Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cu ce se poate izola șapa pentru încălzire în pardoseală de pereți? Termic și hidric

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Folosesc de mai multă vreme un sistem de încălzire cu pompă de căldură. Pe lângă ventilo-convectoare, toate camerele au și sistem de încălzire în pardoseală.
În bucătărie, șapa este izolată termic de pereți cu bandă poliuretanică, un fel de burete. Peste șapă s-a aplicat gresie, iar între ultimele plăci de gresie și perete s-a folosit un kit Ceresit, teoretic flexibil. Doar că, din cauza dilatărilor și contracțiilor acesta s-a crăpat.
În urma defectării sistemul de scurgere de la chiuvetă, s-a infiltrat apă între perete și marginea șapei.
După ceva vreme, apa s-a infiltrat în cei doi pereți ce formau colțul în zona cu infiltrația inițială și a căzut parte de tencuială pe partea dinspre hol.
Am încălzit șapa până ce toată apa s-a evaporat și am reparat/rezugrăvit zonele deteriorate.
Anul următor s-a produs din nou un eveniment similar și oricât de bine aș repara partea de instalații, vara apar scurgeri din condensul de pe chiuvetă sau furtunele ce fac legătura între țevile din perete și baterie. Intenționez să repar din nou pereții, dar aș vrea să izolez cumva spațiul ăla dintre gresie și pereți, în bucătărie și băi, cu un chit corespunzător,
Ceva elastic și rezistent. Am văzut chituri bituminoase, dar astea sunt de culoare neagră ce nu se prea potrivește cu ce am eu pe-acolo...
Am tot căutat pe net, dar n-am găsit ceva care să fie recomandat special pentru așa ceva. Nici altceva care să-mi ofere încredere că ar putea să fie potrivit...

Aș fi recunoscător să primesc niște sugestii de la cineva care a folosit ceva corespunzător, sau a citit despre un astfel de material care să fie potrivit pentru o astfel de utilizare.

Mulțumesc anticipat!.

Edited by FaneDuru, 06 September 2022 - 21:07.


#2
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Dar nu mai bine izolezi tevile de apa rece ce fac condens ?

Elimina cauza si nu mai incerca sa remediezi efectul

#3
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Încalzirea in pardoseală se folosește cu , așa numită, șapă mobilă sau flotantă tocmai pentru a permite dilatările acesteia. La margine și la praguri se pune acel material care sa preia dilatările. Pentru tine ar fi potrivit un chit siliconic cauciucat https://www.decorato...ycaAsgdEALw_wcB

#4
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

View Postreborn_21, on 06 septembrie 2022 - 21:11, said:

Dar nu mai bine izolezi tevile de apa rece ce fac condens ?

Elimina cauza si nu mai incerca sa remediezi efectul
Am izolat deja și țevile și fundul celor două chiuvete. Ultima oară a apărut o neetanșare între preaplinul uneia dintre chiuvete și prinderea lui pe fața acesteia. Am remediat și acolo, dar asta e altceva. La astfel de instalații oricând poate să apară ceva. Chiuveta dublă are un ansamblu special de colectare, cu țevi din plastic și racorduri cu etanșare pe garnituri conice. După istoriile povestite am evaluat cât am putut de bine ce pot eu asigura sub aspect lipsa „cauzei” dar niciodată nu pot fi sigur că am avut în vedere toate posibilitățile.

De-aia, chituirea în discuție trebuie să constituie un element de siguranță, dacă se întâmplă iar ceva la partea de instalații.
S-a întâmplat de două ori în 15 ani. Nu pot fi sigur că nu se întâmplă altceva peste alți 10, sau mai curând...

View Postorlandobarbulescu, on 07 septembrie 2022 - 05:19, said:

Încalzirea in pardoseală se folosește cu , așa numită, șapă mobilă sau flotantă tocmai pentru a permite dilatările acesteia. La margine și la praguri se pune acel material care sa preia dilatările. Pentru tine ar fi potrivit un chit siliconic cauciucat https://www.decorato...ycaAsgdEALw_wcB
Da, pare nimerit. Din poză poți deduce că e ceva de culoare deschisă, însă având bitum în compoziție m-aș mira să nu fie de culoare neagră, care nu prea se potrivește cu ambientul...
Am citit atent descrierea și specificația, în niciuna nu se povestește oarece despre culoare. Dacă l-ai folosit, poți spune ceva despre culoarea lui?

O să cumpăr oricum un astfel de tub și diluantul/lichidul de curățire Tec7 Cleaner, despre care se vorbește în specificație. Valoarea marafeturilor este nesemnificativă pentru a vedea forma lui de prezentare. Dacă nu merge acolo, sigur îl pot folosi în altă parte. Chiar pentru a etanșa niște zone din acoperiș, că pentru asta pare să fie destinat...
Mă gândesc să aplic un astfel de strat în rost, până la nivelul gresiei, iar după întărirea lui să aplic peste el un kit siliconic la culoarea potrivită.

Am mai folosit ceva similar pentru a etanșa niște cabluri electrice ce ieșeau din beci și pe lângă ele se infiltra apă după ploile abundente. Și-a făcut treaba, da` e negru ca smoala (ca bitumul)...

Dar, până acum, pare cea mai bună idee. Mulțumesc!

Edited by FaneDuru, 07 September 2022 - 09:12.


#5
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Este negru din păcate

#6
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Da, cam era de așteptat... Mulțumesc, oricum!

L-am comandat asumându-mi riscul ăsta, dar mă gândesc să încerc manțocăria menționată mai sus (fără detalii): Scobesc cât pot rosturile dintre șapă/gresie și perete, absorb praful, șterg cu cleaner-ul pe care l-am comandat, de asemenea, le umplu cu masticul în discuție, până la nivelul gresiei (sau puțin mai jos, dacă există suficient spațiu în care să fi intrat), peste care pun un kit siliconic la culoarea potrivită. Apoi îl rotunjesc așa cum faci când prinzi chiuveta de perete/faianță... Înainte de asta o să curăț bine cu o cârpă înmuiată în cleaner (am experiența lucrului cu un astfel de chit, care murdărește al dracului...), negreala care mi-e greu să cred că nu va rămâne...

Ai altă idee, despre care crezi că ar putea fi mai bună?

#7
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Am probat multe. Doar acesta m-a satisfăcut

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate