Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Apple Watch 8 / SE 2nd Gen

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#19
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Cu alte cuvinte, daca vrei sa fii salvat si tii la viata ta, iti trebuie neaparat un watch 8 cu SOS
Nu iti trebuie, exista si alte variante, dar e o alternativa sau ceva suplimentar care nu strica neaparat.

Din punctul meu de vedere e prea mare, asa ca zic pas la ultra, dar posibil sa ma aleg cu un 8 de 45 mm (sau poate varianta mai mica, trebuie sa merg in magazin sa vad cum imi sta pe mana).

#20
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
@cuculea, ar fi util senzorul de temperatura sa-mi spuna cand sunt bolnav. Eu am avut odata temperatura si mi-am dat seama cam tarziu.

#21
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Exact pt asta e senzorul ăla, vezi Oura de exemplu. Nu e că sa îți ia temperatura că un termometru cu precizie clinica, e ca sa îți dea variațiile de la o noapte la alta și prin urmare sa îți sugereze când ceva e in neregula.

Edited by dtancu, 09 September 2022 - 12:45.


#22
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006

View Postboy4ever, on 09 septembrie 2022 - 10:13, said:

@cuculea, ar fi util senzorul de temperatura sa-mi spuna cand sunt bolnav. Eu am avut odata temperatura si mi-am dat seama cam tarziu.
Si crezi ca la nivelul incheieturii, o sa iti dea o temperatura ridicata ? ma cam indoiec. Repet, temperatura corpului se ia , in primul rand din C@@, apoi tample sau / si ureche...acolo sunt cele mai relevante maasuratori ale tmperaturii corpului.

Dar ma rog, daca pe tine te incanta senzorul ala de temperatura si daca tu crezi ca iti e utila temperatura aia de la incheierura...go ahead.

View Postdtancu, on 09 septembrie 2022 - 12:45, said:

Exact pt asta e senzorul ăla, vezi Oura de exemplu. Nu e că sa îți ia temperatura că un termometru cu precizie clinica, e ca sa îți dea variațiile de la o noapte la alta și prin urmare sa îți sugereze când ceva e in neregula.
Variatia aia de temperatura la nivel de incheietura, o poti avea si cand muncesti in soare si apoi intrii incas asi bagi mana in apa. Adica...la soare poti avea si 35 de grade acolo, cu transpiratie , si cand te speli pe mani poate scadea la 25 de gradepoate mai putin...asta ce inseamna ca esti bolnav?

#23
testme26082018

testme26082018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.02.2019

View Postparabellum, on 09 septembrie 2022 - 02:11, said:





Si totusi parca Apple are procesorul cel mai rapid in telefoane.

Iar procesoarele M1/M2 sunt destul de inovatoare.
M1 Ultra careva?
Bine punctat.

#24
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,164
  • Înscris: 16.01.2007
Cei care tot blamați senzorul de temperatură al smartwatch-urilor, voi nu ați auzit nimic despre progres?

#25
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postcuculea, on 09 septembrie 2022 - 13:14, said:


Variatia aia de temperatura la nivel de incheietura, o poti avea si cand muncesti in soare si apoi intrii incas asi bagi mana in apa. Adica...la soare poti avea si 35 de grade acolo, cu transpiratie , si cand te speli pe mani poate scadea la 25 de gradepoate mai putin...asta ce inseamna ca esti bolnav?

Motiv pentru care măsoară doar noaptea. Toate device-urile care au asa ceva iau in considerație doar măsurătorile făcute in timp ce dormi; Oura ring e la fel, Samsung la Galaxy 5 când îl va activa la fel au anunțat ca va funcționa.

Edited by dtancu, 09 September 2022 - 13:56.


#26
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,136
  • Înscris: 17.06.2010

View Postmanic_user, on 09 septembrie 2022 - 13:32, said:

Cei care tot blamați senzorul de temperatură al smartwatch-urilor, voi nu ați auzit nimic despre progres?

Nu il blameaza nimeni, doar ca sunt pe alte ceasuri de mult timp, iar apple face atata caz de zici ca ei l-au inventat.

Iar sa te lauzi ca pe modelul ultra tine bateria 36 ore la utilizare normala mi se pare de-a dreptul gretos

Edited by RaySefo, 09 September 2022 - 17:15.


#27
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,164
  • Înscris: 16.01.2007
Ai perfectă dreptate, eu făceam referire doar la cei care declară inutilă măsurarea temperaturii la nivelul încheieturii mâinii, indiferent de brand.

Edited by manic_user, 09 September 2022 - 17:32.


#28
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

View PostRaySefo, on 09 septembrie 2022 - 17:12, said:



Nu il blameaza nimeni, doar ca sunt pe alte ceasuri de mult timp, iar apple face atata caz de zici ca ei l-au inventat.

Iar sa te lauzi ca pe modelul ultra tine bateria 36 ore la utilizare normala mi se pare de-a dreptul gretos
Doar 36 ore, stai ce? Ce înseamnă utilizare normală, mai exact? Presupun că nu cu totul on, apeluri și workout cu GPS non-stop. Zicea cineva că pe workout și cu GPS on, nu duce AW 8, mai mult de 10-12 ore, deci nu știu ce zic ăștia că e bun și la un maraton.
Până și Samsung, cu noul Watch 5 Pro, au rezolvat problema autonomiei, în mare, ceasul ține și 3-4, poate și 5 zile, nici menajat la maxim, dar nici forjat 100%. Bine, nici GW 4 nu e chiar așa rău în privința autonomiei, cel puțin în urma ultimului update, la noua versiune OneUI, care a îmbunătățit autonomia.

Apple a rămas încă la stadiul de vânzări de gogoși, cum e funcția SOS, care e momentan valabilă doar în State și Canada. Halal de soft watchOS optimizat, dacă bateria tot praf e.

Edited by Vlad_22, 09 September 2022 - 18:16.


#29
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Stai liniștit, Galaxy Watch Pro 5 cu AOD ma tine cam 48 ore, nu 5 zile. Singurele care țin intr-adevăr wow sunt Garmin-urile.

#30
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Păi AOD-ul poate fi dezactivat, la o adică. Nu e must-have cât timp la o rotire a încheieturii, apăsare de ecran sau pe buton poți vedea ora, notificări și alte cele. AOD-ul la fețele oficiale de ceas Samsung, sunt aceleași fețe dar cu pixeli stinși.

Edited by Vlad_22, 09 September 2022 - 19:09.


#31
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,164
  • Înscris: 16.01.2007

View Postdtancu, on 09 septembrie 2022 - 18:51, said:

Stai liniștit, Galaxy Watch Pro 5 cu AOD ma tine cam 48 ore, nu 5 zile. Singurele care țin intr-adevăr wow sunt Garmin-urile.
Eu sunt mulțumit și de cele 12-14 zile de funcționare ale ceasului meu Huawei, cu o singură încărcare completă.

#32
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 17.09.2003
Revin și cu întrebarea mea : ce înseamnă diferență de performanta intre Apple watch SE prima generație și a doua generație de pana la 20%? Unde se observa acest aspect ?

#33
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Doar marketing...

#34
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
M-a bate gândul sa cumpăr un Apple watch starlight 45 mm și întrebarea mea este dacă știți in anii trecuți ce magazine  au stat mai bine la stocuri inclusiv la precomandă , e vorba de iSTYLE sau eMAG .
La cine am cele mai mari șanse oare sa îl găsesc și in magazin in brasov , La eMAG sau la iSTYLE ?
Asta dacă are cineva experiența sau a urmărit la lansare stocurile Apple watch .

Edited by Bvdan2016, 11 September 2022 - 09:34.


#35
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.01.2010
Pana la urma am comandat un Ultra, sper sa nu fie prea gigantic si sa-mi para rau.

#36
MMVVDD

MMVVDD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 11.09.2009

View Postboy4ever, on 09 septembrie 2022 - 10:13, said:

@cuculea, ar fi util senzorul de temperatura sa-mi spuna cand sunt bolnav. Eu am avut odata temperatura si mi-am dat seama cam tarziu.
Să mori tu că nu ai un termometru în casă, dar mai ales că nu știi cănd ai temperatură... rău ai ajuns, ți-a zice ceasul că ești răcit și ai febră

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate