Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Partaj bun imobil cumpărat in timpul căsătoriei dar plătit exclusiv de către un sot

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
grizlysan

grizlysan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.03.2009
Stiu ca in regimul comunitatii de bunuri, un imobil cumparat de un sot apartine ambilor soti in devalmasie.
Dar la partaj situatia se schimba si din ce stiu codul civil zice ca proprietatea in cote egale e doar prezumata, probele contrare putand sa o inlature.

Asa ca intrebarea mea este, ce se intampla cu un bun imobil cumparat in timpul casatoriei, exclusiv din veniturile (substantial mai mari) ale unuia dintre soti?
Am gasit mai multe sentinte judecatoresti care prevedeau partajul in functie de contributia fiecarui sot, dar nu am gasit inca ceva care sa faca referire la situatia in care
bunul este cumparat si dovedit ca fiind cumparat exclusiv de catre unul.

Mersi mult

edit: este vorba de partaj dupa divort, am uitat sa specific in titlu

Edited by grizlysan, 06 September 2022 - 21:07.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postgrizlysan, on 06 septembrie 2022 - 21:07, said:

dar nu am gasit inca ceva care sa faca referire la situatia in care
bunul este cumparat si dovedit ca fiind cumparat exclusiv de catre unul.
Nu conteaza. Comuniatea legala de bunuri inseamna ca ambii soti au drepturi egale, indiferent de contributie.

(2) Ei sunt obligaţi să contribuie, în raport cu mijloacele fiecăruia, la cheltuielile căsătoriei, dacă prin convenţie matrimonială nu s-a prevăzut altfel.

Secţiunea a 2-a Regimul comunităţii legale
Articolul 339
Bunurile comune
Bunurile dobândite în timpul regimului comunităţii legale de oricare dintre soţi sunt, de la data dobândirii lor, bunuri comune în devălmăşie ale soţilor.

Edited by pasilla, 06 September 2022 - 21:56.


#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postgrizlysan, on 06 septembrie 2022 - 21:07, said:

Asa ca intrebarea mea este, ce se intampla cu un bun imobil cumparat in timpul casatoriei, exclusiv din veniturile (substantial mai mari) ale unuia dintre soti?
Nu se poate spune că a fost cumpărat exclusiv din veniturile unuia dintre soți. Veniturile din timpul căsătoriei sunt bunuri comune:

Art. 341
Veniturile din muncă şi cele asimilate acestora
Veniturile din muncă, sumele de bani cuvenite cu titlu de pensie în cadrul asigurărilor sociale şi altele asemenea, precum şi veniturile cuvenite în temeiul unui drept de proprietate intelectuală sunt bunuri comune, indiferent de data dobândirii lor, însă numai în cazul în care creanţa privind încasarea lor devine scadentă în timpul comunităţii.

Quote

bunul este cumparat si dovedit ca fiind cumparat exclusiv de catre unul.
Cum e dovedit, cu ce?

#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

View Postalthea, on 07 septembrie 2022 - 05:35, said:

Nu se poate spune că a fost cumpărat exclusiv din veniturile unuia dintre soți. Veniturile din timpul căsătoriei sunt bunuri comune:


Exact asa stiu si eu.

Probabil cand se referea la dovezi, se gandea la faptul ca multe obiecte casnice (inclusiv facturile/certificatele de garantie) sunt completate doar pe numele unuia. Insa nu cred ca astfel de lucruri pot constitui probe la dosar. Un avocat specializat in divorturi te poate lamuri instant.

#5
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Daca sotia (fosta) a fost casnica, poate ai o sansa.
Altfel... nici macar una. Jumate, jumate. Ia in considerare ca 99% din judecatorii de divorturi sunt... femei!

#6
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Un caz: El a castigat mult mai bine decat sotia, copil major. La divort, a fost stabilit pretul apartamentului (dobandit in timpul casatoriei), el a ramas cu apartamentul, dar a trebuit sa-i dea jumatate din valoarea apartamentului sotiei, in bani.
Banuiesc ca sotia a fost de acord, pentru ca nu prea avea cum sa dea ea banii...

#7
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,495
  • Înscris: 04.12.2003
Întrucât soţii sunt devălmaşi asupra bunurilor comune, partajul presupune, înainte de toate, stabilirea cotei-părţi cuvenită fiecăruia.

Aceste cote se determină potrivit contribuţiei aduse de soţ şi de soţie la dobândirea bunurilor comune şi la îndeplinirea obligaţiilor comune raportat la comunitate în întregul său; până la proba contrară, se prezumă că soţii au avut o contribuţie egală art. 357 alin. 2


Împărţirea propriu-zisă abunurilor comune are loc potrivit învoielii părţilor sau, după caz, potrivit hotărârii instanţei, în această din urmă situaţie, ca regulă, în natură, ţinându-se seama de întinderea cotei-părţi a fiecăruia dintre soţi art. 676 alin 1

Rezumat:
Dacă ai adus mai mulți bani, si poti dovedi cu inscrisuri ai cota mai mare.
Dacă nu se poate stabili contribuția fiecărui soț, atunci se împarte egal.

Legea tine de justiție nu de dreptate

Edited by geos, 07 September 2022 - 08:03.


#8
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
cred ca se merge pe varianta egala .... e prea greu sa demonstrezi ca unul a venit cu mai mult decat celalalt ... nu este vorba doar de bani (numar) ci de mai multe resurse aduse de fiecare in casatorie care se pot transforma, dar greu, in bani ... calcat, spalat, mancare, plimbare, relaxare, discutii (in loc de popa, psiholog, prieteni de pahar, ...), carat :), curatenie, sex, alinare, cearta, samd ...toate astea costa daca nu ai sot/sotie :)... costa mai mult sau mai putin, dar costa ...deci degeaba ai adus bani pt televizor daca netflix=ul l-a platit celalalt si berea si alunele...sau in timp ce te uitai la tv perechea a facut curat sau mancare ... la final juma juma ... :)


In functie de relatie fiecare stie si isi valorifica partea dar obiectiv vorbind cred ca e mai corect 50 50 sa fie initial si apoi functie de caz sa se mai schimbe daca se poate justifica ...Succes

#9
grizlysan

grizlysan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.03.2009

View Postgeos, on 07 septembrie 2022 - 07:50, said:

Întrucât soţii sunt devălmaşi asupra bunurilor comune, partajul presupune, înainte de toate, stabilirea cotei-părţi cuvenită fiecăruia.

Aceste cote se determină potrivit contribuţiei aduse de soţ şi de soţie la dobândirea bunurilor comune şi la îndeplinirea obligaţiilor comune raportat la comunitate în întregul său; până la proba contrară, se prezumă că soţii au avut o contribuţie egală art. 357 alin. 2


Împărţirea propriu-zisă abunurilor comune are loc potrivit învoielii părţilor sau, după caz, potrivit hotărârii instanţei, în această din urmă situaţie, ca regulă, în natură, ţinându-se seama de întinderea cotei-părţi a fiecăruia dintre soţi art. 676 alin 1

Rezumat:
Dacă ai adus mai mulți bani, si poti dovedi cu inscrisuri ai cota mai mare.
Dacă nu se poate stabili contribuția fiecărui soț, atunci se împarte egal.

Legea tine de justiție nu de dreptate

Da se poate dovedi cu inscrisuri. Detin o firma, din care imi trag salariu si dividende pe care platesc taxe. Sume care imi intra in contul meu bancar personal si de pe care se fac platile. Ce zic colegii mai sus ca sumele se considera proprietate comuna, este din nou prezumtia legala. La partaj aceea inceteaza si cota se stabileste in functie de acele venituri.

Uite o sentinta cu atribuire 75-25% pentru sotul care a contribuit mai mult. Din ce am mai discutat, atribuirea se poate face pana la 100% cand este dovedita, ceea ce in cazul de fata consider ca se poate face cu inscrisuri: https://www.jurispru...speta-16f6uv7r/

#10
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,495
  • Înscris: 04.12.2003
Justiția lucrează cu materialul clientului.
N-o să stea judecătorul să caute probe în favoarea unuia sau altuia, trebuie să-i fie prezentate.
De aceea te sfatuiesc : cauta un avocat specializat pe partaje.
Succes!

#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012

View Postgrizlysan, on 06 septembrie 2022 - 21:07, said:

edit: este vorba de partaj dupa divort, am uitat sa specific in titlu

io-nțeleg că ești supi :P, dar căsnicia reprezintă ceva mai mult decât aducerea banilor în casă
dacă tu te-ai străduit să-ți confecționezi dovezi materiale asupra bunurilor din casă, io te-ntreb: cât valorează pe piața liberă (dar neagră :P) relația zilnică cu o... femeie? :o

nu, nu-s femeie, dar de-aș fi judecător nici nu m-aș uita la tine și la vraful de documente „edificatoare”, ci m-aș prevala doar fix de ce zice legea: devălmășieee!!!

#12
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Cauta-ti un avocat bun si deschide dosar de partaj. Eu iti zic sigur ca se poate, am trecut prin asa ceva cu mai multi ani in urma si am castigat aproape ce mi-am dorit. A durat aprox 2 ani si ceva bani dar daca ai documente si martori poti schimba. Atentie ca trebuie sa aveti toate sumele si veniturile albe, daca incepi sa duci acte contabile si nu e totul oglinda dai in altele cu ANAFul....

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
100% cum visează el nu se poate.

#14
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,261
  • Înscris: 27.10.2007
devalmasie nu inseamna egalitate, respectiv contribuitie egala.

View Postgushpi, on 07 septembrie 2022 - 09:27, said:

nu, nu-s femeie, dar de-aș fi judecător nici nu m-aș uita la tine și la vraful de documente „edificatoare”, ci m-aș prevala doar fix de ce zice legea: devălmășieee!!!

Edited by strongsss, 07 September 2022 - 17:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate