Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Apple Watch Ultra

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
553 replies to this topic

#19
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Da doar ca in DE si in UE in general nu prea merge asta cu plata la curier, dai comanda platesti.

#20
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007
Nu stiam ca nu se poate. Inseamna ca noi in lumea a doua sau a treia avem conditii mai bune de plata. Posted Image

Edited by xew, 10 September 2022 - 10:38.


#21
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

View Postxew, on 10 septembrie 2022 - 10:38, said:

Nu stiam ca nu se poate. Inseamna ca noi in lumea a doua sau a treia avem conditii mai bune de plata. Posted Image
si ce ti se pare asa de nemaipomenit la chesti aasta cu plata la curier? Asta e primitivism, nimic mai mult, mai mult decat atat, faza cu sunatul de catre curier, daca nu lasi nr. de tel, nu ai nicio sansa sa ti se livreze la adresa specificata. Asta inseamna epoca de piatra. M-am certat odata cu un prost de la fancurier, ma suna, din intamplare nu eram acasa ca nu specifica un interval orar de livrare, si chiar aveam nevoie de acel produs urgent, era un coletel mic. Ii zic...esti in fata portii, cu numarul cutare, de culoare cutare, in fata sunt niste trandafiri de culoarearosie si doi tuya??? DA...arunca l peste gard ca eu vin in maxim o ora...aaa ...nu se poate. bai daca iti spun sa il arunci, pe raspunderea mea...nu nu se poate.
Asta inseamna sa traiesti in lumea  a 3-a

Pe site urile civilizate de comenzi, lasi indicatii precise si agreeate de tine pe raspunderea ta, unde sa iti lase coletul daca nu te gaseste acasa. la noi...te suna Gigi de la Fan cand vrea el

Dai comanda, platesti, te razgandesti intre timp , faci cancel la comanda si ai banii pe card .ce. e asa de greu

Edited by cuculea, 10 September 2022 - 14:38.


#22
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007
Totul a plecat de la o discutie simpla, poate nu se doreste a se bloca banii 1-2 luni pina ajunge produsul dorit si poate exista posibilitatea sa se plateasca ramburs sau la ridicarea coletului (din magazin). Dupa ce am postat mi s-a spus ca poate nu exista alta posibilitate de plata decit online, nu stiam asta.
Te-ai bagat in seama cam aiurea, primitivismul te priveste doar pe tine. Nu discutam despre asa ceva, povestea ta tine-o pentru tine, poti sa ti-o postezi pe blogul personal.

#23
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postcuculea, on 10 septembrie 2022 - 14:33, said:


si ce ti se pare asa de nemaipomenit la chesti aasta cu plata la curier? Asta e primitivism, nimic mai mult, mai mult decat atat, faza cu sunatul de catre curier, daca nu lasi nr. de tel, nu ai nicio sansa sa ti se livreze la adresa specificata. Asta inseamna epoca de piatra. M-am certat odata cu un prost de la fancurier, ma suna, din intamplare nu eram acasa ca nu specifica un interval orar de livrare, si chiar aveam nevoie de acel produs urgent, era un coletel mic. Ii zic...esti in fata portii, cu numarul cutare, de culoare cutare, in fata sunt niste trandafiri de culoarearosie si doi tuya??? DA...arunca l peste gard ca eu vin in maxim o ora...aaa ...nu se poate. bai daca iti spun sa il arunci, pe raspunderea mea...nu nu se poate.
Asta inseamna sa traiesti in lumea  a 3-a

Pe site urile civilizate de comenzi, lasi indicatii precise si agreeate de tine pe raspunderea ta, unde sa iti lase coletul daca nu te gaseste acasa. la noi...te suna Gigi de la Fan cand vrea el

Dai comanda, platesti, te razgandesti intre timp , faci cancel la comanda si ai banii pe card .ce. e asa de greu
Chair că, mi s-a întâmplat de "n" ori să sune curierul Fan cu 1-2 minute înainte să ajungă. Și își pierd și răbdarea, nu cumva sa aștepte 1 minut jos, că pleacă, dupaia trebuie să mă duc eu, în celălalt capăt al cartierului, să ridic coletul. E același curier pe zona mea, de ani buni, îl am și în agendă.

Bine, acum Fan au băgat și un meniu, care poate fii accesat din SMS-ul cu AWB/livrarea, un link pe care dacă îl accesezi, ai diverse opțiuni în legătură cu comanda, inclusiv amânare livrare etc.

Legat de coletul colegului Cuculea, îl înțeleg și pe curier la o adică... Coletul trebuie înmânat celui care a plasat comanda, ori altcuiva din familie, mă rog, nu îl poți lăsa în poștă sau arunca peste gard, fiindcă dacă e deteriorat, furat ceva, curierul răspunde, asta e ideea.

View Postxew, on 10 septembrie 2022 - 16:32, said:

Totul a plecat de la o discutie simpla, poate nu se doreste a se bloca banii 1-2 luni pina ajunge produsul dorit si poate exista posibilitatea sa se plateasca ramburs sau la ridicarea coletului (din magazin). Dupa ce am postat mi s-a spus ca poate nu exista alta posibilitate de plata decit online, nu stiam asta.
Te-ai bagat in seama cam aiurea, primitivismul te priveste doar pe tine. Nu discutam despre asa ceva, povestea ta tine-o pentru tine, poti sa ti-o postezi pe blogul personal.
A punctat o tipologie des întâlnită la curieri, nu numai la Fan, a zis ceva greșit?

Edited by Vlad_22, 10 September 2022 - 16:37.


#24
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007
Mai e si dupa sufletul omului, curierii ie si ei oameni si daca ii tratezi cu cooru te tin minte si iti raspund cu aceeasi moneda. Eu personal la adresa de acasa am colaborat cu multi curieri si de fiecare data a fost ok, le-am mai dat de-o ciunga, am coborit la scara sa iau coletul si nu i-am obligat sa urce la mine la usa la etaj, daca nu eram acasa am stabilit telefonic sa ne vedem mai tirziu cind ajung in zona si mereu a fost ok. La munca, e ca la munca, lume multa oameni putini. Asa ies discutii ca (,) curierii sunt nu stiu cum, fac si dreg.

#25
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Lol... Astea sunt generalizări, ți se poate întâmpla și fără să îi tratezi cu curul.

Curierii din zona mea sunt ok, chiar și Fan, doar că ar putea să sune cu 5-10 min înainte, măcar, nu cu 2 min, asta e tot.

Legat de "ciunga", pesemne că te referi la bacșiș, nu dau, nu știu. Mai las eventual la comenzi mâncare la domiciliu și restaurant, cam atât. Până la urmă, ar trebui dânșii să ceară salarii mai mari, nu să se aștepte la bacșiș, fiindcă bacșișul doar încurajează salariile mizere.

Edited by Vlad_22, 10 September 2022 - 17:12.


#26
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 12.10.2005
Lasand la o parte curierii si rambursul, on-topic incepe sa ma bata gandul sa iau un Ultra din asta, mi se pare foarte complet ca si capabilitati si din punctul meu de vedere nu arata rau chiar daca e mai masiv decat restul din serie, e drept ca eu am ca daily beater unul din asta. Totusi pretul e destul de mare tinand cont de rata de refresh anuala functie de care tot apar modele noi....

#27
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

View PostAWE, on 10 septembrie 2022 - 20:16, said:

Lasand la o parte curierii si rambursul, on-topic incepe sa ma bata gandul sa iau un Ultra din asta, mi se pare foarte complet ca si capabilitati si din punctul meu de vedere nu arata rau chiar daca e mai masiv decat restul din serie, e drept ca eu am ca daily beater unul din asta. Totusi pretul e destul de mare tinand cont de rata de refresh anuala functie de care tot apar modele noi....
eu daca as fi in locul tau...as face o lista , in stanga as pune ce folosesc zi de zi, in dreapta ce stie ceasul sa faca...daca ai multe sageti intre cele doua coloane, adica daca ceea ce folosesti zi de zi se pupa cu ce stie ceasul ala sa faca, eu zic sa nu mai stai pe ganduri. Ceasul e demential la ce potential are. Parerea mea personala e ca arata groaznic de urat, profilul la e ca naiba si zona cu rotita e urata...dar asta e parera mea, nu te lua dupa mine. In schimb, lista tot as face-o

Si mai pune-ti intrebarea daca ai fi dispus sa platesti ceea ce nu folosesti la un astfel de ceas.

Edited by cuculea, 10 September 2022 - 21:04.


#28
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Ceasul ăla ar trebui să coste până în 3000 ron, un preț corect zic eu, maxim. Deja 4-5000, ajungem la Garmin-uri de top, Fenix.

Edited by Vlad_22, 10 September 2022 - 21:10.


#29
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 12.10.2005

View Postcuculea, on 10 septembrie 2022 - 21:03, said:

eu daca as fi in locul tau...as face o lista , in stanga as pune ce folosesc zi de zi, in dreapta ce stie ceasul sa faca...daca ai multe sageti intre cele doua coloane, adica daca ceea ce folosesti zi de zi se pupa cu ce stie ceasul ala sa faca, eu zic sa nu mai stai pe ganduri.

Sunt chestii de care m-as folosi, nu zi de zi dar in general. Nu prea merg zilnic pe coclauri si pentru diving as folosi ceasul din linkul pe care l-am pus si care chiar e ce trebuie pentru asta.

View Postcuculea, on 10 septembrie 2022 - 21:03, said:

Si mai pune-ti intrebarea daca ai fi dispus sa platesti ceea ce nu folosesti la un astfel de ceas.

Pfff... Daca as cumpara doar chestii pe care le folosesc la potentialul lor 100% cred ca n-as mai cumpara nimic Posted Image De exemplu, am precomandat un iphone 14 pro desi al meu X merge inca perfect si nu am vreo aplicatie care sa necesite mai multa putere, in afara de camera. Eh, merita 1k euro pentru o camera mai buna? Ratiunea zice ca nu, dar fuck ratiune!

#30
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 24.07.2022
eu as plati extra sa pot plati la curier si sa ma sune inainte. la fel as plati extra sa existe si varianta ghiseu/om cu care sa si vorbesti etc...

multe bazaconii se intampla in vest, de exemplu acum in uk nu vei mai putea alimenta combustibil pana nu iti sechestreaza 100 de lire pe care trebuie sa ii ai pe plus pe card. bine, ei promit ca te lasa sa alimentezi de cati bani o sa ai in acel moment, dar o sa vedem foarte curand, in toamna asta se pare.

#31
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Acum sa fiu sincer , fara sa o dau de gard, dar daca Ultra era mai pe gustul meu ca si design , poate m-as fi gandit serios la el. Ecranul e fain , dimensiunea exact cat mi-ar fi placut sa fie la un ceas (adica mai mare dar nu exagerat de mare), functii suficiente si cum spune si AWE, as fi platit pentru niste functii pe care nu le folosesc doar sa am altele i ceasul in sine. DAR...sper nenorocul meu, mie nu imi palce la design, adica, nu m-as vedea sa il port zi de zi, nu imi palce profilul la  carcasa ...in rest ceasul e super meseria la functii.

Il astep pe Ultra 2 sau cum il vor numi, cu toate ca , uitandu-ma la istoria Apple Watch, nu au modificat designul de atata timp, deci nici la Ultra 2 nu ma astept la mari modificari, dar macar ii dau o sansa. Pana una-alta, ma voi orienta catre altceva, poate un Amazfit T-Rex.

Pe parte de soft, Apple Watch nu cred ca are concurenta, plus integrarea cu IOS. Parerea mea e ca , autonomia scazuta a bateriei, e si din cauza softului in mare parte

Edited by cuculea, 11 September 2022 - 07:45.


#32
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

View PostPunter, on 10 septembrie 2022 - 21:27, said:


multe bazaconii se intampla in vest, de exemplu acum in uk nu vei mai putea alimenta combustibil pana nu iti sechestreaza 100 de lire pe care trebuie sa ii ai pe plus pe card. bine, ei promit ca te lasa sa alimentezi de cati bani o sa ai in acel moment, dar o sa vedem foarte curand, in toamna asta se pare.
Bazaconia asta chiar nu am auzit-o, imi duc zilele  si in UK (in mare parte) , dar nu am auzit ca se va intampla asa ceva. Da-mi si mie te rog in privat, un link ceva ,sau de unde ai auzit. merci

#33
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010

View Postcuculea, on 11 septembrie 2022 - 08:25, said:


Bazaconia asta chiar nu am auzit-o, imi duc zilele  si in UK (in mare parte) , dar nu am auzit ca se va intampla asa ceva. Da-mi si mie te rog in privat, un link ceva ,sau de unde ai auzit. merci
Asta e regula la benzinariile unde platesti cu cardul la pompa. Asa a fost mereu. Ei verifica sa vada daca ai £100 pe card, iar apoi, dupa ce termini de alimentat, iti retrag cat ai cheltuit. Nu-i nimic nou.

#34
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

View Postboy4ever, on 11 septembrie 2022 - 15:15, said:

Asta e regula la benzinariile unde platesti cu cardul la pompa. Asa a fost mereu. Ei verifica sa vada daca ai £100 pe card, iar apoi, dupa ce termini de alimentat, iti retrag cat ai cheltuit. Nu-i nimic nou.
Aaa...da da. Dar asta e de multa vreme , asa e

#35
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,065
  • Înscris: 28.04.2004
AW Ultra - nu e cu mult mai scump decat modelele cu safir (50e pt bratara cauciuc, 100e pt metalica). Titanul a fost tot p-acolo...
Ceasurile s-au scumpit cu inflatia in UE Posted Image
Designul e "love it or hate it" dar cu siguranta va fi acceptat in piata (cum a fost si AW Classic). Sper sa nu fie epidemie pe la evenimente speciale
Diferenta de pret fata de modelele (scumpe) obisnuite e mica si meritata (50e/100e pt dublu baterie si titan....restul e bonus)
Concurenta are modele mai scumpe (peste 1000 euro) si mai butucanoase.
Daca reclama va fi dublata de realitate (sa tina un Ironman, cu toate chestiile sportive activate) primul perdant va fi Garmin.
Nu poti compara tot ce-ti ofera AW prin integrarea cu iPhone, doar cu ceasul Garmin de capul lui

in Fr (si in Germania) lansarea oficiala e pe 23, iar livrarea efectiva la clienti e din 29 sept, nu octombrie, nu noiembrie

#36
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 Clayman, on 12 septembrie 2022 - 13:07, said:

Daca reclama va fi dublata de realitate (sa tina un Ironman, cu toate chestiile sportive activate) primul perdant va fi Garmin.
Tine daca te opresti la un han sa te odihnesti si il incarci.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate