Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Ce poti face cand landlordul nu returneaza depositul ?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Si eu am fost in situatia asta neplacuta si multi alti romani. Partea nasoala e ca agentia e la mana landlordului si o sa-i tina partea intotdeauna. De ce ? Simplu, agentia se va ocupa in continuare de inchiriere si va lua fee din nou deci e logic sa-i tina partea. Si tu ramai ca prostul, fara nici o posibilitate legala. Ca poze , ca una , ca alta, nu merg astea si nu ai chef de proceduri juridice cand esti pe picior de plecare cu bagaje si mobile de le cari in alta casa.

Ce spun mizerabilii : "pai ia uite , e un pic de praf , o urma de vopsea care nu era... sa vezi ca echipa de curatenie ma costa 300p minim" . Mai gaseste si un maner de plastic rupt sau indoit sau putin desurabat si zice "pai joinerul ma costa 150p/zi". Plus mobila mutata daca ai ceva in plus, cate 50p pt fiecare mobilier, chiar si un scaunel daca e. Si ala e depositul de 500p si uite cum ne luam fericire. Am vazut asta si la indian si la englez, deci nu e vorba ca sunt numai pakis si indienii care sunt spurcati.
Degeaba o dai tu pe wear & tear ca tot nu merge, nu au auzit de asa ceva.
Sunt unii (si chiar am vazut o familie de romani) care se apuca de zugravit la plecare numai ca sa-si ia inapoi depositul.

#2
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Ultimul depozit in Leeds a fost de 1,000GBP. Cum stiam de astfel de probleme, nu am platit utilities ultimele 4 luni si cam aia a fost.
Corect dpdv moral? Nu. Nu recomand sa o faca si altii.

#3
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,327
  • Înscris: 22.10.2007
nu e chiar asa, toata distractia se face cu poze peste poze si totul trebuie sa fie justificabil, asta de catre LL.

View Postvictor29cr, on 06 septembrie 2022 - 12:55, said:

Ultimul depozit in Leeds a fost de 1,000GBP. Cum stiam de astfel de probleme, nu am platit utilities ultimele 4 luni si cam aia a fost.
Corect dpdv moral? Nu. Nu recomand sa o faca si altii.
aveai contract pe numele landlordului?

#4
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015

View Post_-livio-_, on 06 septembrie 2022 - 13:00, said:

nu e chiar asa, toata distractia se face cu poze peste poze si totul trebuie sa fie justificabil, asta de catre LL.
Nu e chiar asa, as adauga eu din nou. Lucrurile sunt mult mai nuantate. Eu am plecat dupa 4 ani din casa. O parte din ceiling s-a desprins, partea de decoratie lipita pe tavan, nu am termenul in romana (nu ma pricep la constructii). Dar ghici ce ? Aia se numeste wear & tear, e considerat normal sa se uzeze, am vb cu multa lume printre vecini si chiar agenti imobiliari si au spus ca nu e normal sa platesti decoratia aia, care e lipita pe tavan(cu un prenandez ceva de genul) si normal ca se desprinde la un moment dat fara sa o atingi. Pakistaneza n-a vrut sa auda si mi-a oprit depositul pt tot tavanul desi era desprins doar intr-un colt, ca trebuie echipa... vrajeala.

Edited by Mohombi, 06 September 2022 - 13:20.


#5
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,327
  • Înscris: 22.10.2007
daaaaa.... cand s-a desprins ai anuntat-o in scris? ca sigur-sigur era in contract clauza asta.
si nu prea intra la wear & tear decat daca esti omul paianjen si te plimbi pe tavan, la casele de sub 10 ani e treaba de garantie.

Edited by _-livio-_, 06 September 2022 - 13:21.


#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Intotdeauna la prima zi dupa terminarea contractului am facut claim de returnare depozit la firma unde este depoizitul protejat.
Landlordul s-a trezit la 35 de zile sa zica ca vrea ceva..... Teapa baiatul ca trebuia sa raspunda in 30 zile , asa ca banii mei au fost in cont.
8 - inchirieri pina acum si nici macar un landlord nu mi-a tras nimic din depozit.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostMohombi, on 06 septembrie 2022 - 13:14, said:

O parte din ceiling s-a desprins, partea de decoratie lipita pe tavan, nu am termenul in romana (nu ma pricep la constructii).


TAVAN îi zice la ceilingu ăla. Sau placă de polistiren, decorație tavan. Zici că stai an Anglea de 50 de ani, ai uitat să romănește

#8
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
Agenția nu are nicio treaba dacă ai pus depozitul într-un DPS (deposit protection service).

Deschizi chiar tu dispută, zici ce nu-i corect, și de acolo se merge mai departe pe cale juridica sau se rezolvă fără proces.

Dacă ai luat la mica înțelege, cum fac mulți muncitori veniți în UK (din motive lesne de înțeles), contactezi un solicitor și vezi ce se poate face.

#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View Postwaterman, on 06 septembrie 2022 - 13:41, said:



TAVAN îi zice la ceilingu ăla. Sau placă de polistiren, decorație tavan. Zici că stai an Anglea de 50 de ani, ai uitat să romănește

off-topic:
io aș zice că știe ce-i ceilingul, dar nu știe că decorațiunea se numește „stucatură” :P
(aș plusa: nici când era-n .ro nu știa cuvântul ista :) )
că ar mai fi: cașpică, guțulan etc...

on-topic:
-în 6 ani și 4 chirii nu am pățit așa ceva
-dar bine zice un coleg: depozitul nu e doar la latitudinea LL, ci a ambilor; deci io mă luptam cu cartofu' pân-la moarte!!! banjaiii!!!

#10
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Acolo nu exista un fel de asociatie a chiriasilor care sa te reprezinte in situatii de genul asta?
Ticalosi sunt peste tot dar piata ma gandesc ca e reglementata cumva.

Si aici unde sunt eu (Elvetia) mai exista situatii de genul asta dar platesti o contributie anuala simbolica la aceasta asociatie si ei mediaza astfel de situatii.
De cele mai multe ori chiriasii au dreptate.

#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
este și-n UK reglementat f.bine, dar de când cu milioanele de nou-veniți - au apărut și hahalerele lor la suprafață... :(
așa că, dacă ai f-o bănuială, faci cum zise/nu recomandase :) alt coleg: „uiți” să plătești ceva și asta e!

View Postvictor29cr, on 06 septembrie 2022 - 12:55, said:

...nu am platit utilities ultimele 4 luni si cam aia a fost.
...

...când „utilities” nu-s pe numele tău... :)

#12
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 11.03.2010

View Postwaterman, on 06 septembrie 2022 - 13:41, said:

TAVAN îi zice la ceilingu ăla.
Si "landlord" eventual articulat in romaneste e ok? Posted Image
+ fee, joinerul, deposit, utilities...

Edited by trandafirdoru, 06 September 2022 - 15:30.


#13
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,327
  • Înscris: 22.10.2007

View Postatupi, on 06 septembrie 2022 - 14:36, said:

Acolo nu exista un fel de asociatie a chiriasilor care sa te reprezinte in situatii de genul asta?
Ticalosi sunt peste tot dar piata ma gandesc ca e reglementata cumva.

Si aici unde sunt eu (Elvetia) mai exista situatii de genul asta dar platesti o contributie anuala simbolica la aceasta asociatie si ei mediaza astfel de situatii.
De cele mai multe ori chiriasii au dreptate.
nu numai ca piata e reglementata, dar chiriasii sunt mult mai "protejati" decat proprietarul.

#14
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
In alte tari se face un pv când primești apartamentul și unul când ieși, de un "expert" independent sau administratorul clădirii (care nu-i tot aia cu proprietarul), nu e la latitudinea proprietarului sa decidă dacă îți dă sau nu banii.
Iar banii de garanție nu-i dai proprietarului ci sunt blocați într-un cont AL TĂU însă pe care nu-i poți debloca fără acordul lui.

#15
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Nu am patit asa ceva in 5 inchirieri toate cu depozitul in DPS.

#16
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006
In mod norml, landlordul nu are nicio legatura cu depositul, daca contractul de inciriere s a facut ca la carte printr -o agentie imobiliara. Acel depozit e tinut de o terta parte, fara legatura cunlandlord si agentie imobiliara. In urma check out ului si a constatarii de sfarit al agentiei, din acei bani se pot retine anumite sume pentru…diferite neregularitati.
Landlordul nu are nicio treba cu acel depozit. Agentia fave evaluarea de sfarsit, daca vrea lendlordul sa ia parte la evaluare, poate lua. Dar nu el decide asupra tututor banilor de depozit.

In urma evaluarii…casa trebuie lasata EXACT in aceleasi conditii in care ai primit -o…EXACT.

Eu la prima chirie , mi-au oprit pentru ca am lasat un bax de hartie igienica intr un dulap , am plecat fara sa fiu de fata , evaluarea a fost facuta dupa ce am lasat cheile. Am uitat un bax de harite igienica si mi au trecut ca au cheltuit timp sa arunce acel bax, care nu era cand am luat casa.

Uk e o tara aparte cu privire la chirii. Trebuie sa fii extrem de aten la ce lasi in urma ta dupa ce pleci din chirie.

La ce a scris initiatorul in primul post, in ce conditii a lasat casa, cu mobila mutata si mizerie (praf cum ii zice) si vopses pe acol si manere rupte…sincer, fara sa supar pe nimeni, dar agentia are dreptate. In Uk…repet…casa trebuie sa o lasi EXACT cum ai luat o. Intentia lor e sa te jupoaie si normal ca daca gasesc de ce , le dai motive…o vor face fara doar si poate.

Edited by cuculea, 06 September 2022 - 19:42.


#17
Specienecunoscuta

Specienecunoscuta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 25.08.2022

View Posttrandafirdoru, on 06 septembrie 2022 - 15:27, said:

Si "landlord" eventual articulat in romaneste e ok? Posted Image
Proprietarul.
Ce să faci, e plin de Răducioiu mai nou.

#18
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

View PostSpecienecunoscuta, on 06 septembrie 2022 - 19:54, said:


Proprietarul.
Ce să faci, e plin de Răducioiu mai nou.
Ti-ai facut alt cont…ai revenit ?

Edited by cuculea, 06 September 2022 - 20:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate