Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

CMS pentru E-Commerce C2C

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Salutari dragi colegi si colege,

am si eu nevoie de ajutorul vostru. Doresc sa initiez un proiect de caritate sub forma unei platforme de e-commerce customer-to-customer si am nevoie de un CMS care sa ma ajute sa initiez acest proiect.

Important este ca orice utilizator sa aiba posibilitatea sa isi vand produsele pe pagina, si posibili clienti sa le achizitioneze.

Mi-a fost recomandat Magento, care observ ca acum a devenit Adobe Commerce si nu mai este atat de flexibil cand vine vorba de C2C. Ce altfel de platforme asemanatoare sunt disponibile?

Fac referire la platforme de genul willhaben.at, olx.ro, ebay-kleinanzeigen.de (care stiu ca sunt dezvoltate de la 0, dar ca si idee).

Va multumesc mult si va urez o zi buna!

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
Stiu ca multi nu sunt fani wordpress, dar merge si pe wordpress + woocomerce
Ambele au foarte multe extensii si iti permit sa faci ceea ce doresti.

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Mi-a fost recomandat Wordpress-ul, dar din cate am inteles nu este foarte flexibil cand vine vorba de C2C.

Si Shopify mi-a fost recomandat, dar care are costuri lunare, dar ar avea foarte multe pluginuri pentru asa ceva.

#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
Eu am avut mai demult chestia asta cu C2C pe produse digitale. Vindeau modele 3D la mine pe site
Wordpress-ul in sine, basic, nu prea ai ce face cu el decat un blog simplu, dar odata customatizat sau adaugate extensiile de care ai nevoie, poti realiza cam orice :)
Gasesti tot, de la chestii ce tin de securitate pana la facturare / shipping si metode de plata
Poti sa opresti direct comision din ceea ce vand altii la tine pe site

#5
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011
@business11 nu te uita la Adobe/Magento ca e overkill. Daca ai nevoie RAPID de ceva si ceva f simplu poti incerca solutiile gata facute, daca e ceva pe termen lung o sa ajungi tot la ceva custom made mai mult sau mai putin zic eu.

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View PostAndreysc7, on 07 septembrie 2022 - 14:03, said:

Eu am avut mai demult chestia asta cu C2C pe produse digitale. Vindeau modele 3D la mine pe site
Wordpress-ul in sine, basic, nu prea ai ce face cu el decat un blog simplu, dar odata customatizat sau adaugate extensiile de care ai nevoie, poti realiza cam orice Posted Image
Gasesti tot, de la chestii ce tin de securitate pana la facturare / shipping si metode de plata
Poti sa opresti direct comision din ceea ce vand altii la tine pe site

In cazul asta suna bine. Adica Wordpress + Plugin de la Woocommerce si dupaia tot felul de pluginuri pentru Woocommerce. Inteleg corect?

View Postasiodf, on 07 septembrie 2022 - 14:12, said:

@business11 nu te uita la Adobe/Magento ca e overkill. Daca ai nevoie RAPID de ceva si ceva f simplu poti incerca solutiile gata facute, daca e ceva pe termen lung o sa ajungi tot la ceva custom made mai mult sau mai putin zic eu.

Da, pentru inceput am nevoie de o solutie cat mai ieftina si usoara. Ceva CMS ca sa ma descurc. Este un proiect de caritate, oamenii vor vinde produse de care nu mai au nevoie acasa, altii le cumpara si banii sunt opriti de noi, ulteriori donati. Costurile de hosting, dezvoltare, domeniu vor fi platite din bani privati.

#7
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
Merge sa faci ceea ce vrei , dar e timp sa te documentezi cum se face . Eu am preferat sa dau unei firme sa se ocupe (in momentul de fata se reface totul, mai nisat, si o sa vand doar eu)
Vezi ca ai si teme care sa mearga mana in mana cu woocomerce
Tot la woocomerce, daca e vorba de produs fizic, cumparatorul inainte sa plateasca trece adresa unde a fie livrat ... la fel cum e pe site-urile "mari"
Ca si procesator de plati , iti recomand Stripe, de asemenea e o extensie pentru woocomerce . (oamenii vor putea plati cu cardul pe site)

Edited by Andreysc7, 07 September 2022 - 14:22.


#8
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,514
  • Înscris: 26.05.2022
Totusi chiar ar mai fi nevoie pentru inca o platformă de genul asta?

Ideea e ca la Wordpress daca te apuci sa pui sute de pluginuri va fi lent ca naiba. Plus nu vei avea nicio sansa sa hostezi asa ceva pe un cont shared, deci musai un vps cu ceva mai multe resurse. Apoi optimizarea va fi un cosmar.

La magento ar fi aceeasi chestie. Pur și simplu este prea heavy.

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View PostNikoroB, on 07 septembrie 2022 - 14:37, said:

Totusi chiar ar mai fi nevoie pentru inca o platformă de genul asta?

Ideea e ca la Wordpress daca te apuci sa pui sute de pluginuri va fi lent ca naiba. Plus nu vei avea nicio sansa sa hostezi asa ceva pe un cont shared, deci musai un vps cu ceva mai multe resurse. Apoi optimizarea va fi un cosmar.

La magento ar fi aceeasi chestie. Pur și simplu este prea heavy.

in cazul asta tu ce recomanzi?

#10
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

View PostNikoroB, on 07 septembrie 2022 - 14:37, said:

Totusi chiar ar mai fi nevoie pentru inca o platformă de genul asta?
Ideea e ca la Wordpress daca te apuci sa pui sute de pluginuri va fi lent ca naiba.
Enumera acele sute de plugin-uri
Macar 10 daca poti

Quote

Plus nu vei avea nicio sansa sa hostezi asa ceva pe un cont shared
Am site-ul hostat la godaddy, e 350ron / an si nu au fost probleme pana acum . Merge foarte bine
Fisierele pe care le vand, au intre 10 si 400mb fiecare, sunt hostate ma amazon s3 pentru a nu urca costurile la godaddy. La el pe site vor fi practic doar poze, ce pot fi compresate

Quote

Apoi optimizarea va fi un cosmar.
Nu e adevarat. Daca e, atunci poti arunca si 2-3 detalii :)

PS : in perioada 2010-2014 aveam un website, tot pe domeniu de grafica, cu tot cu shop si tutoriale facute de mine, si aveam lunar 100.000 vizite unice si undeva la 400.000-500.000 afisari. Din nou, tot pe wordpress dar atunci am folosit plugin-uri de la EDD (easy digital downloads) si aceasi poveste, site-ul nu s-a miscat niciodata greu

#11
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,514
  • Înscris: 26.05.2022
Totusi de ce esti asa agresiv? Dam repede un search pe google sa vedem niste benchmark-uri referitor la cat de mult penalizeaza toate rahaturile de pluginuri?
Apoi la shared ai o gramada de limitari la cat ram poti sa consumi, io, entry processes. Limite destul de usor de atins de catre un blogaras cu 100-200 vizittatori unici/zi.

Totusi era doar un sfat asa de pe margine, dat de catre un observator. Se poate igora cu succes avand in vedere ca n-am dat cu parul.

PS: In final, ne putem uita cate joburi de optimizare de wordpress gasim zilnic pe platforme de freelancing gen upwork. Cred ca si asta-i un banchmark bun.

#12
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

Quote

In final, ne putem uita cate joburi de optimizare de wordpress gasim zilnic pe platforme de freelancing gen upwork.
Ai dreptate , restul domeniilor sunt goale :))
Ca idee, ma ocup si de optimizarea de asset-uri pentru jocurile de pe platformele mobile, majoritatea facute cu Unity. Asta ce inseamna ? ca Unity nu e ok ? :lol:
Nu sunt agresiv deloc, iti spun din experienta mea
Daca iti iei hosting gratuit cu "10euro"/an fara sa te uiti la specificatii , iti asumi

#13
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Ce parere aveti de Osclass Classifieds Script?

https://osclass-classifieds.com/

Stiam doar de existenta lui si mi-am amintit cand initiatorul a mentionat de Olx. Dar nu cunosc mai multe.

#14
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,514
  • Înscris: 26.05.2022

View PostAndreysc7, on 07 septembrie 2022 - 16:20, said:


Ai dreptate , restul domeniilor sunt goale :))
Ca idee, ma ocup si de optimizarea de asset-uri pentru jocurile de pe platformele mobile, majoritatea facute cu Unity. Asta ce inseamna ? ca Unity nu e ok ? :lol:
Nu sunt agresiv deloc, iti spun din experienta mea
Daca iti iei hosting gratuit cu "10euro"/an fara sa te uiti la specificatii , iti asumi
Exact. Esti un nea cu experiență, expert in toate. Eu evident un neica nimeni.

Ce legătură au jocurile de pe telefon si unity cu wordpress?! Baba si mitraliera.

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View Postbusiness11, on 07 septembrie 2022 - 12:47, said:

Important este ca orice utilizator sa aiba posibilitatea sa isi vand produsele pe pagina, si posibili clienti sa le achizitioneze.

Adica un fel de ebay/olx?

#16
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

View PostNikoroB, on 07 septembrie 2022 - 18:30, said:

Ce legătură au jocurile de pe telefon si unity cu wordpress?! Baba si mitraliera.
Exact ... ce am spus eu si ce ai inteles tu.
Intre timp, sa lasam dezbaterea asta si vin-o cu o propunere

#17
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,514
  • Înscris: 26.05.2022
Pe bune, "vin-o"?! Hahaha.

Revenind, ini mentin parerea ca-i foarte tarziu pentru dezvoltat asa ceva avand in vedere ca orice fel de nișă este mega saturată. Pur si simplu nu există alternativă open source pentru vreo chestie la gata care sa fie si cat de cat performanta, ci trebuie sa bagi foarte multi bani fie să-ți faci ceva de la zero, fie sa rescri ceva pe un cms existent. Fiecare solutii cu avantajele/dezavantajele de rigoare.

Edited by NikoroB, 07 September 2022 - 22:41.


#18
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
Vin-o :)))) nu stiu cum am putut sa bag cratima :lol: . My bad

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate