Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Ce poti face cand landlordul nu returneaza depositul ?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
... a fost o casă la care n-a catadicsit nimeni să vină să verifice cum am lăsat noi locul :)
iar cheile le-am returnat după fo' 10...20 de zile...

cât despre „răutăți” de-ale lor, nu am avut parte în regiunea coventry-leicester.

#20
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Asta depinde de la agentie la agetie, de la propietar la propietar. In mod normal, propietarul e direct interesat de starea casei si cum o lasa fostul chiriasi dupa ce pleaca pentru ca propietarul a facut investii in ea si tot propietarul va face daca chiriasul o lasa devastata.
Mai depinde si de casa in care ai stat , daca era o ghena vai de ea , pesemne ca proietarul nu a fost interesat, stia ce e acolo, o dadea mai departe in chirie la un pret mai mic sau cel putin la fel fata de ce ai avut tu. Depinde de multi factori.
La mine , la prima chirie care am avut -o in UK (si de care va povesteam ca m-au incaltat cu 20 de lire ca am lasat un bax de hartie igienica intr-un dulap), in doi ani de zile de stat acolo , propietarul , repet propietarul, a venit in vizita de 3 ori , de doua ori anuntat si mai spre sfaritul perioadei de sedere,  fara anunt (m-am trezit cu el la use intr o seara , cica era in zona si s-a gandit sa imi faca o vizita, na ce era sa ii fac, sa ii zic  sa se care???). Asta cu toate ca agentia se ocupa de tot si contractul de inchieire era cu agentia.

In pandemie , am lucrat pentru Amazon UK, le-am modernizat niste conveioare , a trebuit sa stau pe liniile de sortare cateva zile. Imi aduc aminte, era o familie de 'rromi', veniti in gasca acolo, familei mare, unul din ei era mai scolit si am reusit sa comunic cat de cat cu el. Spuneau ca isi luasera cu chirie o casa in Birmingham, stateau intro casa cu 3 camera, 12 oameni inclusiv copii mici , si imi povestea ca nici usi nu aveau, se duceau la baie cu cearceaful si il puneau in use , pe jos nu avueau mocheta la parter, cica era direct dusumeaua de lemn....na , la o casa de genul asta, ce sa mai verifici dupa plecarea chiriasului? iti bagi picioarele, ca si verificatul ala , cred ca totusi costa ceva bani pe propietar.

Edited by cuculea, 10 September 2022 - 06:49.


#21
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

 cuculea, on 10 septembrie 2022 - 06:49, said:

Asta depinde de la agentie la agetie, de la propietar la propietar. In mod normal, propietarul e direct interesat de starea casei si cum o lasa fostul chiriasi dupa ce pleaca pentru ca propietarul a facut investii in ea si tot propietarul va face daca chiriasul o lasa devastata.

Corect, dar in majoritatea cazurilor, discuti doar cu agentia, nu vezi proprietarul la fata.

Agentii trebuie tratati cu neincredere, din asta fac bani, o sa incerce tot felul de tertipuri sa mai ciupeasca un ban. Cand a incercat sa-mi opreasca 200 lire pentru niste vopsea sarita de pe balustrada scarii (o chestie care era deja acolo si se rezolva in 5 min cu 10 lire), i-am amintit de "fair wear & tear" si i-am trantit poze de la inspectia initiala. A tacut imediat si mi-a restituit tot depozitul.

Cand am plecat dintr-o chirie, a zis agentul ca proprietarul vrea sa vanda si nu e problema daca mai stau cateva zile dupa termen, ca sa nu ma mut de revelion, ca oricum nu mai inchiriaza la nimeni. Eu am zis: "Vai ce dragut din partea proprietarului, este multumit ca am fost chiriasi exemplari si este intelegator cu noi". Desigur ca ne-am inselat, agentia ne-a taxat pentru fiecare zi in plus, desi una a fost pentru curatenia generala facuta de o firma locala.

Poze + atitudine + cunoaserea regulilor jocului = o viata linistita in chirie.

Edited by LukRo, 13 September 2022 - 11:27.


#22
IMVR

IMVR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.06.2022
Conform legii , Landlordul trebuie sa iti dea a mana o foaie care atesta ca depozitul tau s-a dus intr-un cont garantat si el nu are voie sa opreasca banii . Daca nu ti-a dat aceasta foaie la mana atunci tu nu trebuie decat sa suni la council si el e obligat sa iti returneze de 3xsuma depozitului.

https://www.towerham...protection.aspx

#23
IMVR

IMVR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.06.2022

 Mohombi, on 06 septembrie 2022 - 12:45, said:



Ce spun mizerabilii : "pai ia uite , e un pic de praf , o urma de vopsea care nu era... sa vezi ca echipa de curatenie ma costa 300p minim" . Mai gaseste si un maner de plastic rupt sau indoit sau putin desurabat si zice "pai joinerul ma costa 150p/zi". Plus mobila mutata daca ai ceva in plus, cate 50p pt fiecare mobilier, chiar si un scaunel daca e. Si ala e depositul de 500p si uite cum ne luam fericire. Am vazut asta si la indian si la englez, deci nu e vorba ca sunt numai pakis si indienii care sunt spurcati.
Degeaba o dai tu pe wear & tear ca tot nu merge, nu au auzit de asa ceva.
Sunt unii (si chiar am vazut o familie de romani) care se apuca de zugravit la plecare numai ca sa-si ia inapoi depositul.
Trebuie sa returnezi casa in conditiille in care ai gasito. Da , un tamplar poate costa si pana la 400 de lire sa repare o usa care nu se mai inchide bine. Dar Landlordul si agentia trebuie sa demonstreze costurile altfel nu iti pot retine depozitul.

#24
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,239
  • Înscris: 24.06.2006

 Mohombi, on 06 septembrie 2022 - 12:45, said:

Si eu am fost in situatia asta neplacuta si multi alti romani.
inchiriati de la agentii cu contract si lasati totul conform cu inventarul pentru a evita situatia neplacuta

eu n-am avut niciodata discutii pe tema asta sau sa-mi retina vreo lira din depozit si am inchiriat de 4 ori cu agentii diferite

#25
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 IMVR, on 15 septembrie 2022 - 21:27, said:

Conform legii , Landlordul trebuie sa iti dea a mana o foaie care atesta ca depozitul tau s-a dus intr-un cont garantat si el nu are voie sa opreasca banii . Daca nu ti-a dat aceasta foaie la mana atunci tu nu trebuie decat sa suni la council si el e obligat sa iti returneze de 3xsuma depozitului.

https://www.towerham...protection.aspx
Council nu are nici o treaba intr-un contract intre tine si landlord. Singura treaba este ca tu sa platesti council charge din momentul cand ai intrat in posesia proprietatii.
Depositul este parte din contractul de inchiriere si Landlordul trebuie sa-l puna in una din schemele aprobate de guvern.
In cateva zile de la depunerea depozitului trebuie sa primesti un certificat cu toate datele necesare, inclusiv cum poti face claim sau cum poti vedea depozitul online.
Daca nu ai primit asa ceva atunci poti face o cerere catre landlord sa-ti dea aceste detalii sau poti face o plangere si sa primesti valoarea depozitului plus despagubiri.

#26
IMVR

IMVR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.06.2022
Despre asta vorbram si eu. Eu am avut control de la Council fiindca stateam intr-o casa in care se banuia ca Landlordul nu are dreptl sa o inchirieze. Tipa de la Council m-a pus sa ii arat dca aveam foile alea si daca nu le-as fi avut  puteam sa primesc despagubiriri. Mi a spus tipa ca petru orice problema ma cu Lndlordul sa sun la Council , ei abia asteapta sa ii ''amendeze''. https://www.citizens...g-with-repairs/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate