Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Inginer agronom inainte de'89

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019
Cum era sa fii inginer agronom inainte de 1989 ?Cat de greu era?

#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,257
  • Înscris: 27.10.2007
Depinde unde. La CAP era greu pe bani putini, la IAS era greu pe bani mai multi, la o ferma viticola era greu, la ferma partidului era greu, dar misto.
De muncit si ceva responsabilitate era peste tot.
Chiar trebuia sa fii in camp (ca si acum, dealtfel).
Oricum stateai mult in camp, daca aveai un sef nebun, stateai in camp de inebuneai.
In general, aveai asigurata mancarea si bautura, direct sau prin troc.
Daca stateai in sat erai un personaj important, daca stateai la oras nu tocmai.

Edited by strongsss, 05 September 2022 - 17:59.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Mai greu e acum ca piata ce te angajeza e restransa.

#4
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 01.09.2021
Vezi seria de filme romanesti primavara - iarna -toamna bobocilor si alte cateva asemenea si poti sa ti faci o idee.

#5
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Multa minciuna, presiune de la partid, operative (se transmiteau la Bucuresti niste productii la hectar absolut ireale).....cel putin dupa 80. Inainte de 80 ceva mai bine.

View Poststefan0011, on 05 septembrie 2022 - 19:00, said:

Vezi seria de filme romanesti primavara - iarna -toamna bobocilor si alte cateva asemenea si poti sa ti faci o idee.

Filmele alea sunt inversul realitatii acelor vremi.

#6
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,257
  • Înscris: 27.10.2007
daca esti dispus sa mergi la ferma in fiecare zi cel putin jumatate de an (nu neaparat pe camp, doar pana la ferma) si stii diferenta intre grau, orz secara, posibilitatile se extind.

View Postneagu_laurentiu, on 05 septembrie 2022 - 18:09, said:

Mai greu e acum ca piata ce te angajeza e restransa.


#7
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 01.09.2021

View Postioana1973, on 05 septembrie 2022 - 19:11, said:

Multa minciuna, presiune de la partid, operative (se transmiteau la Bucuresti niste productii la hectar absolut ireale).....cel putin dupa 80. Inainte de 80 ceva mai bine.


Filmele alea sunt inversul realitatii acelor vremi.
Asa o fi, dar nici cu minciunile de acum nu mi-e rusine. Primul exemplu ce imi vine in minte: Daea a zis ca pana in 2027 vom iriga toata tara. Sunt destepti care chiar il cred. Cum l-au crezut si pe dragnea cu cele 5 mega-super spitale regionale.

#8
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
De 20% retinere ati auzit?
Daca nu stiti ce era inseamna ca vorbim vorbe.

Edited by Ion_Bumbu, 05 September 2022 - 19:52.


#9
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

View Poststefan0011, on 05 septembrie 2022 - 19:48, said:

Asa o fi, dar nici cu minciunile de acum nu mi-e rusine. Primul exemplu ce imi vine in minte: Daea a zis ca pana in 2027 vom iriga toata tara. Sunt destepti care chiar il cred. Cum l-au crezut si pe dragnea cu cele 5 mega-super spitale regionale.

Cine-i crede pe daea, dragnea.... are o pb la mansarda.

#10
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 01.09.2021
Din moment ce ocupa functiile, sunt destui care i-au crezut.

Si apropo de ce ai spus, ca filmele prezinta inversul realitatii, te intreb, le-ai vazut? Toate filmele alea au ca tema principala lupta ideologica intre inginerul agronom si presendintele de CAP. Fiecare episod imbraca conflictele astea intr-o forma mai "digerabila", prezentand si alte aspecte ale vietii de la sat. Cand spui ca filmele sunt inversul realitatii, vrei sa spui ca nu exista conflictul intre inginer si presedinte sau ca viata de la sat era altfel decat cea prezentata?

#11
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 31.12.2008

View Poststefan0011, on 05 septembrie 2022 - 19:48, said:

Asa o fi, dar nici cu minciunile de acum nu mi-e rusine. Primul exemplu ce imi vine in minte: Daea a zis ca pana in 2027 vom iriga toata tara. Sunt destepti care chiar il cred. Cum l-au crezut si pe dragnea cu cele 5 mega-super spitale regionale.
Nu ar trebui ca proprietarii terenurilor sa si irige singuri ?
Statul sa irige propriul teren (daca mai are).
Eu nu sunt de acord ca din taxele si impozitele platite de mine sa se imbogateasca latifundiarii

#12
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
Intreaba-l pe Daea :P

#13
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,257
  • Înscris: 27.10.2007
pana iti raspunde colegul, iti spun eu, care am trait la tara pana la 18 ani, am avut si caruta. mama lucra la CAP iar un var indepartat era contabil la CAP.  destul de des varul asta facea niste chefuri la noi acasa, cu presedinta de CAP (ca aveam presedinta), cu seful CUASC, cu activistii detasati vara, cu inginerul, cu sefii de ferma, iar la betie limbile se dezleaga. mi-am dat seama repede cum e cu CAP-ul, m-am pus cu burta pe carte a fost musai sa iau la facultate, alternativa fiind naspa.

filmele acelea sunt o prostie, majoritatea filmelor dinainte de '89 fiind strict propagandistice (nu ca astea de acum n-ar fi, dar e alt subiect)
prostie mai mare ca "lupta ideologica intre inginerul agronom si presendintele de CAP" nu am vazut.
Tu crezi ca presedintele de CAP avea vreo ideologie? chiar si cei care credeau sincer in tezele partidului erau pusi pe capatuiala si cel mult, voiau sa dovedeasca satului ca sunt gospodari.
Iar inginerii, nu prea am vazut sefi de promotie la Agronomie, care sa aleaga CAP-ul. dar, prin munca, unii ajungeau departe. multa munca.

View Poststefan0011, on 05 septembrie 2022 - 20:12, said:

Si apropo de ce ai spus, ca filmele prezinta inversul realitatii, te intreb, le-ai vazut? Toate filmele alea au ca tema principala lupta ideologica intre inginerul agronom si presendintele de CAP. Fiecare episod imbraca conflictele astea intr-o forma mai "digerabila", prezentand si alte aspecte ale vietii de la sat. Cand spui ca filmele sunt inversul realitatii, vrei sa spui ca nu exista conflictul intre inginer si presedinte sau ca viata de la sat era altfel decat cea prezentata?

apropo de eficienta agriculturii din CAP. voi va dati seama ce insemna 117 miliarde in 1988?!?!?!?!?

LEGEA NR. 1 DIN 18/04/89 privind anularea unor datorii ale C.A.P. si asociatiilor economice intercooperatiste APARUTA IN BULETINUL OFICIAL nr. 14 DIN 25/04/89
ART. 1 Se anuleaza datoriile C.A.P. si asociatiilor economice intercooperatiste, in suma de 117 miliarde de lei, dupa cum urmeaza:
a) 115,1 miliarde lei provenite din creditele contractate pina la 31 decembrie 1985;
b) 1,9 miliarde lei reprezentind dobinzile neachitate, aferente creditelor ce se anuleaza.


Daea chiar e din seria celor care leagau roșiile cu ață pe vrej, să pară ca face productii record.

View Postpufonel, on 05 septembrie 2022 - 20:41, said:

Intreaba-l pe Daea Posted Image

Edited by strongsss, 05 September 2022 - 21:07.


#14
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 01.09.2021
Exprimarea cu "lupta ideologica..."  e cam pompoasa, a se citi si intelege "lupta dintre inginer si presedinte, unul incercand sa aplice ce a invatat la scoala si celalalt incercand sa-si conserve pozitia, statutul si avantajele". "ideologia" a fost folosita cu sensul de "mentalitate".

View Postmihai_mc, on 05 septembrie 2022 - 20:24, said:

Nu ar trebui ca proprietarii terenurilor sa si irige singuri ?
Statul sa irige propriul teren (daca mai are).
Eu nu sunt de acord ca din taxele si impozitele platite de mine sa se imbogateasca latifundiarii
In primul rand, majoritatea proprietarilor au parcele de cate 1 ha de teren. Daca sunt arendate, arendasul nu va investi in sisteme de irigatii fara contract de arenda pe 20 ani cel putin,
In al doilea rand, e normal ca statul sa aduca apa pana in zona terenurilor, nu pot face privatii canale sa aduca apa din Dunare sa irige judetele adiacente. Privatii isi fac si opereaza instalatiile finale, care iau apa din canale si o duc la plante.

Statul mai are teren, e lucrat tot de privati, prin arendare de la  ADS. Deci impozitele tale ar imbogati nu orice latifundiari, ci pe cei cu pile la partid.
Exemplul cel mai elocvent: insula mare a brailei. Proprietatea statului, arendata catre TCE 3 brazi in vremea lui Nastase, pe vreo 49 de ani. Culita Tarata nu mai e in viata, IMB a fost transferata in final la arabii de la Al Dahra. Toata productia si tot profitul merg la export acum. Daca statul ar fi investit acolo din impozitele tale, ai fi contribuit si mai mult la bunastarea arabilor.

Edited by stefan0011, 05 September 2022 - 21:50.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmihai_mc, on 05 septembrie 2022 - 20:24, said:

Nu ar trebui ca proprietarii terenurilor sa si irige singuri ?
Statul sa irige propriul teren (daca mai are).
Eu nu sunt de acord ca din taxele si impozitele platite de mine sa se imbogateasca latifundiarii

Ai perfecta dreptate.
In acest sens ar trebui sa te intrige si asa-zisele ajutoare de stat prin care statul, adica tu, eu si restul, platim firmelor  private sume de sute de milioane de euro anual,
De asemenea facem acelasi lucru prin taxa verde pe care o plateste fiecare prostan, adica tot tu, eu si restul baietilor destepti care furnizeaza energia electrica.
Si tot asa, e fain tare in capitalism.

In legatura cu subiectul, cu tot respectul dar nu stiu ce relevanta ar avea acum in 2022, munca unui agronom in 1989 si inainte de 1989. Totul este diferit de atunci, mai ales produsul finit.
Iar vorba aia mare viata bate filmu' este mai adevarata ca oricand, legat de filmele amintite mai sus, a caror actiune a fost cenzurata si limitata la maximum. In realitate, nu prea s-a intamplat asa, adica agronomul facea si el parte din cei de la varful sistemului, care era angrenat perfect in el. Seful agronumului era de regula presedintele CAP-ului, care respecta ordinele venite de sus.Asa ca agronomi rebeli si revolutionari erau foarte putini.

#16
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,257
  • Înscris: 27.10.2007
@karax, ai legatura ...
P.S. Tatal sau a fost inginer agronom. pe vremuri. ce vremuri...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate