Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Transformator

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022

View Postun_el, on 09 septembrie 2022 - 08:38, said:

S-au dus vremurile cand mister_rf era moderator si se puneau intrebari care aveau legatura cu electronica/electrica.
Nu te lua de zei ca cine stie ce inteleg ei din ce zici tu si-i apuca dragul de a ti se face utili cu "un alt motiv".

#38
andrey64

andrey64

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.11.2021
La transformator am legat o punte redresoare (diode RL 207), imi indica 13.6V si 2.8A  cand masor amperii se incalzesc diodele foarte tare

#39
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Tu masori curentul scurtcircuitand iesirea?

#40
andrey64

andrey64

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.11.2021

View Postbit 61, on 14 septembrie 2022 - 06:19, said:

Tu masori curentul scurtcircuitand iesirea?
Nu.  Am masurat cu multimetrul fara consumator

#41
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006
Mai andrey64 din cate vad eu in capul tau e o varza totala, nu vreau sa te jignesc si nici sa fac flame. N-ai habar de notiunile elementare de electricitate si electronica. Nici macar aparatul de masura nu cred ca stii sa-l folosesti in mod corect, de o schema s-o citesti, cred ca-i o necunoscuta la fel de mare pentru tine. Iti recomand sa te opresti pana nu faci vreo nefacuta la fel de mare ca tine daca nu chiar mai mare.

#42
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postandrey64, on 14 septembrie 2022 - 06:39, said:

Nu.  Am masurat cu multimetrul fara consumator
Si ampermetrul ala ce crezi ca e, daca il pui in paralel cu sursa ?

#43
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006

View Postpasilla, on 14 septembrie 2022 - 08:47, said:


Si ampermetrul ala ce crezi ca e, daca il pui in paralel cu sursa ?

Cand am spus ce am spus poate am parut rautacios. Daca nu te pricepi mai bine te duci si cumperi ceva "de-a gata", asta daca ti-e imperios necesar.
@initiator: ampermetrul se monteaza in serie, voltmetrul in paralel. Stii la ce ma refer? Mai e bun aparatul ala de masura sau l-ai "rezolvat"?

Edited by un_el, 14 September 2022 - 09:19.


#44
andrey64

andrey64

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.11.2021

View Postun_el, on 14 septembrie 2022 - 09:13, said:

Cand am spus ce am spus poate am parut rautacios. Daca nu te pricepi mai bine te duci si cumperi ceva "de-a gata", asta daca ti-e imperios necesar.
@initiator: ampermetrul se monteaza in serie, voltmetrul in paralel. Stii la ce ma refer? Mai e bun aparatul ala de masura sau l-ai "rezolvat"?
Aparatul de masura e bun. Am masurat in serie 0.4A

#45
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006

View Postandrey64, on 14 septembrie 2022 - 10:33, said:

Aparatul de masura e bun. Am masurat in serie 0.4A

Ai masurat in serie cu ce? Presupunand ca respectivul aparat e inca bun, tu vrei sa incarci cu 0,4A o baterie de 72Ah? Esti serios?
O sa-ti pun niste poze ca sa vezi cum arata o "improvizatie seriosa", modificata, foarte adevarat, ce-i sub "capota" nu corespunde cu ce scrie pe eticheta. Ventilatorul e pus ca sa raceasca respectiva sursa in comutatie desi nu-i obligatoriu. Ampermetru nu l-am montat din cauza lenei, voltmetrul n-am de gand sa-i iau, am aparat de masura. Iti spun ca functioneaza fara probleme doar ca trebuie sa stii ce ai de facut si ce vrei sa obtii. Chestia asta pe care o vezi e facuta dintr-un lucru pe care altii voiau sa-l arunce pe care eu l-am luat si-l folosesc. Nu-i cel mai frumos, n-are LED-uri si bling-blinguri, (cu asta m-am facut de ras, sa-mi fie rusine, de ce nu i-am pus niste LED-uri albe, albastre sau o banda LED RGB care sa "beculeasca"? Posted Image) n-are cutie, e facut strict pentru partea practica, atat!
Daca ai sa te uiti pe eticheta scrie 12,5A, nu-i chiar atat, e mai putin, in jur de 10-11A, cu jucarica asta un acumulator de 100Ah se incarca cam in 10-12 ore  sau mai putin, depinde de stadiul lui de descarcare.
Eu iti spun sa te lasi de improvizatii si sa mergi sa-ti iei ceva gata facut, nu te mai complica, n-are rost! Daca nu stii ce faci poti deteriora atat acumulatorul daca este inca bun cat si respectivul "transformator" la care n-ai binevoit sa faci poze. Sa nu te "deteriorezi" si tu intr-un mod ireversibil si eventual sa mai dai foc la ceva, nu te joci cu electricitatea!

Attached Files


Edited by un_el, 14 September 2022 - 11:18.


#46
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Lasati-l fratilor sa-ncerce, daca insista. Asta face misto de noi si voi...

#47
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006

View Postandrey64, on 14 septembrie 2022 - 06:00, said:

La transformator am legat o punte redresoare (diode RL 207), imi indica 13.6V si 2.8A  cand masor amperii se incalzesc diodele foarte tare

Cum ai facut tu puntea aia de diode? Chiar sunt curios, una la mana, al doilea lucru: pui diode de 2A la un redresor pentru o baterie de 72Ah? Really? Asa se vede din foaia de catalog.

Edited by un_el, 14 September 2022 - 11:43.


#48
andrey64

andrey64

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.11.2021
Nu am de gand sa incarc bateria de 72Ah cu acel transformator ca nu-i posibil, bateria are 2.3V e moarta.
La puntea redresoare am legat un ventilator de 12V in serie cu multimetru care indica 0.4A

#49
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006
@andrey64: Succes pe mai departe! Nu-ti mai rapesc din timp, te las sa te joci, vad ca nu vrei sa intelegi nimic din ce au scris colegii pe aici.
PS: daca nu scoate fum inseamna ca n-ai facut nimic! Asa se intampla la inceput, toti au patit-o!

Edited by un_el, 14 September 2022 - 12:04.


#50
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Bravo! E perfect. Lasa-l asa ca merge. Ai vrut sa faci incarcator de baterie si ti-a iesit ventilator. Ai facut ceva util.

#51
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006

View PostPeerless, on 14 septembrie 2022 - 12:05, said:

Bravo! E perfect. Lasa-l asa ca merge. Ai vrut sa faci incarcator de baterie si ti-a iesit ventilator. Ai facut ceva util.

Fiecare cu ce poate, e bine ca incearca! Incercarea moarte n-are, pana nu iese fum n-ai facut nimic! :P

Edited by un_el, 14 September 2022 - 12:17.


#52
andrey64

andrey64

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.11.2021

View PostPeerless, on 14 septembrie 2022 - 12:05, said:

Bravo! E perfect. Lasa-l asa ca merge. Ai vrut sa faci incarcator de baterie si ti-a iesit ventilator. Ai facut ceva util.
Am legat ventilatorul ca sa vad cati amperi scoate.
Oricum experimentez sunt incepator.

#53
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006

View Postandrey64, on 14 septembrie 2022 - 12:16, said:

Am legat ventilatorul ca sa vad cati amperi scoate.
Oricum experimentez sunt incepator.

Nu scoate amperi ci consuma "amperi". Amperi iti "scoate" celebrul "transformator", e cu totul alta mancare de peste. Invata prima data notiunile de baza despre electricitate si incearca sa le intelegi. Curentul electric nu circula de capul lui, bine daca esti la inceput si nu stii ce faci s-ar putea sa cam circule asa cum vrea el. Iti sugerez sa incepi prin a face montaje simple cu baterii "obisnuite" si ieftine. Poti sa-ti iei pentru inceput baterii de tipul "777" cum erau pe vremuri si sa incepi sa le masori, sa le legi in serie, in paralel, serie-paralel sa vezi ce se intampla, sa alimentezi un led/bec, etc. etc. Nicidecum cu un asa-zis redresor pentru bateria de masina. Pe langa faptul ca n-ai ce-ti trebuie sa-l faci nici nu stii cu ce se "mananca". Daca e sa mai adaugam tensiunea de 230v si amperajul respectivului acumulator s-ar putea sa ai parte de un dezastru total. Umila mea parere, tu faci cum vrei!

Edited by un_el, 14 September 2022 - 12:28.


#54
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Nu am inteles cum l-au ajutat cele 3 pagini de sfaturi.

Nu a inteles nici ce face transformatorul, nici ce se intampla in etajul de redresare, nici profilul de incarcare al bateriei si nici care este diferenta intre sursa aia de alimentare in comutatie si transformatorul lui.

M-am bosorogit cumva?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate