patrati ..sau și mai mare..
Eu ma gândeam ca dacă se schimba certificatul de urbanism el având un nr pe el avizele sunt scoase pentru certificatul respectiv cu un jr de înregistrare și alt certificat va avea alt nr de înregistrare cred și vor fi diferente..


#39
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postkretzu77, on 08 septembrie 2022 - 20:56, said:


Care electrozi man? Ma faci pe mine habarnist, dar tu stii exact ce e aia impamantare naturala vs cea artificiala (cu electrozi in pamant)? Nu au treaba electrozii cu impamantarea naturala (aia pe etrierii fundatiei). Si nu e sufa. E platbanda 40x3 prinsa cu cleme de etrieri.
Cred ca faci o confuzie.

M-am lamurit. Ma retrag.

Am gresit, am citit din 2 in 2.
Ai dreptate, in cazul acela, aditivul a influentzat.
DAR , nu stiu de ce nu a/au facut impamintare cu electronic/tarusi...aka artificiala. In momentul actual, izolarea termo/Hidro cu diverse materiale (polistiren, maclavaitzuri samd) iti reduc contractul cu solul (Mai Putin talpa)..... esti ca la 6/49.. plus ca nu o poti masura (impamintarea) decit dupa turnarea fundatiei si terminat lucrul in jurul ei. Orice umezeala, pietris samd adaugat iti influenteaza, fara control in +/-.

#40
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View PostLivia2021, on 11 septembrie 2022 - 21:13, said:

Și de ce as mai cere alt certificat de urbanism și sa nu l las asa dacă tot sunt încadrat sa zic în ăștia 50 de m2.

Ascunde datele personale și pune te rog aici o copie a certificatului de urbanism, chiar sunt curios cum este formulat (deoarece noțiunea de căsuță de grădină nu cred că are vreun suport legal)...

#41
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 07.09.2021

View Postsubss, on 15 septembrie 2022 - 18:34, said:



Ascunde datele personale și pune te rog aici o copie a certificatului de urbanism, chiar sunt curios cum este formulat (deoarece noțiunea de căsuță de grădină nu cred că are vreun suport legal)...

Bună seara , v am lăsat un mesaj .
Mulțumesc!

#42
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 07.09.2021
Exact asa :
Casuta de gradina plus împrejmuire.

#43
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
@Livia2021 , am sa iti dau un sfat bun, fa ce vrei cu el.

Gasesti pe internet o lista cu diriginti de santier, autorizati. Cauta-l pe cel mai batran din zona ta. Da-i 200 lei pentru o ora din viata lui si intreaba-l toate prostiile pe care le intrebi pe forum. Cere-i un sfat de om cu experienta practica de sute de case. Daca o sa iti faci casa dupa sfaturile oricaror necunoscuti de pe net, iti garantez ca vei pierde mult mai mult decat cei 200 de lei.

Daca te intelegi bine cu dirigintele, mergi cu el la arhitect. Arhitectul deseneaza frumos si face 3d-uri faine, dirigintele stie din experienta cum se poate optimiza o cladire si asta te salveaza de multi bani. Treaba ta e sa scoti ce e mai bun din aceasta combinatie. Si cel mai important, sa iti si permiti costul unei case. Nimic mai trist decat un proiect inceput si abandonat inainte de final.

Refa naibii avizele alea, nu e un capat de tara.

Edited by don_King, 21 September 2022 - 20:31.


#44
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 07.09.2021
Ai mare dreptate,  am cerut alt certificat de urbanism pentru construcție locuință parter plus împrejmuire.
O sa refacem și avizele momentan așteptăm să iasă certificatul de urbanism.
Am discutat cu arhitectul ieri , iar ca tema de proiectare I am spus construcție parter în jur de 90 -100 de mp utili plus minus..doua dormitoare , living ,bucatarie , doua bai , Teresa neacoperita cu ieșire din bucatarie și living.
Un mic spațiu un sa nu intri direct în living sa îți lași o haine , pantofii și alte lucruri..
De spațiu tehnic camera speciala mi a sugerat ca o centrala o poți pune și în bucatarie.
I am reamintit de șemineu.. și poate podul mai înalt eventual încă nu știm exact.
Casa fără etaj sau mansarda..
Așteptăm o schiță de la arhitect .
Nimic bătut în cuie momentan.
Orice ce sfat este binevenit.

#45
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 07.09.2021
Asta este planul pe care I l am arat arhitectului sa ne facă un proiect dupa el.
Eventual le mai putem învârti schimba adaugă sau renunta ..
Voi ce părere aveți ?

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate