Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Un vanzator necinstit

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
Eu nu ma pun la drum nici macar in localitate .Cer poze de peste tot, verific masina pe RAR, RCA ...oriunde se poate. Samsarul neserios il simti din telefon..daca te ia cu "vii si vezi masina mai bine" ii dai skip. Chiar daca are rulaj mic o masina, poate fi o barca imputita, care a ajuns la punctul in care are nevoie de multe piese noi..si cad in sarcina ta sa le schimbi. Cere cat mai multe detalii...daca nu ti le da sau se incurca in raspunsuri..dai skip.

#20
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

View PostPravaleBaba, on 08 septembrie 2022 - 07:11, said:

Cum poti sa minti asa dezinvolt?
în clipa în care vânzarea se face în parcarea molului nu simți nimic ciudat?și tot tu ești supărat

#21
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,561
  • Înscris: 26.05.2022
Mai era o schema cu numerele schimbate. In general la masini de fr, nl, be, unde era "riscul" foarte mare sa le găsești anunturile originale unde puteai vedea ca in majoritatea cazurilor km erau cu cel putin 50% in plus.

#22
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

View PostPravaleBaba, on 08 septembrie 2022 - 07:11, said:

In ultimele zile am tot vazut masini, in Bucuresti, cautand una pentru o ruda. De-a lungul anilor am mai luat 2-3, pe acelasi tipar: motor mic, benzina, intre 2 ai 4 mii eur, intretinuta cat sa tina 2 ani fara costuri mari, de la oameni carte par de incredere.
Nu agreez samsarii (am unul pe scara si tine tot felul de junghiuri parcate "temporar" in fata blocului). Dar pare ca si tie iti place sa-ti pierzi timpul la cumparat. Cum ai scapat de cele 2-3 - vandute sau casate? In primul caz banuiesc ca ai fost onest si le-ai prezentat potentialilor viitori proprietari toate problemele vehiculelor - inainte sa bateti palma.

#23
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

View PostBogotta, on 08 septembrie 2022 - 08:22, said:

Eu am luat masina
a doua zi
marche-arrierul nu functiona (avea cutie automata).
am fost pacalit
In prima zi functiona "marche-arrierul"?

#24
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

View PostMrLTN, on 08 septembrie 2022 - 07:24, said:

La o simpla cautare pe Google gaseai cu ce se ocupa domnul + calificativ Nesatisfăcător pe OLX
Ce te asteptai? Ieftin cauti ieftin gasesti
Stai linistit, ca altii vand niste cazaturi de masini la pret de masini bune sau ok. Merg pe principiul ca daca e prea ieftin bate la ochi si atunci se aliniaza cu piata, chiar daca masina e din alt categorie.
In rest, da, e bine de verificat ce anunturi mai are, calificative, nr de telefon cautat pe Google, corect aici.
Bine, daca recunoaste ca aduce masini, daca cauti si gasesti nr la n'spee mii de anunturi, nu mai are relevanta. Aici e doar un semn pt cei care se jura ca nu sunt samsari.

#25
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostPravaleBaba, on 08 septembrie 2022 - 07:11, said:

PS. Numarul de telefon e 0767486560 (poate indexeaza Google)
Ai dat degeaba numarul ala. Astia isi schimba numerele ca pe sosete.

#26
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Trebuia sa-l chemi sa dai o tura cu ea,macar dadeai si lui o teapa.

#27
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,450
  • Înscris: 24.02.2017

View Postadrian_r5, on 08 septembrie 2022 - 09:06, said:

In prima zi functiona "marche-arrierul"?


Eram incepator si nu am verificat. Culmea e ca mergea in plan perfect orizontal insa nu puteai urca vreo bordura.  Binenteles ca nu mi-a dat prin cap sa fac asa ceva.

#28
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

View PostBogotta, on 08 septembrie 2022 - 08:22, said:

Eu cred ca are loc o prejudecata aici. Din start samsarii sunt niste nenorociti care vor sa te insele si sa te puna pe drumuri.

Eu am luat masina de la o femeie in 2003 , actele erau pe numele ei, nimic rau pana aici. Insa a doua zi cand ne-am intalnit sa facem actele, scosese CD-playerul, schimbase covorasele iar marche-arrierul nu functiona (avea cutie automata).  Deci efectiv am fost pacalit de un non-samsar. Poate cu un samsar aveam noroc mai mare.

Referitor la VIN, cine nu il publica, il stergi din agenda si treci mai departe. Cine refuza asa ceva, are ceva de ascuns. Ce mare lucru poti face cu numarul ala ?  Daca mergi pe strada 90% dintre masini il au la vedere, deci poti copia zeci/sute de VIN-uri.  Si la ce i-ar folosi cuiva ?

Sa stii ca da, ai dreptate aici, nu toti samsarii ie rai. Sunt si unii cu care poti face treaba, daca ajungi la ei prin cunostinte sau prieteni de-ai lor.
Eu am luat 2 masini pana acum si inca 2 au luat alti membrii din familie de la / printr-un samsar.
Prima masina a mea a fost de la el, a doua de la un "coleg de breasla" si s-au inteles ei acolo pe comision, plus ce i-am dat si eu pentru interventie. Ambele masini au fost f bune, merg si azi, a doua inca o am, de 5 ani si ceva...
La prima mi-a zis de la inceput ce trebuie schimbat si sa nu ma sperii de cum face cand a adus-o, ca batea si troncanea ca dracu (in rest a fost ok) si asa a fost, cu f putini bani am facut-o sa fie perfecta. A avut grija sa scada la pret pt asta si am apreciat, plus faptul ca mi-a zis de la inceput si mi-a zis si cat costa. A zis ca nu avea cum sa nu o aduca, ca masina e buna si pentru maruntisuri din astea nu merita sa o lase acolo de unde a luat-o. Si asa a fost, masina a fost nu buna, ci foarte buna, am tinut-o 4 ani si am dat-o din motive de spatiu, perfect functionala, trecand la cea de acum, luata prin el acum 5 ani, cum am scris mai sus. La cea de-a doua nu am avut nimic de reprosat si tot ce am schimbat au fost consumabile si chestii pe care am vrut eu sa le schimb, desi as fi putut sa merg linistit cu ele asa ani de zile.
La fel si cu celelalte 2 din familie, cum ziceam, a fost corect cu totul, nu m-a mintit, sau, daca am constatat ceva in neregula, m-a si ajutat mai departe.
Dar, cel mai important, de fiecare data, fara exceptie, am fost cu un prieten care a fost mecanic niste ani buni si stie la ce sa se uite, sa asculte motorul, sa urmareasca piesele in miscare care se pot vedea la motor, sa asculte zgomotele din habitaclu si modul in care masina se comporta la drum, pe gropi, denivelari, etc.
Per total, eu pot zice ca am avut noroc cu acest samsar, bafta mea a fost ca stam pe aceeasi strada si ne cunoastem. Altfel, nu stiu cum as fi facut, ca e cam greu sa dai de oameni cinstiti in ziua de azi, chiar daca sunt proprietari sau samsari.

#29
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Eu cand mi-am cumparat masina in 2017 am cautat sa indeplineasca urmatoarele conditii:

1) Vanzatorul sa nu fie samsar
2) Masina obligatoriu sa fi fost achizitionata din Romania (astfel sansele de tapa tind catre 0)

In 2017 masina ce am cumparat-o eu, acelas model, si an se gaseau intre 6500 si 10000 euro.... Eu am gasit una la 8400 euro si am negociat si am scos-o la 8000 euro. Dar era cumparata din Romania, unic proprietar, 5 ani vechime si 40.000Km (100% reali, avea intrarile in service-ul din Timisoara). etc.
Cand sunam pentru masini, daca nu era specificat in anunt de unde e masina ii intrebam de unde e, daca imi ziceau ca e recent adusa din germania, instant "Va multumesc, la revedere!"

Nu as cumpara de la samsari nici in ruptul capului.... daca o masina ar avea pretul mediu de 20.000 euro si as gasi la un samsar masina la 5000 euro tot nu as cumpara-o...

Edited by mirel3003, 08 September 2022 - 09:46.


#30
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Tu ai cautat o teapa, aia ai gasit. In perioada aceasta cand preturile sunt ridicole, nu iti da nimeni seat euro 5, 130k km reali la 2500 euro.
Puteai sa vezi din poze ca are o culoare suspecta, farurile alea sunt matuite rau, nu arata tare bine in general masina. Dupa la interior, schimbatorul ala are pur si simplu o gaura in el si e tocit tot, volanul ala zici ca l-a folosit cu hartie de slefuit. Nu ti-ai pus nici un semn de intrebare ? Masina aia nici la 300k km n-ar trebui sa arate asa rau. Si mai si specifica REALI...

Edited by TruculMagic, 08 September 2022 - 09:46.


#31
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,450
  • Înscris: 24.02.2017
Oameni si oameni.  Un samsar este efectiv o persoana fizica care scoate un ban prin adaugarea unui comision la revanzare.  Eu si pe Kaufland si pe Carefour ii consider samsari.   Cumpara diverse bunuri de  multe ori la pret de nimic si le revand in profit . Sore exemplu producatorii de lapte primesc 0,5 lei/litru iar in magazin il gasesti cu 8 lei. Sunt samsari sau nu ?

#32
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostBogotta, on 08 septembrie 2022 - 10:02, said:

producatorii de lapte primesc 0,5 lei/litru iar in magazin il gasesti cu 8 lei. Sunt samsari sau nu ?

Mai taie in ele, litrul de lapte vandut de tarani e aproape 4-5 lei la mine in zona.

#33
PravaleBaba

PravaleBaba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.10.2009
@Empp: nu e moll, e hypermarket. Unii prefera asa.

@Dan:  asta ai inteles tu din text?
Pentru curiozitatea ta, din cele 3 masini:
- una e a tatalui, o foloseste
- una e a unei cunostinte, inca o are dar nu o mai foloseste
- a treia a mers la Rabla
Cele 3 achizitii sunt in decurs de 6 ani
Multumit?

#34
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Sunt samsari cu adaos de la 50% la nelimitat. Nu doar in cazul laptelui...

View PostTruculMagic, on 08 septembrie 2022 - 10:07, said:

Mai taie in ele, litrul de lapte vandut de tarani e aproape 4-5 lei la mine in zona.

Edited by Magicwisewolf, 08 September 2022 - 10:28.


#35
PravaleBaba

PravaleBaba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.10.2009
PS nu am nimic impotriva celor care revand masini, cata vreme sunt cinstiti. Asa cum e povestit mai sus.

Samsari sunt cei care te mint, care ascund cu bunastiinta defecte, care vor sa te insele
- dau inapoi km
- acopera indicatoarele din bord pentru ABS sau airbag
- sudeaza 2 masini
- pun ulei gross inainte de vanzare
Etc

Iar vanzatorul din anunt e samsar de joasa speta.
E irelevant pretul si ce caut eu. E relevant ca vrea sa te insele

#36
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Da, tot mai multi oameni de joasa speta in ultimii ani, in orice domeniu, nu doar aici.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate