Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

LG 47LA660

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
marius20foc

marius20foc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.04.2014
Salut.
Este prima mea postare desi am cont din 2014 :)

Am televizorul din titlu, luat de nou, de foarte multi ani, decand era pe val 3D-ul.


Situatia mea este urmatoarea:

La un moment dat, acum cel putin 1 an, televizorul meu si-a facut update SINGUR(trebuie mentionat, pentru ca cei de la support insista ca am facut eu nu stiu ce inginerie), iar acum in setari, despre acest TV, televizorul meu NU mai este 47-LA660 ci 47-LB670v-za.
Personal nu m-ar deranja, televizorul functioneaza in parametri, si la cat il folosesc eu nu sesizez avantaje/dezavantaje.
Doar ca, nu mai merge telecomanda smart, care este AKB73757502, originala, primita odata cu achizitia televizorului. Acum cand dau pe ok(click pe scroll) pentru a inregistra noua telecomanda smart primesc un mesaj cum ca aceasta telecomanda nu este compatibila cu televizorul meu :)

Am trimis mail la LG Romania, am vorbit la telefon cu un reprezentant, fara succes insa. El incerca sa ma convinga ca eu am de fapt 47-LB670 daca asa imi scrie in setari :) si tv e agatat pe perete, ca ii trimiteam si poza cu serialul/modelul de pe spatele acestuia ....

Am intrat pe pagina producatorului, unde cea mai noua versiune de soft pentru televizorul meu este 04.28.17 , insa in setari eu am deja 05.05.90.


Exista o varianta sa fac downgrade la 04.28.17 sau la orice soft care sa fie pentru ce am cumparat eu acu' 10 ani, adica 47-LA660?

Multumesc

#2
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 03.01.2007
Cumpara telecomanda compatibila cu 47-LB670.

#3
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View Postmarius20foc, on 07 septembrie 2022 - 22:17, said:

...
Am trimis mail la LG Romania, am vorbit la telefon cu un reprezentant, fara succes insa. El incerca sa ma convinga ca eu am de fapt 47-LB670 daca asa imi scrie in setari Posted Image si tv e agatat pe perete, ca ii trimiteam si poza cu serialul/modelul de pe spatele acestuia ....
...
Atunci spune-le ca ti-au dat telecomanda gresita si abia acum ai observat... :)
Ar fi de incercat o telecomanda pentru celalalt.

#4
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009

View Postmarius20foc, on 07 septembrie 2022 - 22:17, said:

(...)
Am trimis mail la LG Romania, am vorbit la telefon cu un reprezentant, fara succes insa. El incerca sa ma convinga ca eu am de fapt 47-LB670 daca asa imi scrie in setari Posted Image si tv e agatat pe perete, ca ii trimiteam si poza cu serialul/modelul de pe spatele acestuia (...)
Cînd vrei să convingi pe cineva de un lucru, aduci ca argument niște dovezi. Din punctul meu de vedere, poza etichetei de pe spatele televizorului, plus factura de achiziție, plus poză la acea pagină din setări, plus poză la modelul telecomenzii, sînt dovezile necesare. Iar dacă pentru asta e nevoie să dai televizorul jos de pe perete, fă-o! Și da, mai trebuie compus și un mail către LG România, cu toate aceste dovezi atașate. Nu de alta, dar dacă nu primești un răspuns satisfăcător, măcar ai ce-ți trebuie pentru ANPC.
Sau, dacă preferi comoditatea, faci ceea ce ți s-a sugerat mai sus și îți cumperi o altă telecomandă! Simplu!

P.S. Sincer, eu n-am mai auzit pînă acum ca un televizor să-și ia singur altă „identitate”! Bine măcar că a rămas cu aceeași diagonală...:)

#5
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 06.12.2006
Incearca si o resetare/initializare la valorile din fabrica a televizorului.
Altfel, procedeaza cum ti s-a recomandat mai sus.

Referitor la update - eu n-am intalnit pana acum televizor care sa-si faca singur update.
In toate cazurile a fost necesara interventia operatorului pentru confirmare, altfel televizorul nu descarca fisierul de update.
Ca sa-si faca update cu un fisier destinat altui model e nevoie de ceva pricepere sau de o eroare pe serverele producatorului: fisierul de update contine versiunea si modelele pentru care se aplica, tocmai ca sa previna update-ul accidental cat si downgrade-ul.
Daca-l facea cineva din preajma ta, a facut-o luand un fisier de update "preparat" si l-a instalat de pe un memory stick.
Eroarea de pe server apare cand cineva de la producator incarca un fisier eronat pentru update OTA - vezi daca exista reclamatii in acest sens.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate