Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cutie automata-buget mic-incepator

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005

View Postpateu_98, on 07 septembrie 2022 - 21:15, said:

p

Uite raspunsu meu:
Eu te sfatui sa cauti masina cu factura / bon fiscal + garantie

Cea mai potrivita cre ca este Toyota Yaris 1.3 VVT-I Multi Mode 2007, motor euro 5, 130 000 km,  Benzina, 4 490 EUR
TVA deductibil, Negociabil, Se emite factura + Garantie 12 luni ( cutie si motor )
https://www.autovit....e-ID7H3nWG.html


Ieri am dat comandă la Toyota de actuator plus ambreiaj. Cost 9800 ron. Acum 2 ani am schimbat și calculatorul de la cutia de viteze, 5000 ron.
Toyota yaris 1.3 vvt i mmt 2007 112.000 km, 2007.
Am cautat 2 săptămâni la dezmembrări, am primit 3 oferte din toată țara, cutia se trimite cu totul, actuator nu se gândește separat. Cost 4000 - 5000 RON. Era și una la 2000 RON dar pe diesel.
Plus că trebuie să mergi doar la reprezentanță pentru resoftare și alte chestii. Odată la 15k km trebuie mers tot pentru reglarea ambreiajul ui ce se uzează și trebuie apropiat de actuator.
Mașina da, este un mic tanc. Ușoară frumoasă se conduce frumos iar cutia nu este așa de rea, are un mic delay la schimbare dar te obișnuiești repede. Dar să schimbi tot angrenajul cutiei automate este un chin.
Defectul în cazul meu și nu numai, scris pe toate forumurile vechi Toyota, ieșea din viteză aleator. Experiența este de tot dragul, când ești într-o depășire și deodată mașina decelerează și se oprește iar participanții la trafic nu se prind de ce dracu te oprești iar motorul îți merge.
Am reparat-o că o mai țin câțiva ani pentru naveta scurtă în jurul casei dar nu ies cu ea la drum lung, merg doar eu, nu soția sau cu copiii iar de recomandat, NU.

Odată ce am schimbat toate piesele responsabile cu cutia automată acum ar trebui să meargă 100k km fără probleme. În rest mașina este țiplă, servisată la timp. Dacă vreți v-o vând pe a mea 🤪

Edited by craciuncostel, 09 September 2022 - 09:16.


#38
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

View Postluciana5, on 08 septembrie 2022 - 14:43, said:

Sotul are masina de servici, nu e personala.
Masina asta ... "automata-buget mic" ... va fi folosita si ca "masina de familie" inclusiv drumuri "interurbane" sau strict la naveta prin oras ?

#39
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Doar in oras as folosi-o deocamdata. Cea de servici e mai incapatoare.
Coincidenta face ca peste drum de locuinta e mall-ul unde exista deocamdata statii de incarcare masini electrice asa ca nu ar fi o problema incarcarea.
Si pe viitor ne gandim s ane mutam la casa asa ca inca un atu ar fi.
Problema  e ca  costa mult si nu stiu exact cum pot accersa programul rabla pentru electrice, cat ar dura pana efectiv as intra in posesia masinii.

#40
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007

View Postpateu_98, on 09 septembrie 2022 - 05:07, said:

Daca nu vrei masina mancatoare de bani da pester 5000 de euro pa Toyota Yaris Hybrid 1.5 VVT-I 2017  245 362 km  Hibrid  Masina de oras 8 990 EUR Negociabil
https://www.autovit....i-ID7H3Zga.html

Problema cu cele de 250.000 km e bateria, s-ar putea sa fie destul de uzata si sa nu mai ai consumul ala "de hibrid". Decat sa dai 9000 eur pe asta mai bine dai 11000 eur pe una tot din 2017 dar cu 100.000 km mai putin, ca aia a facut mult mai putine cicluri de incarcare-descarcare. Adica mi se pare ca merita diferenta daca bateria e considerabil mai putin uzata.
Ar mai fi si varianta de luat una hibrida cat mai ieftina si inlocuit bateria, dar cred ca te costa peste 3000 eur, deci nu stiu daca-i afacere.

Oricum, la hibrid ar trebui sa scapi de multe din problemele pe care le ai cu automatele "normale", inclusiv cele de la yaris de care vorbeste colegu' mai sus.

#41
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,343
  • Înscris: 23.05.2003

View PostTehCube, on 09 septembrie 2022 - 10:18, said:

Problema cu cele de 250.000 km e bateria, s-ar putea sa fie destul de uzata si sa nu mai ai consumul ala "de hibrid". Decat sa dai 9000 eur pe asta mai bine dai 11000 eur pe una tot din 2017 dar cu 100.000 km mai putin, ca aia a facut mult mai putine cicluri de incarcare-descarcare. Adica mi se pare ca merita diferenta daca bateria e considerabil mai putin uzata.
Posesor de Prius nu pot decit sa dau intaresc ce zice colegul. Posted Image
A mea are 320k km si bateria inca e viabila dar evident ca nu mai duce ca una noua.

#42
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

View Postluciana5, on 07 septembrie 2022 - 16:28, said:

Unde sa caut? Stiu de autovit, olx dar de unde sa stiu efectiv ce cumpar? Din pacate nu ma stiu deloc si nici nu am prieteni sa fie asa cunoascatori in ale automatelor.

Multumesc.


Chiar daca ai avea prieteni cunoscatori, tot o loterie este. Cutia automata trebuie intretinuta. Acel ulei din ea , daca nu e schimbat cand trebuie, te trezesti ca ramai cu ea in drum. Eu as alege una manuala, macar bataia asta de cap sa nu o am.

De asemenea, as evita cele doua site-uri enumerate de tine.  Mergi la un dealer din zona ta si vezi ce are pe stoc.

View Postluciana5, on 09 septembrie 2022 - 09:27, said:


Coincidenta face ca peste drum de locuinta e mall-ul unde exista deocamdata statii de incarcare masini electrice asa ca nu ar fi o problema incarcarea.



Asta e o chestie de moment. Masinile se vor inmulti si VA DEVENI o problema incarcarea. Iar de acasa ... nu va fi economic eficient deoarece pretul /Kw este cat este si va tot creste. NU va scadea

#43
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 12.11.2012

View Postcraciuncostel, on 09 septembrie 2022 - 09:13, said:

Am eu Toyota yaris 1.3 vvt i mmt 2007 112.000 km, 2007.

mașina este țiplă, servisată la timp. Dacă vreți v-o vând pe a mea ��

Zi i asta lu domana @luciana5 ca dansa vrea sa isi cumpara o masina cu cutie automata, mica, cu 4 portiere, buget cat mai mic


View PostTehCube, on 09 septembrie 2022 - 10:18, said:

Problema cu cele de 250.000 km e bateria, s-ar putea sa fie destul de uzata si sa nu mai ai consumul ala "de hibrid". Decat sa dai 9000 eur pe asta mai bine dai 11000 eur pe una tot din 2017 dar cu 100.000 km mai putin, ca aia a facut mult mai putine cicluri de incarcare-descarcare. Adica mi se pare ca merita diferenta daca bateria e considerabil mai putin uzata.
Ar mai fi si varianta de luat una hibrida cat mai ieftina si inlocuit bateria, dar cred ca te costa peste 3000 eur, deci nu stiu daca-i afacere.

Oricum, la hibrid ar trebui sa scapi de multe din problemele pe care le ai cu automatele "normale", inclusiv cele de la yaris de care vorbeste colegu' mai sus.

Da, ai dreptate, nu pot sa te contrazic

Si ce ii recomanzi lu doamna @luciana5 pana in 1000 de euro ?

#44
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Ca sa se pupe cu toate cerintele, eu tot yaris hibrid as lua, dar mai trebuie crescut bugetul. Mi se pare ca bifeaza foarte multe puncte, e probabil cea mai buna "cutie automata" in zona 10k, consum mic, destul de sigura pentru carat copii cu ea, euro6, foarte fiabila, sanse foarte mici sa crape ceva important, etc.  Heck, o gasesti in garantie de inca 6-8-10 luni in bugetul asta de 10-11k.Trebuie sa ai grija doar la starea bateriei, si cel mai simplu mod de a face asta e a lua una cat mai noua cu cat mai putini km.

Daca nu intra in buget de nicio culoare, atunci as lua ceva in zona 4000-6000 eur, niciun producator anume, doar ceva mai micut, ca sa fie cat mai nou si in stare cat mai buna. In starea actuala a pietei e foarte greu de zis ce gasesti sigur in banii aia in stare buna. Dar in general, personal, asa imi gandesc achiztiile. Mi se pare ca daca nu ai buget batut in cuie, e foarte usor sa sari de la 4000 la 5000 la 7000 si tot asa.

Edited by TehCube, 09 September 2022 - 23:38.


#45
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021

View Postluciana5, on 07 septembrie 2022 - 16:28, said:

Ei..am ajuns si eu la 40 de ani mandra posesoare a unui carnet de conducere pe automata.

.

Multumesc.
Fara a se considera jignire sau "atac la persoana", va zic si eu... nici nu stiu cum sa spun sa nu fie cu rautate, uite... cu scuze anticipate, in fine:
Cand ati facut scoala de soferi si ati ales cutie automata, la ce v-ati gandit? Era greu sa faceti scoala pe o manuala? Va este greu sa schimbati niste viteze?
Acuma suportati consecintele, noi incercam sa va lamurim ce sa cumparati dar nu prea sunt alternative viabile.
DVS. vreti si nou si ieftin, sa "mearga si singur" ca e automata fara ambreiaj...
Daca ati fi avut permis obtinut pe o masina "normala" cu schimbator de viteze si ambreiaj, acum alegerea era mult mai usoara, masina era mai usor de utilizat si ati fi gasit mult mai lesne, o masina de mic litraj adaptata nevoilor DVS. de a va lua si duce copiii la scoala plus altele.
La subiect acum, o Toyota Yaris hibrida ar fi alegerea potrivita sau o hibrida second cu mai putini Km.
Ca aveti un permis de conducere pe "automata"... este un mare minus si nicidecum "o mandrie"! Daca in viata asta, veti fi nevoita sa va urcati la volanul unei masini manuale?
Stiu, nu va veti urca... dar daca ati fi avut un permis obtinut pe cutie manuala, nu ar fi fost in avantajul DVS?
Un sofer de manuala conduce oricand o automata, pe cand un sofer de automata... cauta ce sa conduca! Fiindca automate sau electrice pe care sa le aiba "la nas"... se gasesc cam greu!
Vedeti tot o japoneza cu automata, sunt cele mai fiabile si mai putin "stricacioase"!

P.S. - Mii de scuze, chiar nu vreau sa fie flame sau jignire! Eu am un defect, spun lucrurilor pe nume fara menajamente!

Edited by routerboard71, 10 September 2022 - 15:09.


#46
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Nu consider ca e un atac la persoana, e doar o parere. D-voastra ati condus vreodata o masina cu cutie automata? Ce nu vi se pare ok?
Va spun eu cum am decis ca vreu o masina automata: am depus dosarul pentru  cutie manuala, am facut vre-o 30 de sedinte pe ea si nu ma ADAPTAM la schimbator! Uitam sa il bag in a treia, uitam sa retrogradez la viraje, mergeam cu viteza 1 cativa metri buni, imi mai murea motorul. L-am disperat pe instructor. Stiam ca vreau sa imi cumpar automata de la inceput dar am zis sa am carnetul pe manuala ca poate e nevoie sa conduc una vreodata., am o colega care a condus 10 ani manuala si de 5 are automata. Niciodata nu ar mai trece la manuala! Asadar dupa ce NU AM LUAT traseul de 3 ori, instructorul mi-a spus sa incerc pe automata. Am facut 2 sedinte pe automata, m-am adaptat la masina noua in 10 minute si am condus 4 ore cu  cateva greseli de uitat semnalizarea si altele minore. NICI o greseala  privitoare la regulile de circulatie, incadrare, etc cum faceam cand eram pe manuala. Am luat examenul cu 5 p penalizare ca am facut o parcare laterala cu spatele prea departe de bordura.  Restul fara greseala.

Daca unii sunt talentati a se juca cu schimbatorul ala si au o motivatie sa o faca, nu e cazul meu.
Chiar daca luam carnetul pe manuala, chiar daca masinile automate sunt mai scumpe, tot AUTOMATA mi-as fi cumparat!

#47
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 12.11.2012
@luciana5, ce masina ai decis sa iti cumperi pan la urma ? Ca mica si cu cutie automata stim toti, da la cati bani, ce marca si ce model ?
Ca majoritatea au zis ca la Toyota second hand nu ai sanse sa iti iei o masina cu defecte

Da eu sant om din ala care ii place sa joace la sigur si daca mi as permite sa dau si 20 de mii de euro cu ai zis tu ca poti aiciea

View Postluciana5, on 07 septembrie 2022 - 17:57, said:

Pretul-cam 5000 euro.
Pretul e orientativ. Pot sa imi permit si o masina cu 10000 euro, pot si cu 20 mii dar nu o sa imi cumpar niciodata stiind cat am lucrat pentru banii astia.
Pana la urma am un salariu mediu, valoarea masinii ar trebui s afie cam 6 salarii nete
eu as cumpara sub 20 de mii o Toyota cat mai noua cu foarte putini kilometrii ca Toyota Yaris 1.5 L CVT    2022   4 km   Benzina   Masina de oras  

16 750 EUR cu TVA si 2 cupoane RABLA 2022, garantie 6 ani sau pana la 200.000 km
https://www.autovit....t-ID7H44Tb.html

Sau fara cupoane rabla la 18 450 EUR cu garantie 6 ani ori 200.000 KM (de la data primei inmatriculari)
https://www.autovit....t-ID7H3eja.html

O iei si te tine 5 ani fara probleme, o si o vinzi dupa fara pierzi multi bani la revanzare

Da daca esti hotarata sa nu dai mai mult 5000 sau 10 000 mii de euro atuncea mai cauta, poate ai noroc si gasesti una fara probleme sa nu mai bani pentru reparati dupa cumparare

#48
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007

View Postrouterboard71, on 10 septembrie 2022 - 15:05, said:

P.S. - Mii de scuze, chiar nu vreau sa fie flame sau jignire! Eu am un defect, spun lucrurilor pe nume fara menajamente!

Nu vrei flame, sau jignire dar te caci in gusturile omului, ca sa spunem lucrurilor pe nume ... fara menajamente.

Altul recomanda masini de 18.000 cand OP nu vrea sa dea 10.000 ca i se par bani aruncati. Posted Image

#49
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007

View Postrouterboard71, on 10 septembrie 2022 - 15:05, said:

Daca ati fi avut permis obtinut pe o masina "normala" cu schimbator de viteze si ambreiaj, acum alegerea era mult mai usoara, masina era mai usor de utilizat si ati fi gasit mult mai lesne, o masina de mic litraj adaptata nevoilor DVS. de a va lua si duce copiii la scoala plus altele.

Inteleg argumentul de a avea carnet "normal" pentru cazurile-exceptie cand trebuie neaparat sa conduci o manuala, sa stii cu ce se mananca. Dar nu sunt de acord cu "iti iei masina manuala ca-i mai lesne".
Personal, nici eu nu as mai lua manuala pentru plimbat cu ea prin oras, si am sute de mii de km pe manuale. Iar pentru un incepator cu atat mai putin, de ce sa te chinui? Inteleg daca nu te deranjeaza aspectul asta si iei manuala pentru ca asa vrei, dar sa iei doar pentru ca ai mai multe optiuni nu e ideal, pentru ca ramai cu ea ani buni, cand ai putea sa cauti cateva saptamani/luni in plus si sa iei ce doresti de fapt, si ce-i MULT mai potrivit pentru oras.

#50
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Opel Corsa D motorizare 1.4 litri benzina.
Succes !

#51
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 24.07.2022
ia springul fara discutii. la masinile pe combustie se poate strica cutia automata si atunci mai bine arunci masina.

se strica si la alea scumpe luate de noi daca ai un pic de ghinion....sau daca nu o intretii exemplar din prima zi..

#52
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 12.11.2012

View Postlyanna, on 10 septembrie 2022 - 19:14, said:

Altul recomanda masini de 18.000 cand OP nu vrea sa dea 10.000 ca i se par bani aruncati. Posted Image

Daca stai sa te gandesti merita 18 mii de euro o masina noua an 2022 cu garantie 6 ani ori 200.000 Km

Da ai dreptate cand zici ca OP vrea sa dea maxim 10.000 pe o masina second hand in care o sa mai trebuiasca sa bage cateva mii de lei sa repara cutia automata

Eu i am zis mai sus daca ie decisa sa nu dea mai mult 5000 sau 10 000 mii de euro pa masina sa cauta ca poate are noroc si gaseste una fara probleme sa nu mai bage bani in reparati dupa cumparare

De Dacia Spring nu stiu ce sa zic fiinca nu stiu daca poa sa o incarce acasa noaptea sa o tina toata ziua, daca poate atuncea poate merita 10.900 in rate de noua
Oricum greu gaseste o masina buna

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postadrian_r5, on 08 septembrie 2022 - 14:00, said:

Exista o masina in familie ?
care e masina aia

#54
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 24.07.2022

View Postpateu_98, on 10 septembrie 2022 - 23:30, said:


De Dacia Spring nu stiu ce sa zic fiinca nu stiu daca poa sa o incarce acasa noaptea sa o tina toata ziua, daca poate atuncea poate merita 10.900 in rate de noua
Oricum greu gaseste o masina buna
a zis ca ar merge 20-30 de km maxim pe zi. deci incarca springul la 2-3 saptamani..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate