Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

iPhone14 / iPhone 14 Plus

  • Please log in to reply
228 replies to this topic

#181
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,819
  • Înscris: 20.12.2010
14Pro 128GB.
Mie-mi sunt arhisuficienti. Mai am 60GB liberi, cu 2830 poze, 246 video-uri si 170 aplicatii instalate.
As zice ca ti-ar fi suficienti si tie cei 128gb, avand in vedere ca pe 14 nici nu poti filma in prores/poza in proraw.

Attached Files



#182
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,371
  • Înscris: 28.10.2018
Dar poti filma 4k60. Iar asta rupe la spatiu.

Evident, poti descarca pozele si filmele intre doua sesiuni, dar este evident mai incomod.

Edited by abac, 13 February 2023 - 14:12.


#183
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,819
  • Înscris: 20.12.2010
Da, clar. Pana la urma totul tine de fiecare persoana in parte.
Conteaza mult pentru ce l-ai luat/la ce vrei sa il folosesti. Daca stii ca faci poze si filmezi des si nu vrei sa pierzi timp descarcandu-le, atunci cei 128GB s-ar putea sa nu iti satisfaca nevoile.

Edited by kvlq, 13 February 2023 - 14:27.


#184
Mihai-Cosmin

Mihai-Cosmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 17.06.2007
Am o întrebare: pe iPhone 14 există funcția aprinderii / stingerii ecranului cu două atingeri ale degetului fără a mai apăsa butonul lateral al telefonului?

Edited by Mihai-Cosmin, 14 February 2023 - 20:43.


#185
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,330
  • Înscris: 15.07.2003
da

#186
PHONE_XPERT

PHONE_XPERT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 13.10.2009
As dori o recomandare de husa transparentă pt iPhone 14, dar in același timp suficient de rezistenta. Dacă se poate si cu protecție culisanta pt camera, în genul celor de la Nillkin cu camshield, ar fi perfect, dar ma îndoiesc ca exista transparentă in stilul acesta. Multumesc

Edited by PHONE_XPERT, 14 February 2023 - 23:42.


#187
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,371
  • Înscris: 28.10.2018
D-asta am eu pe iphone 14 pro max. Excelenta.

https://www.amazon.d...,aps,86&sr=8-26


Apropo, de evitat utilizarea huselor transparente vara, se ingalbenesc de la ultraviolete. Iarna indicele UV e mai mic le afecteaza mai putin spre deloc.

Edited by abac, 14 February 2023 - 23:48.


#188
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022

View PostPHONE_XPERT, on 14 februarie 2023 - 23:40, said:

As dori o recomandare de husa transparentă pt iPhone 14, dar in același timp suficient de rezistenta. Dacă se poate si cu protecție culisanta pt camera, în genul celor de la Nillkin cu camshield, ar fi perfect, dar ma îndoiesc ca exista transparentă in stilul acesta. Multumesc
Rinke Fusion X

Nu are slider la camera. Acum pe bune, urmeaza sa le tineti in cutie.
Eu am un pouch de piele,sta naked in el si e acoperit complet .
Cand il tin in mana, il tin in mana , nu dau cu el pe jos.
Totusi tin in mana un telefon de 1000 de euro nu un obiect de 20 de euro de plastic sau silicon.

#189
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010

 abac, on 14 februarie 2023 - 23:46, said:

D-asta am eu pe iphone 14 pro max. Excelenta.

https://www.amazon.d...,aps,86&sr=8-26


Apropo, de evitat utilizarea huselor transparente vara, se ingalbenesc de la ultraviolete. Iarna indicele UV e mai mic le afecteaza mai putin spre deloc.

Cea originala Apple nu se ingalbeneste.

#190
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,819
  • Înscris: 20.12.2010
Se ingalbenesc toate. Asa "reactioneaza" poliuretan-ul la expunerea UV.
Cauta sa vezi cum arata Apple clear case dupa o perioada...sunt o gramada de exemple/plangeri pe youtube/reddit/alte forumuri.

#191
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
In noiembrie 2021 am pus Apple Clear Case pe iPhone 13. L-am tinut pana in iunie 2022 cand l-am dat mamei mele. Si acum, dupa un an si trei luni, husa este inca pe telefon si nu s-a ingalbenit deloc.

#192
Sheng

Sheng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.04.2006
Salut, intampin o problema ciudata la un iPhone 14. Camera frontala din cand in cand nu focalizeaza, pur si simplu e figura blurata si nu isi revine decat dupa restart al telefonului. Dupa restart functioneaza corect, pana la un moment dat cand iar e blurata imaginea. Sa fie o problema la noul software, sau sa duc telefonul la garantie? Ati mai intampinat asta?

#193
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,963
  • Înscris: 30.11.2021
A cumparat cineva Iphone 14 plus? Cum se misca? Camerele? O impresie.
Multumesc.

#194
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 MindArchitect, on 08 mai 2023 - 11:36, said:

A cumparat cineva Iphone 14 plus? Cum se misca? Camerele? O impresie.
Multumesc.
Eu folosesc un 14 plus de 2 luni, venind de la 11 simplu cu bateria kaput in 2 ani.
Intra-adevar bateria ma duce o zii intreaga, ecranul este mai mare, camerele mai bune decat la 11.

Realizezi ca vine cu aceilasi procesor si camere ca 13 ?
https://www.gsmarena...&idPhone2=11103

De miscat se misca ok, nu ca as fii avut reclamatii nici la 11.

Edited by elbjorn, 08 May 2023 - 15:13.


#195
alexino

alexino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 12.02.2006
Și eu folosesc un 14 plus din decembrie. Camera principala este cea de pe 13 pro. Dacă poți trece peste lipsa unei lentile zoom, vei fi mai mult decât mulțumit. De mișcat, nimic de reproșat. Nu prea aveam ce să-i reproșez în privința asta nici bătrânului iPhone 11. Bateria o zi și jumătate și undeva la 7h s.o.t. conectat în permanență la ceas cu notificări active pe timpul zilei și  minim 3, 4h de spotify via Bluetooth către un sistem audio sau în mașină. Ecranul foarte bun. Rata de refresh de 60hz nu e chiar un neajuns. Am folosit și un s22 ultra o perioada și deși erau diferențe certe, revenirea la 14 plus nu era nicidecum atât de dramatică, probabil și datorită optimizării sistemului de operare. De altfel, având de ales intre cele două, am optat pentru 14 plus pentru autonomie, cursivitatea sistem de operare și calitatea sunetului.

#196
Bodala

Bodala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 06.01.2004
Am un I14 simplu cu 16.5 si am avute nevoie de localizarea pentru Revolut sa gasesc un bancomat, dupa ce am activato zilele urmatoare am obs ca e mai mereu cald si parca se descarca mai repede, dupa ce am dezactivato si-a revenit. Nu stiu daca e vina de soft sau de la ceva cip.

#197
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
După mai bine de 6 luni de folosit iPhone 14, revin cu păreri despre acest telefon. Dacă ar fi să descriu în câteva cuvinte acest telefon ar fi: un telefon “plictisitor” de bun.
   Ce îmi place cel mai mult la iPhone 14:
-este un model compact și relativ ușor, care poate fi folosit și cu o singură mână;
-este foarte rapid, softul se mișcă foarte fluent și fără pic de erori;
-toate camerele telefonului filmează și fotografiază de top;
-autonomie bună a bateriei;
-difuzoare stereo puternice, cu o foarte bună calitate a sunetului;
   Ce nu îmi place la iPhone 14:
-modulul de la camera foto/video de pe spate iese prea mult in “relief”;
-Face ID-ul deși rapid și sigur, mi se pare mai puțin practic decât senzorul de amprentă de pe iPhone 6S/SE2020, pe care le-am folosit înainte.
   Ca mențiuni aș mai adaugă faptul că, deși iPhone 14 are ecran cu rata de refresh la 60Hz, navigarea prin meniu și alte aplicații este foarte fluentă. Nu simt absolut  de loc lipsa unui ecran cu rată de refresh de 120Hz. Deși iPhone 14 suportă încărcare rapidă a bateriei la 23W, eu sunt mulțumit de viteza de încărcare. Cu încărcătorul original de la Apple de 20W, bateria telefonului se încarcă complet în cca. o oră și jumătate.
   Am făcut cele doua mențiuni de mai sus, deoarece sunt persoane care zic că, iPhone 14 nu merită cumparat. PS Am citit recent pe un site de specialitate, că iPhone 14 este le locul 3 în topul celor mai vândute modele de smartphone la nivel global până acum in 2023, după iPhone 14 Pro Max și iPhone 14 Pro.

#198
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 24.11.2019
Io mi's posesor de Android de cand a aparut. Sunt "biban" in domeniul iPhone/iOS.
Acum trei zile m-o trimis baiatul sa-i cumpar un iPhone Pro pro-mis. Cum nu avea de 128, am intrebat de cele de 256 - nu avea, si asa am luat un 14 Plus de 512. Eroare... :(
Evident corporatistului nu i-a placut!
Asa ca am luat si un 14 Pro de data asta de 128... :)

Acum probleme nu am avut cu instalarea, WiFi, LTE sau 5G la Digi, aplicatii fie si bancare etc. Multumit de ambele telefoane, de luminozitate, ecran cum se simte, cum misca etc. Luat huse, folii camere, incarcatoare.

Dar tot am doua intrebari/nelamuriri si va adresez rugamintea sa va aplecati asupra lor, daca aveti timp, cei mai bine cunoscatori ai iOS-ului si poate ma lamureste cineva:

1. Cei de la Digi zic ca nu functioneaza SI cu eSIM SI cu SIM. Dar pe net am gasit informatii - care poate nu sunt corecte, cum ca ar functiona intr-un soi de dual SIM, utilizand in paralel si eSIM si nano SIM fizic. Care e varianta corecta?
2. Am instalat Asus Router si Instant Guard din Store, dar daca Asus Router functioneaza OK, Instant Guard nicicum! In loc sa-mi creeze un profil VPN IPsec pe telefon, pe acesta se deschide automat un profil de tipul IKEv2 si aplicatia Instant Guard nu se poate conecta. As zice firesc, deoarece Instant Gurd se pare ca functioneaza cu IPsec. Cel putin pe Androide. Stie cineva vreo rezolvare? Sau cum as putea sa editez profilul VPN din iPhone? Altul nu pot face manual ca nu stiu ce "zace" in spatele aplicatiei Instant Guard, decat ca se deschide un canal VPN de tip IPsec.

Edited by MiaJiro, 17 June 2023 - 19:43.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate