Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Un vanzator necinstit

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
PravaleBaba

PravaleBaba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.10.2009
Servus!
Imi vars of-ul aici si poate e si altora de luat aminte…unii oameni sunt ticalosi.

In ultimele zile am tot vazut masini, in Bucuresti, cautand una pentru o ruda. De-a lungul anilor am mai luat 2-3, pe acelasi tipar: motor mic, benzina, intre 2 ai 4 mii eur, intretinuta cat sa tina 2 ani fara costuri mari, de la oameni carte par de incredere.
Asa ca intotdeauna intreb la telefon daca toate actee sunt pe numele vanzatorului, ca sa evit sa am de a face cu samsari.

Si vine ziua de ieri, cand am sunat pentru anuntul de mai jos:
https://www.olx.ro/d...ar-IDgsJ08.html
Citez din anunt:
Seat Ibiza din 2010 motor 1,2 benzina km 130000 reali primul propietar aer condiționat geamuri electrice servo abs computer Bord Itp 2023 asigurare 2023 FISCAL PE LOC mașina arată și merge foarte bine toate actele mașini se oferă pe loc preț 2500

Sun si intreb daca actele sunt pe numele vanzatorului (in anunt e numele inei doamne dat a raspuns un barbat). Raspunde afirmativ; toate actele sunt pe numele lui, masina e foarte buna, km sunt reali.

Ma pun pe drum … si de aici incepe ticalosia.
Masina e in parcarea Carrefour Colentina dar vanzatorul nu e acolo; imi spune sa ma uit la masina si daca imi place vine si el.  Acesta a fost primul semnal de alarma.

Apoi incepe sa ma uit la masina si incep sa vad prapadul:
- verific km pe site-ul RAR si … avea 0 km in 2014, apoi 80k la urmatoarea ITP, apoi 30 k, apoi 100 k.
- fata masinii era complet nealiniata, avea urme de vopsea pe radiator, farurile complet matuite

Si apoi punctul culminant:
Il sun pe vanzator:
(eu) am vazut masina, nu e ca in anunt; actele sunt sigur pe numele dvs?
(el) pai fiscalul e pe numele meu doar
(eu) ok, dar actele masinii sunt talon si carte, nu fiscal
(el) nu, actlel masinii inseamna fiscal
Deci a mintit cu nerusinare la telefon. Si continuam …
(eu) deci nu sunteti primul proprietar, cum scrie in anunt, nu?
(el) pai am fiscal pe numele meu

(eu) masina pare a avea km dati inapoi; cat are in realitate
(el, raspunzand pe un ron de batjocura) pai avea 300 000 cand am adus-o
(eu) pa in anunt scrie 130 000 reali
Deci minte cu nerusinare in anunt

(eu) masina e lovita in fata; cat de rau a fost?
(el, pe un ton care ma certa pe mine ca intreb) a fost strambate inclusiv lonjeroanele si au sarit airbag-urile

Si la final il intreb: de ce ati mintit in anunt, apoi la telefon si m-ati pus pe drumuri.  La care el raspunde nonsalant, ca un ticalos: ASA FAC TOTI.

Am plecat.  Fierbeam de manie.  Cum poti sa minti asa dezinvolt?

In fine, povestea e ca sa imi vars of-ul si poate invata si altii sa se fereasca.

PS. Numarul de telefon e 0767486560 (poate indexeaza Google)


#2
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020
La o simpla cautare pe Google gaseai cu ce se ocupa domnul + calificativ Nesatisfăcător pe OLX
Ce te asteptai? Ieftin cauti ieftin gasesti

Attached Files


Edited by MrLTN, 08 September 2022 - 07:25.


#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007
Madalina are mai multe masini la vanzare. De toate culorile pentru ca Madalina nu prefera o culoare anume.
Evident ca e un samsar. Nici nu trebuia sa te fi complicat, daca nu-ti doreai samsar.
https://www.olx.ro/d...rte/user/cnxg2/

#4
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 08.06.2005
off topic :Felicitari! Esti unul din cei care casca bine ochii inainte sa cumpere o masina!

on topic : exista vanzatori din astia pentru ca au ''piata'' la noi.

#5
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022
Eu am evitat vanzatorii din sudul tarii si m-am orientat catre nord-vest, am zis ca pe acolo oamenii sunt mai de incredere . . . . si am dat peste un escroc. Posted Image
Ticalosia e un spirit din ce in ce mai prezent pe toate meleagurile.

View PostMrLTN, on 08 septembrie 2022 - 07:24, said:

Ce te asteptai? Ieftin cauti ieftin gasesti
Nu e despre ieftin ci caracterul jegos al unora.
La fel poti gasi un pret mare de vanzare si in realitate sa fie o gioarsa la suprapret.
Conteaza enorm caracterul . Lepre intalnesti la tot pasul.

Edited by Paco_ste1, 08 September 2022 - 07:33.


#6
PravaleBaba

PravaleBaba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.10.2009
@MrLTN:  ieri am vazut 3 masini si am sunat 5 persoane, nu am apucat sa ii verific pe Google.  Iar pe OLX mi-a scapat tocmai la el sa vad daca mai vinde ceva. Sa-mi fie invatatura de minte.
PS nu e despre pret, nu e relevant in discutie.  Am mai cumparat masini din acest interval de pret si au fost foarte ok

@Paco: exact, despre om e vorba, nu despre pret :)

#7
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Partea nasoala e ca astia intervin si cand tu, posesor cinstit de masina vrei sa o vinzi. Te agaseaza si emit scenarii ca ai "manarit-o", ca a fost lovita etc. Sotia mea are de vanzare o astfel de masina si ma bate la cap sa pun anunturi pe site-uri de profil. Eu sper in continuare ca vom gasi pe cineva sa aprecieze masina si nu un urangutan cu texte de Vitan.

#8
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

View PostPravaleBaba, on 08 septembrie 2022 - 07:11, said:

Ma pun pe drum … si de aici incepe ticalosia.
Masina e in parcarea Carrefour Colentina dar vanzatorul nu e acolo;


Prima greseala. Nu te duci la drum aiurea. Te uiti farte atent la poze si ai multe sanse sa iti dai seama de elementele revopsite sau care nu se aliniaza.

Doi. Ceri VIN-ul si il verifici de acasa pe RAROM sau Carvertical (nu ti se vor returna rezultate 100% curate insa te ajuta sa iti faci o idee).

Eu nu as face un pas afara pana sa fiu informat cat de mult pot. Enervarea ta chiar nu are rost. Daca continui asa, ... te vei tot enerva.

Sa cumperi masina de la un samsar nu mi se pare un lucru neaparat rau. Sa cumperi o masina proasta este un lucru rau. Filtrarea o faci singur.

In locul tau as intra pe forumul marcii. Vrei seat, cauti forumul Seat si in mod sigur gasesti acolo masini la sectiunea vanzari. Oamenii se cunosc intre ei si nimeni nu isi permite sa faca inselaciuni. Sunt pasionati.
La fel cu orice alta marca.

Edited by Bogotta, 08 September 2022 - 07:55.


#9
PravaleBaba

PravaleBaba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.10.2009
@Bogotta: e bine ce spui tu insa… din poze, mai ales daca sunt facute cu o camera mai putin performanta, nu se vede.  Ia exemplu acestei masini; din poze iti dai seama ca a fost lovita?
Nu toti dau VIN; unii se si tem sa il dea (mi-a spus un alt vanzator). In acest caz nu era pus in anunt.
Iar daca chiar vrei sa iei o masina, efectiv trebuie sa mergi sa o vezi, fiindca majoritatea anunturilor nu au poze clare sau toate info

#10
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 21.09.2020
Nu mai bine cereai poze la acte înainte?
Eu cunosc un samsar din-ăsta, e vecin cu mine (2 etaje mai sus). Și cu asta se ocupă... periodic aduce mașini de afară. Și-mi aduc aminte că la un moment dat mi-a spus așa: ”Băh... oamenii vor să fie mințiți!”. Ulterior am văzut la ce se referea...
C-Class din 2010 cu vreo 250+ k de km, a stat vreo 4-5 luni în parcare, nu l-a cumpărat nimeni. I-a dat km înapoi, sub 200k, i-a făcut cartea... l-a dat într-o săptămână!
Un Ford monovolum (C-Max parcă, nu mai rețin), la fel, aceeași poveste.
Acum s-a axat pe dube și rulote, dar nu stă niciuna mai mult de 2-3 săptămâni lângă bloc.
Și are rating de vânzător serios! :)))))

#11
PravaleBaba

PravaleBaba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.10.2009
Rolul postului e sa arate ca sunt oameni ticalosi, carr te vor minti in fata si vor incerca sa te insele

@Cristian: am cerut poze la acte la o alta masina; nu iti da aproape nimeni. Tu ai da oricui cere? :)
Dar ai dreptate, multi vor sa fie mintiti.
In alta ordine de idei, am dat si de un samsar cu bun simt dar nu era masina buna

PS multi samsari se ascund si nu iti dai seama la inceput, din anunt.
Am dat peste 2 in ultima saptamana:
- nu au alte anunturi pe OLX
- Google nu gasesti nimic cand cauti nr de tel
- la tel iti spun ca e masina pe numele mamei (pentru RCA) sau pe numele tatalui, care e in varsta si nu intra pe net
Pana nu o vezi, nu stii sigur.  Faci trebuie sa te pui la drum.

#12
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 21.09.2020

View PostPravaleBaba, on 08 septembrie 2022 - 07:59, said:

Rolul postului e sa arate ca sunt oameni ticalosi, carr te vor minti in fata si vor incerca sa te insele

[...] Tu ai da oricui cere? Posted Image [...]
Da.
Eu mi-am pus mașina la vânzare cu toate datele, inclusiv poze (am acoperit doar numele de familie și adresa exactă, am lăsat orașul).
Ce e așa secret?!

#13
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Bancheta spate patata maxim+ carpa aia aruncata in sila spune multe.
2. contul pe nume de fameie ...
3. la telefon chiar nu ti-ai dat seama ce hram poarta?
4. cand suni pe OLX intrebi: Sun in legatura cu anuntul cu masina ...
Oricum, e plin de tepari, tu ai gasit doar 1,

Multumim!

#14
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,549
  • Înscris: 26.05.2022

View PostPravaleBaba, on 08 septembrie 2022 - 07:11, said:

Masina e in parcarea Carrefour Colentina dar vanzatorul nu e acolo; imi spune sa ma uit la masina si daca imi place vine si el.  Acesta a fost primul semnal de alarma.
Haha, cat de tare-i asta! Te pune pe drumuri apoi iti zice sa te uiti tu la mașină si daca-i ok vine si el. Doar n-o sa stea sa piardă timpul doar ca s-o deschida :).

In mod normal trebuia sunat ca da, e ok, fix ce trebuie, apoi cand vine, direct rupte picioarele!

#15
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 16.03.2007
pari ardeleanul tipic, plin de bunavointa, cam credul si cu o viziune prea optimista pentru realitatea bucuresteana in care isi fac veacul tot felul de oameni de calitate indoielnica.

#16
PravaleBaba

PravaleBaba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.10.2009
Moldovean, nu ardelean ;)


#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Se vad pana și în pozele olx diferențele de culoare și nealinierile între elementele de caroserie. Sincer, cred ca pretul e corect. De aia te-a și luat la mișto.
Masina asta are un preț pe piata între 3500-4500. Una buna. Evident ca una de 2500 te aștepți sa fie probleme.

#18
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Eu cred ca are loc o prejudecata aici. Din start samsarii sunt niste nenorociti care vor sa te insele si sa te puna pe drumuri.

Eu am luat masina de la o femeie in 2003 , actele erau pe numele ei, nimic rau pana aici. Insa a doua zi cand ne-am intalnit sa facem actele, scosese CD-playerul, schimbase covorasele iar marche-arrierul nu functiona (avea cutie automata).  Deci efectiv am fost pacalit de un non-samsar. Poate cu un samsar aveam noroc mai mare.

Referitor la VIN, cine nu il publica, il stergi din agenda si treci mai departe. Cine refuza asa ceva, are ceva de ascuns. Ce mare lucru poti face cu numarul ala ?  Daca mergi pe strada 90% dintre masini il au la vedere, deci poti copia zeci/sute de VIN-uri.  Si la ce i-ar folosi cuiva ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate