Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Fall 2022 - pacat de potential

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 22.05.2011
https://www.imdb.com/title/tt15325794/

Desi are rating bunicel ,  mie nu mi-a placut deloc. In afara de 2 gagici care arata bine, nu prea ai ce vedea.

OK, e film normal ca se exagereaza,  multe chestii imposibile fizic ,  totusi o farima de decenta si realism la unele aspecte era de dorit.

Cataratori experimentati trecuti prin tragedie,  si sa urci cu bascheti de mall, fara manusi, safety-gear, power-bank, etc.   cum atarna rucsacul ala numai intr-un umar, nu se leaga deloc, nu clipseaza / asigura pe nicaieri   + o tona de alte decizii nefericite in story-line.  Un  4 de la mine   :(

#2
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
2 nu era bine? :o

#3
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
un film ciudat. la un moment dat una din tipe dispare din peisaj, au confudat situatiile cand murise blonda si isi imagina bruneta ca blonda inca mai era vie, dar treaba se intamplase inainte (cand cedeaza scara) deci blonda era inca in viata. in plus, in cutia emergency trebuia sa fie cel putin un telefon conectat la reteaua de telefonie nu un pistol de semnalizare si un binoclu. tras de par. ma mir ca am rezistat sa ma uit la "filmul" asta.

Edited by zyppster, 06 September 2022 - 16:05.


#4
AncutaD

AncutaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 12.07.2022
Un film dragut. Nu mi-a placut ca ai spus despre blonda. Nu vazusem filmul si imediat ce am citit randul respectiv, am inchis pagina de internet.

Zilele trecute a fost o stire cu un barbat care s-a catarat pe o cladire, purta echipament mulat, deci nu stiu ce echipament ar trebui sa aiba fetele pentru a escalada un turn parasit.

#5
Specienecunoscuta

Specienecunoscuta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 25.08.2022
E doar un film, nu trebuie să fie totul real.

#6
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 22.05.2011
Draga Ancuta, si urcat vreodata pe vro scara metalica cativa zeci de metri?  Cam cum simti palmele si muschii? Fara manusi e horror.
Turnurile alea sunt reale in US , au peste 600m, vantul urla sus si le balangane cativa metri la varf by design… si alea vorbesc in soapta …

E imposibil fizic sa poti opri cu mana un corp in cadere, shock-absorber la alpinisti sunt proiectate sa tina 1 tona la cadere de 1m , ne-luand in calcul leziunile interne care le sufera victima.

Alea cad 10 m fara nici un amortizor si sunt bine-mersi in ham- bikini la vrajeala…

( cred ca le zice fall-arrestor , au menirea sa nu mori pe loc din socul hamului si energiei cinetice acumulate de caderea in gol )

Edited by jakota, 06 September 2022 - 20:15.


#7
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
Sorry ca nu am pus comentariul meu anterior la "spoiler", dar l-am lasat vizibil pentru ca, asa cum s-a spus, filmul ar fi avut un mare potential daca nu adaugau scene cringe, penibile. Cum am mai zis, in primele momente ale filmului tipa blonda dispare din peisaj, regizorul probabil a facut o confuzie in scenariu de a scos-o pe blonda din peisaj de la inceputul filmului, whatever, observi daca te uiti cu atentie, nu asta conteaza. Conteaza ca puteau face filmul mai antrenant, mai interesant dar au decis sa adauge niste scene cam de umplutura. In prima faza, cum de le lipseste o gramada din echipamentul necesar catararii? In a doua, chiar si in momentele alea de panica cine mai sta sa se gandeasca la inselaciunile facute de cei mai buni prieteni sau sa faci liste in minte cu nume de wrestleri? WTF?

#8
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,109
  • Înscris: 24.07.2022
nici nu au folosit drona aia sa lase telefonul jos sa transimta mesajele.....

#9
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
Eu zic ca filmul este mult peste critica de pe acest topic, arata bine, este interesant, filmari bune si totul cu un buget minuscul.

#10
AncutaD

AncutaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 12.07.2022
Daca nu citeam subiectul nici nu stiam de film.
Nu a parut film de buget.

#11
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010
Mda, are multe probleme de scenariu puse doar ca sa faca filmul cit mai tensionat, si cu siguranta nu e recomandat alpinistilor sau macar cataratorilor alora utilitari care pun reclame pe blocuri, dar altfel nu e rau, mi-a placut.

#12
AncutaD

AncutaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 12.07.2022
In momentul ala nu mai gandesti logic.
Zic sa te gandesti sa pui un telefon pe drona si sa duci telefonul cu drona pana prinde semnal.
Dar imi aduc aminte bine? Au recuperat rucsacul dupa ce au aruncat primul telefon... deci nu mai aveau cu ce dirija drona.

#13
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010
La filmul asta nu trebuie sa te gindesti logic in nici un fel, ca te zgîrîi pe ochi pe toata durata lui. Cea mai simpla metoda sa atraga atentia asupra lor era sa demonteze becul de la baliza aia de la bun inceput si dupa prima noapte in care oamenii nu mai vedeau semnalul ala ar fi venit cine se ocupa sa vada de ce.

Dar pe mine, cu creierul meu de nefemeie si nealpinist m-am intrebat pe tot parcursul filmului daca alea stiau un singur fel de catarare, si n-au vazut sau practicat catararea in copaci:
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6c/Climbing_on_Palmyra_Tree_%28%E0%AE%AA%E0%AE%A9%E0%AF%88%E0%AE%AF%E0%AF%87%E0%AE%B1%E0%AF%8D%E0%AE%B1%E0%AE%AE%E0%AF%8D%29.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bine, eu l-am vazut si pe Bear Grylls, professional climber, care habar n-avea sa se urce in copaci.

#14
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010
Stai asa, ca acuma mi-am adus aminte ca multi cataratori dintr-astia sint si base jumpers, si avea mai multa logica sa urci turnul ala ca sa sari de acolo decit ca sa-ti faci selfie-uri.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-kWd5dgN8Mk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by hellmarvel, 17 September 2022 - 19:40.


#15
AncutaD

AncutaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 12.07.2022
Si eu m-am gandit la catarat sau coborat cu ajutorul franghiei, sa se lege de stalp ca de copac.

#16
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 22.05.2011
Ceva finutz,   Posted Image   de pe vremea cand omul ajungea pe Luna:

http://aarc.ro/filme...m/liniorii-1966

Si inca unul care l-a gasit algoritmul lu'goagal :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/txh3nmEojZQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by jakota, 18 September 2022 - 10:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate