Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
site CNAIR, sectiunea vignettes -...

Siguranta pe stalp care pica rela...

Vizionare optima Netflix

Improvizatii si accidente stupide...
 Siguranta automata panouri fotovo...

Pc randare 3d.

Sistem Anti Racheta PATRIOT fabri...

Dezactivare abuziva cartela Vodaf...
 EURO 24 - Meciul 3: Slovacia - Ro...

Melodie house veche aprox 2011

Cum va arata viitorul?

Saptamana de lucru de sase zile i...
 Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...

iPhone14 / iPhone 14 Plus

• Please log in to reply
228 replies to this topic

kvlq

kvlq

Active Member

• Grup: Members
Nu cred ca ii pasa la Apple sa simplifice treaba cu ringtone-urile (nu ca ar fi greu, cum zicea cineva mai sus-se poate face chiar si doar din telefon, fara PC). Foarte multi insa nici nu le folosesc, de exemplu eu.
Tin telefonul pe silent in 99% din timp.
Vad pe ceas/vibreaza cand sunt apelat.

Edited by kvlq, 22 November 2023 - 23:30.

xew

xew

Active Member

La android e foarte simpla operatiunea, la ios e ceva mai mult de click-uit dar cu toate astea mie personal mi se pare destul de simplu. Doar daca stai aici pe softpedia forum 10 min si verifici noutati la topicurile care te intereseaza si deja ai pierdut mai mult timp si mai multe click-uri decit sa schimbi un banal ton de apel la ios, personalizat prin itunes. Eu cind sunt la munca nu am timp de personalizari pe telefon, cind sunt acasa sunt la calculator si asa imi e mai simplu. Probabil exista si alte variante mai usoare/complicate, nu am incercat.

kvlq

kvlq

Active Member

Nici macar nu e nevoie de iTunes. Cel mai simplu mi se pare cu GarageBand (aplicatie default), direct pe telefon.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Il81mZ-WXbA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by kvlq, 22 November 2023 - 23:47.

xew

xew

Active Member

E si asta o varianta care se poate rezolva direct din telefon, o sa o incerc miine la munca. Posted Image

q_p

q_p

Member

View Postabac, on 22 noiembrie 2023 - 22:49, said:

Aveti acelasi rington ca e mega complicat de schimbat, nu din alt motiv.

Eu am aceeasi vibratie de 10 ani :)
Am acelasi ringtone de pe Blackberry de acum 10 ani, backinblack, ironman , si vreo 3-4 dedicate pe contacte inclusiv la notificarile sms/wp/mail etc, am iphone de fix 14 luni, zici ca mi-a fost complicat sa il schimb la cele 2 androide anterioare ??

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned

GreenArrow35, on 22 noiembrie 2023 - 10:15, said:

Cum setez că ton de apel o melodie descărcată de pe net?

GarageBand, import mp3, il setezi sa fie de 30sec minim, export as ringtone si il setezi, cea mai simpla metoda.

MiaJiro

MiaJiro

Senior Member

• Grup: Senior Members
iPhone 14 Pro cu SIM fizic Digi.

In cursul zilei de ieri brusc nu a mai avut semnal de date mobile si nici de voce si nu mai afisa decat doua linii la Settings/Mobile Service. Respectiv Mobile Data care era activ (si inca o linie).
Introducand alt SIM facea tot asa. Pe scurt, nu se puteau initia sau primi apeluri voce sau efectua conexiuni pe date mobile. Nu mai idenifica reteaua Digi
WiFi functiona.

SIMul fizic scos din iPone 14 Pro si introdus in Android sau in alt iPhone 14 Plus, functiona.

Alt telefon iPhone 14 Plus mergea fara probleme (tot cu SIM Digi) dar si cu SIMul scos din iPhone 14 Pro.
  • Am incercat Settings/Transfer or Reset iPhone/Reset sa resetez Network etc. dar tot nu aveam voce si date mobile pe telefon.
  • Am discutat cu cei de la Digi daca stiu de vreo problema pe contul meu (am mai multe numere incluse in abonament) sau daca au semnalata o problema legata de iPhone. Evident ca nu stiau nimic.
  • Am intrat in contul Digi de pe browser PC si am activat pentru numarul respectiv (SIMul din iPhone Pro fara retea de voce si date mobile) roamingul de date si de voce mobila. In jurul orelor 02:00 telefonul a primit mesaj cum ca acestea sau activat si evident deja avea semnal si de voce si de date mobile. Am dezactivat roamingul din browser PC din Myaccount si telefonul merge in continuare cu date mobile si voce.

Nu stiu ce a creat problema si nici daca este o legatura intre activarea roamingului si reluarea functionarii telefonului dar cert este ca pe Androide nu am patit niciodata asa ceva... O fi SW? O fi HW? O fi "da' la Digi"? Nu stiu.Nu mai zic ca am incercat si sa sterg/curat SIMul, sa dezactivez Mobile Data, sa intru in Airplane Mode si sa revin, sa stau in cap etc. dar pana nu am facut solicitarea din MyAccount Digi cu roamingul, nimic nu a dat rezultate. Am fost si la iStyle dar mi-au spus sa vin pe 27 cand se reia servisarea.

In plus (sau in minus!) dupa ce am initiat din nou aplicatia Revolut (ca resetasem telefonul), nu ma mai pot loga cu face ID. In Revolut, ca in iPhone (Wallet etc. functioneaza). Din net rezulta ca singura varianta confirmata de reluare a functionarii Face ID in Revolut ar fi dezinstalarea aplicatiei si reinstalarea ei. O sa incerc maine. Scuze! Azi totusi, dar mai incolo...

Am telefoane noi, mai "tari" decat Androidele, am si probleme noi... Intre timp cele trei Xiaomi 9 vechi functioneaza fara nicio problema. De cati ani?

abac

abac

Guru Member

Fix un an de utilizare iphone 14 pro max - sanatate baterie 96%.

Telefonul nu e incarcat absolut niciodata peste noapte. Il scot de la incarcat in jur de 80%, il bag la incarcat inainte sa atinga 20%, cu mici exceptii.

Nu am avut niciodata emotii ca nu ma duce bateria. Buna de tot autonomia. Orice ar fi, il arunc in chargerul rapid 20 de minute, ma tine o zi intreaga fara probleme.

MiaJiro

MiaJiro

Senior Member

9 luni de la achizitionare.
Sanatatea bateriei la 99%.
Dar, ce spuneam cu pierderea semnalului in postul de mai sus s-a repetat si de fapt cauza era un defect HW.

SIM-ul mergea in alt telefon iar in respectivul iPhone 14Pro nu funcctiona niciun SIM. De data asta definitiv!

L-am dus in service la iStyle - de unde l-am achizitionat, si spre surprinderea mea in nici 7 zile (in care includem 2 de weekend) am fost anuntat ca telefonului i s-a schimbat Rear System. Zic de bine! Telefonul este reparat si functional, cu sanatatea bateriei 100%. Asta deoarece Rear System include inclusiv bateria. Are alt SN, are alt MAC si IMEI.
Practic telefonului i-a ramas doar ecranul original.

Neasteptat de repede a functionat tot procesul de servisare, chiar daca "Produsul dumneavostra a fost expediat catre Centrul de reparatii European Apple pentru diagnoza detaliata/ reparatie". Zic neasteptat deoarece citisem recenzii nu prea facvorabile. Experienta mea cu serviceul Apple, fie el intermediat de iStyle, a fost super!

Edited by MiaJiro, 07 February 2024 - 18:38.

MiaJiro

MiaJiro

Senior Member

De curiozitate m-am uitat si la telefonul sotiei care arata sanatatea bateriei 100%. Tot dupa aproximativ 9-10 luni de utilizare. Deci nu 99% ca la al baiatului dupa acelasi interval. Sotia are Iphone 14 Plus 512 GB iar baiatul iPhone 14 Pro 128 GB - deci ecran mai mic si memorie mai putina. Probabil sanatatea bateriei depinde mult si de modul de utilizare dar si de cum si cand il incarci...

Interesat sa incerc si incarcarea wireless azi am achizitionat un alimentator de 20w si un adaptor de incarcare wireless (15w). Am preferat sa iau originale Apple.

Am incercat si cateva incarcatoare wireless produse de terti, unele care chiar se recomandau ca "certificate Apple". Am constatat ca la toate, fara exceptie, cand fixam telefonul pe ele (unele aveau si mag safe) in dreptul iconitei bateriei, in partea de sus a ecranului aparea ca telefonul se incarca. In schimb atunci cand conectez dispozitivul original de incarcare wireless la telefon, pe ecranul acestuia mai apare in plus, mare, un grafic circular in care se prezinta si nivelul de incarcare actual al bateriei. Imaginea are forma si marimea simbolului circular de pe husa telefonului. Intreband in stanga si-n dreapta vanzatori (pana si cei ce vand Apple) niciunul nu a reusit sa ma lamureasca de ce la cele produse de terti nu apare acea imagine circulara. Bine! E clar ca toti vor sa vanda indiferent ce si indiferent cui si ziceau ca nu e nicio problema si ca incarcatoarele sunt "compatibile". Dar totusi!

Si mai ales nu sunt inca nici pe departe lamurit daca incarcarea prin inductie este benefica sau nociva pentru sanatatea bateriei. Pentru mufa e clar! E mai bine sa nu o tot freci...

Si ca o tentativa de gluma (dar poti sa stii?), astept sa apara si o plita cu inductie compatibila cu incarcarea rapida iPhone. 1500 w! Touch&Go. Posted Image

Edited by MiaJiro, 16 February 2024 - 18:20.

kvlq

kvlq

Active Member

Aia e animatia MagSafe. Si e doar la Apple.
La fel e si la huse: cand pui o husa magsafe, iti apare animatia iar cercul e de culoarea husei. La cele 3rd party, chiar si cele de sute de lei, nu ai animatie.

MiaJiro

MiaJiro

Senior Member

Haber nu aveam!
Multam!
De! Novice, biban, incepator...

senzanome

senzanome

Active Member

Conform celor de la Counterpoint, iPhone 14 a fost cel mai bine vândut model de smartphone la nivel global în 2023. Când a fost lansat acest model în Septembrie 2022, mulți “specialiști” au început să zică ca nu merită cumpărat. :)) Eu folosesc un iPhone 14 de 1 an și 3 luni și pot să spun că, este un smartphone foarte bun.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate