Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Cutie automata-buget mic-incepator

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,560
  • Înscris: 26.05.2022
Probabil nevoia reala e de dus/luat copiii si nu neapărat cu drumul spre serviciu. Asta ar fi un bonus si probabil timpul s-ar reduce la jumătate.

#20
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostNikoroB, on 08 septembrie 2022 - 07:57, said:

Prius e mare pentru un începător, in plus daca va avea probleme cu bateria va fi costisitor. Daa, stiu, Toyota, mama fiabilității, nu se strică niciodată, etc, dar ce faci daca ai ghinion? La vârsta asta deja esti mult mai cu picioarele pe pământ decat la 20 cand crezi ca tot ce zboară se mănâncă.
Nu e chiar asa de mare, bateria costa modic, piese se gasesc pe toate drumurile

#21
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,371
  • Înscris: 28.10.2018
Bicicleta electrica pentru 2 copii + ceva cumparaturi.

https://www.bike43.com/

Sunt la moda chestiile astea in vest.

#22
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,560
  • Înscris: 26.05.2022
Doar ca daca iesi la noi pe stradă, in oras cu asa ceva ai sanse foarte mari sa mori. Daca iesi si din oras, sansele cresc exponențial.

O fi Timișoara mai la vest, dar nu-i chiar in Olanda.

Edited by NikoroB, 08 September 2022 - 09:17.


#23
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View Postluciana5, on 07 septembrie 2022 - 16:28, said:

posesoare a unui carnet de conducere pe automata
am nevoie de masina sa imi duc copii la gradinita si sa ajung la servici, cam 6-7 km zilnic. Posibil mai mult cand incepe fiul meu scoala anul viitor.
m-am uitat si pe Dacia Spring dar nu stiu daca merita sa dau atata, chiar daca e noua.

View Postluciana5, on 07 septembrie 2022 - 17:57, said:

ce fac peste un an cand fiul meu merge la o scoala si ajung la 20 km/zi?
In afara de "nu stiu daca merita sa dau atata" mai vezi si alte motive de a nu lua "Dacia Spring" ?
Avind in vedere cerintele expuse ... o masina electrica este mult mai potrivita decit una dotata cu ICE.

#24
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,748
  • Înscris: 12.09.2015

View Postpateu_98, on 07 septembrie 2022 - 21:15, said:

p

Nu trebuie sa te justifici  in fata nimanui

Uite raspunsu meu:
Eu te sfatui sa cauti masina cu factura / bon fiscal + garantie

Cea mai potrivita cre ca este Toyota Yaris 1.3 VVT-I Multi Mode 2007, motor euro 5, 130 000 km,  Benzina, 4 490 EUR
TVA deductibil, Negociabil, Se emite factura + Garantie 12 luni ( cutie si motor )
https://www.autovit....e-ID7H3nWG.html

Toyota poti sa o iei fara frica ca iti da dealeru factura + Garantie 12 luni ( cutie si motor )



Un unchi de al meu are exact acest model de masina cu diferenta ca este cutie manuala,cumparata de noua din Romania de el personal.Zero rugina,zero probleme mecanice.O masina foarte rezistenta si foarte buna.Sa mentionez ca toba de esapament este din inox din fabrica cea ce eu nu am mai intalnit pana acum.Recomand acest model.

Edited by PiticVerde, 08 September 2022 - 12:41.


#25
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Multumesc frumos pentru sfaturi.
Chestia de pret e pur psihologica, e aiurea stiu. Am dat 5000 euro pe concedii anul acesta asadar o masina cu 10000 euro nu e o problema asa mare dpdv financiar. Cred ca eu vad masina ca o mancatoare de bani :D
M-am gandit si la Dacia Spring, macar stiu ca e noua si are garantie dar am citit cam multe lucruri naspa. Cu voucherele alea e convenabila dar parca e greu de prins programul  ca sa beneficiezi de pret sub 10000.
Pana acum, m-am descurcat fara masina, n-am treaba sa merg cu autobuzele. La servici ajung cu transport gratis de la servici, la dus ma aduce o colega care ma lasa la 5 minute de gradinita, am avut noroc cu ea. Sotul duce el copii dimineata, eu ii scot dupa-masa. Pana acum e ok programul, cand era nevoie apelam la raxi, ma costa 10 lei de la gradi pana acasa.
Problema e ca peste un an unul dintre copii va merge la scoala si dorim o scoala in alta zona unde se preda sistemul Waldorf si pentru asta am nevoie d emasina.
Mai e si problema ca posibil s ane cumparam casa si datorita faptului ca eu nu am masina, zona e foarte limitata...cu masina n-as mai exclude satele apropiate de langa Timisoara gen Utvin, Giroc.

#26
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View Postluciana5, on 08 septembrie 2022 - 13:46, said:

Sotul duce el copii dimineata,
Exista o masina in familie ?

#27
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 06.01.2022
Asa ceva pare decent, desi e peste bugetul propus: https://www.autovit....e-ID7H40T0.html
https://www.olx.ro/d...mb-IDgnF0B.html
https://www.autovit....m-ID7GYQrt.html

#28
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012

View Postadrian_r5, on 08 septembrie 2022 - 14:00, said:

Exista o masina in familie ?
Sotul are masina de servici, nu e personala.

#29
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 09.01.2007
+1 vot pentru Yaris, dar nu cel mai ieftin de pe piata, unul care a fost intretinut cat-de-cat, si cat mai nou. Ai consum mic, incap copiii in el, e usor de condus, etc. Cutia aia e plictisitoare tare, dar pentru ce zici ca ai nevoie...

#30
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020
Cu mentiunea ca Yaris in 2007 era inca EURO4

#31
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Parerea mea e ca oricat de "tanc" e o masina din fabrica odata ce a trecut peste un deceniu si mai mult de un proprietar modul de intretinere incepe sa-si arate consecintele .
Mai bine o masina mai noua / bine intretinuta care are si functii mai recente/nice to have (gen asta ar trebui sa aiba compatibilitate Android Auto/Apple CarPlay dar trebuie intrebat/confirmat).
E peste bugetul dorit insa in cel posibil aceasta Corsaproductie 2017 care probabil ar fi mai sigura in caz de accident vs o masina de conceptie 2005-6 si garantia completa din bara-n bara de 1 an ar trebui sa elimine temerile de vreo problema potentiala care a fost petecita si care e probabil sa apara dupa cateva luni de posesie .

#32
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,560
  • Înscris: 26.05.2022

View PostA_Stere, on 08 septembrie 2022 - 14:23, said:

Terminati cu cazanele!

#33
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
mda   ...cumva editorul forumului a stricat linkul .. aceasta e masina >> https://www.sixtsh.r...na/opel-corsa-7

#34
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 09.01.2007

View Postme_iauras, on 08 septembrie 2022 - 22:05, said:

mda   ...cumva editorul forumului a stricat linkul .. aceasta e masina >> https://www.sixtsh.r...na/opel-corsa-7

Mda, desi in mouse-over iti arata linkul corect, cand dai click pe el taie slashul intre .ro si masina. Daca pui un / acolo functioneaza.
Dar intrebarea mea e - in banii aia nu iei si un Yaris mai nou? Ca-i mai "tanc din fabrica" decat corsa-ul. Daca nu era cerinta cu automata, se gaseau gramada. Asa, multe hibriduri destul de alergate, dar tot sunt unele interesante de gen - https://www.autovit....s-ID7H15Yw.html
Eur6, relativ putini km, garantie inca vreo 8 luni (din cea originala, lol).

Ma rog, nu zic ca Yaris e cea mai buna optiune, dar e o chestie sa iei masina care e inca in garantie in acelasi buget, sort-of.
Edit: LOL in quote-ul meu merge linkul tau. :D

Edited by TehCube, 08 September 2022 - 22:52.


#35
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 12.11.2012

View Postluciana5, on 08 septembrie 2022 - 13:46, said:

Multumesc frumos pentru sfaturi.
Chestia de pret e pur psihologica, e aiurea stiu. Am dat 5000 euro pe concedii anul acesta asadar o masina cu 10000 euro nu e o problema asa mare dpdv financiar. Cred ca eu vad masina ca o mancatoare de bani :D

Daca nu vrei masina mancatoare de bani da pester 5000 de euro pa Toyota Yaris Hybrid 1.5 VVT-I 2017  245 362 km  Hibrid  Masina de oras 8 990 EUR Negociabil
https://www.autovit....i-ID7H3Zga.html

Pret negociabil masina euro 6 cutie automata si o marca foarte fiabila decat ca ie peste 5000

#36
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Dacă ai unde sa încarci spring-ul ala ușor, preferabil peste noapte sau la servici, atunci vei economisi mai mulți bani per total și nici probleme nu vei avea cu ea, reviziile vor fi mult mai ieftine și nu ai treaba cu potențialele probleme la un motor. Mai toți de pe forum cu electrice au postat costuri infime pe km vs benzina, economisind serios.

Sau poți cumpara o electrica SH precum VW e up, Skoda citigo IV etc, Renault ZOE, toate pe la același preț cu cu spring, dar mai ok la interior.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate