Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Acces retea Seagate BlackArmor NAS 110

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Am un Seagate BlackArmor NAS 110 mai vechi, dar care functioneaza foarte bine cu un SSD de 480 GB. De regula il folosesc pentru partajare documente in reteaua wifi de acasa, dar as vrea sa-l pot accesa si de pe televizor (Samsung cu Tizen). NAS-ul este conectat prin cablu de routerul wifi (TP-Link Archer C6). Televizorul e conectat la wifi (ca toate celelalte dispozitive din casa, inclusiv desktop).

Televizorul „vede” trei foldere sau partitii de pe NAS (Music, Video si Photo, create implicit), problema e ca sunt goale si nu le vad din calculator (conectat tot prin wifi) ca sa pot pune ceva pe ele.

Cum sa fac sa le pot accesa din PC?

#2
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,168
  • Înscris: 05.01.2006
Acele foldere sunt categorii de media - presupun că în momentul în care vei pune astfel de fișiere (pur și simplu) pe nas vor apărea în acele categorii pe tv.

Edited by Ravy, 06 September 2022 - 07:17.


#3
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,344
  • Înscris: 08.01.2009
@Razvan_N
Daca vezi acele bibleoteci media cel mai probabil TV-ul incearca sa acceseze NAS-ul via DLNA ; asta inseamna ca in NAS-ul tau va trebui ca in configurarile aferente DLNA sa modifici efectiv folder-ele pe care NAS-ul le anunta/publica in retea via DLNA (pag 24 din manual).
Ca sa "vezi" acele bibleoteci si via PC va trebui sa folosesti un client DLNA ; cel mai simplu ar fi sa folosesti Win Media Player dar asta iti va permite doar playback . Ca sa incarci efectiv continut accesezi NAS-ul in mod normal via share de retea SMB doar ca va trebui sa pui fisierele  unde ai configurat in NAS zonele dedicate .

#4
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Nu am zone dedicate in NAS, tocmai asta era problema.
Dar am copiat cateva fisiere media (un film mp4 si o melodie mp3) si le vede televizorul!
A trebuit doar sa caut un pic mai adanc prin folderele respective. Acele foldere vazute de TV
sunt intr-adevar categorii de media, si se populeaza automat cu fisiere chiar daca acestea sunt
direct in radacina SSD-ului din NAS.
Multumesc frumos!

Edited by Razvan_N, 06 September 2022 - 08:41.


#5
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Tizen este o mizerie. Am inteles ca au renuntat la ei...
Nu stie formatele si de asta iti apar folderele goale. Este orice numai smart, nu. M-am saturat de el, il folosesc acum doar ca TV simplu.
Initial l-am avut la tara, unde totul este doar pe net. Nu tinea minte parole, nici macar adresele de mail folosite. Sincer, am vrut sa-l sparg de cateva ori!

Edited by adip1962, 06 September 2022 - 11:08.


#6
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Al meu e un 55MU6102, sunt destul de multumit de el dar e adevărat că nu folosesc prea mult funcțiile Smart. Din păcate nu am găsit televizor 4k „unsmart”.
Nu-mi apar folderele goale, s-au populat cu fisiere odata ce am pus fisiere media pe NAS.

Edited by Razvan_N, 06 September 2022 - 11:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate